Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
kvůli neodborně postavenému komínu jsem byl nucen komín (200mm) vyvložkovat. Kominík dal do keramického komínu pěti metrovou nerezovou flexi hadici o průměru 180 mm. Vložka (hadice) není po celé délce komína, ale je ukončená pod napojením kouřovodu od kamen (ve výšce cca 3,5m od země) - tzn., že saze volně padají do původního keramického komína.
Mám ten problém, že při špatném hoření (hodně kouře, studené topeniště) mi kamna vždy zakouří do místnosti. Při teplém topeništi a málo kouře jdou všechny spaliny do komína. Při zavřených dvířkách se zdá tah komína dobrý.
Kamna jsem koupil tyto euroteplo.cz/... včetně teplovodního výměníku.
Na obrázku v příloze je teplovodní výměník (tvar topeniště včetně odvodu spalin)
Spaliny jdou z ohniště dozadu kamen odvodem spalin pod dvě šamotové desky (modrá barva na obrázku) a pak se nad něma vrací zpět do kouřovodu a dál do komína (viz obrázek - červená šipka). Když jsem pokusně vydělal šamotové desky a v kamnech zatopil, tak i při studeném topeništi a špatném hoření šel všechen kouř do komína (na obrázku směr oranžové šipky).
Otázka zní takto : Co by se stalo, kdyby se kamna provozovali bez šamotových desek (spaliny by šli do kouřovodu přímo)? Došlo by k poklesu výkonu kamen? Jde z tohoto provozu kamen se šamotovýma deskama (deflektorem) v kamnech usuzovat na malý tah komína?
Děkuji za odpovědi.
Já bych je neoddělaval.To je prostor ,kde dochazí k sekundarnímu hoření,tím že to zkratíte ,tak to pujde rovnou do kouřovodu , a ten by to nemusel vydržet - třeba by zčervenal .Ale pokud chcete si hrat (jetli to pujde), tak první desku oddělat a nějak tam vymyslet klapku ,jak je u kotlu.Vždy by jste při roztapění to otevřel a potom po zahřatí zavřel
Zdravím,
Já bych to nedělal . V žádném případě bych nezasahoval do konstrukce kamen. Věř mi , že ti kluci co to vymýšlejí nejsou žádní blbci. ( aspoň doufám a pevně věřím) Vše je přesně spočítané na optimální výkon. Nemluvě o tom že při zásahu do kamen můžeš ztratit záruku . Též cena kamen není zanedbatelná. Studený komín nikdy nemá takový tah jako vyhřátý. Je to přirozené. Možná to chce najít jenom správnou techniku při zatápění. Plně otevřená komínová klapka , přiškrcený přívod nasávaného vzduchu . Pomaličku otvírat přikládací dvířka a tak podobně. Těžko říci , každá kamna se chovají jinak . Samozřejmostí je SUCHÉ dřevo. Hodně zdaru.
Při zavřených ne. Jen když jsou otevřené když přikládám a v kamnech je kvůli špatnému spalování hodně kouře.
Jo tak to je pak jasny a jednoduchá pomoc - NEotvírejte dvířka, při studeném ohništi a hodně kouře v něm! Dvířka se otvírajá ZÁSADNĚ POUZE, když se již netvoří plameny a jsou jen žhavé uhlíky. Jste schopen to pochopit a dodržovat?!
když sem si nechaval vyvlozkovat komin,tak mi bylo kominkem receno ze na dany kotel(kamna)musi byt komin o urcitem prumeru,ze kdyz je komin moc siroky muze dojid k tomu co to dela vam...zkratka jaky prumer na vyusteni kotle(kamen)takovy by mel byt prumer komina max.1cm větši pro popř.usazeni sazi atd...tak nevim...mam kotel na tuha paliva průmer vyusti z kotle 150 a komin mam 160,supr tah...akorat misto hadice bych daval nerezove roury ktere se navzajem spojuji nyty,tim je komin hladsi a lepe se cisti...
Neodstraňoval bych nic z původní konstrukce ohniště, máloco tam bývá zbytečné. Neodstraňujte důsledky, hledáme snad příčinu problému...
Příčina je že myslím ,když tady pan rollo dával nějaky fotky z řešení jineho problemu , tak tam měl vodorovné vedení z kamen do komína. Tudíž pokud je studený komín , tak má nízky tah. Až se prohřeje , tak už to vycucne.Proto já jsem dal na kamna 45°koleno a šikmo vedu rouru a pak zase 45° koleno do komína.Tudíž tam nemám žadné vodorovné vedení.A každé koleno 90°pry snižuje tah o 1m komína.
Když je studený - tak vám to zakuřuje. Jakmile ho zahřejete ,tak přece žadné problémy nemáte.Nebo i po dvou hodinách ,když přikladate vám to čoudí do místnosti?
Musím přikládat buďto když jsou v topeništi jen žhavé uhlíky, které už nečoudí, nebo když jsou v topeništi plameny. Když zbude v topeništi pár nespálených doutnajících kousků dřeva a teplota na kouřovodu (teploměr na magnetku) je pod 100 st, tak to taky zakouří.
Občas pomáhá velmi pomalé otevírání dvířek, aby kamna stihnuly "chytit tah". Jinak menší zakouření osobně neberu jako problém, cítím se jakoby trošku víc v přírodě.
Bohužel, více už asi neporadím...
Problém je, že když mi to zakouří do místnosti tak část kouře jde do kouřovodu a část dvířky ven - při otevřených dvířkách naplno - tzn. že v tomto případě kamna tah nechytnou (když nemají spaliny dostatečnou teplotu).
Díky Ti za odpovědi.
Ja bych si poradne precetl navod na obsluhu kamen, tam urcite bude napsano, jak se ma prikladat, vetsinou se ma zavrit privod vzduchu pod rost a pak pomalu otevrit prikladaci dvirka, takze bych hledal chybu spis ve spatne obsluze
Chyba v obsluze nebude, kamna mají jen ovládání primárního vduchu - ten se musí otevřít naplno a pak pomalu otevřít dvířka aby nedošlo k zakouření podtlakem.
Jendax: ano, koleno 90° o 1m, koleno 45° o 0,5m - to jsou standardní hodnoty, které předepisují výrobci plynových kotlů pro odvod spalin, nesrovnával bych to s klasickým komínem, kde fungují jiné průměry i teploty.
Samozřejmě, z hlediska tahu je výhodnější komín s minimem vodorovných či svislých dílů - právě z hlediska počátečního tahu. Vaše řešené pomocí dvou 45° kolen je určitě rozumné, ovšem občas nebývají prostorové možnosti k tomuto řešení...
doplněno 17.03.12 02:28:*vodorovných či ŠIKMÝCH...
já měl podobný problém, ale s novou krbovou vložkou a nakonec se zjistilo že příčina byla ve špatně utěsněných vybíracích dvířkách na saze. Teď mi nejde do místnosti žádný kouř a má to krásný tah. Samozdřejmě Vaše příčina může být jinde...
Zdravím po dvou měsících.
Kamna kouří dál i přesto, že jsem účinnou výšku zvětšil nerezovým izolovaným nástavcem z 5-ti na 6m - kamna, komín i kouřovod shlédnulo 3 a půl kominíka (ta půlka je místní "odborník") a padaly tyto hypotézy :
kamna mají špatně vyřešený přikládací otvor (malá hrana zepředu, kterou kouř "podleze")
kamna nemají rošt
kouřovod nemá dostatečné stoupání
nad hrdlem kamen má být alespoň 40 cm kouřovod svislý pro "náběh" tahu
zaústění do komína 90 st. (raději 45st.)
Na komín nikdo neřekl půl slova. Po odšroubování "záplaty" na kolenu s čistícím kusem a testem tahu novinami se zdá tah dostatečný.
Předposlední východisko je změřit tah na tomto místě (koleno kouřovodu) a bude-li dle výrobce dostatečný (10Pa), pak kamna reklamovat.
Poslední možnost je kamna provozovat bez deflektoru (dvou šmotových cihel v horní části kamen, které spaliny musí obejít na cestě do kouřovodu) a na kouřovod dát klapku - pak se bojím, že se hodně sníží účinnost kamen - klapka sice sníží odtah spalin, ale až v kouřovodu (potřebuju topit do výměníku) a snížením tahu klapkou budou kamna víc dehtovat.
Anebo vřadit do spalinové cesty ventilátor (sice cca 10 tisíc) ale kamna konečně budou fungovat jak mají...
P.s.: Úhel stoupání kouřovodu tak jak je stávající je kvůli plánované obestavbě kamen do podoby pece (tvar bedny).
Podle mého kamna když kouří , tak to nemá nic společného s tím že jsou bezroštová. Určitě je problém v tom , že jsou vodorovné tahy . Kouřovod - odtah by měl vždy stoupat. pokud je v kamnech hodně rovnych tahu - je potom problém v jejich roztopení ( a komína) a měla by tam byt klapka mezi tahy (rychlejší naběh )
Já mám komím 3,5 metru učinna vyška( celková 5m) a hoří to až moc.
Pokud píšete že máte v komíně cca 5m hadice bez zakončení je několik možností:
1)pokud je sopouch v keram vložce netěsný dochází k přisávání vzduchu kolem vložky = nižší tah komína vložka by měla být ukončena standartně nerezovým koncovým dílem s kontrolním a vybíracím otvorem.
2)Je nutno komín předehřát pak má plné provozní parametry a navíc 5 m je minimélní přípustná účinná výška na tuhá paliva
3) bez deflektoru vám to funguje lépe právě z tohoto důvodu rychleji se vám ohřeje komín
A na vaši otázku - pokud budete používat kamna bez deflektoru tak samozřejmě poklesne mírně výkon ale na druhou stranu se zvýší tah jelikož komín rychleji zahřejete na provozní teplotu.Tak že můžete vršek komína osadit spalinovým ventilátorem což znamená další investice a nebo pro začátek zkusit v kamnech rozdělat menší oheň tak aby komín stihl i ve studeném stavu pobrat spaliny a po ohřevu spalinové cesty oheň zvětšit. a za další dvířka otvírat opatrněji tak aby se pomalu vyrovnal tlak a nedošlo k jevu který zde popisujete.
Děkuji za odpovědi.
Ještě to trochu upřesním : Vložka od sopouchu má 5m + nahoře je izolovaný nástavec 1m.
Sopouch je utěsněn v původním komínu vatou a zasypán asi do výšky 1m od sopouchu perlitem, takže tam netěsnost asi nebude.
I když je komín zahřátý (na kouřovodu izolovaném po celé délce je přes 100 st), tak k zakouření dojde.
Bez deflektoru to táhne líp podle mě tím, že odstraním ze spalinové cesty čtyři 90-ti stupňové překážky.
Dvířka otevírám tak pomalu, že kdybych ješte zpomalil, tak už je budu vlastně zavírat a kamna zakouří stejně - kouří i když se vyrovnají tlaky - kouř jde jednoduší cestou ven.
Asi vyvrtám do horní přední části kamen otvor cca 6 mm, tím prostrčím nerezovou tyčku (táhlo), utěsním a spojím to s těma šamotovýma cihlama uvnitř (deflektorem) a při přikládání to vždycky popotáhnu, aby měl kouř přímý vstup do kouřovodu a po zavření dvířek to zase posunu zpět.
Tak,
dnes tu byl konečně Kominík. Měřením na koleně kouřovodu při zatopení naměřil hodnotu tahu cca 22 Pa. Výrobce udává minimální provozní tah 10 Pa. Výrobce mi samozřejmě řekl, že jsem jeden z tisíců, kterým tyto kamna kouří do místnosti a ve zkušebně všechny testy obstály, ale po argumentech a našich naměřených hodnotách mi řekl, že kamna můžu poslat zpět a vrátí mi peníze.
Kominíka napadla ještě jedna možnost, proč kamna zakouří do místnosti : z topeniště jdou spaliny kruhovým otvorem o průměru 15 cm nahoru a pod deflektorem (šamotové desky) proudí pod plotýnku a zase se vrací zpět do kouřovodu. Kruhový otvor odvádějící spaliny z topeniště pod deflektor má obsah cca 175 cm2 ALE pod deflektorem je průchod spalin průřezu obdélníku (5x15 cm) o obsahu 75 cm2. Tzn. že se tu obsah plochy, kudy spaliny prochází zmenší o víc jak 55 %. Chápu, že takto pracuje v podstatě klapka např. na kouřovodu nebo komínu, ale tohle je v kamnech napevno daná věc a regulovat nejde...
Tak nevím - asi se poohlédnu po jiných kamnech s větší možností regulace.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.