Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Brusná pasta versus ultra jemný brusný papír

Od: zdenek2® odpovědí: 5 změna:
Pokud je mi známo, tak brusná pasta obsahuje abrazivní částice a odpovídá hrubosti cca 1000-3000.
Teď se ptám, co když budu mít brusný papír hrubosti 3000, 4000, 5000, 7000 nebo dokonce 10000. Není to o potom zbytečné používat brusnou pastu (leštěnku)?
Když po užití tak jemného papíru použiji brusnou pastu není to stejné jako kdybych použil nakonec hrubší papír a vysledek pokazil?

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

asd1

1x

Hlavně brusná pasta a šmirgl fungují jinak a nejde je zaměnit. Pasta jsou dvě desky a mezi nima se kutálí šutry, šmirgl je zubatá deska.

 


1x

1. Pozor na znaceni

Zatimco brusne papiry se casto bezne oznacuji jako Pxxx, tedy pocet zrn na ctverecni palec, brusne pasty se naopak casto znaci pomoci FEPA znaceni a napr. pasta F600 odpovida velikosti zrn papiru P2000.

2. omezeni

Zatimco na papiru jsou zrna pevne umistena a vysledek je tedy do znacne miry ovlivnen trasou pohybu papiru, v paste jsou zrna volna a vysledek je mnohem konzistentnejsi s mensi zavislosti na stylu brouseni.

Dale, zatimco tenky papir omezuje prilnavost k brousenemu povrchu a nektera mista tedy mohou byt vice obrousena nez jina, pasta nanesena na vhodnem mekkem prostredku vzdy dosedne na brouseny povrch stejnou silou a mnohem rovnomerneji.

Dale, zatimco papir ma omezene moznosti pouziti na tvarovanem povrchu, s pastou tento problem neni. Tvarovym povrchem se mysli makro i mikroskopicky.

-

Tedy dosahovane vysledky s pastou a s papirem nelze vzdy generalne srovnat pouze na zaklade zrnitosti, s pastou se ale jednoznacne dosahuje lepsich a konzistentnejsich vysledku nez se srovnatelne zrnitym papirem.

Samozrejme ale, ze pokud se na tvarove jednoduchem povrchu srovnaji vysledky technologicky dobre zvladnuteho brouseni superjemnym papirem a hrubou pastou, vyssiho lesku se dosahne papirem. Pokud ale povrch bude jakymkoliv zpusobem clenity a pod., tak pak uz nebude celkovy vysledek tak jednoznacny.


Souhlasíte tedy s tvrzením, že když použiji na rovnou plochu brusný papír p10000 a pak to vyleštím brusnou pastou o zrnitosti 2000, tak lesk laku nejspíše zhorším?

 


1x

Pokud se přbrušuje lak, je nutné dodržet posloupnost v zrnitosti papíru. Tedy začít třeba od 1500 a pokračovat do 6000. Potom teprve leštící pastu. Vyleštit auto je celkem věda a proto také stojí kvalitní leštění desítky tisíc a rozhodně není hotové za den nebo dva. Nemá smysl cosi brousit a leštit, pokud není lak dekontaminován, není odstraněna polétavá rez a kdejaký fujtajbly z průmyslu. To vše tedy za předpokladu, že jste myslel leštění auta.

 


0x

Myslím, že je to relativní tvrzení.
Brusné pasty se dělají i s velikostí zrn 0,1 mikrometru, tzn. 0,0001mm a takový smirek se nedělá.
Termín zrcadlový lesk může znamenat dva naprosto rozdílné povrchy.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]