Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dálková světla při osvětlení vozovky

Od: redroker® odpovědí: 8 změna:

Toto bych než dotaz bral jako takovou anketu. Jaký je Váš názor na používání dálk. světel při osvětlení, hlavně ve městech?Myslím, že ve vyhlášce se praví, že pokud je silnice osvětlena, je zakázáno dálk. světla používat. Ale podle mne cca 50-70% řidičů asi míní opak.

Nebo si to vysvětlují po svém a tvrdí např., že při osvětlené vozovce nelze protijedoucího řidiče oslnit, poněvadž se to vyrovnává?

Určitě každý,hlavně ti z nás ve středním věku a výš,má problém se zrakem, já třeba používám brýle na blízko, v autě je samozřejmě nemám a když proti mne jede auto se zapnutými dálk. světly, je to hodně nepříjemné.

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

1jara*

1x

Občas by to chtělo pročíst vyhlášku.

Řidič nesmí užít dálková světla, je-li vozovka dostatečně
a souvisle osvětlena
nebo mohl-li by být oslněn řidič protijedoucího
vozidla, řidič vozidla jedoucího před ním nebo jiný účastník provozu na
pozemních komunikacích, strojvedoucí vlaku, řidič jiného drážního vozidla
nebo řidič plavidla. Při zastavení vozidla před železničním přejezdem nesmí
řidič užít ani potkávací světla, pokud by jimi mohl oslnit řidiče vozidla
v protisměru.

 

honzek*

1x

Jak již bylo napsáno. Dálková si pustím, když je místo špatně osvětlené, nikoho neosilňuju (jak chodce, tak motoristy), jinak přece dálková nejsou potřeba ne?

1jara*

Přesně tak, ale někteří to vůbec neřeší, perou to lidem přímo do oken domů a bytů..

erikch*

on totiž pojem "souvislé osvětlení komunikace" je značně subjektivní,navíc při noční cestě,kdy řada obcí není osvětlena,případně ob jednu,dvě,lampy-je užití dálkových přínosem...pokud cokoli jede,jde naproti automaticky by měli všichni ztlumit-to není o čem diskutovat-ale v praxi je zapotřebí kolikrát probliknout,aby se protijedoucí "probudil"...

 


0x

Pokud někdo svítí dálkovými světly, je to nepříjemné i za denního světla. To se zrakem vůbec nesouvisí. Totéž je svícení mlhovkami místo světel denního svícení. Navíc ani nevidím přínos v použití dálkových světel pro řidiče, pokud je okolí dostatečně osvětleno.

 


0x

redrokere, doporučuji přečíst lépe znění zákona 361/2000, kde se praví... DOSTATEČNĚ...

to je jinde definováno, že kužele světel se musí překrývat , pokud jsou světla jen na jedné straně, tak to není dostatečně, ale bylo by vhodné dát tlumená!

 

hop®

0x

Souvislé osvětlení v obci bývá vzhledem k úsporám elektrické energie značně diskutabilní, používám i v obci dálková světla, pokud mi subjektivně znatelně zvýší viditelnost a tím bezpečnost jízdy. Samozřejmě se vyhýbám oslnění protijedoucích vozidel, respektuji dané předpisy. Ale jestli svítím někomu do ložnice většinou neřeším, raději tam posvítím, než abych tam omylem zaparkoval. Pokud se to někomu spícímu nelíbí (což naprosto chápu), může dojít za starostou a žádat o opravdu souvislé osvětlení v obci, či o dotaci na zatemňovací žaluzie. Vím o čem mluvím, nebydlím zrovna na tmavé samotě a světlo mne ve spánku také ruší.

 

lui*

0x

V autoškole se sice učí vyhláška, ale. Taky nás učitel učil: Když někam nevidíš, tak si tam posvit. Od toho to na autě máš.

Takhle to dopadá, když vyhláška, pardon, dnes zákon, řeší paragrafem potřebu vzájemné ohleduplnosti účastníků sil. provozu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]