Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Luxfery místo okna?

Od: kotrba77* odpovědí: 11 změna:

Všechny vás zdravím a prosím a váš názor či radu. Stavím RD a vymysleli jsme s manželkou okno kterým by šlo dovnitř světlo na schodiště a do centrální části domu. Tento stav.otvor má 4,7m x 2,3m. Problém nastal tehdy když jsme zjistili že okno musí být ve dvou kusech, kvůli statice, a mezi nimi musí být dilatační spoj, který spolu s rámy tvoří kus silný min. 30cm, což se nám moc nelíbí. Tak jsme začali uvažovat o luxferách, ale bojím se že jejich tepelně izolační vlastnosti nejsou dobré. Podotýkám že nechci kupovat speciální izolační luxfery, kde cena jednoho kusu je 300-500kč. Zajímal by mě váš názor na takto použité luxfery anebo přivítám jakýkoliv jiný nápad. Díky díky...


 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Ptáte se na zkušenost - tedy, měl jsem je na domě, též právě na schodišti. Když jsem nechával dům zateplit, zrušil jsem luxfery a nahradil plastovými okny jako na celém domě. Do té doby studené chodby jsou nyní příjemné a je možné mít u oken během zimy rostliny, které před tím chladem obvykle chřadly...

kotrba77*

tak přesně toho se bojím... ...díky za zkušenost

jabraka*

I v paneláku nám odborníci zrušil ipři zateplování všechna luxferová okna a nahradili plastákama.

JABRAKA

frantisekpetru*

Já při výměně oken za plastová luxfery na schodišti nechal a byla to veliká chyba. To luxfer okno bylo v zimě v jednom kuse úplně zarosené, kolem okna (a ve spodní části nejvíc) se začala dělat plíseň.
Zrušil - zazdil jsem ho úplně bez náhrady.

luxferak

Vidím, že zkušenosti z luxferami v obvodovém plášti nejsou příliš dobré. Jedním z faktorů je špatná technologie výstavby v minulých letech, kdy se používalo co bylo.

Druhým faktorem je konstrukce luxferové stěny. Samotné luxfery - tvárnice mají kupodivu velice dobré tepelně izolační vlastnosti, bohužel ve spojení se zděnou konstrukcí bez přerušených tepelných mostů již ne. Negativní vlastností je pak právě rosení, které je ale zase velice závislé na interiérových podmínkách daného objektu ( teplota, relativní vlhkost atd.). Z toho tedy vyplývá, že v případě vysoké vlkosti , vnitřní teploty a venkovní nízké teplotě dochází k rosení kolem -0 až -5°C - rosný bod skleněných tvárnic luxfer.

Tyto negativní parametry je ale možné značně vylepšit a to dvěma způsoby. Buď pod luxerové okno umístíme malý radiátor, který zajistí podél stěny tepelnou clonu a posune hodnotu rosného bdu až někam k -10°C ( v závislostio opět na vlhkosti vzduchu v interiéru).Zároveň také radiátor uajištuje ofuk a vysušení plochy.

Druhou variantou je použití nového způsobu eliminace nepřerušeného tep. mostu v konstrukci a to pomocí temperace konstrukce luxferové stěny prostřednictvím topných el. kabelů s nízkou spotřebou ( podobně jako ochrana okapů a deštových svodů proti zamrzání) - BLOCKTHERM system.Není ani nutné pořizovat cenově podstatně dražší speciální tepelně izolační skleněné tvárnice -luxfery.

Samozřejmě je to vždy o názoru, ale nezavrhoval bych skleněné tvárnice - luxfery jako materiál zcela.Spojují v sobě totiž vlastnosti, které žádný jiný materiál. Prosvětlení je jen jedna vlastnost. Je třeba připočíst vysokou bezpečnost takovýchto konstrukcí proti vniknutí, poškození extrémními povětrnostními vlivy, vynikající hlukový útlum, protipožární vlastnosti a v neposlední řadě i zcela originální design . To Vám žádné plastové okno nenabídne.

bajbic*

Taky bych vám radil, abyste místo luxfer instaloval raději okna. Luxfery se používaly hlavně kdysi a dnes se používají spíše z vizuálních důvodů než z důvodů funkčních. Jejich nevýhod oproti oknům je celá řada - jedinou výhodou je snad cena. , tak myslím, že zas tak markantní rozdíl to nebude a rozdhoně se vám to vyplatí

 


0x

osobně bych volil plastové nebo dřevěné okno,tedy spíš co bude na baráku.jinak jsem okna plastová dával x let a vždy jsem se setkal s píš s tím že jsme luxfery vybourávali a dávali plasták a reliefní sklo které má znemožnit průhlednost,počítejte také s tím že to je otvor do baráku jako krá... a budete potřebovat docílit tepelně izolační podmínky jinak se to bude potit a stékat voda,v praxi jsme instalovali rám rozdělený na několik souměrných ploch které se osadili po té skly,nebo se okno skládalo ze dvou rámu spojené v jeden pomocí spec lišty a tvoříc pak pohledově 1 celek.Osobně bych volil plast jak kvuli udržbě a myslím i ceně,mějte také na paměti že to je docela velká plocha která se bude v létě dosti ohřívat,tedy záleží jak tam pujde sluníčko,tak by to chtělo pořešit jak odvětrat ,je pravda, že to je na výšku docela dost ,šlo by třeba rozdělit překladem ,to vám řekne když si zavoláte nějakého technika od oken,osobně bych rozpulil otvor na 2 a osadil rámy.jinak pro představu je šířka plastového profilu 7cm

doplněno 05.11.11 20:14:

asi tak pořípadně na 2 pulky s překladem

 

rv*

0x

Alternativním řešením (pokud vzhledově vyhovuje) může být použití vícekomůrkového polykarbonátu, který se blíží izolačními vlastnostni izolačnímu dvojsklu a vyrábí se v rozměrech 2,1x 6 m. Při použití z jednoho kusu je třeba počítat s vysokou roztažností.

lanitplast.cz/...

nedoporučuju časem se to pošrábe a v taové ploše to bude vdči povětrnostním podmínkám nestabilní a při větru hlučné,sklo je sklo

 

kotrba77*

Díky všem za odpovědi. Nakonec jsem "vyžadonil" dobrou cenu za plastové trojsklo a ten dilatační spojovací profil se ukázal být také o cca 10 cm užším. Můj názor na luxfery, že to není to pravé pro obvodové zdivo se díky této diskuzi jen potvrdil.

I když použijete plastové okno s kvalitním zasklením, konvektor či topné těleso pod oknem Vám vřeje doporučuji, jinak je možnost rosení skla dost pravděpodobná...

Z energetického hlediska je takto velká prosklená plocha samozřejmě "ztrátová"...a proti dobře tepelně zaizolované stěně je koeficient prostupu tepla cca 4-5x horší..

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]