Sarkasmus používání

Od: Datum: 29.08.16 22:14 odpovědí: 26 změna: 31.08.16 20:12

Ahoj, jak používat sarkasmus? Co například je sarkasmus? Našla jsem pár typů,ale většinou se opakovaly.
Jak se ho naučit používat? Já vím, že to není dobrý nápad používat ho pořád,ale moje situace si ho občas žádají.

díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 29.08.16 22:25

Dobrý den, vysvětlení pojmu je viz odkaz a příklad dodám také (snad to je sarkasmus). Když Vás někdo naštve, je nepříjemný či neochotný, tak řekněte na závěr: "Vy mně také!" Mohl by pochopit, jak hodnotíte jeho chování. Zdravím!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sarkasmus

doplněno 29.08.16 22:37:

Ano, je to "kousavá" řeč, kterou použijete např. jako ohodnocení chování nebo menší inteligence jiné osoby. Ty situace přináší život a něco Vás určitě napadne (třeba, jak někoho urazit s grácií).

Od: uzivatel
Datum: 29.08.16 22:33

děkuji za odpověď, já už se na wiki a jiné stránky dívala, ale nikde nemají víc příkladů, jen to, že je to kousavá řeč.

Datum: 29.08.16 23:04

Jojo, protože když se na wiki můžeš naučit zemák, proč by ses nemohl naučit jak odpálkovat lidi v běžné konverzaci /sarkasmus/

Datum: 29.08.16 23:06
Sarkasmus miluju.
Je to vlastně pozitivní věta, kterou pronesete v kousavém tónu tak, že vlastně znamená opak.
Příklad:
Otázka: A vážně ti nevadí, že tu budeš sama do půlnoci s tím ožralou? Já se musím podívat, jak dopadne "růžovka".
Sarkastická odpověď: "Ale to víš, že ne. Starat se o ochlasty byl můj sen!"
Asi tak. M.
Datum: 30.08.16 08:52

Děkuji za odpovědi. :D

Od: wamp®
Datum: 30.08.16 09:04

:-D

Datum: 30.08.16 09:43
*palec*
Datum: 30.08.16 09:24

Jistě sarkasmy za chvíli zvládnete stejně dobře jako gramatiku! (sarkasmus ;))

To byl okamžitý příklad, který mne napadl při čtení vašeho dotazu a záměny typu s tipem. Jinak nic ve zlém.

Datum: 30.08.16 09:36

Dobrý den, řekl bych, že tazatelka použila slovo typ správně - ve smyslu druh. Zdravím!

Datum: 30.08.16 09:56

Ne, opravdu tam má být tip. A nebo typ? Inu kdo ví a správně odpoví? *ee*

Datum: 30.08.16 10:07

Tak určitě máte pravdu oba! (sarkasmus )

Zase nic ve zlém, taky si nejsem tou gramatikou ouplně jistý, ale podle mě tazatelka hledala tip (doporučení) na sarkasmus a více typů (druhů) sarkasmu ani neexistuje.

Datum: 30.08.16 11:29

Já bych teda tady nepoužil ani jedno, jinak už bylo správně řečeno, že typ = druh.

@majsterjoe, Když už jsme u toho, "anebo" se píše dohromady http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=anebo

Datum: 30.08.16 10:52

Také bych řekla, že tady měla tazatelka použít tip.

Datum: 30.08.16 11:25

Tak na Vás jsme tu čekali. (sarkasmus )

Rádcové už neřešte typy a tipy, to radši přidejte vtipy a úplně nejlépe sarkastické!

Od: vilik
Datum: 30.08.16 12:22
Tazatel vám za vaše cenné rady pěkně děkuje. Jde si je dát za rámeček.
Datum: 30.08.16 11:48

Jeden tazatel tu před chvíli položil dotaz

"Tak mne napadlo, vyzdít na půdě, na nosných zdech až ke hřebenu, jakési protipožární zdi. Jako využití sundaných starých betonových tašek na placato. Co si o tom myslíte?"

Chtěl se mi na to sarkasticky odpovědět:

"Skvělý nápad!" nebo

"Proč jen na nosných!" ;)

Od: maky®
Datum: 30.08.16 13:01

Dobrý den, koupila jsem si příliš úzké šaty a kamarád mi řekl: " hezké a bříško se ti ani moc v nich nevyznačuje", přitom mne moc obepínají a on mi to řekl taktně? Je to sarkasmus?

Datum: 30.08.16 14:34

Dobrý den, to mohla být spíše ironie nebo ohleduplnost či špatný zrak . Zdravím!

Datum: 30.08.16 14:12

Tak teda děkuji, rádcové. Nezlobte se za ten typ/tip, gramatika opravdu není moje nejlepší přítelkyně.
Myslím, že už ten sakrasmus chápu lépe. :D

Od: wamp®
Datum: 30.08.16 18:46

Uživateli - to jsme rádi.

Prosím,buď tak hodný a hoď nám sem nějaký sarkazmus,my Ti ho oznámkujeme *smich*

Datum: 30.08.16 20:09

Sarkasmus se nedá naučit.To má člověk v sobě. Je to něco jako ironie, ale daleko útočnější a není každému dáno, aby dokázal být sarkastický účelně. Musíte být v dané otázce naprosto přesně v "obraze" a být si jistá, jinak to vyzní hloupě a můžete se i zesměšnit, pokud tam bude někdo, kdo Vás "uzemní" svým sarkasmem a poukáže na Vaši nevědomost. To je vlastně ten sarkasmus, uzemnit člověka a ponížit ho tím, že mu ukážete jak je vlastně úplně mimo mísu. Ale k tomu musíte mít sakra argumenty a hlavně je musíte umět správně použít. Takže já bych radila nesnažit se používat sarkasmus, když Vám není jasný význam a podstata. Použijte raději ironii, když už si myslíte, že to je v některých případech nutné. Ale upozorňuji Vás, že tím sakra klesne vaše oblíbenost. Sarkasmus a ironie je mluvnický způsob kterým lze zranit druhého víc než rána do nosu, nebo podtržená noha...

doplněno 30.08.16 20:19:

Mluvnický jsem myslela jako řečnický. Aby nedošlo k omylu.

Datum: 30.08.16 20:29
Suzy - nejenom, že se dá ranit, urazit, nebo také probudit svědomí, ale také to ten "usazený" sarkasmem nemusí vůbec pochopit. Viz právě ona ukázka z Teorie velkého třesku. Také takové lidi znám. M.

Datum: 30.08.16 22:08

Ano, někteří lidé p. prezidenta, mistra v sarkaśmech, nechápou...

Datum: 31.08.16 13:51

Mona a Blesik. Přesně tak jsem to myslela. ;) Ono to je navíc oboustranné. Schopnost vyjadřování se v sarkasmes není "dán" každému. Chce to vytříbenou inteligenci, jiskřivý postřeh a střelhbitá reakce. A je pravda, že sarkasmy nejvíc používají politici v diskuzích, pokud to zvládnou, protože ani v jejich řadách to pokaždé "touto dovedností nejiskří". Zeman to umí. Ale i ten většinou nereaguje okamžitě, má to napsané, nebo připravené předem. Ale když byl mladý a neměl ještě vypitý mozek, "pálil to od boku". To se mi na něm i líbilo. Já mám moc ráda inteligentní lidi.

Proto jsem doporučovala tazatelce raději používat ironii, když už teda chce. Ale i k té musí být značná dávka inteligence a lehkosti ve vyjadřování. Jinak to vyzní těžkopádně a někdy i hloupě.

Datum: 31.08.16 14:01

Zeman používal ironii a sarkasmus dříve, teď už je to jenom hulvátství a arogance.

Datum: 31.08.16 20:12

Ano, s tím souhlasím a je to škoda. Prostě se na něm podepsal ten alkohol a navíc dosáhl toho svého a "zlenivěl". Nějak to už doklepe a tak je mu to zřejmě všechno jedno. Také mi to dnes na něm hodně vadí. A on je přesně ten učebnicový příklad, jak lehce se dá sklouznout z vtipného sarkasmu do hloupé a obhroublé arogance, když na to dotyčný prostě nemá, anebo už nemá. A to je Zemanův případ. Už na to jednoduše nemá.

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.