Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,potřeboval bych poradit nejvhodnější způsob vytápění pro domek 1+1 se všemi sítěmi.Menší místnost(kuchyně) má rozměry 2,7*3,75 a jsou v ní momentálně stará kamna na tuhá paliva,druhá místnost(pokoj) 4,5*3,75 a jsou v ní staré wafky na plyn.V domě není vyřešen ohřev teplé vody.Proto řeším jestli koupit plynový kombi kotel turbo na vytápění i ohřev.Nebo zakoupit plynový ohřívač vody a místnosti vytápět malými kamny s výměníkem do druhé.Místnosti jsou oddělené cihlovou příčkou a ke komínu je přístup z obou.Prosím i o rady ohledně výkonu kotle,kamen a radiátorů v místnostech.Děkuji.Petr
Tak znovu...a po stopadesáté...
Výkon kotle se "nevěští z koule", ale počítá..
Vzhledem k podlahové vytápěné ploše cca 27m2 bude v podstatě jakýkoliv plynový kotel předimenzovaný..
Z toho plyne i ten fakt, že plynový kombinovaný turbokotel je nesmysl...
Když už, tak použít plynový kotel s externím zásobníkem TUV (ev.se zásobníkem integrovaným).
I tak mi ale připadá v podstatě nesmyslné provozovat soustavu kotle...se dvěma radiátory.. (snad jedině v případě, že by se v budoucnu prováděla nějaká rekonstrukce, respektive rozšíření domu...nástavba..atd.).
Kamna s výměníkem mají pochopitelně při těchto podmínkách také své nevýhody...a ne zrovna malé.
Děkuji za odpověd,kdybych byl odborníkem tak se neptám.Vím že ten prostor je malý,proto to optimální řešení hledám.Navíc komín je umístěn mezi kuchyní a pokojem v pravo a koupelna s možným malým kuchynským koutem přesně do kříže vlevo,proto nemohu použít kotel s odvodem spalin do komína,ale nuceným odtahem,ale jak říkáte pro dva radiátory...
Tady nejde o turbokotel, ten samozřejmě většinou použít lze..
Jde o to, že kombinovaný plynový kotel musí mít maximální výkon takový, aby stačil ohřát TUV, ale to je v tomto případě (ale i v mnoha jiných) výkon, který Vaše požadavky na vytápění značně převyšuje (výkon kotle by pro topení zbytečně velký díky požadavku na ohřev TUV průtokově).
To chápu,nějaké orientační výpočty ohledně výkonu jsem si provedl podle tabulek na internetu a měl bych přetopeno,jelikož si do zimy vyměním i okna,tak ty ztráty budou ještě menší. Je to vesnice,rád bych využil částečně i dřevo při vzrůstajících cenách plynu a elektřiny,ale nevím jak efektivně nakombinovat.Co by jste mi poradil Vy?
A co krbová kamna? Babi na vesnici takhle vytopí 3 velké místnosti Ale rozhodně se tady nebudu do toho odborníkům motat
Ale já bych potřeboval dvě malé :D
doplněno 16.04.12 17:23:To neměl být vysmívací smajlík,omlouvám se...
V takto malém domečku to budete kombinovat hodně špatně...
Krbová kamna, nebo jiný zdroj na pevná paliva by už chtěl akumulační nádrž...a tu asi nebudete mít kam dát..
Pokud by TZ Vašeho domečku vyšla hodně malá, pak bych šel klidně do přímotopů...není to zase tak drahé jak většina lidí prezentuje, a vzhledek k nižším sazbám se to zase kladně projevuje na další spotřebě elektřiny.
Jinak si klidně dejte do místnosti krb...s teplovzdušným rozvodem do další místnosti..Ale tyto řešení mají nevýhodu v ne zcela ideálně rozložených teplotách (nemusí platit vždy...případ od případu).
Takže ideální by bylo mít na plyn jen ohřev teplé vody a vaření.Do koupelny s wc kde trávím tak 20-30 minut max denně infrapanel pro okamžité teplo,jeden umístit i do kuchyně a pokoje,zajistit si levnější sazbu elektřiny a toto kombinovat s teplovzdušným krbem s rozvodem do vedlejší místnosti...Vypadá to napsané šíleně na tak malý domek,ale je to pochopeno správně?
Nezapomeňte, že když budete chtít sáhnout do plynu, budete potřebovat projekt, montáž a revizi a ty nejsou zadarmo. Já být vámi, pak zrekonstuuji a posílím ty staré wafky, kamna v kychyni zruším, do příčky mezi kuchyní a pokojem nadělám několik prostupů s větracími mřížkami a vodu ohřívám v bojleru na noční proud. Plynovému obojživelníkovi bych se raději vyhnul, protože tyto kotle bývají drahé, dost poruchové a mívají výkon 12 kW. Takový výkon stačí pro stometrový byt. Pro vás je to přece jen příliš mnoho. Vám pro váš domek pravděpodobně bohatě stačí tepelný výkon 2 kW, co mají větší wafky.
Já bych tu příčku vyboural úplně,vprostřed udělal krb,na velká polena,včetně nového festovního komínu.Ten krb spíš typu jak bývaly kachlové pece,naakumuluje se a hřeje ještě dlouho po vyhasnutí.Vodu el.bojler.Do koupelny závěs,aby tam mohlo teplo.
Stejně je ten domek na krb nebo větší kamna moc malý. Optimum je aspon 100m2 aby jste tam dal rozumnou velikost topeniště - něco jako jotuly f 3td ( 50x30cm). Tam by byly dobry maximalně maly jotulky F 602n - ty hoří pomalu odpředu do zadu (40cm polena) a daj těch 2-5kw . Podle toho kolik jim otevřete. A vydrží v nich žhave až do rana , když je zavřete.
jendax - svatá pravda! Mám odzkoušené jotulky 602 a v pohodě vytopí 40m2 nezatepleného prostoru, popel se vybírá jednou za týden. Ráno stačilo přihodit drobnější dřevo a topilo se dál. Je to dvoupláštová litina a kamna i když v nich byla tma, tak krásně hřála.
Wafky jsou vzdálené 4,5m od dělící zdi,mezi tím bude postel,nějaký nábytek aby se tam to teplo dostalo...Pro pokoj mám laicky vypočítáno kolem 2 kw a pro kuchyn do 1 kw a takové malé wavky ani nejsou kdybych chtěl něco do každé místnosti,to je ten problém vymyslet něco čím bych nepřetápěl...
Pokud chcete jak píšete využít dřeva, tak je jasná volba krb s teplovzdušným rozvodem tepla jak uvádí Martin Cakl, nebo jen krbovky (já jimi vytopím 50 m2), ale pak jste tomu otrokem a asi bych dal ještě na temperaci, nebo když nebudete doma ty přímotopy, ale za předpokladu snížené sazby jinak se nedoplatíte. Wafky bych zrušil a teplou vodu buď (při snížené sazbě) elektrikou nebo průtokový plynový ohřev vody, na který já osobně nedám dopustit (Junkers). Řešení je mnoho, je to hlavně o penězích a hlavně to vymyslet tak aby Vás nesežraly energie, které letí pořád nahoru.
Dobrý den,
zkuste se třeba poohlédnout po infrapanelech či infrazářičích pro vytápění v místnostech. S dnešní technologií mají cca 3x menší spotřebu než přímotopy, jsou tenké a dají se přidělat jak na strop, tak i na stěny. Dnes je mnoho možností, proto i infrapanely mohou vypadat nejen jako obyčejná topidla, ale i jako obrazy či zrcadla (btw. jedno takové zrcadlo mám v koupelně a nestane se mi, že by se kdykoliv orosilo). Navíc mají výhodu v tom, že primárně ohřívají pevnou strukturu (zdi, nábytek, lidi, ...) a následně sekundárně dochází k ohřevu vzduchu v místnosti, což znamená, že vzduch není vysušován a nedochází k tzv. cirkulaci prachu v místnosti. Je to výborné např. pro astmatiky. Infrapanely pak stačí napojit na jeden termostat a máte klid. Pokud by měla elektřina i nadále zdražovat, zvažte potom nákup solárních panelů, které by Vám měly býti schopny dodávat energii pro těch pár infráků.
Pokud mohu radit, tak pro tak malý domek byl koupil malý stacionární plynový kotel např.DESTILA Brno s odtahem do komína - (nerez vložka) a přerušovač tahu.
Pro přípravu teplé vody bych instaloval kombinovaný elektrický tlakový boiler - v létě jede na dvojtarif elektro a v zimě ohřívá vodu topná voda z plynového kotle (v boileru je šnek). Je to jednoduché, milý Watsone )
Takže pánové a dámo,uveřejním výsledek svého rozhodnutí.Na ohřev teplé vody použitji malý tlakový elektrický zásobník,v koupelně nechám nainstalovat jeden infrapanel,tyto dvě věci zajistím výhodným tarifem od Eon.Příčku mezi místnostmi z poloviny vybourám a na vytápění celého prostoru použiji kamna na pelety s výkonem cca 2-(5-7) kw.Snad to bude dobré řešení.Děkuji za diskuzi a klidně mi to okomentujte
Pelety jsou dost drahé a musíte je shánět, dopravovat a skladovat. Divím se, že když máte plynovou přípojku, jdete do pelet )
Jak už je tu psáno,tak i nejmenší plynový kotel tu bude předimenzovaný a dát do každé místnost jedny wavky se mi nechce a zaberou i dost místa...Pelety jsou sezoní zboží a mimo topnou sezonu se dají koupit levněji a mě bude stačit jen jeden nákup v sezoně pro tak malý domek,uskladnění mám také.Elektrika ani plyn vám v létě nesleví třeba o 20% aby jste si ji mohli předkoupit na zimu...Ale je to jen můj názor
My ty naše dvě místnosti (55x5 + 5x5 ) probourali , resp. sehnali nejširší překlad dostupný v našich nejbližších stavebninách a nechali jen zídku. Pak jsme koupily krbová kamna a nelitujeme! celou topnou sezonu máme v kuchyni a obývacím pokoji atmosféru jak na vánoce ( však taky stromeček se u nás ruší nejdřív v únoru ). Návštěvy z paneláku si pochvalují teplíčko a praskání v kamnech. Ale nedoporučuji na spaní-podle mě to vytopí až moc,mám ráda na noc chladno.Naše babičky to řešily tak, že v jedné místnosti topily a večer "pustily" teplo do vedlejšího pokoje , kde spaly. Byla jiná doba spalo se pod peřinou, ale dožily se ( alespoň ty moje ) vysokého věku .
Já musím brát ohled na dvě věci.Za prvé jsem sám a není nikdo jiný kdo by přikládal a za druhé pracuji i na noční směny a přijet v sedm ráno unavenej domů a roztápět v kamnech nebo krbu...Pokud by byla rodina a více členů na zatápění tak bych využil dřevo a nějakých sálavých kamen,ale takto...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.