Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zarosená okna a plíseň na oknech

Od: jindrulina* odpovědí: 5 změna:

Dobrý den,

přes zimu, když topíme, máme vždy ráno zarosená okna (eurookna) a na spodní gumě se tvoří plíseň. Co s tím? Já lítám s hadrem a utírám, ale plíseň se mě odstranit nedaří a dost mě to štve.

Díky za radu. Jindra

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jabraka*

2x

Jindrulino,něco je špatně.Tepelný izolační odpor oken by měl zabránit prochlazení,pokud jsou okna osazena kvalitními dvojskly.

Druhá věc je ovšem topení.Radiátory,umístěné pod oknem,by měly zajistit takovou cirkulaci vzduchu,aby nedocházelo k prochlazení okna pod rosný bod,což je teplota,při níž se při dané relativní vlhkosti v určitém místě voda kondenzuje.Cirkulaci může bránit nevhodně umístěný závěs,nábytek nebo dokonce špatně umístěný radiátor.I podlahové topení někdy tento problém přináší.Je potřeba se nad tím zamyslet a případně doplnit dům o zařízení(větrání)které buď sníží vlhkost vzduchu,nebo rekuperaci či lepší topení.

JABRAKA

Ke skvělé odpovědi Jardy přidám jen malou poznámku. S novými okny se musíte naučit nově byt užívat.

Najděte chybu podle popisu Jardy a tu odstraňte. Pak bude vše OK.

 

santafreud*

2x
VĚTRAT!
Pokud to jde tak snížit přísun vody (praní/sušení/vaření) a odklonit tuto páru jinam.
Ideálně třeba odklonit přísun vody do konstrukce domu (např. přízemí postavené na cihle na mokré zemině zmeliorovat a tak dále, to je na jiný dotaz).
Pokud jste nad prádelnou/vývařovnou, zkusit se domluvit, at větraj pod váma, pokud jste v posledním patře pod půdou, podívat se, jestli není podlaha půdy opkryta igelity, jak se to dřív dělávalo.
Prostě poučka zní:
1) zabránit vstupu vlhkosti do konstrukce.
2) když už tam je, vyvětrat ji.
3) Když to nejde, nechat ji vplně projít. (Tady pozor na kondenzaci dále v konstrukci - oroseným oknem to začíná a dřevomorkou v trámech končí.)
Samo zatopení nepomůže: v teplém vzduchu se rozpustí více vody než ve studeném (pod nulou je vzduch suchý, nad nulou vlhký) a tak se na studených plochách (na skle, na klíčové vložce dveří, skle okna, nebo právě kolem nezatepleného okraje okna - tedy lze zateplit třeba jen to zeslabení nalepením PUR-desky) sráží pára a tvoří plíseň.
Tak už to chodí, je to fyzika, nijak to neochytračíme, můžeme to jenom odklonit.
Pokud tam je plíseň a omítka má vydržet, nestříkat to savem. Radši to oškrábnout a natáhnout ten kousek novým štukem s nějakou protiplísňovou přísadou... nevím jak moc na to platí jenom samotné vápno.

 

macka80*

1x
Dle mého názoru se tam sráží pára(vlhkost)diky nepropustnosti nových oken,bylo mi řečeno že kvuli tomu se na oknech vyrábějí mikro ventilace,nevím jestli je vaše okno tímto vybaveno,ale pokud ano doporučuji používat neustále a uvidí se.Jinak větrat,větrat a zase větrat,dále v této mistnosti pokud možno nežehlit,nesušit prádlo atd. vlastně nedělat nic co zvyšuje vlhkost

 

santafreud*

0x
...mimochodem - eurookna - ta se měnila nejspíš tuhle sezonu, žejo? A tímpádem se míň větrá než těmui děravými špaletáky... tím to je, větrat na pootevřeno.
doplněno 28.10.08 19:56: ano, žehlení, praní, cirkulace... vo tom mluvím. A povídám - co to ostění okna? Tam bude tepelný most jako kráva, obvykle se jenom vyměněj okna a tím to pro firmu hasne. Přinejmenším by se měl ten rám olemovat tou PUR-deskou, pokud nechce zrovna přesekávat zeď a dávat tam XPS-desky a překlady a počítat statiku... Prostě bude okno vypadat jako se šambránou a ostění bude mít menší ochlazení.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]