Nejste přihlášen/a.
Často pročítám příspěvky v této poradně, ale čeká nás toho tilik, že jsem si řekla, že sem zkusím vložit celý obsáhlý dotaz a třeba se najde někdo, kdo si prošel něčím podobným a bude se mu chtít psát, co a jak udělal a co by dnes řešil jinak... A nebo někdo poradí na tu či onu část...
Koupili jsme cca 130let starý dům (pravděpodobně vše kámen), částečná rekonstrukce (střecha-jen částečně) proběhla někdy v 60.letech a nějak později fasáda a přístavba verandy (cihla).
Největší orčus by se měl zvládnout letos.Hodláme tam bydlet trvale.
Místo: Šumava, cca 750m n. m.
Voda: Dům se nachází ve svahu, tudíž ze strany od silnice čelí přívalům vody při velkých deštích a při tání. Z této strany je i cca 2m hluboký sklep, mokrý a dokonce nám v něm protéká občas i miniaturní potůček, podlaha hlína, strop klenutý. Z druhé strany (o cca 1m pod úrovní té přední) domu je zahrada-podmáčená a čas od času se přes ní přežene voda, když se rozvodní potok. Jak na hydroizolaci? Nopovku nebo jiný materiál? Jak umístit drenážní roury a hlavně o jakém průměru, aby zvládly odvádět tilik vody? A jak se řeší vyčnívající kameny ze zdi? Z venku zatím barák odkrytý nemáme, ale vykopali jsme už jednu podlahu uvnitř a kameny z ní trčí pěkně, zvenku to jistě bude podobné... Předpokládám, že kopat budeme muset ručně, na to asi bagr pozvat nemůžeme, nebo ano? Podkopat se budem muset předpokládám až na úroveň podlahy sklepa, tudíž vpředu cca 2,5m do hloubky... Podsklepená je cca 1/3 šířky domu, bude tento výkop takto hluboký po celé délce nebo v levé části prostě k základům (třeba jen 1m) a na začátku sklepa těch 2,5 mezi tím šikmo dolů a pak podél sklepa samozřejmě také ještě nějaký spád... A jak na podlahu v tomto mokrém sklepě?
Stropy: Nemine nás vybourání stropů, trámy v nich jsou nevyhovující a krom toho, až bude střecha a 1.patro nebo podkroví... Jaké stropy? Trámy/železo? Výhody/nevýhody, rozdíl v celkové ceně? Přikláníme se asi spíš k trámům, nahoře asi OSB (2x 1,2cm?), miralon či něco takového a plovoučky. Jakou izolaci do stropů? Zespodu sádrokarton? Pokud takováto skladba, je potřeba trámy zespoda pobíjet prkny, nebo to stačí jako pri izolaci střechy chytit např mezi trámy cik-cak nataženými provázky? A Sádrokarton na závěsy (přímo na trámy asi ne, že?)?
Přístavba: Jak jsem pochopila, železobetonový věnec nás nemine ani v případě, že bychom se rozhodli nepřistavovat a nechali bychom postavit novou střechu více méně podle té původní...? To je jedna varianta. Další je přistavět kousek, nevím, metr? a udělat polopodkroví a nebo prostě přistavět patro a nad to nižší střechu. V tomto je asi nejdůležitějším aspektem čas. Od zbourání střechy a stropů, musí být dům cca za 3 měsíce opět obyvatelný (hotové stropy a postavená střecha). Tudíž zde se ptám především na časové odhady všech tří variant pro dům o plše cca 128m čtver. Co se týče přístavby, tak klasická ano/ne, když to nemůžeme nechat přes zimu pracovat? Viděla jsem, že se dnes slepují tvárnice pěnou a prý to má právě tu výhodu, že to jde rychle stavět a nemusí se čekat... Má s tím někdo zkušenost? Co pevnost, životnost?
Střecha: Jaká kritina do zmíněných podmínek (750m n.m.). Spousta lidí radí nějaký typ plechové střechy, nebot je lehká (trámy mohou být dál od sebe) a snadno z ní sklouzává sníh (nezatěžuje střechu a díky hladšímu povrchu může být střecha méně příkrá), to vše dohromady s cenou takových krytin výrazně snižuje cenu střechy oproti použití klasických tašek. Hlavním proti býva hluk např. při dešti, ale vzhledem k tomu, že zespoda bude izolace a sádrokarton, tak to snad zas tak strašné nebude...?
Děkuji za trpělivost všem, kteří to po mně přečetli až do konce a ještě více předem děkuji všem, kteří napíší své zkušenosti a rady. S pozdravem Zuzana S.
tak úplně první se mi při čtení vybavilo
Bagr, to tu asi nikdo nepozná zda tam může bagr. Hotové do 3 měsíců. Proč ne a máte hotové? Nebo alespoň na účtě? Nebo x dobrých kamarádů?
Ten dotaz je tak na půl dne a optimálně být na místě.
Dobrý den.
Na uvedené máme cca 1,5milionu. hydroizolaci, bourání střechy, vybourání stropů, podlahy, vnitřní omítky apod. budeme dělat svépomocí s pomocí kamarádů. Na betonování podlah, elektriku, vodu, odpady máme lidi, kteří to udělají prakticky za benzín, který k nám projedou a samozřejmě si nakoupíme materiál, většinou se jedná o rodinné příslušníky a dlouholeté přátele... Samozřejmě máme už spoustu různých info od nich, ale zajímají mě i další názory a tipy... Na stavbu střechy a případnou přístavbu musíme najmout živnostníky. 3 měsíce jsou časový limit od zbourání střechy (v červnu) do postavení stropu, (přístavby) a střechy. Vnitřky už do toho nepočítám, stačí jedna hotová místnost, dále se bude pracovat průběžně. Jde jen o to, mít střechu nad hlavou...
Nechci vám brat iluze, dělám z odstupem nějakého desetiletí druhou starou chalupu a pár jiných renovací jsem i viděl. Dokonce jeden můj dlouholetý kamarád dělal chalupu na Šumavě a hodně jsme se o tom bavili a vyměňovali zkušenosti. Bylo to jeho životní dílo které si teď zaslouženě užívá. Tedy doufám. Třeba je i někde blízko vás. Dle toho co píšete, byla asi podobná. Považuji za vyloučené, sami, s pomoci svépemoci stihnout za 3 měsíce co píšete. A buďtě si jistá, že nadšení přátel dost rychle pomine. Četl jsem ostatní příspěvky, je zde hodně zkušených realistů a myslím, že se na to dívaji podobně.
Jak zde psali, někdy je lepší bořit a stavět nové. Pokud se ale rozhodnete zachovat původní a modernizovat, tak samozřejmě je nutné mít zdravou střechu aby do baráku nepršelo, nepíšete zda je ta vaše v havarijním stavu. Lidé při přestavbách mnohdy sundají střechu která by vydržela další generaci a dají novou která nevydrží o moc déle, jen proto, že si pozvou pokrývače a maestro řekne ta musí dolů a uděláme novou. A máte pár set tisíc v čoudu. Vedle nás předělávali noví solventní majitelé chalupu v lepších podmínkách a utopili v ni skoro 3 miliony. Předělávali také střechu, sundali zdravé staré dobré Khönky, a dali nové o kterých si myslím, že nebudu mít větší životnost než původní. Jen jsou pěkně červené.
Mám také obavy, že až použijete služeb místních řemeslníků, tak z vás stáhnou kůži a opravdu vám velice přeji, aby se podařilo, ze změti vaších dotazů ale tuším, že v problematice silně tápete, takže budete snadnou kořistí. Tamější region znám, říká se jim Podlešáci a žádná sláva. Doufám, že jsem vás neurazil pokud jste místní. Pokud budete dělat sami, je to na dekádu. Odvodnění kolem, případně zpevnění svahu, podbourávání zdi, zpevňování základu a drenáže, hydroizolace, zpětné dozdění. Až barák vyschne, tak lze zateplit. Pokud tam necháte ty staré zdi a budou oddělené od vlhkosti a zvenčí dobře zateplené, sice se velmi dlouho vytápí a potom je to vlastně akumulátor energie a příjemně se tam bydlí. V létě když jsou horka tak je tam ještě příjemněji.
Možná vám to přijde divoké, na vašem míste bych si koupil v nedalekém Německu velký obytný dvouosý přívěs, ten na zimu zateplit a v tom bydlel. Dají se sehnat již za 50 tisíc a je v nich docela komfort. Lepší než bydlet dlouhodobě v prachu stavby. Dají se i koupit obytné buńky. Netlačí vás potom termíny, můžete zvolnit v v klidu budovat. Pokusy o rychlý průběh skončí povětšině rychlým finančním vyčerpáním.
Přesně tak jsem to udělal já a nyní mám obyták na zahradě jako letní byt pro návštěvy.
Dobrý den,
předně, neurazil jste mě. Za prvé místní teprve budu a za druhé se jen tak urazit nedám Co se týče místních pracovních sil. Máme v okolí pár dlouholetých přátel, kteří tam žijí více méně celý život. Ti sice nejsou odborníky, ale také mají baráky, znají lidi z okolí, vědí, kdo a co komu dělal a jak kvalitně a za kolik, prostě jsou v obraze, jestli zavolat "Pepu" nebo "Jardu", které sice budeme normálně platit, ale měli by to být lidé šikovní, spolehliví, živnostníci z toho či onoho oboru a nevěřím, že si zkazí pověst a pošpiní dlouholetá přátelství jen proto, aby oškubali o pár desítek tisíc nějaký přistěhovalce. Krom toho se právě snažíme o problematice všeho, co nás čeká zjistit co možná nejvíc, abychom věděli o čem mluví, abychom věděli, jaké materiály se na to či ono používají a jaké jsou jejich vlastnosti, poměr cena a kvalita, jaké jsou jiné možnosti... apod. Smlouvu jsme podepsali a barák převzali asi před měsícem, na katastru jsme asi 14dní. Jsou to začátky a snažíme se zorientovat. Nechceme jen sedět a platit za něco, když ani nebudem vědět za co.
Jasně, karavan máme a bude letním sídlem, dokud bude dům bez střechy. Nejsme až tak najivní, abychom věřili, že uděláme vše za 3 měsíce... Ale věřím, že do toho června zvládnem vybourat a srovnat ještě tu jednu podlahu (hlína+prkna), vybourat betonovou podlahu v kopelně a vybetonovat, abychom to pak měli připravené na další skladby, udělat po přízemí rozvody (vody, odpadu a elektriky, nebo to na ně alespoň připravit) a pořešit tu hydroizolaci. Léto má patřit stropům a střeše a do příchodu prvních mrazíků musí být hotová alespoň jedna místnost (byt ta nejmenší) včetně vnitřních omítek. To prostě stihnout musíme. S dalšími úkoly budem bojovat průběžně a je nám jasné, že to bude běh na dlouhou trat.
Střecha není doslova havarijní, pár let by jistě vydržela, ale na generace to rozhodně není. Krytina - eternit. Vzhledem k tomu, že chceme obývat i 1.patro nebo podkroví tak nám přijde jako hloupost zateplovat současnou střechu, dělat sádrokartony, na 130 let staré stropy stavět příčky, dělat nadoře podlahy atd. Teď jsou v domě 3postele, 2 noční stolky a 2 skříně, z vybavení kamna a dvouplotýnkový vařič. Nikdo v něm trvale nebydlí, do léta se máme kam vracet. Není lepší velké zásahy jako je bourání stropů a střechy udělat teď, než to dělat pak, až bude vestavěné podkroví, plný barák nábytku a dalšího vybavení a budeme tam už skutečně bydlet? Je nám 30, chceme si to teď odpracovat a mít pak klid a prostě tam žít (jasně, na baráku je pořád co dělat..., ale nevěřím, že když se to teď udělá pořádně, že nás někdy bude čekat až taková rekonstrukce znovu).
Co se týče vytápění. Koupili jsme zatím obyč kamna asi 5KW a během hodiny od příjezdu chodíme v tričku, když se zavřou dveře do obýváku cca 25m čtver., později na mikču vytopíme téměř celý spodek (ten je kolem 100m čtver. , když nepočítám vedandu a stodolu.). Je pravda, že pořádné mrazy ještě neudeřily
Kdybychom nevěřili, že to půjde, tak neprodáme v Praze byt 3+1 v os. vlastnictví a nestěhujeme se tam. Je to možná trochu risk, určitě nás čeká těžké období a určitě to nakonec spolkne úplně všechny peníze z bytu a pravděpodobně na lecos bude scházet. A určitě budeme na nervy a tahat ruce po zemi jak opice a možná budem po nocích i brečet. Ale zmizet z Prahy je jak můj, tak manželův sen už od mala, Šumava nás táhla snad od nepaměti a když toto rozhodnutí doma padlo, najedou nám přišlo divný, že jsme se k tomu nerozhoupali už dávno. A já prostě v hloubi duše věřím tomu, že za čas si řeknem "je to za námi". Možná by bylo snažší koupit pozemek, přibrat hypoteku a postavit nový dům... Jenže rozhodli jsme se pro tento a bez hypoteky a věříme, že to bylo správné rozhodnutí.
Fajn že máte odhodlání a být ve vlastním baráku je k nezaplacení. Navíc jste relativně velmi mladí, takže máte před sebou spousty času. Jak jsem již napsal, máte obrovské iluze a plány, jen mi to stále přijde trochu chaotické a na vašem místě, pokud střecha drží, bych šel v první fázi tvrdě po základech, odvodnění a hydroizolaci. To je dle mého skromného názoru práce na jednu stavební sezónu a dá se udělat vlastmími silami, jen se u toho nadřete. Zase ale ušetříte za posilovny. Dá se to dělat relativně levně a pokud toto nebude stoprocentní, tak další renovace nemají cenu. Tot můj skromný názor. Také bych asi ze své zkušenosti zatim zredukoval budoucí plány na zateplování podkroví a začal nad ním přemýšlet, až by bylo to životně důležité. Budete tam mít prostoru i tak dost a pokud by opravdu nestačil, později není problém z přebytku peněz dodělat. A i když vám velice přeji dobré přátele i řemeslníky, je to jinak, nakonec poznáte časem a také kdo je opravdovým přítelem. Ovšem i v přátelství má fungovat princip: má dáti/dal. Takže na nikoho zásadně nespoléhat, hlavně sami na sebe. Důležité je mít i vlastní vybavení. Malou a velkou míchačku, dají se koupil na inzeráty levně od stavebníku. Před časem jsem měl i transportní pás, po využití jsem prodal za stejnou cenu. Mám vlastní vlečku za traktor. Potřebujete menší vrtačku SDS+ a větší bourací kladivo, řetězovou pilu a další.
Co je zásadou, nepustit řemeslníky z očí, nejlépe dělat s nimi a snažit se co nejdřívě a co nejvíce od nich naučit. Je potom otázkou, kolik na to budete mít času a jak vás bude zatěžovat vlastní zaměstnání či podnikání.
Rád bych popsal své zkušenosti i zprostředkované a vypozorované, stejně tak chyby vlastní i cizí, bylo by to ale psaní na týden a vázne mi práce. Takže hodně štěstí pod heslem: co člověka nezabije, to jej posílí
Místo, je tak trochu srdcová záležitost pro nás oba. Není to tak hororové, jak to zní. Problém s vodou není nonstop, ale jen při přívalech z důvohů velkého deště a při jarním tání. Máme vykopanou jednu podlahu (zezadu domu - cca metr nad úrovní terénu) a vyváželi jsme suchou hlínu. Pod vedlejší místností je 2. sklep-na uhlí, jehož podlaha je tak nějak zároveň s terénem a uhlí se zdá být suché-na úplné dno jsme se ještě nepropálili. Jen dřevěná podlaha nad tím mokrým sklepem je prohnilá, ale tam, kde už pod touto místností není sklep, jsou prkna pevná. Při stavbě domu už očividně s vodou počítali a všechny podlahy jsou nad úrovní terénu (zpředu o pár cm, vzadu cca o metr). Více méně je barák jako chata naprosto v pohodě obyvatelný i teď. Ale je prázdný, tak ho chceme udělat, než se tam nastěhujeme (a dokud jsou na účtu ty peníze, jsou z prodeje bytu a pochybuji, že někdy dáme znovu takovou částku dohromady...)
Zuzano, rozšířím odpověď od stavitele, odborníka Martina.
Musíte opravdu pozvat na místo technika, který se na stavbu podívá spravedlivým okem, nikoliv Vaším zaujatým. Mnohokrát jsem sdělit stav, který tazatel neviděl a nebo nechtěl vidět. Jen ze zkušenosti ...vlhkost stavby je problém a nepomůže odizolování až k základům, páč to byste museli celý domek nazdvednout uhutnit spodek položit hydroizolaci a barák vrátit zpět. Jinak je to jen záplatování...
podřezával jsem dva baráky, oba z roku okolo 1896. Kameny bez základů, opuka, staré cihly, hliněné cihly...
tloška stěn od 50 do 90 cm.
Teď zkuste zapřemýšlet, pokud zeď 90 cm opatrně zboříte a to to samé místo postavíte SPRÁVNĚ zeď 24cm a doplníte 24 izolace...tak určitě ušetříte a zlepšíte bydlení..
a takto bych mohl pokračovat na několik desítek stránek...
Dobrý den!
Rozhodně vám preji, abyste svého snu dosáhli, nebude to vůbec jednoduché a věřte mi, že budete často myslet na to, že by se dříve postavil dům nový. S dobrými lidmi a chutí do práce se dá zvládnout opravdu hodně moc. Neporadím vám jako stavař nebo projektant, ale protože už vím co je totální rekonstrukce, už teď vás připravuji na probděné noce , ale vše se dá zmáknout když se chce. Počítejte, že to bude trvat i několik let, znám bývalý mlýn, pán má k dispozici dostatek peněz a přesto to trvá, je potřeba dodržovat technologické postupy a navíc, pokud se pouštíte do takovéto rekonstrukce, nic jiného ani dělat nemůžete. Vy v podstatě odbouráváte starý dům a ihned do těch míst vkládáte nové materiály. No držím vám palce! Bizon
Dobrý den,
odborníky určitě pozveme a necháme vypracovat projekt. Zatím se snažíme zorientovat a získat konkrétní představu. V původní otázce jsem neuvedla (a psala jsem to teprve před chvílí v reakci na jinou odpověď), že barák vlastníme asi měsíc, na katastru jsme teprve 14dní.
Barák opravdu není tak vlhký, jak se může zdát. Vím, že nejsme odborníci a náš pohled je subjektivní... Ale podlaha ze strany od zahrady je cca 1m nad úrovní terénu. Odstranili jsne několik vrstev lina, prkna, trámy a vykopali 30 cm hlíny a kamení. Hlína suchá, doslova prašná. V obýváku, nad tím mokrým sklepem, kde máme provizorní tábor a topíme, jsme hned při první návštěvě delší než na otočku (po pár hodinách topení) zapnuli odvlhčovač a voda v nádržce prakticky žádná, pár kapek za několik hodin. Tak jsme si říkali, že to možná je odvlhčovač naprd. Tak jsem ho zkusila zapnout ve vedlejší místnosti, kde bylo jen cca 15 stupňů, když jsem tam vytírala a za asi hodinu nebo dvě byla třetina nádržky vody a lino suché. Vodu jsem vylila a nechala ho běžet a zase už prakticky žádnou vodu nepobral. Ještě jsem ho testovala doma zavřený v místnosti se sušákem s mokrým prádlem, ráno prádlo suché a v nádržce spousta vody. Tak si myslím, že odvlhčovač pracuje dobře...
Problém je hlavně s tím mokrým sklepem pod obývákem. Strčili jsme odvlhčovač tam, ale je tam zima a odvhčovač nam víc odmražuje sebe, než aby odvlhčoval. Museli bychom tam přitápět. A to mi zase přijde jako plýtvání elektřinou, když zvenku přitéká nová voda (byt malinkým čůrkem a ne stále) a později se průběžně vsakuje do podlahy...
Tlouštka našich stěn je podobná.
Když bychom zdi bourali a stavěli celý barák znova, čekala by nás Šumavská zima v karavanu, nebo bychom k nákladům museli připočíst nějaký podnájem a vše by se tím o hodně protáhlo... Krom toho. i když budeme hodně věcí dělat moderně, především proto, že to vyjde levněji, než se pokoušet napodobovat původní (např. pravděpodobně sádrokartonové podkroví), rádi bychom alespoň částečně zachovali ...?, nevím jak to napsat. Nechceme zkrátka vilku, ale alespoň něco zachovat, něco zkusit napodobit, aby to i při použití moderních materiálů působilo alespoň na první pohled původně... Nevím, těžko se to vysvětluje. Ještě sami nemáme úplně jasno, jak bychom co přesně chtěli, proto sbíráme informace a zjištujeme možnosti, ceny, časovou náročnost použití té či oné varianty...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.