Nejste přihlášen/a.
V současné době zvažuji přechod s plynem od RWE Severomoravská plynárenská k ČEZu. Jedná se o dům na severní moravě kde plyn používám hlavně v zimě k vytápění, ale take k ohřevu teplé vody a částečně i na vaření. Snažím se plynem hodně šetřit. Těch různých nabídek na přechod k jinému dodavateli energie (plyn, elektřina) je v poslední době mnoho a není až tak snadné se v tom vyznat co je lepší, levnější nebo nějak výhodnější. U ČEZu jsem už zákazníkem s elektřinou. ČEZ asi s plynem není nejlevnější ale podle různých propočtů by to pro mne mohlo být o něco málo levnější než od současného dodavatele RWE Severomoravská plynárenská.
Asi před týdnem mi telefonovala nějaká paní z ČEZu a snažila se mne přesvědčit abych přešel s plynem k ČEZu když už jsem jejích zákazníkem s elektřinou. Tvrdila mi, že bych 2 roky nemusel platit paušální poplatky a po dvou létech bych měl plyn levnější než od současného dodavatele RWE, Severomoravská plynárenská a to vše bych měl zaručené na základě smlouvy s nimi. To mi připadá být jako ne až tak špatná nabídka, ale je otázkou zda v tom náhodou není skryté něco co by mohlo ze zdánlivě dobré nabídky udělat nabídku ne příliš dobrou nebo dokonce i nevýhodnou. Asi záleží co a jak by bylo uvedené ve smlouvě. Když jsem s tou paní chvíli mluvil tak z ní vylezlo, že bych musel s nimi podepsat smlouvu na 2 roky a pokud bych v průběhů těch dvou let chtěl od ních přejít k jinému dodavateli plynu tak bych jim za to musel zaplatit nějakou pokutu.
Dnes jsem trochu v internetu hledal a srovnával ceny plynu a našel jsem na srovnejenergie.cz/... ceník plynu od ČEZu. Nevím zda jsem to správně pochopil, že cenu mají závislou na ročním odběru plynu a není jednotná bez ohledu na to kolik plynu ročně kdo odebere (spotřebuje). Pokud to tak je tak by to znamenalo, že ti co se snaží plyn šetřit a mají nišší spotřebu jsou od ČEZu trestání tím, že pak ten plyn mají dražší a naopak jsou zvýhodňování levnějším plynem ti kteří ho spotřebuji více. Připadá mi to, že ČEZ se takto snaží zákazníky nabádat k tomu aby plynem příliš nešetřili. Je to skutečně tak jak jsem to pochopil a můžete mi to někdo kdo se v tom vyznáte vysvětlit?Uvítal bych zde názory těch co přešli s plynem od RWE Severomoravská plynárenská, případně i jiného dodavatele plynu k ČEZu jaké kdo máte s tím zkušenosti a jak jste spokojeni. U toho ČEZu mají i nějaký eTarif což by mělo také o něco málo zlevnit plyn a elektřinu.
Zdravím, odpovím jen zčásti, ale aspoň něco.
E-tarif je skutečně trochu levnější, je to ale záměna papírové komunikace (složenky, faktury) za komunikaci ryze elektronickou (mail, platební příkaz) a možná i zpoplatnění osobní návštěvy obchodní kanceláře dodavatele energie.
...jsou...trestáni tím, že pak ten plyn mají dražší - to je bohužel prakticky obecný jev současnosti, např. zde Pražská plynárenská už letos tak navýšila "pevné" měsíční poplatky (není tak dávno, co se neplatilo nic), že mi při velmi nízké roční spotřebě vychází 1kWh energie tak na 100Kč. I ty vodárny už teď leckde přecházejí na dvousložkovou tvorbu ceny (pevný plat + spotřeba) aby si přišly na své i u těch, co šetří... Platí tedy prakticky všude, že čím víc spotřebujete, tím je cena za jednotku nižší.
K výhodnosti nebo nevýhodnosti nabídek jednotlivých dodavatelů mohu jen napsat, že je třeba si vzít vlastní spotřebu (distribuční sazbu) a dosadit si ji do ceníků jednotlivých dodavatelů. Jen tak lze alespoň přibližně porovnat ceny, protože jeden dává třeba slevu pro důchodce, jiný zase ... (jinou). Výhodnější nabídky jsou zpravidla podmíněny podepsáním smlouvy (většinou) na dva roky (i se stávajícím dodavatelem energie). Ale jak už jsem tu dnes psal, přijde mi, že za čas budou mít ceny zase všichni stejné.
Není to zas tak komplikované.
Citují ze smlouvy Produktové řady eTarif ČEZ prodej,s.r.o.: Společnost ČEZ Prodej s.r.o.., prohlašuje, že po dobu prvních 12 měsícůdodávky budou celkové ceny plynu minimálně o 5 % nižší než ceny srovnatelných produktů dominantního dodavatele nadaném distribučním území a zároveň po zbývající dobu trvání smluvního vztahu budou ceny plynu nižší než ceny srovnatelných produktů dominantního dodavatelena daném distribučním území.(jasné - dominantní dodavatel SMP,s.r.o.)
Společnost ČEZ Prodej, s.r.o., se zavazuje, že do 31.12.2012 nebude při užití Produktové řady eTarif zákaznikovi účtovat stálý měsíční plat spojený s dodávkou plynu. Stálý měsíční plat spojený s distribuci plynu bude účtován v souladu s platným ceníkem přislušného dodavatele na daném území.)také jasné - ČEZ učtuje od zákazníka a plati SMP za dodávku plynu podle cenníku SMP)
Jsem taky z SM a přešel jsem letos k ČEZ. Uvidíme jak se to vykrystalizuje.
Vůbec o tom nepochybujte, že se ceny energií dříve nebo později vyrovnávají. Důležitý však bude "servis". Konkrétně se jedná o přívětívost jednání obchodních zástupců, výši paušálních sazeb, možnost bezplatných "spících" odběrů v případě nepronajatých bytů a nebytových prostor, nabídka komplexních služeb při zřízení nebo rekonstrukci odběrů (projekt, realizace, uvedení do provozu) atd.
Osobně jsem ochoten zkousnout vyšší cenu za odebranou jednotku energie za podmínky, že servisní služby budou na špičkové úrovni a bude fakturována poze odebraná energie. Nic víc. Dvousložková platba je pouze projevem arogance monopolního dodavatele, který tak demotivuje své zákazníky šetřit energiemi. To však rozhodně není v zájmu naší společnosti ani lidstva.
Pokud se týká servisních služeb, tak nemůže být přeci problém, aby distributor disponoval seznamem autorizovaných projektantů a montážních firem, které zákazníkovi zařídí vše, aby mohl v co nejkratší lhůtě odebírat energii od daného distributora. Cena služeb může být uhrazena formou dlouhodobé smlouvy na odběr energie.
Ještě zkusím doplnit. Ty smlouvy, které mají určitá zvýhodnění, jsou uzavírány na dobu určitou (většinou dva roky), pokud se v té době vypoví tak se platí zřejmě dost citelné penále. Dodavatel ale v té smlouvě zaručuje podmínky, které bude po dobu jejího trvání plnit. Po skončení této doby je možné přejít k jinému dodavateli (podmínky kdy a jak to lze učinit bývají napsány ve smlouvě).
Se zavedením konkurenčního prostředí do prodeje energií se rozdělili dřívější dodavatelé energií na dvě části a to distribuce (vlastní a spravuje nyní distribuční soustavu - "trubky", "dráty"a má geograficky přesně ohraničené pole působnosti) a prodej (to je obchodník s energií, energii může prodávat i v jiné distribuční soustavě, tak jako ostatní (nově založení) obchodníci. Smlouvu o dodávce energie uzavíráme s obchodníkem s energií a ten pak část účtované ceny (bude to asi ta regulovaná - nemůže ji měnit) platí provozovateli distribuční sítě za její provoz (opravy, výměny měřidel, odečty atd.). Sám tedy pouze obchoduje a ostatní požadavky "přeposílá"majiteli distribuční soustavy v dané oblasti. Může také ovlivňovat pouze neregulovanou část ceny energie.
Ještě poznámku k tomu nulovému stálému měsíčnímu poplatku ČEZu - je to takhle:
Které konkrétní složky z celkové ceny plynu se týká stálý plat za 0 Kč u produktové řady Praktik?Při užití produktové řady Praktik nebude zákazníkovi účtován stálý měsíční plat spojený s dodávkou plynu.
Stálý měsíční plat spojený s distribucí plynu bude účtován v souladu s platným ceníkem příslušného provozovatele distribuční soustavy. Obchodník může ovlivnit cenu pouze za část obchodní _ část distribuční je regulovaná ERU na základě ročního cenového rozhodnutí a ČEZ Prodej na tuto část nemá vliv.
Podstatné jsem zvýraznil, kopírováno z cez.cz/...
Kombinovat se to spolu určitě nedá, jsou to tzv. produktové řady a tak jde vybrat jen jedna. Přijde mi, že cena za plyn je u všech tří řad podobná (5% nižší na rok a dále vždy nižší než u dominantního dodavatele - platí to jen pro nové zákazníky? - nenašel jsem). Praktik má navíc tu měsíční platbu za 0,- ale je jen pro nové zákazníky, E-tarif je (asi) podobný jako Praktik, ale je tam ta podmínka elektronické komunikace. Ceniky by měly být ke stažení zde ( cez.cz/... momentálně to ale nějak nejde stahovat.
Platím u RWE ročně necelých cca 90 000 za plyn na vytápění baráku. Při dotazu na ČEZu mi byla při tomto odběru nabídnuta úspora cca 10 000kč ročně. Tedy asi 10%. Takže čekám na sebemenší důvod, který by překonal moji lenost, a budu u ČEZu.
Mně už tedy ta smlouva kurýrem přišla. Jen mě zaráží, že příloha o cenách a smluvní závazek o garantované ceně je pouze ve formě letáku a že se tam píše o jakési ceně B po 12 měsících, která v tomto letáku specifikována není. Zatím jsem to nepodepsal. Při rozhovoru s Čezem mě ujištovali, že je vše v pořádku, že takhle ceník může tvořit přílohu.
Jít dnes na dvouletý závazek je pěkná blbost. Mrkni na výsledky čezu a musí ti být jasné, že čez levnější nebude, ač ceny energií na západě klesají. V podstatě se na dva roky upíšeš, že je budeš dotovat...
Požád se mi zde zobrazuje ta obtěžující výzva abych ocenil odpověď pokud mi nějaká pomohla. Rád bych některé zdejší odpovědi ocenil, ale nejde to, protože jejích pisatelé asi nejsou registrováni. Alespoň proto poděkují všem za odpovědi a především ferdovi.
Dík za pochvalu, (někdy se neregistruji - triko už mám ). Já si stejně myslím, že momentálně je to takové "přetahování" o zákazníky a časem ty cenové rozdíly asi moc velké nebudou, ale kdo spotřebuje víc, tak se i ten jeden rok vyplatí.
Ceníky ČEZ se mi pořád nedají zobrazit, ačkoli jinak .pdf soubory mi fungují, tak možnost kombinace zůstává tady bez vyjasnění.
Je dobré, že je smlouva k pročtení v klidu domova, ale i tak to asi bude docela náročné, protože bude dlouhá jak román, popřeji tedy trpělivost při pročítání.
ferda: Ano nyní jde asi hlavně o to aby ti jednotliví distributoři energie přetáhli k sobě co nejvíce lidi a proto vymýšlejí různé slevy akce atp. Je to taková tahanice o zákazníky. Až se to za nějaký rok dva trochu ustáli tak se ceny energií asi začnou pomalu sjednocovat tak, že nebudou příliš velké rozdíly mezi jednotlivými dodavateli. Nyní jde o získání co nejvíce zákazníků kteří u těch firem pravděpodobně už zůstanou i v budoucnu.
Nejdříve mi ta paní nabízela tu smlouvu zaslat přes nějakou kurýrní službu kde bych to při doručeni mohl hned podepsat a dát kurýrovi aby to doručil zpět ČEZu, ale to se mi nelíbilo, protože bych neměl čas si to v klidu celé přečíst a popřemýšlet nad tim zda to podepsat nebo ne. Kurýr by asi nebyl ochoten na to čekat např. hodinu. Šlo ji asi o to abych to nečetl a náhodou tam nenašel něco kvůli čemu bych to mohl odmítnout podepsat. Když jsem ji dal najevo, že se mi to nelíbi a rád bych měl dostatek času na pročtení v klidu te smlouvy tak mi pak bez problémů nabídla, že mi to zašle poštou s odpovědní obálkou abych nemusel platit poštovné. Takto mi to připadá solídnější a pro mne lepší. Podpis na smlouvě údajně nemusí být úředně ověřený. Jinak jednáni te pani se mnou mi připadalo docela solídní, nesnažila se mne za každou cenu na něco přemlouvat a byla ochotná odpovědět každou mojí otázku. Tvrdila, že hovor je nahrávaný a tak se asi i kvůli tomu snažila se mnou jednat slušně a solídně.
Jinak jsem si vědom, že ta smlouva bude na minimálně plně popsané jedné stránce A4, ale spíše na více stránkách. Vůbec nemám rád něco takového číst a studovat, protože je to obvykle na delší dobu a než se dostanu na konec tak už nevím co bylo na začátku. Asi určitě tam bude i něco čemu nebudu příliš dobře rozumět. Bude to na mne dost hodně náročné. Uvítal bych kdyby se našel někdo kdo už tuto smlouvu s ČEZem podepisoval nebo si ji měl možnost prostudovat a poradil mi na co si dát pozor nebo zda tam není nějaký zádrhel, ale to se asi nikdo takový nenajde.
Ještě jsem nakoukl ze zvědavosti zde jak vypadala smlouva Pražské plynárenské (2004) - tak jsou to čtyři strany formátu A4 a vcelku přehledné, většina textu jsou vlastně formality jako způsob fakturace nebo definice toho, co je to neoprávněný odběr atd. Hlavně tedy zkontrolovat zda souhlasí objednaný produkt a dobu trvání smlouvy, popř. způsob výpovědi po jejím ukončení. Nebude to tak složité, jak jsem prve psal. Nějak jsem měl v paměti smlouvu na mobil, ta je co do obsahu skutečně "výživná".
ferda: Ono může být rozdíl mezi smlouvou od Pražské plynárenské a od ČEZu a také od roku 2004 se mnohé věcí asi změnily. Očekávám, že by mi ta smlouva mohla přijít asi někdy začátkem příštího týdne. Snad to nebude příliš dlouhé a hodně složité. Taky předpokládám, že značnou část smlouvy zaberou formality.
Jinak ti ještě jednou děkují za asi dobré rady a ochotu se mnou ohledně toho diskutovat.
doplněno 23.09.11 23:31:Ještě bych doplnil, že spolu s tou smlouvou by mi měla přijít k podepsání i plná moc na základě které za mne vyřídí výpověď u RWE a celý přechod s plynem k ČEZu.
4x 1+1 po cca 50m2, a 1x 3+1 cca 100m2. Celkem 3 podlaží. Včetně přípravy teplé vody a 5ks kombinovaných sporáků.
Podle mě bude i odečet zajištovat vlastník distribuční soustavy, ale zákazník to ani nepozná, partnerem je pro něj obchodník (ČEZ). Kam se obracet v případě závad v dodávce nebo ve fakturaci bude uvedeno zřejmě v informacích přiložených ke smlouvě.
Také si nemyslím že by někdo jel na odečet třeba jen k jednomu zákazníkovi "přes půlku republiky".
Dnes mi pošta doručila smlouvu od ČEZu k podepsání. Je to pouze 1 srana A4 popsaná pouze z jedné strany a jsou to většinou formality jako moje osobní údaje, různé čísla atp. a je to spolu na jednom papíře i s plnou moci. Trochu se to zkomplikovalo, protože ve smlouvě je mj. uvedené, že součástí smlouvy jsou všeobecné obchodní podmínky dodávky plynu (VOPDP) které mi ale spolu se smlouvou nebyly zaslané. Pokud mají být VOPDP součástí smlouvy tak mi snad měly být zaslané spolu se smlouvou. Rád bych si je přečetl abych věděl do čeho jdu, s čím mám počítat, k čemu se zavazuji atp. Bez toho odmítám smlouvu podepsat a paní která mne k ČEZu lákala a vložila do toho dost úsili bude asi velmi zklamaná, protože asi nedostane za mne nějakou provizi která by ji asi náležela za každého získaného zákazníka. Já ji tu provizi nezávidím a klidně bych ji ji pomohl získat kdyby to nakonec takto nedopadlo. Předpokládám, že asi chtěla na mne vychytračit tím, že mi možná schválně ty VOPDP nezaslala abych tam náhodou v ních nenašel něco co by mi mohlo vadit a kvůli čemu bych tu smlouvu nakonec nepodepsal. Možná si neuvědomila, že nejsem až tak hloupý jak si možná mysli a bez toho to nepodepíšu. Schválně jsem to chtěl zaslat poštou a ne přes kurýra abych měl čas si to v klidu prostudovat což jsem ji i mluvil, ale asi to nebrala v úvahu. Nyní se ukázalo, že studovat ani nemám co. Chtěla přechytračit asi mne a při tom přechytračila sama sebe. Na tom přechodu s plynem k ČEZu mi až tolik nezáleží. Možná bych ten plyn měl o něco málo levnější, ale za těchto podmínek raději ne. Z celé této akce jsem získal pouze 10 Kč známku která je nalepená na nadepsané obálce ve které bych měl podepsanou smlouvu zaslat zpět.
U ČEZu jde hlavně o tarify. Aby si člověk vybral ten správný. S tarifem Praktik platíte vlastně jenom za odebrané kwh. a žádné administrativní poplatky. Takže někdo může ušetřit i víc než jednu měsíční platbu. Když třeba platí asi 1200 Kč. měsíčně, má úsporu cca1500 ročně oproti RWE. U vyšších spotřeb, se pak vyplatí tarif Comfort, tam je roční úspora oproti RWE až 2500. ČEZ má myslím smlouvy celkem v pohodě, horší to je s Bohemia, nebo Centropolem mají smlouvy s obrovskými sankcemi za odstoupení. Nastudoval jsem si vše, bych nenaletěl.
Obchodní podmínky najdete snadno na stránkách ČEZu
ale souhlasím s vámi, že by měly být standardně součástí smlouvy.
blanik: Ano ty obchodní podmínky jsou na stránkách ČEZu ( cez.cz/...). Jsou tam ale obchodní podmínky platné od 1.7.2009, 1.11.2009 a 1.6.2010. Nevím které z těchto podmínek by se vztahovaly na mne. Ty podmínky tam nyní jsou, ale např. za půl roku, rok atp. tam už být nemusí nebo tam mohou být, ale nějak pozměněné. Pokud obchodní podmínky mají být součástí smlouvy tak by k té smlouvě asi měly být vytisknuté a připojené. Bral bych možná i to kdyby ve smlouvě bylo někde uvedené, že tyto obchodní podmínky jsou na internetových stránkách ČEZu, ale nic takového tam nikde uvedené není. Mnoho lidí internet má, ale jsou i takoví kteří ho nemají a ani neumí používat a těm jsou nějaké obchodní podmínky na internetových stránkách úplně k ničemu.
Tak můj přechod s plynem k ČEZu má další pokračování. Před chvíli mi telefonovala paní z ČEZu ohledně te smlouvy kterou jsem nepodepsal a nezaslal zpět. Předpokládal jsem, že mi asi bude ohledně toho ještě telefonovat. Asi ji dost hodně záleží na tom aby mne s plynem k ČEZu přetáhla kvůli pravděpodobné nějaké provizí kterou by z toho asi měla. Dověděla se ode mne, že jsem to nepodepsal kvůli nezaslání spolu se smlouvou obchodních podmínek které by měly být součástí te smlouvy. Tvrdila mi, že smlouvu mi zasílal nějaký kolega a ten zřejmě ty podmínky zapomněl přiložít. Slíbila, že mi ty podmínky i s novou smlouvou (kvůli datumum na ni vytisknutým) ještě zašle. Nevím ale zda bych to měl podepisovat, protože mne s těmi podmínkami trochu zklamala a trochu jsem přes to ztratil důvěru k ČEZu. Podle všech mých dosavadních zjištování bych asi měl mít plyn od ČEZu o něco málo levnější než od mého současného dodavatele RWE a to mne k té změně tak trochu láká. V současné době mám trochu více různých záležitosti na vyřizování a tak ani nemám příliš čas se tím ČEZem zabývat. Nerad bych udělal něco co bych pak později mohl litovat a tak nevím jak to nakonec dopadne a zda to na konec podepíšu nebo ne. Je to pro mne dost těžké rozhodování.
Když ono je to všecko vždycky o lidech. Kvůli jednomu lemplovi od ČEZu bych ale nezahazoval výhodnou úsporu.
Výhodnější oproti RWE by to snad mělo být. Otázkou je ale jak hodně to výhodné bude a zda ta úspora nebude např. několik málo Kč ročně. Já se v tom příliš nevyznám a ani se tím v poslední době nemám příliš čas zabývat.
Jinak jsem doposud nezjistil jak je to v případě nějaké poruchy, tzn. komu nebo kde bych případné poruchy na plynu měl hlásit a kdo by mi je přišel opravit a také zda bych za to musel někomu něco platit a kdo by mi prováděl odečty plynoměru. Ta paní z ČEZu mi už dříve tvrdila, že poruchy se hlási jim (ČEZu) a že by mi to měli přijít opravit i jejích lidi. Z její odpovědi jsem ale vycítil, že si v tom asi není 100% jistá. Na energetickecentrum.cz/... jsem mj. našel toto: "Kam mám hlásit poruchu, když jsem zákaznikém Českého Energetického Centra a.s? poruchy můžete hlásit na poruchové lince Vašeho distributora, jelikož je vlastníkem distribuční soustavy i plynoměru.", "Pohotovostní linka plynu _ NONSTOP 1239 _ pro všechny distribuce"a "Kdo mi bude dělat odečty, až budu Vaším zákazníkem? odečty bude provádět stále technik od Vašeho distributora". U ČEZu by to asi mohlo být podobné, ale jedná se o jinou firmu a tak to ČEZ může mít trochu jinak zařízené. Také bych nerad abych kromě plateb ČEZu musel ještě něco platit i distributorovi plynu který asi stále bude RWE. Mám v tom všem dost velký zmatek. Také jsem se nikde nedověděl jaká je pokuta (sankce) za to kdybych od ČEZu chtěl z nějakých důvodů odejít jinam dříve než po 2 létech na což bych se zavázal podpisem smlouvy.
Proč se nepodíváš na stránky čezu a jejich ceník? Pak ti musí být jasné, že čez až tak levný není. Cena za megawathodinu je stejná jako u rwe - 982Kč bez dph. Já přešel k rsp energy a ti mají 819Kč bez dph. Výpovědní doba je tři měsíce, můžu odejít kdykolv kdekoliv, smlouva na dobu neurčitou. Výpověď jsem dával u rwe v létě a od října topím u RSP energy. Vševyřídili za mě, přes email jsem je kontaktoval a šel do toho dobrovolně. nepotřebuju k tomu žádného prostředníka. Navíc na jejich stránkách jsem se seznámil se vším potřebným. Co se týká toho zbytku, distribuce zůstavá stejná, nic se nemění, ani plynoměr a odečty ti i nadále bude dělat rwe a tobě bude choditpořád jedna faktura ve stejném období, to ostatní oni si vyřídí mezi sebou.Takže stačí si najít pár společností a proštudovat si jejich ceníky, nabídky a podmínky... Podepisovat něco u někoho na základě toho, že jedna paní povídala v dnešní době je dost mimo, hlavně se mi nelíbí ta část "na dva roky"...ono dva roky můžou všichni slevovat, ale rwe s čezem budou držet své upsané zákazníky dva roky v šachu...
To stireček :
A co bys poradil mě? Mám na chalupě malý plynový kotlík DESTILA 12 kW, který pouštím jen v zimě a jen přes noc, abych nemusel chodit přikládat do kotle na tuhá paliva. Za rok jsem měl spotřebu 39 m2 a stálo mě to u RWE 1250,-Kč. Tuto zimu asi protopím více, protože uhlí už stojí Ořech II - 220 Kč/q , takže se to ani nevyplatí kupovat a ještě se s tím umazat)¨Vyplatilo by se mi odejít k RSP Energy od RWE? Chalupa je u Děčína.
Jak jsem psal výše, porovnejte si stávající ceníky a ceníky u konkurentů. Nicméně u tak malé spotřeby nevím, kolik bys ušetřil, ale kdybys chtěl topit více plynem, pak by to smysl mělo, i když až další zimu poněvadž výpovědní lhůta je tři měsíce, takže bys topil až od února.
cena za odebraný plyn. Distributor bude pořád stejný.
doplněno 13.10.11 19:04:Ještě je třeba porovnat stálý měsíční plat u plynu, všiml jsem si, že u těch malých spotřeb se liší o pár kaček ve prospěch rwe, pak je ale výhodnější rsp. Ještě podobné ceny plynu má i eon, ale jejich nový ceník jsem nehledal.
Musím se přiznat, že výšku nemám, ale ještě jsem ti věnoval pár minut času, tak znova... tebe zajímá jen cena plynu plus stálý plat za dodaný plyn. Cena za distribuci plus stálý plat za distribuci bude stále v režiji RWE. Další věc - vývoj cen... čez nasadil záměrně vyšší ceny ale garantované na dva roky do předu s tím dává stálý plat za dodaný plyn za nula kč. Jenže ty nevíš, kam se hne cena plynu, zatímco oni jo. Proč myslíš že akcie čezu polevili? Protože cena energií na západě padá. Čez by ti nikdy nedal takovou nabídku, kdyby cena plynu měla růst do nebes.
takže pro tebe je důležitý vztah plyn-megawathodiny - kubíky vynásobíš zhruba 10,8
příklad spotřebuješ 1300Kubíků x 10,8= cca 14megawat energie.
rwe v pásmu do 15megawat: 982,31kč megawathodina + stálý plat 106,20kč měsíčně
čez: 982,31 kč plyn + 0kč stálý plat ale smlouva na dva roky!
RSP energy: 819kč za megawat + 99kč stálý plat
ceny jsou bez DPH
a platí pro severní moravu.
Co se stane když za půl roku podraží? Udělám si smlovu jinde, ale s tříměsíční výpovědí. Tobě zdraží taky ale nemůžeš odejít až tedy za dva roky. Co se stane, když zlevní? Pro někoho dobře, ale pochybuju, že čez půjde pod ceny dominantního dodavatele RWE. Byl jsem u nich dvacet let a když zdražovali, vždy nejvíc, když slevňovali, vždy nejmíň.
doplněno 13.10.11 22:34:jak je vidět RSP vyjde pořád nejlevněji a to i přesto, že čez má stálý plat za dodaný plyn 0Kč. Ještě levněji vychází eon, ale jen ve svých distribucích - jižní čechy a jižní morava. Takže kalkulačku do ruky a počítej. K tomu je třeba připočítat distribuci RWE
V tvém případě 189,21 za megawat + 88,91kč měsíčně.
je to stále v pásmu do 15megawat a cena platí od 1,11,2011
Možná to tak vyznělo, že jsem propagátor RSP, ale ve skutečnosti z toho nic nemám. Jen když jsem v červnu hledal vhodného kandidáta, tak jsem si prošel všechny ceníky všech dodavatelů a srovnával jsem. V té době RSP a EON byli nejlevnější a jsou i teď. Eon je teď dokonce o pár kaček levnější než RSP u nás na jižní moravě, ale ty ceníky se mění každé čtvrtletí,takže příště to může být zas naopak. Jak jsem psal, u RWE jsem byl dvacet let a vždy zdražovali nejvíc a dodnes je to nejdražší dodavatel spolu s čezem. Jak jsem psal mají oba shodnou cenu 982kč za megawat, kdežto RSP 819Kč za megawat, to je rozdíl 163Kč na jedné megawathodině, takže při spotřebě cca 15megawat ročně, což je nějakých cca 1 400kubíků vychází úspora cca 2500Kč bez DPH/3000Kč s DPH za rok při dnešních cenách a to už je znát. Když se upíšeš u čezu na dva roky, dají ti slevu mnula kč stálý plat , což je nějakých cca 1200-1300stovek za rok, takže o těch cca 1300kč bys byl u čezu levnější než s RWE, ale nevíš, kam se hnou ceny plynu do budoucna, takže ve finále za ty dva roky tě to může stát ještě víc. Neříkám, abys do čezu nešel, neříkám ani abys zůstaval u rwe, ale říkám, že jsou daleko levnější dodavatelé než tihle dvá. Ještě jsem se díval na pražská plynárenská a mají 878Kč za megawat bez dph, takže zhruba o kilo levněj než čez nebo rwe, ale dráž než rsp. Takže výběr je na tobě, ale k čezu bych já nešel, je to politická zkorumpovaná firma, která dotuje darebáky, kteří si z ní udělali zlatý důl a spotřebitelé na tento hnůj musí doplácet. Topolánek si tam dosadil Romana, a pak už to šlo jen nahoru, nejen plyn, ale i elktřina, nakonec topol protáhl zákon, že čez bude dotovat tělesně postižené, ale toto má na starosti jeho milenka, dnešní manželka s Veseckou a přešlým Julínkem a udělali si z toho zlatý důl a pořádali žranice po celém světě, takže peníze z čezu odcházely, ale místo toho aby šly tam, kam měly, šly na ODS. Dnes Romana vyměnil Nečas za jiného k sobě loajálního člověka a lidi jen platí. Takže od čezu, pokud nebudu muset si nic nekoupím, maximálně mám jejich akcie, které nakupuju a prodávám, dle vývoje a ještě dostanu jednou ročně nějakou dividendu, tak to jde nějakých 18let a díky těmto politickým "kapacitám" mám jakž takž jistotu, že čez nenechají lehnout popelem, protože je to jejich zlatý důl.
Čas jsou peníze, není to o tom, jestli na to mám dost času. Buď strávím víc času v práci a zaplatím dražší plyn, nebo si to najdu na netu a stojí mně to pár minut navíc. Samozřejmě člověk musí vědět, co hledat a jak už jsem psal, tebe zajímá jen komoditné cena plynu + stálý plat. Distribuce bude stále stejná, takže tam si vybrat nemůžeš, tedy pokud těch distributorů není ve vašem kraji víc. Včera u mě byla sestra, bavili jsme se o plynu, stačilo pár minut hledání a teď je na ní, jestli si vybere eon nebo rsp. Zítra pošlu údaje a do pátku má smlouvu s plnou mocí doma. Od února bude mít nového...taky má RWE a jen nadává a nic pro to do teď nechtěla udělat. Lidi se hodně bojí změn...
stirecek: Nesouhlasím s tebou, že to neni o tom zda na to je dost času nebo ne. Kdo má dost času tak asi těžko pochopí někoho kdo je časově trochu více vytížený. Rozhodování ohledně změny distributora energie, např. plynu není něco jako rozhodování např. mezi tím jestli si v obchodě koupít rohlík nebo radějí housku. Taký to určitě není na nějakých pár minut, hlavně pro někoho kdo se v tom příliš nevyzná. Jde o změnu která by měla vydržet nějakou delší dobu a ne o něco co bych klidně bez problémů byl ochoten měnit třeba i každý měsíc podle toho kde mi to zrovna bude připadát být lepší nebo výhodnější. Když se něco uspěchá tak je větší pravděpodobnost, že se při tom udělá něco co pak nemusí zcela vyhovovat nebo s čím pak člověk nemusí být plně spokojený, ale to se některým lidém asi těžko dá vysvětlit.
Jo jenže ty tuhle otázku řešíš od 20.9. takže to už bude měsíc a ještě jsi nic nevyřešil. Za tu dobu už bych měl dodavetele změněného desetkrát nejmíň a je mi vcelku jedno, jestli ho za půl roku změním znovu. Jde o peníze...takže když dosavadní dodavatel bude dražší, přejdu opět k levnějšímu. Třeba v rodině jsme přešli na jiného mobilního operátora všichni, když stávající nevyhovoval...a úspora je značná. Dodavatele internetu jsem už taky změnil a ještě dostal bonus, takže platím polovinu toho co dřív. Taky budeš chodit pro rohlíky tam, kde jsou levnější, ne? Znám lidi, kteří mění povinné ručení každý rok a klidně ho uzavřou u té samé pojištovny znovu, pokud dostanou dobrou cenu a o tom to je...
stirecek: Ano já to řeším už dost dlouho. Nechci to ale nijak uspěchat abych pak toho zbytečně nelitoval. Mám nyní mnoho jiných prioritních záležitosti které řeším přednostně a přechodem s plynem k jinému distributorovi se zabývám jen okrajově, ale tobě se to asi vysvětlit nedá. Tobě je jedno jestli distributora energie za půl roku změniš, ale mne to jedno není, protože na to nemám až tolik času jako ty a není ta neustála změna něčeho mojí zálibou. Tím ale netvrdím, že bych se nějaké změně bránil. Ano jde o peníze, ale také i o to za jakých podmínek mohu odejít jinam. Někdy je situace kdy kvůli ceně nebo podmínkám je vhodné udělat kompromis mezi cenou a podmínkami a zvážit co z toho má větší význam.
Pokud vím, tak existuje rozdíl mezi Distributorem a Dodavatelem. Distributorem plynu je na celém území ČR RWE.Znamená to, že mu patří celá rozvodná soustava trubky, plynoměry atd. (Stejně jako ČEZu patří všechny elektrické rozvody) Dodavatelů (tedy prodejců koncovému odběrateli) je ale hodně a čím dál více. Logické by tedy bylo, kdyby si odečty dělali sami Dodavatelé. Vzhledem k tomu ale, že může nastat situace, že v činžovním domě se samostatnými odběrnými místy funguje třeba i více dodavatelů najednou, provádí odečty Distributor. Za tyto služby je ale placen Dodavatelem. Takže se v žádném případě nemusíte bát toho, že budete platit něco extra RWE, když přejdete k ČEZu (Nebo že by vám ČEZ chtěl cpát plyn do drátů Při platbě nad 1200Kč měsíčně je Vaše úspora s tarifem Praktik 1529 Kč ročně.(Což jsou administrativní poplatky, které jste již ČEZu zaplatili v rámci odběru elektřiny) S tarifem Comfort je to o procentech. Takže při vyšších měsíčních zálohách je Comfort výhodnější. Můžete mít úsporu od 1500 až třeba 5000 i více.
Tak jsme přešli na e-tarif. A naletěli. Vřele nedoporučuji Bohužel jsem si naivně říkal, že mé pesimistické obavy jsou zbytečné. Nebyly. Jednak ČEZ slíbil 500kč bonus, když mu potvrdíte smlouvu do 14-ti dnů, ovšem tu Vám napřed má poslat, neposlal ji. Na dotazy ve VOK nereaguje, vůbec. Několik dotazů zadáno v průběhu 14-ti dnů a žádná odpověď. V podstatě Vás tak nutí se obrátit na pobočku či telefonní linku, což ovšem mastně zpoplatňuje. Kdyby ve VOKu napsali alespoň něco, ale klidně tam několik týdnů ve stavu dotazu svítí: Otevřený - Přidělený a prostě nic. Z mého pohledu podvod. Pročtu pozorně ještě jednou obchodní podmínky a případně (pokud tam nemají fintu jak se vyloženě zbavit odpovědnosti) to zkusím jinak.
Je pravda, že když zavoláte na 236 045 455 tak je to placená linka ČEZu (specielně prodej plynu), ale operátor Vás okamžitě vyzve, abyste zavěsil a volá vás nazpátek. Pak stačí nadiktovat z faktury s RWE (ročního vyúčtování) číslo místa spotřeby a číslo měřidla. Do třetího dne vám pak pošlou kurýra, který vám přiveze hotovou smlouvu + obchodní podmínky a ceník. Neplette si Distribuční poplatky (u všech dodavatelů ze zákona stejné) s Dodavatelskými poplatky. Tarif PRAKTIK je při měsíčních platbách nad 1200 Kč levnější právě o Dodavatelské poplatky s tím, že kwh jsou stejně drahé jako u RWE. Roční úspora je pak 1529 Kč! Protože měsíčně platíte RWEčku asi o 128 Kč víc za ty poplatky.
Pro vyšší spotřeby (platby nad 3500 měsíčně) je pak výhodnější tarif Comfort, tam jsou zase levnější ty kwh.
Je to jednoduchý a logický! RWE má klientů o hodně víc, než ČEZ takže zlevňovat nepotřebuje a bude i výhledově stále udávat tempo růstu cen plynu. Takto mi to bylo na té prodejní lince vysvětleno a přešel jsem k ČEZu bez problémů a mám teď s Comfortem o 300Kč. měsíčně nižší zálohu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.