Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vyšší hlasitost- chcrčení repra v autě

Od: dundee odpovědí: 15 změna:

Ahoj mam nove radio a reproduktory v aute

ahifi.cz/...

ahifi.cz/...

, ovšem při větší hlasitosti nebo při velkých basech chrčí

napadlo mě nemůže to být kabelem AUX jack-jack co tam mám na propojení mobilu? Je to nějaký kabel od monitoru co byl tenkrát také v balení monitoru.

Nebo starým mobilem Iphone SE 2016 btw

díky za jakékoliv odpovědi

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

robin*

1x
Doporucoval bych pouzit kvalitnejsii radio. Kazdy zesilovac zkresluje.
Respektive spise zesilovac. To radio da max 20w rms
Dvere jsou vytlumene? Udelane kapsy na spravny objem?
Audio neni jen tak.

 

ben®

0x

Dobrý den, patrně máte nastavenou hlasitost hodně silně na mobilu (na vstupu). Uberte hlasitost na vstupu a zesilujte ji v autoradiu. Zdravím!

 


0x
Taky nemůžeme vyloučit možnost žes repráky přepóloval. To pak drnčí i při nižší zátěži.
Přepolování vadí pouze u jednoho reproduktoru a pak vadí to, že zvuk je v protifázi oproti druhému reproduktoru, tak je zvuk takový mdlý a tupý, ale nechrčí..
Nevím, hádat se nebudu ale když cívka mlátí o magnet místo aby od něj odskakovala, tak to drnčí jak kráva. I když budeš mít zapojený jen jeden takže žádná protifáze nehrozí.

@totak proč by mlátila o magnet? Přece když do reproduktoru pustím zvukový signál (představme si pro zjednodušení čistý sinus), tak má stejný výkyv na obě strany a zároveň se s ním při konstrukci reproduktoru počítá, takže žádné mlácení o magnet a už vůbec ne u přepólování, to rozhodně na chrčení nemůže mít vliv.

Magnet je vložen do cívky. Nelze, aby o něj mlátila. Jen se chvěje tam nebo tam, ale nikde nemá doraz při normálním použití jako repro.

tttt
@mikihans®
21.07.22 22:47
Ale ten audio signál neprotíná nulu. Signál jde jen na jednu stranu.
To není střídavý proud jako v zásuvce.
tttt tady bych si dovolil nesouhlasit. Pokud by signál neprocházel nulou do záporné části, vůbec bychom nemuseli řešit třídy zesilovačů A, B, AB... Dále k čemu by u zesilovačů bylo symetrické napájení se záporným napětím, kdyby k ničemu nebylo potřeba?
Pokud na vstup zesilovače pustím z generátoru sinusový průběh, bude se na výstupu membrána reproduktoru pohybovat na obě strany z klidové polohy.

Koukám, že jste se do teorie pořádně opřeli, ale jak se říká ... šedá je teorie a zelený strom života. Nepsal bych o možnosti, že chrčení může způsobit přehození drátů, kdybych to neměl z praxe vypozorované. Mám v dílně sony autorádio a dráty k reproduktorům Xploud natahané neznačenými dvoulinkami co dům dal. Občas se mi to při práci podaří urvat a když pak dráty přehodím, stačí reproduktoru sotva třetina výkonu a chrčí to, div to uši neutrhne. Když je přehodím, je po problému.

Pro štouraly doplním, že odporově a výkonově repráky k rádiu sedí, protože jsem je vykuchal z auta, co šlo na zrušení a v něm to bylo montované z fabriky.

Když na vstup zesilovače pustím nějaký signál (sinusovku), na výstupu musí být signál zcela stejný (sinusovka). Pokud z nějakého důvodu není, jde o zkreslení způsobované zesilovačem, případně příliš silným signálem na vstupu zesilovače. Membrána reproduktoru se vychyluje ze střední polohy oběma směry stejně. Takže pokud dochází ke zkreslení, není to vinou přepólování reproduktorů. Při přepólování se mezi sebou "perou" vyzařované akustické signály a zvuk je sice poněkud nepříjemný a neurčitý, ale rozhodně ne chrčení. K chrčení dochází při přebuzení reproduktoru, tedy když reproduktor mechanicky nezvládá dodávaný výkon (případně když je poškozený).

Nevím, jaké máte zkušenosti, ale jsem vyučený v oboru radiomechanik a pár let jsem se opravami audiozařízení živil.

tttt - Výstupní signál samozřejmě simetricky nulu protíná. Kdyby tomu tak nebylo, nerozeznal byste při poslechu "prodanou nevěstu" od "hard metalu" a při poslechu takového signálu by Vám to urvalo uši.

Při zesilování signálu je velmi důležité, aby výstupní signál kopíroval signál vstupní. Každý zesilovač trochu zkresluje, ale čím víc odpovídá výstupní signál vstupnímu, tím je zesilovač kvalitnější.

Možná Vás popletlo, že každá půlvlna signálu se zesiluje samostatně, ale v závěru se obě zase skládají dohromady, takže na výstupu už jsou opět půlvlny obě.

riva

Pokud signál neprotíná nulu, tak je vadný výstupní zesilovač. Obvykle měly výstupní zesilovače výstup přes kondenzátor - a tam už byla stejnosměrná složka automaticky odstraněna:

circuits-diy.com/...

tttt
@magdon®
22.07.22 09:13
Máte pravdu. No aspoň jsem o něco chytřejší.

 


0x

Jak chrči? Ke kloudné odpovědi by bylo potřeba to slyšet. Jediné, co je jisté, je to, že to není kabelem. Zkreslení obecně tady může způsobovat přebuzený výstup z telefonu, přebuzený vstupní předzesilovač rádia, přebuzený koncový stupeň zesilovače, reproduktor nebo měkké napájení. Doporučuju nechat to poslechnout někomu zkušenějšímu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]