Nejste přihlášen/a.
Zdravím. Táta si koupil na zalévání kalové čerpadlo. Má psaný odběr 600 W a průtok píší 14.000 litrů za hodinu. Ale podle měřáku co máme v zásuvce odebírá jen 350 W a průtok je něco málo kolem 2.000 litrů. Měřeno na konci asi 10. metrové hadice. Je to možné že to má na takovou vzdálenost tak malý průtok a tlak? Nemá s tím někdo zkušenosti? Díky za reakce. P
Plecháčku,
klidně se na to vykašli.Pokud teče voda,klidně zalívej i tou kalovkou.Není sice určená k zalévání,ale vodu do zahrady přečerpá.Příkon jakéhokoliv motoru je dán překonávaným odporem,nebo zatížením.Čím víc ho budeš brzdit,tím víc bude odebírat elektřiny.U vody záleží,jaký odpor bude voda překonávat.Tedy v podstatě čím menší bude výtlačná hadice,tím větší odpor a tím i příkon motoru.
Ale problém máš při zalévání v tom,že není zdrávo zalévat přímo ze studny.Proto je záhodno správnému zahrádkáři,aby vodu napustil do sudů a až se sluníčkem ohřeje,s ní zalévat.
JABRAKA
Dobrý den. Rozvíje se zde zajímavé teorie a tuším, že nejsou pravdivé. Jízda do kopce bude jistě vyžadovat vyšší příkon a z kopce nižší příkon. Že kalové čerpadlo není určené na zalévání je jasné a je to dáno konstrukcí. Ta umožňuje přečerpání vysokého objemu vody na relativně malou vzdálenost, protože ta kalovka nevyvine žádný podstatný tlak. Pro Vaši zkoušku vemte tu hadici a její konec zvedněte do výšky třeba prvního patra a ihned uvidíte rozdíl v tlaku a rozdíl v průtoku a samozřejmě i rozdíl v odběru elektriky. A čerpadlo bude mít max. odběr i za situace, kdy už nestačí tu vodu vytlačit výše a tudíž ono ani nic nepoteče a odběr bude max. Můžete sice dosáhnout zvýšení průtoku použitím hadice většího průměru. Ale ten tlak tam nikdy nebude a stříkat s rozparašovací pistolí nebude, nebo bude velmi nedostatčně( jako prostatik ve vrcholně pokročilé fázi ). S pozdravem Laďa
doplněno 23.04.11 05:55:Teď jsem zarigistroval Váš názor - nejspíš to tedy bude průměrem hadice . Nebude . Je to čerpadlem, čerpadlem a zese jenom nevhodným čerpadlem!
Zde bych si dovolil nesouhlasit s názorem , že kalové čerpadlo není schopné vyrobit dostatečný tlak.Záleží na tipu čerpadla.Kdysi dávno v minulém století jsem používal kalová čerpadla k výrobě izolací.Byla to čerpadla šneková a uměla vyrobit tlak až 11atmosfér.To si myslím na zalévání zahrádky stačí.Tak si myslím (nevím to jistě),že rozhodující není čerpadlo ale motor jímž je čerpadlo poháněno.
To si ale trochu pletes pojmy, kalove cerpadlo je schopne vytlacit vodu maximalne do 10 metru teoreticky, prakticky tak tech 8 metru, coz je tlak 0,8 atmosfery a je urceno k cerpani vody z jimek, sklepu, vykopu...
Pak jsou cerpadla tlakova, ktera se uz pouzivaji do studni a davaji tlak do 6 atmosfer.
To, co popisujes ty, je cerpadlo tlakove, urcene do hlubokych vrtu.
To si nepletu , čerpadlo o kterém píši je kalové a jediné v čem se liší od ostatních je motor který má 2.2 kW.Nedá se spustit do jímky ani do studny ale umí přemístit i bramborovou kaši.A tomu já říkám kalové čerpadlo.Kdyby byl zájem mohu odprodat jedno mi tu zůstalo.Kdo by si myslel , že čerpadlo je nějaký obr , tak ten by se pletl.Velikost čerpadla je cca 20cm délka a cca 5cm průměr.Horší je to s motorem to je větší kousek a hlavně těžký.
Ono je hlavně důležité co je to za čerpadlo. Bohužel dnes jsou výrobci napsat na štítek cokoli jen aby prodali, skutečnost bývé někdy jiná. Pokud má opravdu odběr jen 350W místo udavaných 600W, tak se není čemu divit, že dává i méně vody. Taky záleží do jaké výšky čerpadlo vodu tlačí. Na výrobku bude vždy uveden ten nejvyšší možný průtok.
doplněno 22.04.11 22:32:Drtivá většina čerpadel které lidi na zahrádkách a k napouštění bazénu vodou ze studny používají, je "kalových" to že je v názvu kalové neznamená , že je na čerpání ze splašků, ale že se nechá použít na mírně znečištěné vody.
Dobrý den. Ještě bych chtěl dodat, že tlak v kalovém čerpadle se v podstatě neudává, protože to je nahrazeno tzv. výtlačnou výškou. Prostě, když se podíváte na štítek, tak hned uvidíte, že výtlačnaá výčka do 10 m je tlak na celkový kolaps organismu a prostě s tím čerpadlem budete zalévat stejně, jako zahradné konví. Prostě musitě dojít skoro ke každé zalévané rostlince a tam se modlit, aby ta voda k ní dotekla. Určitě to nebude na stříkání. A toto všechno je dáno konstrukcí oběžného kola a ještě těch oběžných kol do kalovek je více druhů. Kalovka je konstrukčně na kvanta vody s malým tlakem, velkou troubou - vlastně hadicí. S pozdravem Laďa
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.