Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, měl bych otázku, jak zpevnit prudký svah za domem, svah má na výšku cca 8 m a je dost prudký (viz foto) a bohužel se pořád hýbe. Pod svahem máme postavenou malou dílnu, se kterou počítame, že každou chvíly spadne, jde mi spíš o to, jak a z čeho postavit opěrnou zeď, aby se svah nezesunul, mám strach, že při kopání základů může dojít k sesuvu půdý, navíc je dost špatná dostupnost pro techniku, jak to řešit, popřípadě máte jinou radu?... děkuji
Takové svahy u rychlostních komunikací a dráhy se řeší gabiony:
Gabion je drátokamenný prvek ve tvaru kvádru vyrobený z drátěné sítě se šestiúhelníkovými oky nebo ze svařovaných kovových sítí, který je vyplněn přírodním kamenem, případně vhodným recyklátem (jako zásypový materiál za pohledový kámen).Tam,kde jsou pohyblivé horniny se gabion kotví .
JABRAKA
Svahy se dají zajistit vícero způsoby podle situace a potřeby. Ono z této fotky není poznat téměř nic. Obecně, když se svah dá do pohybu, tak je průser. Opravdu záleží na mnoho aspektech . V tomto případě bych nedoporučoval zasahovat do paty svahu nějakými neodbornými zásahy, výkopy apod. Obecně se zabezpečování svahů provádí jednou nebo kombinací více variant jako například: výsadbou zeleně (stromy, keře), zmírněním sklonu svahu odbagrováním, nahrazením jiným typem půdy (jiný materiál), výstavbou opěrných prvků, odebráním zeminy z hlavy svahu, injektáže, zhutňováním, odvodňováním. Ono asi nejlepší řešení by bylo na závislosti závažnosti tohoto problému sjednat schůzi se statikem, geologem, nebo někým, kdo se podobnou problematikou zabývá a on by vám doporučil řešení šité na míru přímo na tento konkrétní prvek. Boužel přes internet zabezpečit svah nejde. Tot snad vše, Fraboš
sanace svahu jsou poměrně náročné, hodně záleží na druhu zeminy nebo horniny. Základem je dobré odvodnění takové, aby se za svahem neshromažďovala voda a mohla odtékat, to nebývá vždy jednoduché zařídit. Existuje i tzv, hřebíkování což je zarážení ocelových tyčí (délky několik metrů, 4 až i 8) zhruba vodorovně do svahu,tím dojde k přerušení smykových ploch a svah se nesesouvá. Tyto technologie a podobné se však aplikují dospecifických zemin, nelze do všech typů podloží. tento problém řešit od stolu je poměrně nereálné.Při menších výškách svahů do 3-4m,lze uvažovat o těch gabionech.
Pokud je svah již v pohybu, tak jej zpravidla již nic nezastaví. Z fotek a jako laik poznáte "houbi". Chce to pozvat projektanta statika aby se na to pdíval na místě a řekl zda se s tím musí něco cělat a co.
Všude kde vidíte opěrné nebo zárubní zdi jsou tyto postaveny v době kdy svah ještě v pohybu nebyl. Podrobné řešení je zpravidla podle projektu třeba jen v hlavě odborníka a často též podle výpočtu!
Pokud se stávající zeď naklání nebo je prasklá a prasklina nebo naklonění se mění je to již špatné. Neznamená to že to spadne zítra nebo pozítří, třeba Vás to i přežije.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.