Nejste přihlášen/a.
Dobrý den všem. Zakoupili jsme starší domek a bude potřeba samozřejmě rekonstrukce. K otázce - štukování zvládám bez problémů, ale jde mi o podklad. Bude se dělat elektrika a voda, plus další dílčí opravy, takže části zdí budou vysekané a omítnuté. Současný stav je takový, že štuk by asi nepřekryl malé nerovnosti a zeď by pak nebyla absolutně hladká až bych naštukoval. Přemýšlel jsem až dodělám elektriku a vodu, takl stěny natáhnout lepidlem a perlinkou aby byl perfektní podklad pod štuk. Takhle bych chtěl udělat všechny stěny - je to trochu dražší, ale stále levnější a méně pracné než omítat komplet vše znovu. Jde mi o to, jaké lepidlo mám použít - mám tím na mysli jestli musí mít nějaké specifické vlastnosti ( případně napište konkrétní typ od výrobce XY). Jen mám obavy, aby nesprávným výběrem lepidla zeď třeba špatně dýchala atd...
Další věcí je, jak mám srovnat stěnu a strop do 90 stupů - nyní tam jsou fabiony, takže do půlkulata. Možnost je udělat rošt a dát sádrokarton, ale to by se dost snížilo. Třeba někdo poradí.
No a další otázka komíny. V baráku je ve sklepě kotel na tuhá paliva a v kuchyni bych chtěl krbová kamna. Mohu obojí dát do stejného komínu? A ještě k vložkování - komín bude chtít určitě vyvložkovat, přeci jenom je starý. Čím se vložkuje pro kotle na tuhá paliva a krbovky a kolik to asi stojí? Komín je od sklepa po vršek cca 12 metrů dlouhý.
A ještě fasáda - příští rok mám v úmyslu zateplit. Je tu možnost sehnat levně vatu ( původně jsem chtěl polystyren), takže se bude zateplovat vatou. Fasáda je stříkaný břizolit v dobrém stavu. Předpokládám, že stačí jen fasádu zbavit prachu, ale nemusím jí mýt třeba vapkou. Takže jen lepidlo - vata - lepidlo - perlinka - přetáhnout perlinku lepidlem - omítka. Omítku silikonovou nebo silikátovou?
Poslední otázka - jak vybrat plechové radiátory ( deskové ). Nikdy jsem je neměl, takže vůbec nemám představu jak velké koupit, aby to stačilo vytápět. Například do kuchyně ( 4*3,5) mohu dát jen jeden - šířka okna je 1,3 metru takže bych chtěl radiátor max. 130cm dlouhý. Stačilo by? Pokoj má 5,5*3,5 a tam jsou dvě okna, tak jsem přemýšlel o dvou radiátorech, každý 100cm. To samé patro - jeden a dva radiátory ( jsou to ty a samé pokoje). Výška všech místností je 2,6 metru. Fakt nevím co dokáže dobře vytopit takový jeden radiator. Na chodby jsem chtěl dát do přízemí jeden a do patra také jeden - každý asi 60-80 cm jen aby to temperovalo a nebyly moc studené chodby. Má to význam, bude to znát?
Omlouvám se, asi to patří do více kategorií, ale...
ostatne necham na druhych...aspom tie radiatory:tiez sme teraz kupovali radiatory...mali sme poradu s odbornikom...my mame napr. obyvacku cca 5x4 s priechodnou kuchynou,ta ma cca 4x4 kupovali sme 2 radiatory 100-ky,dvojplatnove+2vlnovky-bohato staci...=mas jednu platnu,2+vlnovka,2+2vlnovky atd...znaciek radiatorov je mnoho,naznamejsie Korad atd...hlavne nekupuj Polske a ked ti mozem odporucit,kvalitka su nemecke,lebo tie su aj extra macane,t.j dlhsie ti vydrzia=tie mame aj my...a keby si chcel usetrit na radiatoroch-myslim spotrebu,zacali sa vyrabat najnovsie typy.napr-pri klasickom radiatore minies 10l vody na ohrev a pri tom najnovsom type minies 1,5l vody pri rovnakom vykone...ale cena je dvojnasobna...a kup si automaticke ventily,nastavis si ako chces a ventil ti bude sam temperovat teplotu... vysvetli mi niekto,co znamena slovo STUK?mysli sa tym omietka ci co?
plaky - Takže když dám do kuchyně jeden tento topeni-vavra.cz/... a do obývacího pokoje dva tyto radiátory , tak by to mělo stačit? Obývací pokoj bude vlastně také propojen s kuchyní - otvor ve zdi cca 2,3 metru bez dveří. Do menší ložnice v patře ( ty mají také rozměry jako kuchyň a pokoj pod nimi) by se tedy dal také tento radiátor 500*1200 a do větší ložnice by se daly dva tyto radiatory topeni-vavra.cz/... . Na xcodby jsem tedy uvažoval o těchto radiátorech - jeden v přízemí a jeden v patře topeni-vavra.cz/...
Co se týká štuku,zdi předtím,než štukovou maltou vyrovnáš zeď,musí být zbaveny nátěrů a napenetrovány.Pokud je stará omítka opadaná až na cihlu,je třeba nahodit neprve jádro,nechat zaschnout a vyhladit štukem.Pokud toto zvládneš,budeš mít zdi dostatečně rovné,abys mohl po zaschnutí štuku malovat.Dávat na hrbolatou zeď perlinku nejde.Spotřebuješ na to hodně lepidla na vyrovnání a výsledek nesí být dobrý.Lepidlo při zasychání tam, kde e silnější vrsva,se propadne a zeď bude hrbolatá..
JABRAKA
Já vím, předtím než se bude cokoliv dělat, tak bude vše komplet oškrábané a napenetrované. Omítka nepadá - bude se jen omítat po elektrice a vodě a škrábat stará malba. Zeď není přímo hrbolatá, ale má nerovnosti a vrypy tak do cca 4mm maximálně. Já jenom, že jednou to dělal zedník u nás na chalupě - strop byl takový nehezký tak natáhl perlinku a lepidlo a pak štukoval. No a teď je ten strop perfektně rovný jako ze sádrokartonu. Když jsem si štukoval byt, tak jsem taky měl pár nerovností atd a i když jsem se sebevíc snažil tak prostě ta zeď po štukování nebyla úplně ideální. Třeba po elektrice jsou po letech stále vidět šlice pod štukem - sice málo a pod určitým úhlem světla, ale jsou - právě když to srovnám s tím stropem tak je jak nebe a dudy...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.