Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vrak v depozitu

Od: kubinec® odpovědí: 13 změna:

Dobrý den.

Po otci jsem "zdědil" auto - starou rozebranou na díly Ladu(zůstala už jen kastle). Cca 8 měsíců stojí u nás na dvoře, pod stromem.
Zjistil jsem nyní ale, že v loni vložil značky do depozitu a auto nebylo oficiálně ekologicyk zlikvidováno. Takže je vlastně na jeho jméno stále registrováno.

Do teď se nic neděje, žádné dopisy na otce nechodí, ale bych bych velice nerad kdyby se po pár letech někdo ozval, že musíme uhradit nějakou sankci, že se neprovedlo zrušení z registru, že auto je zvrakováno, rád bych vše dal do pořádku at máme klid.

Ani nevíme jak ten vrak tenkrát prodal/neprodal apod.

Nechci ale pak platit za něco, za co prakticky ani nemůžu.

Jak je to s depozitem značek, když auto už vlastně není auto, ale jako kus plechů?

Děkuji moc

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Podle nové terminologie se jedná o vyřazení silničního vozidla z provozu (dříve depozit), upravuje ho §12 zák. č. 56/2001Sb.

Je dobré si přečíst celé znění, podstatný je bod 4 - cituji

" Trvá-li vyřazení silničního vozidla z provozu déle než 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, je vlastník vyřazeného silničního vozidla povinen bez zbytečného odkladu po uplynutí této lhůty oznámit obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, který vyřadil silniční vozidlo z provozu, adresu místa, kde je vyřazené silniční vozidlo umístěno a účel jeho využití."

Takže pak napíšete (pokud je dosud majitel otec, pak napíše on), kde je vozidlo umístěno a účel využití bych osobně napsal "vrak".

Znění zákona najdete zde.


doplněno 26.06.18 19:14:

Zeptejte se u nějakého autorizovaného "likvidátora autovraků", zda vám ho zlikviduje a pokud ano, pak ho nechte ekologicky zlikvidovat a s papírem o likvidaci dojděte na Registr vozidel a požádejte o zápis Zánku vozidla (dříve trvalé vyřazení z provozu).

 


0x

Začneme právní cestou, vozidlo jste zdělil, nebo jen "zdědil"? Podle toho pak bude postup. Jste opravdu majitelem? Nebo vozidlo již za života otce "zmizlo"?


vozidlo zdědila matka, ale stejně vše zařizujeme společně, jenže nemáme doklad o likvidaci ekol.

zanikne to teda automaticky po 18 měsících? máme to nechat "ležet"?

Myslím, že to vozidlo je "nepřeveditelné", protože neprojde při evidenční kontrole - nelze ji vykonat. Asi bude nejlepší se zeptat odborníků na Registru vozidel, pravdivě uvést, že matka zdědila doklady od vozidla bez vozidla a požádat je o radu jak vozidlo administrativně zlikvidovat, odbornou terminologií jak ho "nechat zaniknout".

Nevím nic o tom, že by podle současné legislativy vozidlo mohlo po 18 měsících automaticky (tedy asi z "moci úřední") zaniknout.

Rozumím tomu dobře, že maminka zdědila vozidlo, které fyzicky neexistuje?

To bude problém.

Po 18 měsících nezanikne vozidlo, to by bylo obcházení ekolikvidace,

A zase přebujelá byrokracie. V normálním právním státě by se to mělo řešit jednoduše. Pokud matka skutečně prokazatelně zdědila neexistující auto s registrací a doklady a auto skutečně nelze dohledat, měl by úřední šiml přestat řehtat a nechat to auto definitivně zaniknout i administrativně. Jenže to by byl ideální stav a nesměli bychom žít v Česku.

Ještě bych se zkusil obrátit s dotazem na soud, který by snad mohl o administrativním zániku rozhodnout.

Pavle, dokážeš si představit českého človíčka, jak by ihned zneužil možnosti a pak by se vyřazovala vozidla na čestné prohlášení, jako se to zneužívalo před tím?

Proč by měl úřad nahrazovat špatný postup dědiců, kteří zdědili něco co neexistuje?


přesně tak Milane, auto mamka zdedila, ale ono z něj zustala jen kastle, která stojí pod ořešákem a smolí na ni ptáci! :/

Milane, zneužít se dá vše, takže s tebou souhlasím. Ovšem ne univerzálně. Jak už jsem napsal "Pokud matka skutečně prokazatelně zdědila neexistující auto s registrací a doklady a auto skutečně nelze dohledat", tedy žádné čestné prohlášení, ale tzv. místní šetření. Sice práce pro úředníky navíc, možný prostor pro korupční jednání, ale je to řešení.

A dále: "Proč by měl úřad nahrazovat špatný postup dědiců, kteří zdědili něco co neexistuje?" Odpovím otázkou: Proč by měli dědicové odpovídat za špatný postup zůstavitele, kterého již nelze pohnat k zodpovědnosti? Podotýkám, že mám na mysli tento a podobné případy dědictví, kdy lze zjednat nápravu jednoduchým administrativním postupem. V žádném případě nemám na mysli dluhy zůstavitele a věci tomu podobné.

Pavle, každý máme svůj názor. Proč dědic nesdělil: Vozidlo nemůžu dědit, páč fyzicky neexistuje. To je přeci jasné každému, nebo se mýlím?

Milane, dostal jsi mě. Ovšem myslím, že problém i tak zůstane, protože naše administrativa ví, že předmět dědictví existuje, protože "jsou od něj papíry" A čeští byrokratičtí úředníci nejsou "každý"

Vzdát se dědictví kvůli jednomu vraku je taky nesmysl. Já tedy východisko z této situace nevidím

Pavle, nechtěl jsem Tě dostat. Jen jsem přesvědčen, že dedic měl sdělit paní notářce, že předmětné vozidlo neexituje, nemohu ho tedy dědit a měl si trvat na tom. Nikoliv debatu odmíntutí dědictví. Jen sdělit, "milá paní notářko, vozidlo do dědictví neuvádějte, páč fyzicky neexistuje".

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]