Nejste přihlášen/a.
Prosím poraďte, potřebuji vést rozvod vody přes celou šíři stavby (není podsklepena) a napojit se na odpad. A jedná se mi o to, jestli to mám uložit pod základovou deskou v chráničce, nebo přímo v základové desce s nebo bez chráničky?
co takhle pod základovou desku uložit chráničku z jednoho konce na druhý a do ní šoupnout takovou tu černou umělou rouru nebo hadici nebo co to vlastně je? bude chráněná před mechanickým poškozením a kdykoliv se bude dát vyměnit... přímo v základové desce ta chránička způsobí oslabení... otázka je, jak hrubá bude ta zákl. deska a ta chránička...
odpad asi bude nutné pod zákl. deskou, protože má předepsaný průměr a spád a to se do zákl. desky určitě nevejde...
ještě bych tam natahal nějaké husí krky větších průměrů, na případné kabely na elektriku... jeden nikdy neví...
Dobrý den.
Odpad a přívod Vody do objektu se provádí pod základovou deskou na pískové lože (hlavně odpad).
Pokládka jednotlivého potrubí se provádí po dokonalém zhutnění zeminy (nutno zhutnit na požadovanou pevnost danou projektem) v prostoru mezi vyzděnými šalovacími tvarovkami. Prostupy základovými pásy jsou zajištěny již dříve vloženými průchodkami (chráničky), které nám nyní poslouží. Do zpevněné půdy se vyhloubí rýhy pro jednotlivé kanalizační větve, které jsou následně vysypány 20 centimetrovým násypem ze jemného štěrku nebo písku a řádně zhutněny (hutnění se provádí například tzv. žábou _ hutnící přístroj využívaný zejména u silničářů).
Do takto připravených drážek se nyní položí navržené tvarovky. Jejich ukončení a vyústění ke svislým svodům kanalizace se provádí pomocí tvarovky kolene. Střed jeho hrdla se umistuje na vyměřené místo, kde se v budoucnu zhotoví svislé odpady. Na koleno je před betonáží nutné nasadit první díl svodu a ten náležitě zakrýt, aby nedošlo k zanesení a případnému ucpání kanalizace.
Aby docházelo k bezpečnému odtoku odpadní a splaškové vody, tak se potrubí s pomocí nivelačního přístroje spáduje do odpadní domovní šachty, z níž vede kanalizační přípojka na veřejnou kanalizační sít.
Po celkovém smontování a osazení se musí provést zkouška vodotěsnosti, bez které by nebylo možné dům zkolaudovat, popř. zkontrolovat. Zkouška probíhá po dobu třech hodin, kdy dojde k napuštění celého potrubí vodou a kontroluje se pokles vody.
V případě, že zkouška proběhne úspěšně, můžeme potrubí obsypat pískem (ochraňuje kanalizaci před jejím poškozením) a celý povrch zpevnit štěrkovou drtí, kterou musíme náležitě zhutnit.
Orcite pod zakladovou deskou a dobre promyslete, co sechno budete chtit pripojit a potom jeste par chranicek pripojte a to zejmena k budoucimu rozvadeci el. proudu. pozdeji muzete chtit pergolu, studnu bazen s cistickou... Jinak ten polys klidne do chranick dejte, at mate klid a kupte a dopojte rovnou k pripojce, at to nemusite nastavovat spojkou. Ne, ze by to neslo, ale je to zbytecne. Stejne tak jsem udelal jeste leden polys pro pripadne pripojeni studny.
Tak vodu nebo odpad?
Odpady se rozvádějí pod základovou deskou, dnes většinou systémem KG trubek, vývody jsou v dané výšce a potřebném místě skrz základovou desku, je potřeba s tímto rozvodem počítat už při betonování základových pasů.
Pod základovou deskou bývá veden i hlavní přívod vody v černé plastové trubce a další chráníčky pro přívod a další rozvody elektra (silnoproud i slaboproud). Další rozvody vody a elektra bývají v "čisté" podlaze nebo ve zdech.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.