Nejste přihlášen/a.
Dobrý večer.
Mohu se zeptat, kdy může řidič parkovat na chodníku? Já měl dosud za to, že jen tehdy, je-li mu to umožněno dopravní značkou. Viděl jsem ale video, podotýkám, že slovenské, kde říkali, že u nich smí řič zaparkovat na chodníku, avšas musí zůstat místo 1,5 m široké chodcům. Tak jak je to u nás? Děkuju a přeju příjemný víkend.
Na chodníku se stát nesmí (pokud to neupravuje značka). Ikdyž často (pokud je chodník opravdu šikorý) se to toleruje. Ze zákona ale NE.
A který zákon definuje co je to chodník? Žádný! Zákon 361/2000 sb. sice definuje, kde řidič nesmí stát, ale o chodníku tam nic není. Velice často je "chodník" v katastru nemovitostí veden jako ostatní plocha, případně jako silnice. A potom je tento "přestupek" jen velice těžko postižitelný... Ale to musí "pachatel" umět vykomunikovat.
doplněno 09.06.12 21:46:ben:
nevím, Trpišáka neznám. S MP moc nekomunikuju. ono to, vzhledem k jejich znalostem, bývá složité. s PČR bych asi i chvíli komunikoval...
u nás, pokud MP nahlásíte (na tísňovou linku 156!), že potřebujete něco stěhovat, tolerují to! tak občas potřebuju něco stěhovat u pošty, někdy u magistrátu ... jsou tam placená parkoviště a na chodníku se platit nemusí.
O chodníku v zákoně nic není? A co § 53?
1) Chodec musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce. Chodec, který nese předmět, jímž by mohl ohrozit provoz na chodníku, užije pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky.
(2) Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak.
Vyhláška Ministerstva dopravy např. určuje, kde má být ve vozidle umístěna dálniční známka (kupon) - ... musí být umístěn a celou svou plochou přímo nalepen na vnitřní straně čirého skla předního okna... S vaší logikou by řidič mohl chtít, aby mu někdo ocitoval definici skla nebo okna.
bruno2-jenže takováhle logika je právě používána třeba pojištovnami-vy budete pojišten proti živelním pohromám,nedejbože se něco stane a nakonec zjistíte,že povoden není povodní a záplava není záplavou(takže smolík a žádné plnění) protože neexistuje přesná závazná definice záplavy( podle logiky věci-zaplava vznikne díky jednrázovému zvýšení srážek vody-přívalové deště apod.) a přívalový déšt není-podle pojištovbny-záplavou...Zkrátka podobné řešili známí a bohužel to je o slovíčkách,oficiálních legislativních výkladech pojmů atd.-ne o logice Takže nedefinuje-li zákon co je chodník,nemohu porušit zákon tím,že na chodníku zaparkuji s autem-ačkoli všichni reálně uvažující chápeme co chodníkem je,zákon takový pojem nezná (třeba)
Slovensko má svůj zákon a my máme 361/2000. Co k tomu více?
doplněno 10.06.12 10:47: A proč hledáte v z. 361 chodníky, je tam definice pozemní komunikace když po ní jezdíme? 361 říká Chodec musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce, takže je to něco, kde nemají vozidla co dělat... Jiní účastníci...
Přečtěte si zák. 13/1997. A najde se i další, co to upřesňuje stavebně.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.