1x

Jak chápete diskusi?

Od: Datum: 06.08.17 21:04 odpovědí: 17 změna: 07.08.17 09:17

Dobrý večer všem,

otázka je jasná. Jak chápete na této poradně pojem " volná diskuse"?

Já se domníval,že diskuze je debata,výměna názorů a obhajoba . "Volná" jsem se domníval,že je nemoderovaná,pokud jsou dodržena základní pravidla slušnosti...

V čem se mýlím?

doplněno 06.08.17 21:13:

ano,sleduji svůj zájem a mám na mysli konkrétní vlákno,které bylo sysem ukončeno a já nevím,proč...

administrátor uzavřel tuto otázku
Díky za téma, beru jako vyřešené.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.08.17 21:09

Podle posledních vyjádření zdejších syslů, je to pouze doplněk zdejší poradny a jako taková nemá mít žádný přínos a překvapivě je moderována více než je zdrávo. Podle mě, je to DISKUZE. NIc více, nic méně. Není třeba se bavit přímo o dotazu tazatele, ale bez prohřešku klidně probrat něco co s dotazem nesouvisí. Tedy alespoň to tak bývávalo.

doplněno 06.08.17 21:21:

Mně nevadí diskuze cobyste/kdybyste jak píše @jmlc Pokud se do patřičné otázky nechci zapojit, prostě ji buď ani neotevřu, nebo po přečtení bez komentu zavřu. Nijak mě to neobtěžuje. Stejně tak, neotvírám každý dotaz, protože nejsem Diderot abych znal na vše odpověď.

A myslím že volná diskuze pro účel diskutování není špatná věc, dokáže nalákat nové lidi. A možná je třeba i pros zdejší rádce, kteří radí úplné nesmysly a to většinou i mimo dotaz tazatele. prostě si potřebují "pokecat"

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.08.17 21:09

Chápu to úplně stejně. Máte nějaký konkrétní příklad, kde tomu tak nebylo? Jen ze zvědavosti.

Od: jmlc®
Datum: 06.08.17 21:12

Ano - diskuse případně s odkazy a ohajobou jednotlivých stran - zde by mohly vznikat na základě podnětu z médií či aktuálních zážitků.

Rozumím tomu, když někdo chce ventilovat svou zlobu nad dnešním světem, nad zážitkem z obchodu atd. Nechápu naprosto zbytečné dotazy typu "může mít hermafrodit dítě sám se sebou" nebo různá "cobyste kdybyste".

Moderovaná ano - v případě šotků/trolů tyto likvidovat.

Jsme však lidi různí a ti největší hajzlíci mají hroší kůži... Já se už rok obrňuju právě proto, že jednou za čas dokážu poradit svou zkušeností a tím vyvaruji ostatní před chybou...

doplněno 06.08.17 21:51:

A neměl by tedy rozhodovat ADMIN, jestli a co konkrétně trpět a co ihned rušit? Neměl by tedy vlákno (pokud je tak iritující) odmáznout a zrušit volnou diskusi?

Datum: 06.08.17 23:26

jmlc - A není to už cenzura? Nezažili jsme to už někdy? Lidi už zase nejsou svéprávní?

Datum: 07.08.17 06:09

Ano, tohle tu chybělo. Cenzura, nesvepravnost. Velmi laciné.
A zrovna vy máte často potřebu názoru na konkrétního uživatele, což rozhodně není ku prospěchu poradny.

Od: aronie
Datum: 07.08.17 08:58

Upozornění syslem nebo smazání odpovědi/otázky v žádném případě neberu jako cenzuru. Syslíci to zde drží trošku na uzdě, ve svém volném čase a zdarma. Není moc takových lidí, kteří by tohle zvládli a navíc ohotně dělali nepopulární práci. Takže díky.

Poradna je pořád soukromý web a nemohou si zde lidé dělat nároky na nic. Jak si admin nastaví podmínky, takové budou a bez poznámek. Komu se zde nelíbí může si založit svoji "drbárnu".

Datum: 06.08.17 21:15

Jak už bylo adminem psáno: Volná diskuze je jakýmsi bonusem této poradny. Pokud se však stává balastem, je to špatné a poradnu to poškozuje! Poslední dobou se zdá, že volné diskuze začínají převažovat nad poradenstvím! A často jsou poměrně nesmyslné, naplněné nudou jejich autorů i stále stejných účastníků.

Ohodnoceno: 8x

Od: janm®
Datum: 06.08.17 21:53

Vidím to zhruba tak jako "majsterjoe" a jen bych dodal ze svého úhlu pohledu si myslím že právě "volná diskuze" si může "leccos" dovolit například i něco toho "balastu", i ten je dle mně důležitý i to "pokecání" je dle mně důležité vše má svůj význam možná je to někdy důležitější než "suchá rada" vezměte si, že se sem obrátí nějaký člověk v "zoufalé situaci" potřebuje se "vypovídat", než sežene nějakého "psychologa, kněze či jiného odborníka" může to "chvíli trvat" a někdy i samotný "pokec" může působit "ozdravně", dotyčný může přetít svou samotu svou zoufalost vystoupit na chvíli ze svého "začarovaného kruhu" a vidět věc s "odstupem" někdy je lepší "nějaký ten blábol" než by dotyčný udělal nějakou "zbrklou hloupost" myslím že i na to by se mělo pamatovat,nikdy nikdo neví KDO se zde obrací pro "radu" KDO zde chce řešit svůj problém. A proto bych si dovolil malinko "apelovat" ačkoli sám nejsem žel bezchybný aby se místní "zkušenější či častější rádci" pokud možno "vyhýbali" jistých "netaktních poznámek a přístupů" neboť nikdy nevíte a tak jako pár dobrých slov může mít účinek "léčivý" a "ozdravný" tak i pár hrubostí může dotyčného zatvrdit v nějaké "tíživé situaci" a "účinek může být přesně opačný", i byť se často předpokládá že může jít o "nejapný žert tázajícího se" i byť se předpokládá že se někdo může tázat "z nudy" měli bychom asi více vážit slova neboť slovo má "velkou moc" může stavět i bořit, léčit i zabíjet...

Ohodnoceno: 5x

Datum: 07.08.17 01:51

Strejc - Nerozumím. Když tam nebudou ani ti stále stejní účastníci, kdo tam tedy bude? Nebo bude lepší, když tam nebude nikdo? Vždyť těch rubrik je tolik! Ti, které to nezajímá se můžou obrátit do kterékoliv jiné, nebo ne?*zmateny*

Ohodnoceno: 1x

Od: pna
Datum: 06.08.17 23:33

Volná diskuze podle mne není místo pro vkládání dotazů a poradenství. Od toho by snad měly být jiné rubriky. Volnou diskuzi chápu spíše jako určenou pro pokec např. o počasí, politice, sportu a vším co nesouvisí s poradnou a kde se neočekává nějaká rada. Setkávám se tu s názory, že volná diskuze by neměla být moderována a to právě proto, že je volná. To je podle mne zcela špatný názor. Každé diskuzní fórum včetně této poradny a zdejší volné diskuze nutně potřebuje moderováni tj. někoho kdo bude hlídat dodržování pravidel a určité úrovně diskuzí. Nemusí se hned zasahovat vůči úplně každému přestupku, ale vše by mělo mít svoje hranice které by se nemělo dovolovat překračovat. Tam kde diskuze nejsou moderováné nebo moderátoři svoji často záměrnou nečinnosti dávaji všem najevo, že je dovolené jakékoliv chování se s časem nahrnou mnozí pro kterých slušné chování vůbec nic neznamená a takoví dokážou často pokazit téměř každou klidnou diskuzi. Diskuze se díky takovým zaplní různými zcela zbytečnými dohady, trollováním, nadávkami atp. a stávají se tím více či méně nediskutovatelné. Mám dojem, že někteří tyto nepravosti v diskuzích provozují pouze proto aby se tím pobavili na úkor jiných.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.08.17 23:37

Já chápu diskusi, jako slušnou výměnu názorů, bez jakéhokoliv útoku diskutujících. Míra tolerance o diskutujících vypovídá víc, než si umí představit a nezáleží na vzdělání. Myslím, že vrchol odporu v diskusi by měl být: "Nesouhlasím, nepřesvědčíte mě", nebo "máte právo na svůj názor ...". Tak podle mě končí debatu slušní a vychovaní lidé, aniž by souhlasili s oponentem. Napadání, zesměšňování, nebo urážení do diskuse nepatří.

doplněno 06.08.17 23:53:

http://www.nuov.cz/pravidladiskuze

Od: pna
Datum: 07.08.17 00:03

blesik: Naprosto s tebou souhlasím. Bohužel často tím vrcholem odporu bývá na straně těch kteří nedokážou unést to, že někdo má na něco jiný názor než oni ne příliš vhodná ironie, pomluvy, urážky atp.. Smutné je na tom ale to, že tí co by tu úroveň diskuzi měli hlídat moderováním na to často možná i záměrně kašlou a dávají takto těm neukázněným najevo, že klidně můžou se svojí neukázněnosti pokračovat.

Datum: 07.08.17 01:58

Pna - Taky mám dojem, že někdy zasáhnou nepochopitelně a jindy některé lidi nechají napadat ostatní úplně v klidu. Přitom tím ti napadající jsou všem dávno známí, ale proč by se měnili, když se nic neděje. Jen se to o nich prostě ví a tečka.

Datum: 07.08.17 00:39

Ani jsem to celé nedočetl. Svůj názor už jsem vyjádřil v paralelním vlákně @strejce a zde jen doplním, že by asi stálo za úvahu vyčlenit samostanou větev poradny, nazvanou diskuze nebo výstižněji drbárna na tam přesunout všechna témata, která nemají s raděním a poradenstvím nic společného. Dokud se tam budou diskuze odehrávat ve slušném duchu, nemoderovat, pouze dohlížet na dodržování některých pravidel, která se týkají hlavně vzájemného chování diskutujících.

Je třeba si uvědomit, že tato poradna není na demokratické bázi, ale jde o soukromý web, na kterém si jeho majitel a provozovatel rozhoduje, co dovolí a co nepřipustí.

Datum: 07.08.17 02:05

Satam - Souhlasím skoro se vším. Na druhou stranu, proč tedy vůbec tady o tom diskutujeme, když na našem názoru vůbec nezáleží? I majitele Webu by měly zajímat důvody nespokojenosti diskutujících. Jinak ti slušní občas raději odcházejí. Nemají na to žaludek. Nebo dostatečně hroší kůži?

doplněno 07.08.17 02:07:

A je třeba rozlišit, kdy je debata zbytečně dlouhá a nic se neřeší, anebo je dlouhá právě proto, že lidi baví.

Datum: 07.08.17 06:11

ad pna
máš pravdu: Bohužel často tím vrcholem odporu bývá na straně těch kteří nedokážou unést to, že někdo má na něco jiný názor než oni ne příliš vhodná ironie, pomluvy, urážky atp

nejsem stejného názoru: Smutné je na tom ale to, že tí co by tu úroveň diskuzi měli hlídat moderováním na to často možná i záměrně kašlou a dávají takto těm neukázněným najevo, že klidně můžou se svojí neukázněnosti pokračovat.

Podle (nejen) našich sys poznatků ten neukázněný často používá mnoho nicků, teda se před identifikací skrývá a musíme se prohrabávat v mnoha příspěvcích pro zjištění a ujištění, zda je to jeden a ten samý neukázněný a záškodník...
Jsou tu někteří neregistrovaní uživatelé, kteří pravidelně mění jména podle obsahu otázky. Nevadí a není proti pravidlům... Ovšem další "záškodníci" záměrně mění kromě jmen i IP adresy a identifikační znaky. Někdy to zabere dost času je identifikovat, třeba i podle způsobu psaní, vyjadřování a pod. Potom i případný zásah moderátora přijde později. A jsou také období, kdy častější a důslednější moderování vyvolává vlnu odporu některých uživatelů, či už přímo "postihnutých" nebo těch škodolibých,kteří neopominou možnost si rejpnout...

Kritizovat umí mnozí. Ovšem možnost upozornit na nepravosti či porušování pravidel z nich využívá jen velmi málo. A nebo sice nahlásí, ale jako důvod uvedou jen slovo Pravidlo. Jaké pravidlo? Co je konkrétně porušené? Čím? Ne každý je schopný přesně rozlišit tu hranici, po kterou pro někoho ano a za kterou už ne!

Moderujeme ve svém volném čase, zadarmo, resp. i za cenu výčitek, osočování a urážek či výhrůžek...

Souhlasím s uživatelem @satam: Dokud se budou diskuze odehrávat ve slušném duchu, nemoderovat, pouze dohlížet na dodržování některých pravidel, která se týkají hlavně vzájemného chování diskutujících. O tom píše i @blesik 23:37.

Bohužel ne všichni z uživatelů této poradny jsou slušní a vychovaní.
Je nutné do poradny psát třeba pod 9 jmény, která nemají nic společného s obsahem dotazu? Je to záměrné?

Datum: 07.08.17 09:17

Myslím, že jsme se shodli, že Volná diskuze tu je a bude, ale není to hlavní náplň poradny. Nechceme aby Volná diskuze převýšila poradnu a celá hlavní strana byla posetá volnou diskuzí = na první pohled drbárna a na druhý možná i poradna. Měli bychom se snažit udržet nějakou rovnováhu resp aby poradna značně převýšila. I kvůli tomu se na hlavní straně nezobrazují otázky politické a náboženské (nemají konce a tak by tam byly stále).

Pokud někdo radí, potřebuje poradit a tu a tam si založí drbárnu je to v pořádku. Jsme komunita a máme potřebu sdílet i mezi sebou, máme-li se tu cítit jako doma (mezi kamarády). Pokud je zde někdo, kdo 3x denně založí drbárnu a každý den, tak to rozhodně není pro naší poradnu přínosem.

Jsou však i další možnosti, které proberu se sys... *kral*

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.