Nejste přihlášen/a.
Mám takový dotaz mám 40A proudový chranič jednofázový a jestli ho mohu viužít na všechny zásuvky v baráku včetně koupelny teda jeden zasuvkový okruh vím že zasuvek muže být na jeden zasuvkový okruh deset zasuvek tedy deset vývodu at se jedná o dvojzásuvku nebo jednozásuvku hlavní jistič je 25A. Jestli to není zbytečně moc jestli by nestačil 16A chranič a jetli musím pred nej ještě předřadit jistič tedy mezi ten hlavní jistič a ten chránič nebo je to zbytečné.Nebo bych mel eště jednu variantu připojit na tento okruh elektrickou troubu takže jestli by ten chránič byl vhodný.
Zformulace Vašeho dotazu vyznívá, že nemáte o elektrice ani páru. Prosím kontaktujte nejbližšího elektrikáře s vyhl. 50. On už bude vědět co a jak. Takovéhle záležitosti opracdu nejsou pro naprosté laiky. Chraňte prosím svoje zdraví tím, že se nebudete do elektriky hrabat. Děkuji.
Bohuzel souhlasim a take neporadim. Elektrika, to zrovna neni vec se kterou je dobre nejakym zpusobem experimentovat.
Navic, pokud si delate elektriku v celem domku, budete potrebovat revizni zpravu od revizniho technika.
To bych neřek že o tom nic nevim mě šlo o to protože mi prodejce ten 40A chranic prodal ja semchtěl 16A chranic a kdyz sem ho potom doma vzal do ruky tak sem si teprve všim toho že je 40A takže se bud prehlid nebo me vochcal revizak nam řekl že vsechny zasuvky musí být pres proudový chranič a vím že na jeden zasuvkový okruh muže být deset vývodu takže proč by to takhle nemohlo jit zasuvek tam bude zatím asi šest budu mu ho muset jit vratit a řídt mu že sem chtel ten 16A chranic.To by byly ty zasuvky a tu troubu hold dam zvlašt na samostatnej okruh a melo by to být v poradku.
Pokud teda tvrdíte, že o elektrice něco víte, tak byste mohl vědět, že počet chráničů namá nic společného s počtem okruhů a že proud chrániče (těch 40 A) je maximální proud, který snese. Neplette si chránič s jističem! Pokud použijete například pro celý domek jeden chránič 16 A, a budete mít za ním třeba 5 zásuvkových okruhů, nemuselo by to stačit.
Vi si myslite ze by ten 16A chranic nemusel stacit tak jaky by ste tam dal na ty zasuvky pobeží televize lednicka no a v ty koupelne nakej ten strojek na holeni no a do budoucna by na nej prislo este pripojit nevim naka ta vrtacka příp.sekacka.Jeden ten okruh.No potom teda by musel být este aspon jeden okruh samzřejme ze pres chranic dalsí.No nebo tam dat za ten hlavni jistic třífazový chranič 25A no apotom to rozhazet na ty jednotlivy okruhy zasuvkový a v tomto případě i světelný okruhy . 40A chranic tam davat urcite nebudu byla by to blbost kdyz je hlavni jistic 25A .Tak kolik je teda mozne na ten 16A chranic pripojit zasuvek z teto opovedi mi to teda prijde ze chranici je jedno kolik ma za sebou zasuvek ale ten jistič muže mit max tech deset vývodu.Výte ja sem hodne dloho istalaci nedelal takze kdyz to nedelate tak to zapomenete.
Proudový chránič se zapojuje na přívod od elektroměru, teprve za ním jsou jističe jednotlivých okruhů. Žádný předpis, pokud vím, neurčuje kolik okruhů (tedy ani celkový počet zásuvek) smí být na jeden chránič připojeno (na rozdíl od jističů). k Na byt 2+1 používám chrániče s proudem 32 A (2x běžné zásuvkové okruhy, zásuvka na pračku, případně na myčku, kuchyňská linka, světlo v koupelně). Použití jednoho chrániče má tu nevýhodu, že když Vám z nějakého důvodu vypadne, máte bez proudu celou domácnost. Pokud ovšem použijete jeden třífázový (dejme tomu 3x 16A), jste na tom stejně (vypadnou všechny tři fáze najednou). Navíc třífázový chránič je výrazně dražší.
doplněno 19.09.11 17:54:Ideální by samozřejmě bylo, použít na každý okruh samostatný jednofázový chránič, následovaný samostatným jednofázovým jističem. Tohle řešení je ale dost náročné na prostor v rozvaděči (existují i kombinované chrániče-jističe v jednom futrálu, ale s těmi nemám zkušenost).
doplněno 19.09.11 18:00:Pokud použijete na celou domácnost jeden jednofázový 16A chránič, může dojít za nepříznivých okolností k jeho přetížení. Pokud tam dáte ten 40A, nic takového nehrozí. Nic tím nezkazíte. Cenový rozdíl nebude až tak závratný.
To sem si taky říkal že když tam dam ten 40A chranič ale me slo o to že bych na ten 40A chranič chtel pripojit jenom zasuvky ktere budou jistěny 16A jističem tak jestli by nenebyl přílis velkej proto sem uvažoval o tom 16A chraničy no a zaroven bych teda musel přes ten chranic v koupelne pripojit jeste svetla nebo ty svetla se nemusi pripojit pres ten chranic.Je tam třífazový přívod takze kvuli selekci bych to chtel nak rozdelit jedna faze zasuvky do deseti vývodu druha faze svelta v mistnostech a třeti faze na el.trobu,lednicku příp.myčku nebo myčka lednička a el. troba musí být taky přes chranic jo a este tam bude bojler samozřejme ten musí být zvlast pres chranic
Tak samozřejmě pokud máte třífázový rozvod, je lepší to rozdělit. Pokud máte dost místa a nezáleží Vám až tak na ceně, použijte tři jednofázové chrániče. Ty pak pochopitelně můžou mít i menší proud. Světlo v koupelně by taky mělo být přez chránič. Někteří revizáci tolerují, když není, pokud máte nevodivá tělesa (u těch stejně nemáte PE kam připojit). Jenže nikdy nevíte, jestli tam nějaké kovové světlo v budoucnosti nebude a pak byste to musel řešit dodatečně.
doplněno 19.09.11 19:57:Bojler musí mít vlastní jistič. Chránič může být společný..
No to by bylo nejlepší řešení oproti třífázovému chraniči kdyz vypadne tak celej barak bez štávy mohlo by to také jit jistič a chranič v jednom modulu a ušetřilo by se eště relativně místo akorat nevím jak sou tyto takzvané jističochraniče spolehlivé no a akorat na ten bojler by se musel hold v tomto případě dát zvlašt jistič a chranič nebo by se mohl vypíchnout z toho 10A jističochráničového modulu nebo dat eště jeden jističochranič? No a este tam neni HDO takze by se to muselo vyřešit bud spinackama aby nejel furt nebo hold ho vypínat a zapínat tím zvlašt jističem
Jo a eště mi není jasná jedna věc přívodní kabel de nejdřív na hlavní jistič z něj do elměru a z elměru na chranič to sou fáze ale ted nevím jestli ten vodič pen de nejřív na elměr a z nej na chranič nebo jestli ten vodič pen de nejdřív na ten chranič a z nej pak na ten elměr tedy se znej stane vodič N
doplněno 20.09.11 16:55:mluvím ted o třífazovým chraničem
Máte v tom trochu zmatek. Nakreslil jsem Vám jednoduchý obrázek, jak to má být zapojeno (pro přehlednost jednofázově). Přes chránič jde pouze fáze (L) a pracovní nula (N). V žádném případě nula ochraná (PE).
doplněno 20.09.11 19:23:Při vší úctě, píšete, že jste dlouho elektroinstalace nedělal. Při Vašich znalostech současných elektroinstalací bych zásah do rozvodů svěřil přece jen odborníkovi. Může Vám to zachránit život.
Jo to vim ale me de o to ze je tam přívod 3faze a zelený vodič a jedna se mi o to jestli se musí dat ten přívodní zelený drát nejdřív na chranic tim se to rozdeli na PE A N a ten vodič n dat na ten elmer ne bo dat ten zelený vodič nejdřív na ten elmer a potom na chranič
Takže jinak: Vynecháme elektroměr a začneme až za ním. Vy tam máte 4 dráty (L1, L2, L3 a PEN (podle staré normy zelený)).
Fáze jsou jasné, jdou na chránič (buď jeden 3fázový, nebo každá zvlášt na 1fázový). Za chráničem se rozdělují na jednotlivé jističe a dál ke spotřebičům.
Nulák (tady ještě PEN) se rozdělí před chráničem na N a PE. N (modrý) prochází (stejně jako fáze) chráničem. PE (zelenožlutý) NEPROCHÁZÍchráničem a je připjen pouze a jenom na kovové části spotřebičů (kolíky zásuvek). Pokud byl jednou PEN rozdělen na N a PE, již nikde dál se nesmí spojit.
Ne je to trochu jinak je tam 3faze a zelený drat to nevím eště odkud to de ale to zjistím.Mě de o to pravě jak říkam jsou tam ty L1 L2 L3 a pen no a to je dosut připojeno na ten elmer a podle nove normy tam musi se dat chranic a me de prave oto jestli ten zelený drat který vede s temy fazemy este nevim odkud ´jestli se musi ten vodic pen dat nejdřív na ten chranic nebo na ten elmer pro pochopeni mi de o to jestli ma být na tom elmeru zeleny nebo modry drat
Bohužel, víc Vám poradit nedokážu. Jestli jste moje rady nepochopil, je mi líto. Takže na závěr dobrá rada: vyhýbejte se elektrice obloukem, bude to jistější pro Vás i Vaše okolí.
doplněno 21.09.11 07:09:Nedá mi to a ještě pro pochopení celého problému upřesním, jak se Vám elektřina dostane až do zásuvky:
Z elektrárny přes několik větších a menších rozvoden přijde do hlavního domovního rozvaděče (větinou kabelem v zemi). Odtud pak kabelovou stoupačkou (ve větších domech) nebo přímo (rodinný dům) do rozvaděče elektroměrového a z něj do bytového rozvaděče (tam máte jističe, chránič a případně stykač na bojler). Až sem Vás to nemusí zajímat. Stejně se tam nedostanete, protože by to mělo být až po elměrový rozvaděč zaplombované. Takže první místo, kde můžete cokolv dělat, je bytový rozvaděč. Z bytového rozváděče pak máte napojené jednotlivé okruhy po bytě. Z toho jasně vyplývá, že pokud máte až do bytového rozváděče jen 4 dráty, lze rozdělení PEN na N a PE provést až v bytovém rozváděči (ještě před chráničem a jističi).
A to je už fakt všechno, co k tomu můžu říct.
Noju no kdyz mi nekdo nechce pochopit tak to je potom tezke jo a ted sem zase slysel ze proudový chranic se dava jenom na koupelnu ale to se mi nezda
Těžko Vám něco vysvětlovat, když nemáte elementární znalost v oblasti elektro. Poslední odpověď od magdona je zcela vyčerpávající.
Od 1.2.2009 platí ČSN 33 2000-4-41 edice 2 www.etm.cz/rubrik/..., kde jsou jasně stanovené podmínky pro (ne)instalaci pr. chr.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.