Nejste přihlášen/a.
Musím volat policii, pokud způsobím nehodu s vypůjčeným automobilem a škoda je do 100000 Kč?
Přesně tak, třetí osobou je myšleno zaparkované vozidlo, plot, svodidla.
A citace z webu: Otázka vlastnictví havarovaného vozidla, které se účastnilo na dopravní nehodě, je irelevantní. Policii proto nemusí volat řidič havarovaného vozidla, které je ve vlastnictví leasingové společnosti nebo které si vypůjčil.
A ještě citace ze zákona: a) dojde ke hmotné škodě na majetku třetí osoby, s výjimkou škody na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě nebo škody na věci přepravované v tomto vozidle,
hele napsal jsem svuj nazor.. trošku vim jak to na pojištovnach funguje, rozhodně má i ten záznam s razitkem jinačí váhu než nějaký sesmoleny načmarany papir bez něj, ve kterem budou zkoumat a vymyšlet co se dá.. takže já být jako poškozený, tak volám.. nikomu to nevnucuju.
Policajty volam jedine tehdy. kdyz to do me nabori hnedocech, cizinec, pripadne nekdo, kdo se uz na miste zacina vykrucovat a nechce doznat vinu. Pokud ji dozna, na protokol jasne napise ,,JSEM VINIKEM TETO NEHODY´´ tak neni duvod policii volat - tedy samozrejme plati dal vyse skody a to, ze nikdo nebyl zranen.
Ve vlastním zájmu zavolejte. Jednak těžko uhodnete cenu opravy a pak to není vaše auto a proč si dělat následné problémy?
Jendo,
odhadne cenu, pojištovna má velkou toleranci, tazatelka taky může čekat několik hodin na policii, ještě k tomu pokuta, třeba 2000Kč. Tak proč by to měla dělat?
Jendo, trošku to rozpitváváme, páč každý vidíme situaci jinak. Tazatelka vrazí do druhého, jen prohne blatní a nárazník. Za normálních podmínek nemusí volat policii. Vy ji ale raději zavoláte, páč chcete mít jistotu. Ok, proč ne. Určitě se shodneme, že není třeba volat policii, ale je to v některých případech lepší.
Jaroušku, "Ano nemusí, dokonce může hrozit, že půjde o body"
Prosím, jak to myslíte, že půjde o body?
když je dotaz takto obecný, tak třeba proto, že se nehoda stane v nebezpečném úseku. Nebo se necítím bezpečně. Můžeme slovíčkařit. Ano nemusí, dokonce může hrozit, že půjde o body, ale je lepší být živý, než v pytli a musíte být schopni sami obnovit provoz. Sám jsem byl účastníkem menší nehody (do 100 tis.) v levém pruhu na D1. Nemyslitelné to řešit sami.
Někdy si říkám, jestli takto odpovídáte záměrně. Proč? Cena opravy se podle servisu může lišit v řádech stovek procent a navíc je to půjčené auto. Kdybyste mě naboural, zavolám také policii, abych se pak nemusel dohadovat, čí je to vina. A že je největší problém popsat, kdo nehodu zavinil, je v ČR naprosto běžné. Tak proto.
Policie se volá při škodě na vozidlech nad danou částku, při poškození veřejného majetku a při zranění osob. A Vy víte, kolik stojí např. oprava přední části vozu při rychlosti nad 40 km/hod? Tušíte, co vše se bude měnit a za jakou částku? Já ne. Pokud to není opravdu jen zadní nárazník, tak policie vždy.
Policie se volá při škodě na vozidlech nad danou částku, při poškození veřejného majetku a při zranění osob.
Tak konkrétně - policie se volá:
Z. č. 361/2000 Sb. § 47
(4) Dojde-li při dopravní nehodě k usmrcení nebo zranění osoby nebo k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí částku 100 000 Kč...
(5) Povinnost podle odstavce 4 platí i v případě, kdy při dopravní nehodě
a) dojde ke hmotné škodě na majetku třetí osoby, s výjimkou škody na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě nebo škody na věci přepravované v tomto vozidle,
b) dojde k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace podle zákona o pozemních komunikacích, nebo
c) účastníci dopravní nehody nemohou sami bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení plynulosti provozu na pozemních komunikacích.
A pod majetkem třetí osoby policie rozumí i "firemní, půjčené nebo leasingové auto" .
jedubabičko, sice máte text zkopírovaný velice dobře, ale "stvořitel" textu na stránkách polici se mýlí.
Potom bych musel volat policii, když si půjčím vozidlo synka? Bohužel tak to opravdu není.
A jak to tedy je?
Právní pojem "třetí osoba" označuje osobu, která není účastníkem (daného) právního vztahu.
Vždyt vás nikdo nenutí policii volat. Pokud se ale nedohodnete, kdo nehodu zavinil a takto to na místě nesepíšete, zavoláte policii stejně. Tak o co jde? Jen at si police zaslouží svůj žold. Dohadovat se pak vůbec nestojí za to. Jak píšu, vaše věc.
Jenda2: díky, že jste mě poučil
Tazatel se ptal jasně, jasně mu bylo odpovězeno, že v tomto případě policii volat, dle zákona, nemusí! Myslím, že tazatele nezajímá váš osobní názor. Učte se dál z chyb a občas si ten zákon přečtěte, at ze sebe neděláte hlupáka
Nevydávám se za znalce ale je to z osobní zkušenosti. Nikomu nic nevnucuji ale z chyb se druhý má poučit. Ve vašem případě to asi nepůjde a co tady vymýšlíte jsem už dávno zapoměl. V Čechách typy jako vy potkávám denně a je to někdy k smíchu, většinou k pláči. Už to vaše odpověď, že to pojištovna vyčíslí je perla. Tady je debata o začátku řešení nehody a vy odpovídáte na konec ! To asi je jasné, že závěrečná sume bude vyčíslena. Takovou radu si nechte pro doma. Pokud vystřelí airbagy, tak se podle typu auta dostanete ke 100 tis. hned. Atd. Nevíte nic a mudrujete.
Ze zkusenosti kamarada, kteroho nabourala pani, na miste uplne bez komplikaci sepsali protokol a odjeli. Doma zrejme dostala zena vylagos, vzal to do ruky manzel, poprel jakoukoliv vinu sve zeny a dlouho se soudili. Prosouduli snad vic penez, nez byla skoda a soud nakonec urcil vinu nejakym procentem mezi oba. Takze tak.
Tady je taky par hezkych prikladu:
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.