Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
asi tady neumím hledat - vím, že se to tu už řešilo, ale nemůžu to najít. Potřebovala bych se zeptat na zneškodnění vodního kamene v pračce. Četla jsem, že se má nalít do pračky ocet, ale nějak se toho bojím. Nemůže to pračku zničit nebo pak prádlo, až potom budu prát? Kolik toho octa tam mám nalít?
Možná mi bude stačit, když mi nějaká dobrá duše najde ten odkaz...
Moc děkuji!
Jak vůbec víte, že máte v pračce nějaký vodní kámen? Moje pračka za dvacet let neviděla Calgon ani ocet a když mi měnil opravář topné tělísko skoro nic na něm nebylo, svojí pračku nijak nečistím, pouze jsem se naučila dávat prací prášek, aviváž, škrob rovnou do bubnu abych nádobky kde se tvořila plíseň nemusela umývat.
Pokaždé když vyndám vyprané prádlo, na něm mám takové malé bílé kousíčky, vypadá to jako kousky omítky. Čili se domnívám, že je tam vodní kámen.
To bych spis videl na spatne rozpusteny nekvalitni prasek a nebo taky na zaneseny filtr a ty cucky se vraci zpatky do pradla.
To myslím, že ne. Používám dobrý prášek a hlavně už ho používám od té doby, co tu pračku mám a nikdy dříve se mi to nestávalo.
doplněno 18.01.12 12:03:A filtr čistím
Záleží jakou máte vodu.V některých oblastech republiky to je hrůza.To buďte ráda,že to máte tak dobré.Topné těleso Vám ale určitě neměnil po dvaceti letech. Nebo ano? Skoro nic znamená co? Ono bývá na milimetry blízko bubnu,takže mu pak moc neschází aby začalo drhnout. Kámen je pak usazený z vnější strany bubnu a z vnitřní strany pláště. V každé pračce se po čase usadí.Někde málo,u těch stastnějších,a někde se usazuje už v nasypkách. U nás v prádelně tahal z pračky vždy servisák úplně hladká tělesa bez kamene.Jenže pračky jely každý den cca 10 - 15hodin a používaly se mnohem častěji kyselé lázně než se to dělá v domácím prostředí.Je to taková prevence. Mimochodem, jak jste dávala ten škrob rovnou do bubnu? To Vám šlo otevřít dvířka před posledním mácháním? U většiny domácích praček to nelze. U profi byste jí musela celou vypnout a dvířka otevřít stejně nouzově a pak zase zapnout. U starých profipraček PAC to šlo. Tam jakmile se otevřela dvířka,tak se práča zastavila a jakmile se zavřela,tak se rozběhla. Domácí pračky jsou ale jištěné jak trezor,pokud vím.Přiznám se že se v nich moc nevyznám tedy.
michalov- za ty roky je topné těleso měněno 1x! Voda v Brně hodně tvrdá, pračku mám Romo Zerovat TRT vrchní plnění a otevřu jí kdykoliv, prostě ji vypnu dám aviváž nebo škrob a otočím knoflíkem a pokračuje program. Na chalupě máme studniční vodu po zkouškách ve vodárně prý obsahuje moc minerálů a proto není vhodná k dennímu pití (pijeme ji o víkendu a v létě a žijem) peru v ní v automatce staré víc jak 30 let co jsem ji kdysi vyřadila jelikož se do panelákové koupelny nevlezla a jediná závada co za ty roky měla byla prasklá hadice na vypouštění vody. Pravda šetřím ji stařenku, peru v ní tak 4x do roka.
Jo u pračky s vrchním plněním to jde ,přerušit program.To ano.V tom máte pravdu na tu jsem nevzpoměl.Jsou také,bytelnější,nebo alespoň bývaly orpoti pračkám s bočním plněním. Většina dnešních domácností má ale právě tu s bočním plněním a tam program přerušit bývá problém. Nevím jak je konkrétně tvrdá voda v Brně.Ono to tam je takové všelijaké na té jižní moravě. Tvrdou vodu mají Pražáci,střední čechy a takový ten střed moravy.No nevím to bych hádal. Když perete v pračce 4x za rok,tak to se nedivím,že jí nemáte zarostlou vodním kamenem. To Vám spíše dříve zoxidují kontakty,než že jí zničíte. Jenže maminy s malými dětmi perou mnohem častěji. Ono také záleží v jaké cenové relaci ta pračka je.U těch levnější spíše odejdou ložiska v náboji než zaroste kamenem. Ložiska jsou většinou zalisovaná,takže to pak znamená vyměnit celý buben...no a když si to spočítáte,tak se vyplatí koupit pračku novou. To když máte ještě starou romovku,tak to ste jí pěkně šetřila.Jaký je rok výroby? Teď už se nechají sehnat je vířivky a ty klasické "bokovky",nebo ne? Já fak nevím jak to u těchto domácích praček je.
Pokud by jste četl pozorně tak víte, že na chalupě peru tak 4x do roka-pro vás doplním že v letité Tatramatce co sice hůř ždíme ale pere.
Ale já četl pozorně,nebojte. Mě zajímala ta Vaše Romovka jak je stará. Ale budiž.To je vidět,že moc neperete,když máte takové stařečky. To se nedivím že nemáte problém s vodním kamenem ,nebo s ložiskami či programátorem atd. Tatramatka myslí měla při ždímání nízké otáčky,takže tomu odpovídalo i ta vyšší zbytková vlhkost prádla. Také tradičně skákaly po podlaze...
Ocet dávám automaticky místo aviváže. Mám malé děti, tak tam hlavně necpu žádné aviváže a tak...prostě ocet vyžene veškerý zbylý prášek z oděvů - a nebojte se, prádlo octem cítit není. Opravář mi poradil, že jednou za čas mám celý ocet nalít do pračky a prohnat to na vysokou teplotu, tím se pračka čistí...
Jak píše eva1,přesně takhle ocet zacvičí i s vodním kamenem ve varné konvici,tak si poradí i v té pračce...
doplněno 17.01.12 21:55:A nebojte se dát vyvářku,je to fakt osvědčené.A bez nějaké fujtajbl chemie...
děláme to tak že do pračky při zavřené vodě naliji 4litry octa a nastavím program na 90c,otevřu přívod a pustím ,vodu si pračka nedopustí nebo jen malynko pračka se vyvaří ten bordel co jde je kolikrát děs,pak se projde mácháním v čisté vodě a je to ,zásadně dělám bez prádla
"Výborně Ivánku" Přesně! Ano,ocet. Jak prosté! Ještě poradím,že je škoda nechat jet tu práču s tím octem naprázdno.Klidně tam dejte i prádlo.Pokud to prádlo vydrží vyvářku,dejte to na 90°C a na hl. praní půl flašky octa. Nechte program dojet a poté prádlo vyperte normálně v prášku. K tomu octu se ale nesmí nic přidávat ,protože byste snížily učinek. Pouze ocet! Když ocet,tak žádný prášek. Pračku rozhodně nezničíte.Je dimenzovaná na větší zátěže co se týče pH.Vezměte v úvahu,že ten ocet se ještě v pračce zředí. Praní v kyselé praci lázni se běžně užívá,nebo by alespoň mělo, v profesionálkních prádelnách.Jsou na to speciální máchadla s obsahem některých organických kyselin.Snižuje se jimi také konečné pH prádla(to je trochu podobné jak tu někdo psal,že to dává místo aviváže),protože jinak by žloutlo na žehličích do kterých se strká rovnou se zbytkovou vlhkostí (odstředěné z pračky).Prádlo se v profiprádelnách totiž žehlí mokré.Jak se žehlí tak se rovnou suší.Běžné odstředěné prostěradlo se krajem rozloží na podávací pásy a celé pomalu zajede do mandlu.Je cca za minutu a pár vteřin suché a dokonale vyžehlené.Na 160tce plynovém žehliči.Veškerá pára je odváděna ven.To jen tak pro zajímavost. Ocet je slabý jak čaj.My jsme v prádelně používali třeba i kyselinu mravenčí,tu ale rozhodně nedoporučuji.Ocet uplně postačí a je levný.Nezapoměňte u té pračky pak zkontrolovat odpad aby nebyl ucpaný kousky odpadlého vodního kamene.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.