Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
tři jízdní pruhy jedním směrem (ten třetí není připojovací, všechny jsou průběžné), max. povolená rychlost 80 km/h
V levém i prostředním pruhu jedou vedle sebe dva řidiči 75 km/h a již se za ně naštosovaly další dvě auta.
Levý a prostřední pruh tedy "blokují" 4 auta, ale pravý pruh je úplně volný.
Já jedu v prostředním pruhu jako páté vozidlo, mohu se podle pravidel silničního provozu přeřadit do pravého volného pruhu a předjet je rychlostí 80 km/h zprava?
Počítám, že ne. Je nějaký případ kdy ano, vyjma případu kdy jsou všechny pruhy ucpané kolonou nebo když se objíždí bouračka či vozidlo s blikajícími parkovacími světly?
Tak jak jste situaci popsal, jsou všechny pruhy stejné, normální komunikace se třemi pruhy a můžete jet v obci v kterém koliv pruhu, pokud nejste řidič vozidla na 3,5 tuny popřípadě jízdní souprava nad 7 metrů. (osobák s vlekem). nejedná se o předjíždění, jak píšete ale o souběžnou jízdu.
Bylo by lepší dát přesné gps místa, zdali jste popsal situaci správně.
Takže jsem se kouknul, a je to přesně tak jak jsem napsal, i když někdo nevěří, že správně odpovídám.
V tomto místě můžete jet ve kterémkoliv pruhu a nejde o předjíždění vpravo-vlevo.
2) V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu; přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.
To je hodně účelový výklad, které možná zabere na nějaké policajtské ucho. Jinak vám asi vysvětlí, že souběžná jízda platí pro kolony a ne krátkodobý špunt, kde řidiči v prostředním pruhu porušují vyhlášku tím, že nejedou vpravo a řidiči vlevo tím, že nedokončí předjíždění a nezařadí se také vpravo. Popisuju situaci mimo obec, protože v obci můžete jet a předjíždět po víceprudých silnicí včetně dálnic v kterémkoliv pruhu, což tak 1/3 řidičů ještě nepochopila.
No a možná až 1/2 řidičů netuší, že zelená šipka pro odbočení vpravo svítící současně s červenou pro ostatní směry neznamená volno - prolet křižovatku. Znamená - můžeš jet, ale musíš dát přednost řidičům ve volném směru. V zahraničí jsem na semaforech běžně vídával i pernamentní zelené šipky.
Spoustu řidčů taky překvapuje přednost zprava zavedená na některých sídlištích v Praze - podle nich je hlavní ta rovná. No a počet řidičů zmatkujících na křižovatkách řizených policajtem už ani odhadovat nebudu.
Dodržujme pravidla, nehledejme kličky a věnujme se řízení. Pokud na semaforech nebudeme čumět do mobilů, tak se rozjedeme na jeden zátah a křižovatku projede o 1/3 až 1/2 víc aut. Správa komunikací nám může pomoct seřízením semaforů na zelenou vlnu, protože jsou místa, kde při dodržování rychlosti zastavíte na červené každých 500m. Několikakilometrový úsek, který jsem kdysi bez semaforů projel za 5min mi teď trvá 15min (bez kolon) a než těch 10min naženu na dálnici ... obzvlášt když se tam pak sčuchnou nějací netolarantní závodníci a tisíce lidí kvůli nim stráví v koloně i několik hodin.
Konečně správná odpověď. Jen doplním - pro jízdu v pruzích v obci platí, že pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit; to neplatí, užívá-li řidič levého krajního jízdního pruhu k odbočování, otáčení nebo při souběžné jízdě podle odstavce 3. Dále upozorňuji, že už řadu let neupravuje provoz na pozemních komunikacích vyhláška, nýbrž zákon, a to zák. č. 361/2000 Sb. v platném znění.
>v obci můžete jet a předjíždět po víceprudých silnicí včetně dálnic v kterémkoliv pruhu
já to pochopil stejně, viz.: zakonyprolidi.cz/...
V paragrafu 12, odstavec 1 vyplývá že nemohu předjíždět z prava mimo obec
Z odstavce 3 mi zase vyplývá, že v obci mohu předjíždět zprava kdykoliv a mimo obec tehdy, když se vytvoří "souvislé proudy vozidel"nutící mě jet omezenou rychlostí, kterou jede vozidlo přede mnou a přijde mi že je to myšleno tak, že jsou ty proudy vozidel ve všech pruzích..
>souběžná jízda platí pro kolony a ne krátkodobý špunt
Pro můj případ mi tedy přijde, že jsem v obci (i když je to rychlá 6 pruhá silnice s omezením 80km/h.) a mohu tedy předjíždět kdykoliv z prava. Pokud to tak není, můžete odkázat prosím přímo na paragraf, odstavec zákona?
Máme stejný výklad. Pojem souběžná jízda mimo obec je přece kvůli tomu, aby pravé pruhy nebyly bržděny tím, že řidiči mají zakázáno předjet auta v levém. To by levý byl nejrychlejší a cpali by se do něj všichni.
V obci je to také logické. Když odbočuje auto v levém doleva, dojíždí k semaforu s červenou a já jedu rovně na zelenou, tak přece nebudu čekat než odbočí, abych ho mohl minout. Z magistrály se teda většinou doleva neodbočuje, a proto s tím asi mají někteří problém. Občas když někoho vezu po jižní spojce, držím si 80 a předjíždím auta pravým pruhem, tak to někteří okomentují, že jsem prase ... Tak je odkážu na strejdu googla ... po chvíli se jim na tváři objeví překvapený výraz.
každý má svoji pravdu, takže citace ze zákona:
§ 17
Předjíždění
(1) Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru
jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. Odbočovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro odbočování (vyřazování) vozidel z průběžného jízdního pruhu.
...přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu...
Při dnešní módě nepoužívání blinkrů ty pochybnosti budou v 50% případů až do faktického odbočení.
Milane, Vy fakt věříte, že po předjetí 2 aut v levém a 2 aut v prostředním pruhu pravým pruhem u policajta uspějete s odkazem na souběžnou jízdu? To bychom mohli na částech D1 s dvěma pruhy v jednom směru s kolegy v druhém autě podjíždět souběžnou jízdou každá dvě a více aut překážející v levém.
No a kdyby od nás jely tři auta A B C, tak vezmeme i samotáře v levém. A se zařadí do levého za samotáře, B a C je začnou předjíždet pravým. B se po předjetí samotáře zařadí do levého a A se v tu chvíli přesune za C do pravého a dokončí předjetí souběžnou jízdou. No a mažeme za dalším překážejícím neštastníkem.
Já asi zůstanu u toho, že když uvidim pomalejší auto v levém, tak sundám nohu z plynu a nechám ho dokončit předjíždění. Když tam bude dlouho bezdůvodně překážet nebo se budou kilometr předjíždět kamiony , tak ho probliknu nebo zatroubim.
S blinkry s Vámi souhlasím.
..Milane, Vy fakt věříte, že po předjetí 2 aut v levém a 2 aut...
důležité je v obci, či mimo obec.
Milane, Vy fakt věříte, že po předjetí 2 aut v levém a 2 aut v prostředním pruhu pravým pruhem u policajta uspějete s odkazem na souběžnou jízdu?
Samozřejmě, že s tím nesouhlasím, a u policisty bych se neobhajoval, páč vpravo se nesmí předjíždět...
v 16:51 jsem to popsal, na dotaz satama. Tak se mnou souhlasíte, nebo jsem to popsal nejasně?
Samozřejmě mimo obec.
V obci není co řešit. Tam můžeme jet v kterémkoliv pruhu, jen bychom případně měli uvolnit levý těm rychlejším, pokud nemají místo v pravém.
jak chci radit, když místo na doplnit očividně klikám na odpovědět
Odpověď na satama jsem si přečetl až teď, s tím souhlas. Jen myslím, že by u policisty ani argument na jedno auto projíždějící před ním v pravém neobstál a že by ani obstát neměl. Podle mě je souběžná jízda zasekaná silnice ve všech pruzích kam až dohlédnu a ne shluk pár aut na jinak volné silnici.
Ve městě ano. Souběžná jízda v uzavřené osadě různě rychle jedoucích vozidel se za předjíždění nepovažuje.
Je-li Vámi popisovaný příklad na silnici mimo obec a pravý pruh je zcela volný, pak nejsou splněny podmínky pro souběžnou jízdu v pruzích a Vy nesmíte v pravém poruhu ta vozidla předjet. Vozidla v prostředním pruhu se musí zařadit do volného pravého pruhu a vozidla v levém pruhu se musí pro předjetí těchto vozidel zařadit do středního pruhu a teprve tam předjíždět.
Měl by jste dobrovolně odevzdat řidičák, máte-li nějaký, když nevíte, že se v tomto případě nejedná o předjíždění... Vyhledejte si heslo "souběžná jízda".
O souběžnou jízdu může jít jen v obci. Mimo obec je každý řidič, který dokončí předjíždění, povinen zařadit se zpět do pravého pruhu (takže musíme počkat, dokud tak neučiní). Předjíždění zprava je velmi nebezpečné a je zakázáno. Finito, jinude vlak nejede.
Upřesňuji tedy můj dotaz. Jde o jízdu v obci (Praha hlavní město) po jižní spojce kde je maximální povolená rychlost 80 km/h. Zde souřadnice GPS: mapy.cz/... Děkuji
Nemýlíte se? V § 12 odst.3 zákona se při stanovení podmínek pro souběžnou jízdu v pruzích o obci nic nepíše
Ale to se netýká souběžné jízdy v pruzích. To se týká normální jízdy obcí, kdy můžeš za každých okolností jet kterým pruhem chceš.
Dovolím si doplnit tazatele a předložit k úvaze upravenou situaci: Modelovou situaci podle tazatele, doplním o další vozidlo, které z pohledu tazatele jede za mnou. Ve stejném okamžiku oba přejedeme do pravého pruhu a " předjedeme?" vozidla ve středním a levém pruhu. Dovolím si úvahu, že se jedná o minimální případ souběžné jízdy, čili my dva v pravém pruhu jsme nic neporušili.
Vše se odehrává mimo obec.
Co vy nato?
Pokud je to jen uvaha, rád budu polemizovat a snad dojdem k nějakému řešení, či nápadu.
Jedná se o situaci mimo obec!
Váš popis: "Ve stejném okamžiku oba přejedeme do pravého pruhu a " předjedeme?" vozidla ve středním a levém pruhu" je a musí být považováno za přestupek, páč předjížíte vpravo. Je pravda, že vozidla před Vámi a v levém pruhu rovněž porušují předpis.
zdroj 361/2000,
Jízda v jízdních pruzích § 12
: (1) Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování.
Zákon tedy nedovoluje předjíždět vpravo. (až na vyjímky)
Poté stejný paragraf, ale :
(3) Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda"); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.
Vy ale přejedete ze středního do pravého a nejde souběžnou jízdu, páč před Vámi žádné vozidlo není. Pokud ale přejedete ze středního do pravého, a před Vámi v pravém pruhu jsou vozidla, která se pohybují rychleji, nežli v prostředním, či levém, jde o souběžnou jízdu a neporušujete předpis.
Tak kdy jste přejel do pravého pruhu? Když tam nic nebylo, nebo tam jelo auto, které Vám ujelo?
(musí se přistupovat individuelně ke každé situaci.)
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.