Nejste přihlášen/a.
Jednoduchý dotaz, ale podstatný. U felicie je nutné k získání přístupu k zadním brzdám nejprve sundat víčko kryjící matici zadního kola (viz obrázek, položka číslo 2). To víčko je tam nasunuté a drží jen třením.
Já ho sundávám tak, že údery kladivem do šroubováku víčko postupně po obvodu vytlačuji ven. Důsledek je ale ten, že víčko má defekty od šroubováku po svém obvodu, ten kov víčka je poměrně měkký. Další možností je vzít kleště a víčko vykroutit. To ale vede často k deformaci víčka.
Protože brzdy by se měly servisovat tak dvakrát do roka, je správné vyndání víčka poměrně zásadní krok pokud nechceme víčko považovat za spotřební materiál a často víčko měnit.
Jak tedy sundat správně víčko bez jeho poškození?
Vyfoukat brzdový prach, jinak si zničíš brzy prasátko právě kvůli všudypřítomnému prachu. Je to nevýhoda uzavřených brzd. A také promazat pod manžetou pístky.
Azbest se přestal používat už u Favoritů. Tehdy se tím chlubili jako takový první simply clever. NA spojkách a brzdách měli bezazbestové obložení. Takže Felicia vůbec. Bezazbestu.
Na vrakoviště? Doufám že to bylo jen takové "poštouchnutí". Každý nechce dávat pojištovnám a státu ve formě daní desetitisíce na povinném(většinou je k tomu i havarijko) a dost lidí baví si auto opravovat sám. Zeptej se automechaniků, co opravují radši, jestli ty dnešní krabice s tisíci čidly nebo staré, jednoduché auta. O elektromobilech se nebudu zmiňovat. Když potom dojde u zákazníka na placení, tak se zákazník diví. Když u příbuzného vidím kolik platí za BMW šestiválec, a potom za opravy, tak zůstanu radši u starého střepu a budu ho opravovat. Vídám na silnici i Š120 a nejsou na veteránských značkách, ale těch je málo.
Tak to by mě zajímalo co ti auto opraváři opravuji raději, nejspíš ty staré ale v hodinové sazbě 1200 jako za nové
A paninko tady ty šrouby jsme utrhli takže musíte zaplatit celý nový
Takže nebudu na motoru měnit filtry a olej. Počkám, až se zadře a bude rozbitý?
Nebudu měnit chladící kapalinu a počkám, až sežere těsnění pod hlavou?
Nebudu měnit brzdovku i když vím, že táhne vodu ze vzdušné vlhkosti a počkám, až zkorodují prasátka a pístky a rovnou brzdovku vyměním i s nima včetně HBV?
Nebudu měnit stěrače a počkám, až poškrábou okno?
Výměna kapalin a dílů po skončení jejich životnosti není totéž jako 2x za rok rozebírat díly s žívotností 200 000 km. Taky preventivně 2x za rok vyndaváš u dieslu vstřiky? Jak často vyndaváš preventivně brzdový válec, když už ho zmiňuješ?
Nepochopil jsi, že s brzdovkou, která není kontaminována vodou ze vzdušné vlhkosti vydrží brzdový válec život celého auta? Že zevnitř nemá šanci zreznout a poničit si gumičky?
U bubnové brzdy pravidelná očista zlepší brzdný účinek a buben se nebude zbytečně přehřívat (prach a vyleštěnej buben účinek snižuje - nezkoušel jsi novou bubnovou brzdu, že zaflokuje ručkou, až hvízdaj gumy? Po letech se to neděje). Včas se diagnostikuje i počínající tekoucí váleček, který v druhovýrobě bejvá mizerný a zachráníš tím pakny, aby se nenacucaly brzdovkou. Mimo to tekoucí brzdovka ničí i na brzdovém štítu lak.
Je tedy fakt, že buben sundávám jednou za dva roky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.