Nejste přihlášen/a.
Zdravím a mám neobvyklý dotaz. Plánujeme radikální rekonstrukci koupelny a zaměřujeme se na úsporu vody a energií. Tak mě napadlo, jestli by se dal sehnat vodovodní ventil, který funguje stejně, jako kohoutky u umývadel na veřejných WC. Tj., že se jen zmáčkne a voda začne téci a po určité době se sama zastaví. Chtěl bych jej použít u sprchy a představoval bych si to asi tak, že by byl ventil ovládán šňůrkou, nebo řetízkem. S namydleným ksichtem se špatně hledá vodovodní baterie?! Za veškeré rady předem moc děkuji.
Včera jsem psal jen z MT, dnes to zkusím trochu rozebrat..
Tazatel si tedy do koupelny chce nainstalovat časový tlačný ventil, aby ušetřil vodu, proti stavu, který má teď.
HODNĚ by mne zajímalo, jestli si zkusil "dát na papír" pár čísel s nějakou časovou posloupností...logikou a způsobem provozu..a jaká "úspora" mu vyšla.
Podívejte..s časovými ventily mám dost zkušeností..jak z hlediska projektování, ale i z hlediska uživatele je mám vyzkoušené..
Něco jiného je plavecký bazén, sportovní hala, fotbalový stadion..., tam je úspora zcela jasná a těžko ji bude kdo rozporovat, jde o to, že v těchto zařízeních jen málokdo bude pečlivě zavírat pákovou baterii aby šetřil vodu, protože "z cizího krev neteče"..V neposlední řadě hovoří v těchto případech pro tlačné baterie i jejich vandaluvzdornost..a i to, že se domů málokomu hodí (z pákové baterie se dá doma použíte ledasco, že?).
Při domácím použití se většina lidí myje tak (hovoříme pochopitelně o sprše), že se nejprve "namočí"...uzavře vodu...pak se namydlí...pustí vodu a opláchne se. Spotřebuje tedy naprosto "přiměřené" množství vody v rozsahu nezbytně nutném.
Když si nainstaluje nějaký šetřílek časový ventil doma, místo pákové baterie, pak se dočká čeho? Na ventilu se nastaví "nějaká" doba výtoku na jedno zmáčknutí...zpravidla 30s+-5s...průtok bývá zprtavidla 10l/min..OK..začnete se "namáčet"..a zjistíte že 30s je málo...budete tedy muset zmáčknou ventil 2x (60s proudění vody...i když by Vám třeba stačilo jen 45s)...spotřebujete 10l vody...pak se namydlíte...a zjistíte že 2xzmáčknout je málo...spíše 4x až 5x..a spotřebujete dalších 20-25l vody...celkem tedy 30-35l vody..Když si koupíte klasickou sprchovou pákovou baterii...ev.s termostatem, pak si vodu zavřete dle potřeby třeba po 40s...a navíc si budete moci regulovat množství vody v hlavici i třeba jen na "čůrek" vody...to u tlačné armatury není možné. V konečném důsledku tedy spotřebujete s úspornou tlačnou armaturou stejně...možná dokonce více vody než s klasickou pákovou baterií...a co víc..při pro Vás daleko horším komfortu mytí..
A ještě jedna poznámka...Levnější časové sprchové ventily stojí cca 3000Kč/ks...bez hlavice..střední třída pak cca 6000-11000Kč/ks..a nejkvalitnější třída časových sprchových ventilů s hlavicí stojí 26200Kč/ks.
A ještě maličkost...většina slušných prodejců doporučuje při instalaci časových ventilů osadit kvalitní filtr mechanických nečistot..ten si také připočítejte k investicím..a teď mi prosím spočítejte návratnost Vaší investice..rád se poučím..
Zdravím a díky za obsáhlý rozbor problému. Nyní jsem již vyléčen - ta cena?! Pokud jsem Vám zvýšil tlak a tep, tak se omlouvám, nebyl to můj záměr. Co je hlavní, že toto fórum splnilo svoji funkci = člověk znalý problému poradil! Proto jsem udělil kladné hodnocení. Ještě jednou děkuji za fundovanou odpověď a svatou trpělivost.
OK...už jsem se zase uklidnil
Prostě tady na Poradte.cz často nevycházím z údivu co je člověk ochoten udělat pro pár haléřů (a to ještě v tomto případě velmi pofiderních). Není to jen u Vašeho dotazu..a jsem rád že jste to nakonec pochopil..a rozumíte tomu co chci říct (ne u každé otázky respektive odpovědi se mohu rozepsat tak jak by si otázka zasloužila, nebo jak je potřeba..ale člověk také někdy musí pracovat..).
Něco takového se asi sehnad dá, ale co tím získáte? Snad je lepší si vodu ručně pustit a zavřít podle momentální potřeby. Představte si situaci, kdy Vám z nějakého důvodu nebude stačit nastavená dávka vody (třeba se víc namydlíte) a budete potřebovat ještě trochu (třeba jen čtvrtinu) vody. Budete ovšem muset pustit ještě jednou celou dávku vody. Pak Vám ovšem vytečou tři čtvrtiny dávky zbytečně do kanálu. Myslíte, že je to úsporné?
doplněno 11.12.11 19:09:Za tu chybičku se omlouvám
doplněno 11.12.11 19:13:Navíc si myslím, že s namydleným xichtem spíš nahmatám tu baterii, než kdesi v prostoru visící řetízek:D.
Já navštěvuji řadu organizací,kde tyto mechanizmy nějak fungují.Je to mechanická záležitost,pero s brzdou,které ventil pomalu uzavírá.Nikde nefunguje stoprocentně,jde tam jen o to,aby zákazníci,kteří bývají nesvědomití a neohleduplní a normální ventily často nezavírají a utíká mnoho vody.Ale zase voda je otevřená určitou dobu,kdy si člověk rychle opláchne ruce a pak řadu vteřin voda teče bez užitku.Lepší je systém,řízený fotobuňkou,pokud je ruka pod ventilem,teče voda,po uvolnění prostoru přestane.Zase je negativem vysoká cena systému.Vyplatí se v lázeňských zařízeních a fitnesech.
JABRAKA
Díky za odpověď a asi jsem měl ještě uvést, že by bylo žádoucí, aby byla možnost nastavení potřebné doby tečení vody! Aby se nestávalo, že člověk bude spláchnut jen částečně. Fotobuňka je dobrá jen u umývadla - uhýbat se někam do kouta ve sprše by asi nebylo pohodlné ...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.