Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Prodej nemovitost vs složení hotovosti

Od: jarka17* odpovědí: 21 změna:

Je uzákoněno od letošního rokum že je povinnost složit peníze při koupi nemovitosti u advokáta?Mám jistotu, že je nezapře?

Když peníze uložím do depozitu, mohu podepsat smlouvu o koupi a nebo musím nejdříve podepsat koupi a teprve potom složit peníze? Děkuji

 

 

21 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lidka*

2x

Nikde jsem nezaregistrovala, že by byla povinná úschova peněz u advokáta při koupi nemovitosti. Můžete uvést, která právní norma toto určuje? Složení kupní ceny u notáře, advokáta a nebo realitky byl dosud doporučovaný postup, ale také není samozřejmě bez rizika. Podle mého názoru je způsob předání kupní ceny zajištován pouze podle ujednání v kupní smlouvě. Jestli se mýlím, tak se omlouvám předem a samozřejmě se ráda poučím. Díky!

 

robin1*

0x

podle mne je to takto:

1 smlouva o smlouvě budoucí a smlouva o depozitní úschově

2 převod peněz na účet advokáta

3 podpis smlouvy kupní

4 převod peněz na účet prodávajícího

ale mohu se mýlit

 

octan*

0x

A kdo vám řekl, že se musí meníze složit u advokáta? Na to je nějaký nový zákon?

jarka17*

Na to se právě ptám, otázku jsem nenapsala správně, já prodávám pozemek a kupec mi právě sdělil, že musí dát peníze do depozitu u advokáta a po přepsání na geodezii prý peníze dostanu.Ale baději se ptám v dnešní době nevěřím ani advokátům.Mohlo by se stát, že budu bez pozemku i bez peněz proto se raději ptám zkušenějších,Děkuji

robin1*

Pokud nevěříte advokátovi, můžete využít služeb notáře ten je garantovaný státem. Podle mne ale není od nového roku takováto povinnost stanovena, ale je tak možno postupovat v rámci jistoty obou stran. A tak tomu bylo i dříve

octan*

Leda že by byla novela zákona platná od tohoto roku, ale nic jsem nenašel, jediná novela je o prodeji pozemků v rámci eu. Na geodezii se nic nepřepisuje, přepisuje se na katastru. Peníze se do depozitu vkládají na žádost kupující strany. Vyberte si právníka který připravý smlouvy sama a peníze nechte u něj a máte klid.

 

buss

0x

Jestkli nemáte na mysli předání peněz v hotovosti, omezení... Pokud je to přes notáře, dá se předpokládat, že peníze kupec po zapsání do KN dostane. Když vám to někdo tvrdí, otázejte se kde je ta povinnost stanovena, jinak...

hujer123*

Já bych za bod 3 - podpis kupní smlouvy vložil ještě jeden bod - Vklad do katastru, a pak teprve převod peněz. Ale v případě, že prodáváte je pro vás výhodnější peníze hned po podpisun smlouvy.

robin1*

Ano máte pravdu, je to možnost na kterou jsem zapomněl bo jsem radil prodávajícímu

 

instalater*

0x

Zdravím . Nedávno jsem jednu nemovitost prodával a jinou kupoval. Můj názor je takový , že se vyplatí mít advokáta a to takovýho který se nemovitostmi zabývá . ( né napřiklad kdo dělá trestní nebo rozvody) Je tam spoustu věcí , pro které vás později může druhá strana napadnout a točí se tam velké peníze. Kdy si chcete předat peníze? Před podpisem nebo po podpisu. Nejlépe je právní úschova , nebo notářská. Ale i právník to může zapřít . Postupujte v tomto velmi opatrně .Právníka si prověřte. Raději bych pustil nějakou korunu a měl klidný spánek. Přeji dobré rozhodnutí a pěknou neděli.

jarka17*

Děkuji za příspěvek.Jenže jak prověřit právníka nebo notáře? Kolikrát soused kterého známe od dětství se špatně zachová. Je to opravdu složité, pro mne je to hodně peněz a nemám žádné zkušenosti, proto hledám rady.Smlouva bude sepsána právníkem který se prodejem a koupí nemovitostí zabývá.Peníze bych nejraději převzala před podpisem, ale nevím jak to u právníka chodí. Jsem opravdu dióst nerozhodná. Moc děkuji Jarka

robin1*

Proto jsem Vám psal zajděte k notáři, tam máte jistotu, že Vás nepodfoukne, Byt já bych s depozitem věřil i tomu právníkovi.

hujer123*

Ovšem volbu právníka bych nenechal na kupujícím, ale vybral si nějakého sám.

lui*

Zákon na to není, ale docela ho chápu. Přeci jen se tím jistí, nebo s Vámi chce "vyběhnout". Fuj, jsem to ale pesimista. Ale ta divná citace neexistujícího zákona...

Kdysi, před asi 5 r., při prodeji baráku, jsem se ptal notářky, u které jsme měli zařízenou úschovu peněz a zaplacení daně, proč je lepší notář než právník nebo realitka. Odpověď byla jednoznačná. Že těch pár stovek tisíc korun, by jí nestálo za to, riskovat svoji pověst a budoucí příjmy z toho co dělá. Na rozdíl od advokátů a hlavně realitních kanceláří, pro které může být nějakých 800tisíc docela velkým lákadlem.

 

lolaprasatkova

0x

Jarko, nejprve sepíšete smlouvu, tam bude uvedenou do kdy se musí zaplatit, složíte na účet u advokátní kanceláře. Jinak advokátní kancelář je ze zákona pojištěna. Najdete si advokáta, kterému věříte. Ale případ, že advokát ukradl klientovi peníze se sice řeší , ale je to vyjímka ( asi tak z 100.000 to udělal 1 právník ). On advokát riskuje svůjí licenci. Spíš jde o smlouvu. Ta je nejdůležitější.

lolaprasatkova

jinak uzákoněno to není, ale jsou to vaše peníze a snadno o ně můžete přijít

 


0x

Dobrý večer,

žádný takový zákon neexistuje.Nechci se žádného advokáta nebo notáře dotknout,ale dle mého názoru je bezpečnější udělat přímý převod finančních prostředků mezi prodávajícím a kupujícím.Vždyt si všechny náležitosti transakce můžete dát do smlouvy,např. základním nepsaným pravidlem je,že peníze budou převedeny teprve po zápisu nového vlastníka do katastru.Navíc se za tuto advokátní/notářskou úschovu možná něco platí,nejsem si jist.Není to tak dávno,proběhlo to i televizí,kdy notář zemřel v době,kdy u něho v úschově byly právě peníze při prodeji nemovitosti a tyto peníze se staly,samozřejmě neoprávněně,součástí dědictví pozůstalých po tomto notáři.

 

lui*

Neštastník: Bezpečnější? pro koho? Když kupující koupí pozemek a nechá zapsat změnu do katastru, a následně ho nezaplatí, tak prodejce bude nahraný. Bude se se muset soudit, jen proto, že ušetřil na notářské úschově. Kde je ta výhoda? Naopak, v dnešní době, kdy vymahatelnost práva je prakticky nulová, je notářská úschova jediná jistota, že o peníze nepřijde. Tenhle svět je bohužel plnej podvodníků. A myslet si, že zrovna JÁ na žádného nenarazím, je naivita, která bývá po zásluze potrestána. Ale je to každého volba, jestli si zahraje ruletu o prachy za *barák *pozemek *atd. nebo ne. . . . .

*nehodící si škrtněte.

lui,vždyt tam jde přeci dát např. dodatek,že pokud peníze prodávající nedostane k určitému datu,celá transakce se ruší a vlastníkem se stává původní majitel,tedy prodávající.Já osobně to takhle měl v případě koupě nemovitosti a to ji mám na hypotéku.Vše je jen věcí dohody.Samozřejmě i zde jsou rizika,ale kde dnes nejsou,že.

lui*

Můžete mi stručně nastínit co dělat pokud kupec nezaplatí? Vklad na katastru je hotový, tedy je majitelem, dejme tomu pozemku a co dál? Půjdete na katastr: "Hele on mi nezaplatil, vymažte ten zápis". Ani náhodou. Čeká Vás soud, který se potáhne bůhvíjak dlouho. A až potom, když to dopadne dobře pro Vás, tak Vám na základě rozsudku katastr změní zápis. Ale to se může táhnout léta. Kvůli ušetřenejm pár tisícům. Nebo znáte jinou možnost, jak se dobrat svých nároků. I když je máte ošetřeny ve smlouvě? Možná že jsou, a já je jenom neznám. Potom bude Vaše odpověď přínosem nejen pro tazatele ale i pro mě. Předem děkuji.

hujer123*

Pořád musíte brát v úvahu, že peníze jsou v úschově a pokud si vyberu právníka, počítám s tím, že mě nepodrazí. Kupující už nemůže zaplacení zabránit.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]