Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Krbová kamna na uhlí či dřevo?

Od: mamak odpovědí: 9 změna:

Krbová kamna s výměníkem jsou docela hatěna jako hlavní zdroj tepla v domě. Proto bychom rádi jako vedlejší zdroj dali kamna krbová. Hodně se i tu chválí značka JOTUL. Vzhledem k tomu, že (hnědé) uhlí nám na trhu přijde levnější než dřevo, přemýšlíme pořídit krbová kamna, do kterých lze dávat i uhlí. Je naše volba moudrá? Nezanáší se tato kamna více nebo nemají jiné nevýhody oproti kamnům jen na dřevo? Díky za odpověď!

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

kdokoliv*

0x

Myslím, že jste si odpověděl sám. Určitě je lepší mít možnost volby a v tomto případě zcela určitě v kombinaci s uhlím je nejlepší řešení. Více se zanáší kotel právě dřevem, (když nebudu počítat kupované pelety) - uhlí zanáší kotel či prostor v něm v případě horší kvality, některé uhlí jako např. pecku bych rozhodně nepoužíval.

jendax

Já bych to rozvedl. Uhlí a dřevo mají jinou potřebu spalovacích vzduchů.Dřevo chce vzduch zespodu - potřebuje rošt. A dřevo má ze 3/4 zplynující složky a proto potřebuje vzduch do plamene.Muže proto mít bezroštove topeniště.

Bezroštové topeniště má tu vyhodu, že na noc přiložíte nebo když nepotřebujete vykon nechate vyhasnout a potom po delší době až potřebujete zatopit tak vyhrabnete žhavé a date par šišek a polena a jedete dál.Moc se nedívejte na učinost spalování , kterou vyrobci píší. Učinost je jen na spotřebiteli , kolik tepla pustí do komína.K tomu je dobry spalinovy teploměr. e-teplo.cz/...

Protože američani už měli problemy se smogem z krbovek už v 80 letech minuleho století , tak to začali už tehdy řešit a zavedly testy na pomalé a čisté spalování.To znamená ,že kamna testují na 4 rychlosti hoření( od asi 1kg /hod až po max.) a musí se vejít do emisí. Tabulku mají normalně s hodnotami na internetu epa.gov/...

Takže i když zavřete kamna , tak to pomalu a čistě hoří


a z komína se nedymí.Máte čisté sklo a čisty komín

K tomu je pravě potřeba rozběhnout kamna na určitou teplotu asi 200-350°C na plotně,aby tam vyhoříval čistě ten dřevoplyn a hořelo to shora pomalu a čistě.Tuto certifikaci mají zde prodavané jotuly cb , morso , vermont castings, regency a pacific energy.

Už jsem četl hodně stížností na popraskané jotuly a spalené deflektory, kdy jim prodejci vubec neřekli jak s těmito kamny zachazet .Jednoduše řečeno kamna jsou velice dobře zaizolovaná a oni je roztavili.Proto se musí provozovat přivřené aby pomalu a čistě hořely na vysoké teploty.

Dále rozdělujeme kamna na salavá a konvekční(teplovzdušná).Jednoduše u salavych je nejvíce teplo okolo kamen a teplovzdušné topí takzvaně za roh.


 

dobrak*

0x

To jako budete nosit uhlí, do obýváku, třeba i 20metráků za zimu?

mamak

Krbová kamna budou ve velké kuchyni. Ty budou vytápět přes den, kdy nebývá tak tuho jako v noci. Kotel dům nevyhřeje a je "dost daleko". A především nám ten krb přijde rentabilní. Uhláku v kuchyni se nebojím ) Děkuji všem za velmi praktické odpovědi!

topic

Uhlí bych vynechal - prach z popela je běs. Do bytu dřevo nebo dřevobrikety.

Koukněte na Jotul F3TD (v Polsku šly sehnat za 12k, v ČR 18-20k). Pokud jedou trvale na cca 5-6kW, tak sežerou bednu od banánů denně = cca 6 prm dřeva za zimu. Pokud jim dáte co potřebují (neškrtit úplně) tak to jsou do jedné velké místnosti super kamna. Při zadním připojení na komín (nechat 175mm, redukci na 150 jen u komínů s velkým tahem) jde horní deska využít na ohřívání hrnce, vejde se 45cm poleno (naštorc i 50cm), dlouho se v nich drží žhavé. Pokud to bude na přitápění navečer, tak stačí zatopit, nechat rozhořet a stáhnout (ne úplně!), takhle vydrží topit cca 5 hodin bez přikládání a to i se smrkem. Popela je při nonstop topení jen lopatka za týden (musí se nechávat 1 cm vrstva jako ochrana dna proti žáru).

 

valdik007*

0x

Nerozumím slovu hatěna, co mate proti krbovým kamnům s výměníkem?

mamak

Pardon, to moje nářečí Myšleno "haněna".

Já jsem úplný laik, co se týče krbových kamen, jen něco jsem naštudoval. A z některých rad na těchto stránkách mi zní, že výměníkové krby dost zanáší a nestačí dostatečně vyhřát radiátory apod. Po mě nic nechtějte, já tomu nerozumím, jen jsem ochoten těmhle radám věřit. Protože podle mě jde u výměníků o módu stejně jako tomu je u plovoucích podlah. Hodně lidí se vrací k linu...a někteří k pořádným kotlům. Určo záleží na kvalitě kamen a provedení- nu stejně laicky mi teplovodné výměníky nevoní. Odborníci at tu řeknou své.

jendax

S těmi kamny s vyměníky jste to popsal dobře.Kdybych topil do vody jednoznačně bych šel do kotle.Co s tyče uhlí ,tak to jsem rychle vyfofroval z domu. Mour a smrad patří do kotelny.Taky uhlí bych musel kupovat.Dřeva mám dost , jen ho pokacet a poštípat. No a jak se říká je CO neutralní .Dále kdybych ho kupoval tak peníze dám místnímu chlapovi a nedavam ho nějaké korporaci

 

bambula*

0x

První, co je potřeba udělat, je brutálně minimalizovat tepelnou ztrátu vytápěného objektu. Pak je tak malá spotřeba paliva, že je cena paliva vždy snesitelná a není potřeba příliš spekulovat a lze mít dokonalou regulaci s minimální lidskou obsluhou. Dávat do krbu uhlí považuji z důvodu množství popela za nepraktické. Zamyslet se nahrubo zde lze až po sdělení TZ(tepelné ztráty) objektu a jeho dispozičního řešení.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]