Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
prosím o informaci od kterého roku paltí norma na používání mědi při rozvodu elektroinstalce v domě? Zajímá mne zda je možné že v domě zkolaudovaném v r.1975 budou ještě hliníkové rozvody.
děkuji
m
Žádná taková norma není.
Používá se měď ale ne proto že by to bylo přikázaný, ale prostě protože je to lepší a teď i dostupný.
A z toho roku co píšete je to dost pravděpodobný.
Nemáte pravdu. Pro vodiče do určitého průřezu (tuším 16 mm2) se již hliník používat nesmí a větší průřezy AL musí mít spoje lisované. Předpis se m i teď zrovna hledat nechce, ale možná to tu bude někdo vědět z hlavy.
doplněno 06.11.12 12:46:Snad by to měla řešit ČSN 33 2000-5-52, ale blíž jsem to nehledal.
doplněno 06.11.12 12:49:Tady se o to píše.
S tou medi... med se pouzivala i pred hlinikem. Jenze komunisti si spocitali, ze je hlinik levnejsi a lepsi. Tak se zacal pouzivat hlinik. No a ted se pouziva med a to hlavne z duvodu ze se tak nelame a ma vetsi pevnost.
Norma ovsem nic nenarizuje (ani nemuze). Rok 75 bude zcela jiste v hliniku. Ale neni treba se toho bat, tedy pokud se s tim kablem moc nekrouti.
Je rok 2012, v bytě mám před 22 lety dělanou "novou" elektriku již v Cu, tzn. 1988, do té doby tam bylo AL, jak bylo již řečeno, paneláky jsou AL prošpikované skrz na skrz, není to nic nenormálního. Pokud se Vám AL nelíbí (osobně bych se Vám nedivil) především z praktického hlediska, tak ho prostě vyměňte za Cu. Al je nutno průběžně kontrolovat a dotahovat spoje.
Rekonstruoval jsem elektroinstalaci v domě z 30. let 20.století. Pravděpodobně ještě původní elektroinstalace byla v mědi v gumové, textilem opletené izolaci, průřez byl tak do 1 mm čtver. Vše bylo natahané v lepenkových oplechovaných trubkách. Takže se těžko dá striktně určit, od kdy se používá měď. Jo a tu rekonstrukci jsem dělal v roce 1987 a měď byla běžně dostupná.
Za celou éru socialismu se používaly výlučně hliníkové vodiče - samozřejmě pouze z ekonomických důvodů. Až někdy do konce 80. let, nebyla měď běžně dostupná, avšak měl-li člověk určité konexe, dala se na barák sehnat. Co já vím, tak měď používala běžně jen armáda, nebo strategické stavby občanské vybavenosti (kdysi například kongresové centrum v Praze).
Tehdy nebyla norma, která by měď nebo hliník upřednostňovala, byly pouze (a jsou do dnes) předepsané průřezy vodičů pro oba materiály.
Kolega nade mnou má pravdu, že dnes není možné použít hliníkový vodič menšího průřezu, než 16mm2.
V jisté době platila ČSN, už si konkrétní číslo nepamatuji, musel bych je hledat, "O používání hliníku v elektrotechnice", která předepisovala používat v převážné míře aplikací Al. Použití Cu se považovalo za sabotáž, na dovoz Cu bylo embargo, a tak se používal pouze na vojenské a podobné účely (kluzná ložiska do tanků apod.) V soc. táboře byl všeobecně nedostatek Cu, jediné ložisko rud bylo v Polsku a to ji vyváželo na západ. Dokonce se pamatuji, že nějaký člen svépomocného stavebního družstva byl vyloučen z družstva, když si rozvody vody a topení v bytě provedl mědí.
Mám přes100 let starý dům, všude hliník, na lustry byl dokonce 1 x hliník a 1 x železný drát.
Hliník může fungovat pokud se na něj nepřipojí třeba 5 KW. Jednou za čas zkontrolovat dotažení v krabicích a spojích a je to v pohodě.
Takže já bych nic neměnil.
Vám přijde v pohodě jednou za 2 roky (řekněme) dotahovat spoje v krabicích (třeba i za nábytkem)? Když tam budete mít měď, nemusíte ani tušit, kde ty spoje máte a zůstanou v pořádku. Než hliník, to už by snad bylo lepší i to železo.
doplněno 11.11.12 07:57:Ten dům je sice 100 let starý, ale ten Al tam rozhodně 100 let není. Ještě v letech padesátých by nikoho ani nenapadlo hliníkové dráty použít.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.