Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Může do kovové antény na autě uhodit blesk?

Od: petr60

Dobrý den,
může do kovové antény na autě uhodit blesk?
Jaké jsou případně následky?
Je lepší anténa z "gumy"?

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

0rion

2x

Proces úderu blesku je poměrně složitý děj. Velkou roli v něm většinou hraje to, že těsně před úderem blesku vznikne v prostoru silné elektrické pole, které ve vodivých předmětech na povrchu země indukuje vstřícný, tedy opačný náboj, než je náboj blesku, který udeří setiny sekundy potom.
Blesk téměř vždy udeří do kovové karoserie automobilu. Anténa autorádia ho neláká. Je to dáno tím, že díky zmíněnému jevu vytvoří velká plocha karoserie vozidla mnohem lákavější cíl, než nějaký trčící drátek.

 


0x

Do čehokoliv kovového a tedy elektricky vodivého může uhodit blesk.

Jaké jsou následky úderu blesku? To si budeš muset počkat, až do té antény blesk udeří. Pak následky uvidíš.

Anténa z gumy asi nechytne žádný signál, protože guma je nevodivá. Takže pro blesk bude k ničemu a pro autorádio taky.

A co jsme se učili snad na základce, tak auto funguje jako faradayova klec.

A jinak létají letadla a do těch může taky udeřit blesk. A v letadle možná vypadne elektronika nebo to zničí nějaký přístroj, ale letadlo letí dále.

mll

On to nemusí být kov. Zrovna u těch letadel byl nějaký problém s uhlíkovými kompozity. Uhlík je vodivý, ale hůř než kov, takže se bleskem zahřeje víc a následky jsou horší.

Guma se černí sazemi, to je zase uhlík, takže taky neni úplně nevodivá (zvlášt pro vn). Ale na příjem rozhlasu to asi stačit nebude. Předpokládám, že spíš myslel "gumovou" anténu, tedy gumovou navrchu, ale s kovovým prutem uvnitř. Podle mě to nebude mít moc vliv, blek tím stejně projde. Slyšel jsem o případech, kdy blesk prošel půlmetrovou cihlovou zdí (byl to nějaký zpackaný hromosvod, a pro blesk bylo snažší do země přejít skrz zeď než tím hromosvodem).

halamus

Plně s vámi oběma souhlasím, jen dodám, že je i varianta antény, kdy v gumě není kovový prut, ale šroubovice. Anténa je pak o dost kratší, ale příjem je o něco málo slabší. Dál bych to nerozváděl, už tak jsem mimo téma dotazu.

 

mll

0x

Pokud do něčeho uhodí, tak právě do antény, je to nejvyšší a nejšpičatější bod.

Jistě se s tím počítá a kromě totálně odešlého všeho by se nic víc stát nemělo, auto funguje jako Faradajova klec, anténa je teda na jiném potenciálu, ale určitě si blesk najde nějakou kratší cestu do země než třeba přes lidi. Antény na domech jsou postavené tak, aby blesk neuhodil do antény, ale do jejího stožáru (připojeného na hromosvod), to samozřejmě u auta nejde. Takže musí stačit jiskřiště a bleskojistky. Ty nějaké to přepětí zadrží, ale přímý úder těžko.

Pravděpodobnost přímého úderu je opravdu velmi malá, ale blesk má "bratříčky" a i takový bratříček bohatě stačí a to už je pravděpodobnější (a na zničení rádia i veškeré elektroniky to bohatě stačí).

Anténa z gumy je nesmysl, anténa musí být vodivá. Anténa izolovaná něčím (nevim jestli zrovna gumou) je reálnější, ale když vezmete kolik kilometrů takový blesk překoná, uvědomíte si, že ho žádná izolace nemůže zadržet (proto taky blesky svádíme do země, snažíme se jim udělat co nejkratší cestu, a nesnažímě se je zadržet nějakou izolací).

 

petr60

No právě. Koupil jsem gumovou a nic to nechytí.
Pak mě ještě napadla karbonová.

Jste si tím100% jistý? Já bych redy vůbec nebyl ale díky statistikám je to takové promile , Tisícinásbně je větší oravděpodobnost, že nabouráte než že do Vás v autě uhodí blesk!

 


0x

Blesk může uhodit do jakéhokoliv místa auta. Anténa je pravděpodobnější, protože bývá nejvýš a je špičatá. Materiál nehraje příliš velkou roli, ale vodivé kovy lákají blesk víc. Nevěřte, že je anténa gumová (má jen gumový povrch) z princypu musí být vodivá. Ten blesk ale urazí i několik desítek kilometrů relativně špatně vodivým vzduchem, takže rozdíl pár centimetrů mezi špičkou antény a karoserií ho už nijak zvlášt neovlivní.

Téměř jistě to odnese rádio, pravděpodobně i další elektronika v autě. Vám se uvnitř auta nic nestane. Jen se neskutečně leknete, takže je otázka, jak to v tu chvíli uřídíte.

 

km

0x

ano, faradayova klec, nic se nestane

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2026 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]