Nejste přihlášen/a.
Domek postavený v roce 1997 z Porothermu, 40 cm tlouštka zdí, otvory pro okna v x š jsou 145 x 125 cm, plastová okna zevnitř v hlouce 25 cm; podle odborníka na oknech použit kvalitní plast, koeficient propustnosti skel nám není znám, okna bez mikroventilace; pokud teplota venku klesne pod 4 st. C, okna se začnou rosit až tak, že na parapetu stojí voda a na špaletách se tvoří především nahoře plíseň. Vlhkost v domě nikdy nepřesáhne 56 %, na to dáváme pozor. Pokusy natřít špalety různými protiplísňovými nátěry nepomohly. Pořídili jsme si venkovní rolety připevněné na fasádě, takže mezi roletou a oknem je cca 15 cm vzduchová mezera. To pomohlo v noci, ale ihned po vytažení se okna orosí. Poslední radu, kterou jsme dostali, je vyměnit skla. Pomůže to? Nebo je nějaký jiný způsob nápravy?
Dobrý den. Jestli ta okna jsou do domu namontována v roce 1997, tak o nějakých dobrých parametrech dvojskla asi nemůžete hovořit. Řekl bych že Ug se pohybovalo kolem 2,4 a v dnešní době se dodává izolační sklo s Ug 0,5 -0,6. Takže v první fázi bych si nechal vyrobit jedno nové dvojsklo, nebo pokud by se tam vešlo i trojsklo. Otázka je, zda by se dal sehnat zasklívací profil. Ale spíše to vidím na to dvojsklo. Výměna toho zasklení přinese zmešení rosení ( kondenzace ) ale s největší pravděpodobností se tento problém pouze silně zlepší, ale asi se úplně neodstraní. Protože se nezmiňujete o zateplení, tak předpokládám, že dům není zateplen. A plíseň , která se tvoří na horní špaletě je tím pádem způsobena největší kondenzací vodní páry na horním překladu, který je pravděpodobně dokonalý tepelný most. Jak tento tepelný most odstranit je těžké. Určitě by velmi pomohlo vnější zateplení domu, tím by se tepelný most dal natolik zmenšit, že by ten horní překlad nemusel být permanentně na teplotě rosného bodu. Možná by pomohlo i lokální zateplení kolem oken. Ale aby to mělo nějaký praktický význam, tak by se tam muselo dát aspoň 5 cm XPS ( je podstatně dražší, ale je to lepší izolant ) a muselo by se zateplit na šířku tabule a to samé dát na ostění. Špaletu stejně musíte osekat až na Porotherm, takže bych osekal i omítku kolem oken a to zateplení co nejvíce zapusil do fasády. Pak by mohlo vystupovat cca 20 až max. 30 mm a to by nemuselo moc opticky rušit. Takže když to shrnu dohromady, tak to vidím na nové zasklení Ug 0,8 a lepší a současné zateplení z venkovní strany, aspoň kolem oken. Samostaně jedna akce nic nevyřeší. S pozdravem Laďa
Dobrý den, moc Vám děkuji za odpověď. Máte pravdu, dům zateplený není, ale když jsem to diskutovala při stavbě, všichni včetně stavebního dozoru se mi smáli. Tvrdili, že 40 cm tlouštka zdí a navíc z Porothermu, je zcela dostatečné zateplení. Je rovněž pravda, že již při stavbě jsem omylem slyšela stavbyvedoucího říkat, že nepochopí, jak se jim mohlo podařit sehnat okna tak levně. Dům je navíc opravdu teplý, stačí ho většinou vytápět voda o teplotě okolo 40 st. C, při hodně velkých mrazech něco málo přes 50 st. C. Téměř pod každým oknem je radiátor ústředního topení, ale dosti často studený, protože teplota se drží. V zimě nám hodně pomohly venkovní rolety, jinak byl od oken cítit velký chlad. Pochopila jsem, že Vaše odpověď je správná, ale bohužel jsem si to představovala jednodušeji. Zabývala jsem se tím, že okna jsou značně hluboko zasazená, šířka špalety od rámu okna k okraji vnitřní zdi je 26,5 cm, čili že okno tvoří jakousi kapsu, ve které velmi špatně proudí vzduch. Okna jsou mokrá, v místnosti teplo, voda se vypařuje a pára se hromadí nahoře v této kapse a tvoří se plíseň. Proto si dovoluji Vás zeptat, je opravdu pokus vyměnit jen skla marný? Pokusila jsem se změřit okna, vnitřní rameček se skly (dvojsklo) má rozměry 124,6 x 97,8 cm. Celý rám má tlouštku 6 cm, uprostřed je buď kování nebo zespodu prohlubeň a jejich šířka je 16 mm. A ještě si Vás dovolím obtěžovat další otázkou, můžete mi doporučit nějakou firmu, na kterou bych se mohla spolehnout, že by problém byla schopna komplexně vyřešit? Musím se o tyto záležitosti bohužel starat sama a vím, jak je hrozně těžké sehnat někoho na drobnější opravu nebo na nějaké dodělávky a sama toho také moc neumím.
Přeji Vám pěkný víkend a jsem s pozdravem. Dana
.
Dano, Láďa má naprostou pravdu. Souhlasím s ním.
Když se Vám smál stavební dozor, tak tipuji, že to nebyl Váš dozor, ale firmy co to stavěla? To že vytopí domek voda 40°C není argument, protože můžete mít velké plochy radiátorů. Venkovní rolety hodně pomáhají, to s Vámi naprosto souhlasím.
Mokrá okna jsou vždy způsobena nízkou povrchovou tepleotou a vysokou vlhkostí.
Nevím jak ve vašich oknech, ale často je na rámečku mezi sklem (nahoře) identifikace výrobce a tepelný odpor. Zkuste se tam kouknout.
Zkuste sdělit okres.
Z vlastní zkušenosti na našem domku...
1. Topení při -10stC: stačí když je topná voda 50stC..a za 1,5h je dům vytopen i když se den předtím netopilo.
2. Okna s trojsklem...zasazena 30cm "hluboko" směrem do venkovního prostředí...
3. Běžná teplota přes den 21-23stC..
4. Vlhkost v kuchyni v rozmezí 40% do 55%.
5. Na oknech ráno (při těch -10stC venku) maximálně 5-10mm kondenzace ve spodní části okna...nic dramatického...
Dobrý den. Já bohužel nejsem zase takový expert, abych od pasu, navíc bez detailního posouzení, navíc bez vzdělání ve stavebnictví, mohl vynášet nějaké konečné závěry. Je to pouze můj koníček, takže to všechno beru celkem přísně, ale s odstupem. Celou situaci byste mohla začít řešit tím, že si zajdete k nejbližšímu výrobci plastových oken, vysvětlíte zhruba problém, hlavně důvod proč a objednáte si na zkoušku jedno dvojsklo, co nejlepších parametrů. Pouze toto jedinné sklo si necháte vyměnit a posoudíte, jaký to mělo účinek. Podle mě to bude viditelný rozdíl, ale ten problém to s největší pravděpodobností neodstraní. Kdyby náhodou ano, tak už jenom jednoduše vyměníte stejným způsobem zasklení a byla by to vlastně nejjednodušší cesta k vyřešení Vašeho problému. Já si ale pořád myslím, že problém studeného horního překladu tam byl, je a bude. A z tohoto důvodu se na něm bude pořád srážet voda. To bylo, je a bude příčinou růstů plísní. Máte určitě pravdu, že hloubka zapuštění okna do stěny z vnitřní strany silně omezuje omývání celého okna teplým stoupajícím vzducem od radiátorů. Ta kapsa u horního okraje okna těsně pod překladem, je příčinou toho, že se tam vzduch obsahující vzdušnou vlhkost zdrží déle, než by musel. Zde by se to dalo částečně vylepšit otevřením plochy horní špalety, čili udělat ji šiknou směrem ke stropu. Kdo by Vám to mohl udělat nevím. Já pro sebe si dělám většinou všechno sám, nebo se synama, nebo si vyberu někoho z nejbližšího okolí. Každá firama má své plusy a mínusy. Nakonec je to asi jedno, kterou vemete. Ale musíte si dát pozor, aby Vás takříkajích nenatáhli, čili nechte si udělat závazný cenový návrh a zkozultujte to s někým. Třeba i zde. Závěrem pouze upřesňuji, že celkově se ten problém jedním opatřením nevylepší, ale výměna zasklení by měla přinést poměrně znatelné zlepšení. PS, někde jsem viděl ofukování oken pomocí soustavy miniaturních ventilátorků z počítače. To nahrazuje přirozenou cirkulaci pomocí rozdílu hmotnosti studeného a teplého vzduchu. Ale pořád tam zůstává tem studený překlad, který tvoří tepelný most. S pozdravem Laďa
Dobrý den,
výměna skla za lépe tepelněizolační skla určitě pomůže, ale pravděpodobně neodstraní koncenzaci úplně. Také bych to vyzkoušel na jednom okně a uvidíte.
Růst plísní na ostěních je způsoben tepelnými mosty v místě styku rámu okna a zdiva. Nahoře to je jestě zhoršeno překladem, například špatně umístěnou tepelnou izolaci v překladu, možna tamneni žádná. Tento problém je asi odstranitelný pouze vnějším zateplením nebo výměnou celých oken i s ramy a zateplení špalet okna zvenku, ale to si jistý nejsem.
pozn. věřím, že i v roce 2011 by se Vám někteří "odborníci" vysmáli při zateplení porothermu, natož v roce 97
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.