Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Voda v nádrži se kazí

Od: boule® odpovědí: 11 změna:

Dobrý den, z domácí ČOV mi vyčištěná voda vtéká do záchytné nádrže o objemu 30m2. Tuto vodu používám na zalévání, čištění zámkovky a pod. Po cca. 4 měsících se mi voda v nádrži začala kazit - černá a začíná zapáchat.

Můžete mi někdo poradit co s tím dělat? Děkuji

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

reeve*

5x

Jestliže voda zapáchá, pak v ní probíhají anaerobní hnilobné procesy vyvolané příslušnými bakteriemi. To jinými slovy znamená, že voda obsahuje organické látky (není tedy úplně "vyčištěná") a současně neobsahuje žádný kyslík. Změnou jakékoliv z těchto dvou podmínek dosáhnete toho, že voda zapáchat nebude.

Buď tedy nějak zvýšíte účinnost vaší domácí ČOV, anebo do záchytné nádrže dodáte kyslík (čímž se vlastně aerobní fáze čištění vody prodlouží až do záchytné nádrže). Dodání kyslíku do nádrže je samozřejmě nejjednodušší - stačí do nádrže umístit jakékoliv čerpadlo, které vodu uvede do mírného pohybu, aby se v kontaktu s hladinou okysličovala (tedy alespoň předpokládám, že v nádrži je nějaká hladina, nad níž má přístup vzduch). Bohatě postačí nějaké slabší čerpadlo určené pro zahradní jezírka - nepotřebujete žádné pěnící peřeje, pouze mírné "převalování" vody pod hladinou. Jakmile se do nádrže dostane kyslík, hnilobný zápach zmizí.

raadek*
Já bych tam naopak nasypal nějaký přípravek určený pro septiky. R.

 

jabraka*

2x

Reeve řekl podstatné.

V nastálé situaci lze zkusit jediné opatření.Do páchnoucí vody,která obsahuje sirné bakterie,nasypat vápno a obsah promíchat.Do budoucna předělat záchytnou nádrž na kořenovou čističku.Nádrž se zasype štěrkem,do něhož se vysadí bahenní rostliny.Ty svými kořenovými systémy vodu zbaví většiny organických i anorganických zbytků.Uprostřed se nechá nezasypaná šachtice,z níž se odčerpává tak zvaná šedá voda.

JABRAKA

serpenton*

Jaké vápno je na mysli? Jestli hydrát nebo nehašené tak jaký to bude mít efekt - děkuji.

jabraka*

Jakékoliv práškové vápno,zahubí prostě bakterie a voda se vyčeří a nebude smrdět.Dělám to v zásobních sudech na vodu,v horkých dnech je tu stejná situace.Zbude trochu kalu,který by se musel nakonec odčerpat.Budu rád,když se to zdaří!

JABRAKA

serpenton*

... a pomáhá to obyč. vápno i na komáry?

 


0x

já si myslím, že po určitém čase se začne v nějaké nádrži kazit i pitná voda s předepsanými parametry, i voda deštová, padající poměrně čistá... není divu, že se kazí voda z čističky.

nevím, zda Vaše čistička produkuje vyčištěnou vodu, která by měla mít parametry pitné, asi zřejmě jen nezávadnou pro životní prostředí, kontinuálně doplňovanou každý den... zřejmě bude potřebné záchytnou nádrž vyčistit, častěji dezinfikovat, neplnit do vrchu, aby se stačila voda měnit a ředit... potřebujete až tak velkou? kolik procent nádrže je naplněných? jak často vodu používáte? letos dost pršelo, takže zalévání asi nebylo tak časté... jaké máte zkušenosti s vodou z předchozích let, kazila se? používáte nějakou chemii?

 


No mám to takto první rok. Nádrž je původní septik, takže jsem ji vystříkal vabkou, nechal vyvézt fekálem a pak do ní zavedl trubku z ČOV. Voda slouží jen a pouze pro zalévání kytek a trávníku. Není užitková. Teď toho tam mám tak 20m3. A na cca. 25m3 je přepad do rybníka. Jde mi oto, jak a čím, nebo jakou chemikálií použít pro dezinfekci. Můžu použít SAVO?

moto*

Můj skromný názor je, že chemická desinfekce je pro zalévané rostliny škodlivější, než ev. produkty kvašení či hniloby v nádrži. Je to přirozený biologický proces i když třeba nepůsobí zrovna příjemně.

Něco jiného by bylo, kdyby byla voda používána pro jiné účely, třeba plnění bazénu a pod.

 


Asi to zkusím. Jen doplním. Při stavbě domu jsem ten čistý a prázdný septik naplnil do 1/2 čistou vodou z vodovodnáího řádu (aby nevyplaval) a ta voda se po cca.3 měsících taky zkazila. Začala černat a zapáchat stejně jako teď ta voda z čističky. Takže si nemyslím, že na vině je špatně vyčištěná voda.

 

serpenton*

0x

Mám to udělané stejně. Původně jsem chtěl tuto vodu použít na zalévání trávy a stromů. Ale potom jsem se na hygieně dověděl že ČOV nelikviduje případné viry a bakteri ( např salmonela, e-coli apod. ) Samozřejmě by se museli nejdříve do systému někudy dostat a tedy byje musel mít v sobě někdo z uživatelů ČOV. Takže přemýšlím o tom že začnu používat jako dezinfekci před vypuštením chlorované Vápno. To používají i vodaři. Savo bude obsahovat tak 5% chloru. Chlorové Vápno má min 30%. Jen ještě musím zjisit jak moc to bude vadit těm rostlinám a půdě.

Zatím to řeším tak že do jímky sypu anaerobní bakterie - tedy bakterie které nepotřebují k životu kyslík. Je to jednodušší než zapojovat druhé dmychadlo. Zápach postupně smizel a voda je čistší.

I to je důvod proč jsem zatím nepřistoupil k aplikaci chlorového vápna - chlor totiž zabyje i ty potřebné bakterie které likvidují kal.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]