Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
koupil jsem kamna s teplovodním výměníkem euroteplo.cz/.../ . Řeším teď problém, že když kouř opustí komín a fouká vítr směrem na sever až východ, tak kouř klesá dolů k sousedovi na dvůr. Když vítr nefouká nebo fouká na jinou stranu tak problém není.
Připisuju pár parametrů komína :
účinná výška komína 5m, výška komína nad hřebenem střechy cca 1,8m, průměr flexi nerez vložky (had) 180mm.
+ pár obrázků :
Zvlast kvuli DESovi vam musim vsem bohuzel odpovedet, ze mate spatne vypocitany hlavne vysky kominu, pokusim se vam sem poslat ty hlavni body z normy, podle kterych by ste si meli sami dokazat spocitat vysku. Ve zkratce, komin u sedlove strechy musi byt nejmin 65 cm nad hraben, ne 60, u ploche strechy je to 100cm nad atikou a pak se dopocitava zvlast podle dalsich faktoru, ale to uz si zkuste dopocitat sami a hlavne v pripade tazatele nezapomenout na vliv okolnich budov ve vzdalenosti kratsi, nez 15 m.
5 Požadavky na spalinovou cestu
5.1 Spalinová cesta musí být navržena a provedena tak, aby za všech provozních podmínek připojených spotřebičů paliv a místně obvyklých povětrnostních podmínek byl zajištěn bezpečný odvod spalin komínem nebo svislým kouřovodem s funkcí komína nad střechu budovy, popřípadě vývodem spalin stěnou fasády a jejich rozptyl do volného ovzduší tak, aby nenastalo jejich hromadění a nebyly překročeny přípustné koncentrace škodlivin vztažené k předmětnému zdroji znečištění i okolní zástavbě. Nesmí dojít k ohrožení bezpečnosti a zdraví osob nebo zvířat, a musí být zajištěna požární bezpečnost všech prostorů, kterými spalinová cesta prochází.
doplněno 29.12.11 23:00:
neumim sem poslat obrazky v pdf, v tech sou ty dalsi casti normy
doplněno 29.12.11 23:09:
tak snad ted
doplněno 29.12.11 23:27:
mám plechovou šikmou střechu a taky podel zdi nový komín a máte pravdu že má tak 1,8metru nad ní,počítali to nějak ,topím kotlem a v pohodě,zato soused hruza,od nás nic od něj mlha.akorát já mam oproti němu tak min 2,5 metru rozdíl
poradte nekdo, jak sem dostat soubory pdf
doplněno 29.12.11 23:47:Tak sem nasel aspon na internetu strucny vycuc normy, na konci mate obrazky s vyskama, hlavne to taky chce dat do hajzlu ty ruzny strisky, napoleony a tak ruzne, ty tam nejsou k nicemu, jenom srazi tah kominu a zastavi prorozenou stoupavost koure, resil sem to se soudnim znalcem kvuli sousedovi, ktery taky pristavoval podkrovi a nedal si rict, ze nema ten komin tech 65 cm, odmitnul ho pristavet, nam to kourilo porad na dvur, tak sme si pozvali znalce, ten to propocital, v posudku napsal zvednout o metr a dat pryc cepici, tak ted to soused uz zacal resit.
doplněno 29.12.11 23:49:OK, seknul jsem se s tou mírou o 5 cm, ale na druhou stranu mi převyšuje komín hřeben střechy minimálně o 150 cm! Takže tady mi norma moc nepomůže - navíc jak jsem psal, jsem včera na komín dal metrovou rouru a problém přetrval. Co ta nerezová flexi hadice, nemůže to mít na svědomí ona (stěny nejsou hladké jak u normální vložky)?
Tu hadici bych si osobne do kominu nedal, ale kdyz uz, tak jedine na plynovy kotel, na pevny paliva ani nahodou, nedovedu si predstavit to vymetani, v tech zavitech to musi drzet jako ...
Jestli ta vyska s ohledem na vzdalenost okolnich budov vzdalenych mene, nez 15 metru, je o tech 10°vetsi a neni tam zadna striska, tak pak uz asi jedine nizka teplota spalin, inverze a jeste co to dela vsem ostatnim v obci, tem ten kour v tu chvili stoupa svisle vzhuru a nebo se taky vali tak nejak line vodorovne?
doplněno 30.12.11 09:19:Taky by to mohla delat ta budova na zacatku sipky, jak je daleko a jak je vzhledem ke kominu vysoka, za ni urcite vznika podtlak, otazka je, jestli se komin dostava az nad ten vir, ktery za tou strechou ty budovy vznika.
Dle mého kouř který už opustí komín nemáte moc jak ovlivnit. Dle mého to že klesá dolů zapříčiní špatný tlak vzduchu + současné inverzní počasí. Plus je možné že do toho vstupuje i ta lípa, která mění nějakým způsobem proudění vzduchu.
Máš 100% pravdu,dělá mi to také a to at dusím pec ,nebo né .Podle toho jak fičí vítr ,jde i kouř,žádnou vědu za tím bych nehledal .
Mě je divné, že když jde vítr jinam, tak ten problém nenastane. Ještě chci zkusit zateplit kouřovod a obsypat nerez vložku perlitem nebo něčím podobným, at má kouř vyšší teplotu - třeba to trochu pomůže. Jinak jsem dnes na hlavu komína na zkoušku nasadil asi metrovou rouru , ale problém pořád stejný - kouř stále padal dolů.
Jsem v téže situaci.Jsme v řadovce a všem to tak dělá, když fouká od východu.Jak valí severák,nemá nikdo problém.Je to neřešitelné.Vyzkoušeli jsme jednotlivě všechno.Jsou ploché střechy a tam se 5m komín postavit zkrátka nedá.
doplněno 30.12.11 01:05:Ten metr tam máme.
Souhlasím, možná skusit regulační klapku komínového tahu. Nejprve to simulovat pootevřením komínových dvířek na komíně pod napojením kouřovodu do komína. Možná se pak zvýší rychlost proudění v komíně a spaliny budou naředěny.
To povede jen k tomu, že komín bude tahat vzduch místo spalin a kamna budou špatně hořet, protože budou plná kouře.
Řekl bych, že ten strom tomu moc nepomáhá, zřejmě tam vzniká podtlak. Nastudovat proudění vzduchu.
Když vítr fouká ve směru té šipky, tak překračuje hřeben střechy a za tím hřebenem vzniká podtlak, takže kouř je nasáván dolů. Instalujte na hřeben před komín nějaký deflektor z plechu. Jaký, to už by Vám měl poradit nějaký fyzik, který se zabývá aerodynamikou.
za hřebenem střechy nevzniká podtlak, ale vodorovná turbulence. Úplně stejná, jaká třeba v zimě dělá návěje sněhu na závětrné straně. Plechová bariéra před komínem vám asi moc nepomůže. Podle toho co tu čtu se obávám, že problém je neřešitelný. Komín by musel být vysoký tak, aby z něj kouř vycházel až nad touto turbulentní vrstvou.
tohle dělá sousedovi také ale on to má zpusobené,silný kotel,dusí tah a kouř padá dolů,pokud otevře kotel je to hned o něčem jiném,komín dostane teplotu tah,ale jak on říká to bych se nedotopil a upek tak že trpíme
Krátký komín, existují nějaké výpočty o kolik má komín přesahovat hřeben při jakém sklonu střechy. Ale všdycky to nemusí fungovat. Soused měl kdysi pekárnu a zbyl mu z ní jen komín. Loni měnil střechu a stavěl tedy i nový komín. Myslel si, že může být nižší. Když poprvé zatopil, všechno mi to šlo do oken. Honem volal zedníka zpět, aby zvednul komín na původní výšku. Možná stačí zateplit. Z komína půjde teplejší kouř než okolní prostředí- bude stoupat.
Lidi proboha,co to tu melete ,polovina z vás tu nemá ani dům a vůbec topení na tuhá paliva ,dívali jste se někdy na rodinné domy v nějaké zástavbě ,jeden dům je menší,druhý patrový ,to znamená rozdílné výšky komínů .Soused vedle mě patrový a komín 1metr nad střechou ,naproti něho jednopatrový soused (můj známy na severní straně) jeho komín na přístavbě 4metrový a stejně když jde vítr na sever čmudí na souseda. Tady už u ING topenářů profesionálu chybí jenom vzorec výpočtu. Výška komínů krát množství dřeva krát vítr krát debilní soused = problém ((
ale ma tady vetsina lidi domy a topeni na pevny paliva, a ta norma funguje, to nejsou jenom nejaky nesmyslny vypocty, to je chlapce fyzika a ma to i logiku, jestli ji nechapes, ja ti to tady vysvetlovat nebudu
Jak bude trochu lepší počasí tak ten kouř nahraju někde na youtube a odkaz dám sem.
Jinak se chci ještě pozeptat, čím utěsnit čistící otvor na koleně kouřovodu. Originál je toto : http://www.krbykk.cz/cz-detail-48599-tesneni-koleno-bertrams-150.html , ale vzhledem k tomu, že ten papír není nijak extra odolný a docela dobře se láme, tak bych raději použil něco jiného (tak aby těsnění nekladlo odpor splodinám v koleně). Nebo raději vzít originál?
Když je kvalitnější dřevo pak po dosažení min 100st na hrdle kouřovodu je kouř z komína takřka neviditelný. Hlavní problém je při zatápění kdy je studený komín (cca 10 - 15 minut po zapálení) a pak když oheň dohořívá a v ohništi zbude místo uhlíků ohořelé poleno.
Podle mne topíte moc velkými kusy. Přikládají se vždy menší špalíky a k nim něco většího. Nikdy se nepřikládají třeba jen dva kuláče, ale pod ně nejprve drobné naštípané a raději ne celé kuláče, ale rozštípnuté aspoň na půl. Pokud máte ohořelé poleno, které i při plně otevřeném primárním vzduchu nehoří plamenem, je potřeba k němu přihodit drobně naštípané dřevo, aby byly v ohništi stále plameny a kouřící plyny z ohořelého tím vyhořely a nekouřily.
To už jsem pochopil z praxe, ale tento problém je minoritní. Nakoupil jsem vatu Promaglaf a zaizoluju ten kouřovod. Ještě mě napadlo, že bych místo zaústění kouřovodu do komína 90 st dal 45 st. Myslíte, že by to pomohlo nebo je to zbytečné?
To, co jsem vám napsal, je podstatné a nutné přede vším. Kouř se netvoří v kouřovodech ani v komíně, ale v kamnech. Už z kamen musí vycházet správně vyhořelé spaliny a ne kouř. Vám odchází z kamen do spalinových cest kouř a to ani Promaglafem, ani sklonem 45° nezměníte. Já preferuji 45°. Použitím Promaglafu by se vám měly míň zanášet roury, ale na kouření to nemá žádný vliv.
Jak jsem už napsal - tomu všemu rozumím, ale zřejmě se mi podařilo vhodit do ohně poleno (jedna čtvrtka špalku) které bylo sušené vespod na hlíně a bylo asi vlhčí než ostatní a proto pomalu hořelo a doutnalo. Jinak po zatopení nemám s kouřem "skoro" problém. Když je v kamnech dostatečná teplota, tak kouř z komína nejde skoro vidět (někdy vůbec), ale jak je v kamnech teplota nižší a v topeništi nejsou už jen uhlíky tak je problém s kouřem.
Diky za tu normu. Z toho mi plyne, že normu splňuji (místo 65 cm mám cca 150 cm).
Co kouřovod? Není vzhledem k účinné délce komína (5m) moc dlouhý? Na kamna s horním vyústěním jsem dal koleno 90 st, pak cca 85 cm mírně stoupající roura a napojení do komína pod úhlem 90 st (viz obr nahoře).
Samozřejmě po prodloužení vložky do vybíracích dvířek. To je vám potřeba radit každý centimetr opatření a vy budete jen stále sténat "to nejde"?
Když se tak dívám na ten obrázek komína, tak mě ale spíš napadá, že vzduchotěsnost vložky zajistím tak, že spodní konec vložky v komíně utěsním třeba kamnářskou šnůrou a shora kolem vložky zasypu perlitem - keramický komín je jinak utěsněný celkem dobře - "mistři" zedníci se činili a odvětrávací pruduchy zalily maltou.
Jen mám problém sehnat perlit nebo něco podobného.
Ten konec nerezové vložky musí být rozhodně směrem dolů uzavřen! Otevřeným koncem je nasávám falešný vzduch z komína a velmi podstatně snižuje tah. Zjistěte si průměr nerezové vložky, bude to např. 125 mm a kupte kus hliníkové roury stejného průměru a nastrčte ho zespoda do toho T kusu. Konec té hliníkové roury byste měl dostat až ke komínovým dvířkám a dát na něj normální víčko. Čas od času byste z té roury vybral saze. Ono jich tam ale moc nebude, protože při zvýšeném tahu vyletí komínem )
doplněno 02.01.12 23:34:Omlouvám se, přehlédl jsem, že máte průměr nerez vložky 180 mm. To utěsnění vložky vatou bude asi nespolehlivé, a proto doporučuji ten T kus dole uzavřít.
zdravím hlavně nic nezasypavát vložka musí byt na volno zajištěna dilatace a odvětrávání.Zkuste topit na sedumdesat a výš,čerpadlo pouštět až po zahřátí vody ve vyměníku,zabráníte korozi jinak opravdu rady nad zlato.
Promintě flexi hadice je vyráběna z 0.5mm nerez pásků spojeni na konci pásku je vždy zámek.Vypada to jako vrut do dřeva v tomto zámku se hadice pohybuje napíná a sráží.Opravdu musí být dilatace zajištěna už jsem pár vložek předělaval většinou byli přizděné,když nemužou dilatovat tak se většinou tyto zamky prodřou.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.