Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
otázka: můj děda pronajal své (na něj hlášené) více jak 15let staré auto mé přítelkyni. O pronájmu je sepsána smlouva. Bohužel, nečekaně na podzim loňského roku zemřel, nicméně přítelkyně povinné ručení pro letošní rok již zaplatila. Teď se však dozvěděla, že po smrti majitele vozu povinné ručení na jeho jméno zaniklo a vůz je tedy nepojištěn.
Ráda by s automobilem jezdila a nechce čekat na rozhodnutí soudu o dědictví, ale ani jezdit bez pojištění. Jak to má provést? Díky za info.
Má-li od vozidla doklady, tak si uzavře pojistnou smlouvu na sebe. Zrušení původní smlouvy je na novém vlastníkovi, který vozidlo nabyde v dědickém řízení.
už to tady bylo asi desetkrát,někdo z pozůůstalých by měl s úmrtním listem nebo klidně bez něj tuto skoutečnoast nahlásit na pojištovně, novou smlouvu nebo pojistku uzavřít svým jménem, nebo jménem někoho jiného...je to jasné jako facka...připomínám, že nemusíte novou smlouvu uzavřít zrovna tam, kde byla ta stará, jinde dostanete stoprocentně lepší nabídku...smlouvejte...
1) No z mého hlediska. Když pojištuji vozidlo, kde je jiný vlastník a pojistník, potřebuji na smlouvě oba podpisy. To nevím jak by jste provedli.
2) Nechápu jak vám zrušili tu starou pojistku? Kdo ji zrušil?
3) Pojištovna chce prachy...ano. Chci si já jako pojištovací poradce dělat problémy a následně psát o rady na www.poradte.cz...NE. Jestliže mi nahlásíte, že vlastníkem jste vy, tak to podepíšete a zbytek je váš problém.
Řeknu vám jak se to řeší klasicky. Zachová se stará smlouva a do dědického řízení. Po rozhodnutí kdo je novým vlastníkem vozidla zajdete na pojištovnu, zrušíte starou smlouvu z důvodu úmrtí a změny vlastníka. Potom si uzavřete novou smlouvu.
Protože kdyby jste dle této rady udělala pojistku na sebe jako pojistník, vlastník i provozovatel, tak by to byla vaše lež už z toho důvodu, že vozidlo by bylo pořád zesnulého až do doby, kdy proběhne dědické řízení.
Na pracovníka pojištovny nemáte dostatek relevantních informací, zřejmě se věnujete jinému segmentu a ne pojištění vozidel.
Pojistnou smlouvu sjednávají v naprosté většině dvě protistrany : pojistitel a pojistník. Nikdo další se nikde podepisovat nemusí.
Pojistná smlouva mimo jiné zaniká úmrtím pojistníka, takže tím,kdo pojistku ruší, je právě to úmrtí samo o sobě a nahláit tuto skutečnost pojistiteli může třeba farář z vedlejší farnosti nebo někdo jiný.
Ke klasickému řešení jeden dotaz - kdo je ze zákona povinen platit pojistné na původní ponechanou smlouvu? Dědické řízení se klidně může táhout i několik let.
Zesnulému může patřit jedině věčná sláva, ale nikoliv majetek.
V naprosté většině ano. A co ten zbytek? Neříkám že to pojištovny mají nastavéno stejně, ale je-li odlišný pojistník a vlastník, já chci podpisy obou.
Jo a doložte mi, že pojistná smlouva končí úmrtím pojistníka. Třeba mám mezery.
A komu patří majetek, když ne zesnulému. Dědické řízení ještě neproběhlo.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.