Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
rád bych se zeptal na vaše zkušenosti s odebráním řidičského průkazu ze zdravotních důvodů. Jestli víte o někom ve vašem okolí koho to potkalo a jestli mu byl odebrán řidičák hned a nebo zda byl jen omezen prostřednictvím harmonizačního kódu, např. omezení jízdy v okruhu určitých kilometrů od místa bydliště, zákaz využívat dálnice, povinnost jezdit v autě s automatickou převodovkou atp. Zajímám se především o problémy se zrakem, které souvisejí se stářím (ale nejedná se o slepotu ani barvoslepost) a které nelze kompenzovat brýlemi.
Děkuji.
Přestože nepokládám přímou otázku, tak dotaz není zařazen do sekce diskuze, proto prosím zde nediskutujte nad tím, zda je či není dobře seniorům řp odebírat a o tom, kolik nehod senioři zaviní. Děkuji za respektování.
Švagr ve věku 70+ utrpěl malou mozkovou příhodu, na krátkou dobu ztratil vědomí. Praktický lékař mu odmítl vydat potvrzení o schopnosti řídit motorové vozidlo a poslal ho k dopravnímu psychologovi. Ten jej podrobil několika testům, napsal zprávu, ve které doporučil povolit jízdu do 50 km od místa bydliště a k novému vyšetření se dostavit po roce. Praktický lékař to akceptoval a v tom smyslu švagrovi vydal potvrzení.
sluch, začínající šedý zákal, srdce
Akorát netuším, jak Vám to pomůže. Pokud nechcete slyšet, že už jste starej a nemáte za volantem co dělat, tak Vám mohu sdělit zkušenost z harmonizačními kódy.
Sám mám brýle a doktorka ani neví a ani se neptala, zda chci v řidičáku kód 01.01 nebo 01.06. Při rozšíření skupin jsem si už vyžádal přímo, aby napsala obojí. Proč bych se okrádal o možnost místo brýlí mít čočky a naopak. Kdybych měl jen napsané brýle a řídil z čočkama, tak mě PČR dá pokutu, že nejsem způsobilý řídit.
Takže doktoři fakt neřeší, že by někomu psali zákaz jízdy v noci nebo na dálnici. Ani takové v okolí neznám, kdo by toto v řidičáku měl. Možná na toto téma chcete vyvolat diskuzi. Sám jsem zvědav
doplním, řidičák odebrán nebyl. Jen nebyl vydán další zdravotní posudek, který senioři vozí. Takže odebrání by asi bylo po první kontrole PČR.
rozumím. zajímá mě, jestli někdo (doktor, úředník) řeší závažnost. například pokud je někdo po mrtvici, kdy následky zasáhli celé tělo, tak je vcelku jasné, že nemůže vůbec řídit a že to přidje v podstatě ze dne na den. ale pokud někdo přijde o prsty na nohou nebo má slabší vidění na jedno oko, tam to tak jednoznačné není. myslel jsem, že právě k tomu jsou ty harm, kódy.
ne diskuzi opravdu vyvolat nechci
zajímá mě, jestli někdo (doktor, úředník) ***jedině lékař, nebo soud. Uředník pak podle verdiktu doktora ...
Z vlastní zkušenosti doktor neřeší, že je někdo po mrtvici, odebrání ihned nebo pozastavení.
Zdravotní způsobilost je vydána na dva roky a nikdo ji nesebere. Pokud se do doby vypršení předchozí způsobilosti člověk dá dopořádku, tak může bezproblému doktor vydat další způsobilost na dvouletou dobu, pokud senior vše splní a vyšetřením projde.
Řidičák se nebere snad vůbec.
Neznám podrobnosti- ale vím-věděl jsem o jednom (už je na pravdě boží) , kterému i přes to, že odborný lékař nedal podnět k omezení nebo k úplnému zákazu řízení, tak obyčejný praktok se zasadil o to aby mu byl ŘP odebrán. Druhý, soused, se mi přiznal, že dostal omezení - jeho slovy rámci okresu, zákaz delších cest a dálnice. Ovšem v té době už nejezdil ale nechal se vozit synem, dnes už ani to ne (max DZS nebo RZ pkd třeba) jinak jezdí na elektro invalidním vozíku. Ale jak píšu neznám podrobnosti jen z jejich podání.
Jo to je takové, jedna pani povídala. Tímto způsobem vím o jednom, který taky už je na pravdě boží. Tomu to tehdy nějak zredukoval doktor o autobus a nevim jestli i náklaďák, které by už asi fakt neřídil, osobák mu zůstal. Zase asi díky praxi s náklaďákem prý invalidní vozík dal na první dobrou (trefil se do dveří a podobně).
sandra: Určitou právní odpovědnost lékaři mají.Stačí si přečíst občanský zákoník.Třeba můj lékař ví,ale zakázat řízení nemůže.Jen něco musí - Pokud lékař dojde k tomu, že jste zdravotně nezpůsobilý/á, musí kontaktovat úřady, které rozhodnou o odnětí vašeho řidičského oprávnění a vy musíte odevzdat řidičský průkaz. Posuzující lékař jen vyhodnocuje zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel a nerozhoduje o odebrání - o tom rozhodují jiní.
To je těžké a nechtěl bych to řešit jako doktor. Slyšel jsem o případu kdy matka diabetika prosila jeho diabetologa, aby mu nechal sebrat řidičák, že na svou cukrovku kašle a v hypoškách už měl pár menších havárek (co jeho diabetolog nevěděl), že se o něj bojí aby se jednou nezabil.
Znám několik seniorů, kteří nejsou způsobilí řídit, jeden má rozum a neřídí sám od sebe, ostatní jsou adepti na dárce orgánů nebo vrahy, protože řídí dál. Bohužel způsobilost k řízení ve vyšším věku je podmíněna zaplacení "lékařské prohlídky", ve skutečnosti jen zaplacení za papír umožňující řídit, o ničem jiném to není. Takže záleží na tom, jestli je senior rozumný a zhodnotí, že jeho zdravotní stav mu znemožňuje řídit a nebo mu to je jedno a protože doktor vystaví papír, tak je "způsobilý".
V rodině - odebrání ŘP seniorovi - zastavil na hlavní silnici a dával přednost těm z vedlejší - to byla první a poslední indície pro děti tohoto řidiče - odebraly mu ŘP (doklad se ztratil) a vysvětlili mu, že nemá smysl řešit náhradní doklad, protože je osobou, která by mohla zabíjet. Ano - auto je nástroj k zabití - jistě jste si přečetl, jak některé úmyslné nájezdy zabíjely lidi v Evropě... celkem trend.
Nicméně všichni mladší se shodli na tom, že raději budou dědu vozit, pokud bude potřebovat. Děda na nápor a sdělená fakta rezignoval a pochopil, že není dobré držet si ŘP za každou cenu (za životy lidí).
Tak to je ten lepší případ. Taky máme takového v rodině. Ale řídí dál. Doktor samozřejmě napíše cokoliv, je naprosto nepostižitelný.
Na vjetí do davu lidí nepotřebuje nikdo ŘP.
...odebraly mu ŘP (doklad se ztratil) a vysvětlili mu, že nemá smysl řešit náhradní doklad, protože je osobou, která by mohla zabíjet...NEVĚŘÍM
Zdravím, u mého souseda by bylo patrně postupné - pro ztrátu sluchu. Od mládí měl problémy se sluchem (přitom na volně spojař !). Po cca 70. roce začal jezdit méně a jen po obci, pak jen svátečně (1x měsíčně) a loni/předloni dával auto kompletně pryč - > doktor zakázal úplně (určitě tam bylo více než sluch).
P.S.: Vím o pár lidech co jsou zmatení jak Goro a stejně řídí, tak potom si vyberte.
Takže jestli to chápu správně řp se neodebírá, ale důležitý je ten papír, který senioři musí vozit s sebou spolu s řp. Rozhodující je co napíše praktický lékař do toho papíru, jestli jízdu povolí, nepovolí, nebo napíše nějaké omezení. Když například lékař specialista nahlásí nedostatečnost, například nějaké omezení sluchové, ještě to neznamená úplný zákaz jízdy, ale bude to ještě na posouzení praktického lékaře zda zvolí možnost harmonizačního kódu tedy omezení před úplným zákazem. Je k tomu nějaká metodika, je k dohledání, jaký problém od jakých hodnot už znamená zákaz řízení? A pokud je nějaký verdikt praktického lékaře, například přímo zakáže jízdu je možné nějaké odvolání a přezkoušení? Věřím, že mohou nastat situace, kdy jeden praktik řízení přímo zakazuje a druhý ve stejných případech ještě řízení nechává bez omezení. Děkuji.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.