Smysl celibátu

Od: Datum: 21.02.15 20:12 odpovědí: 13 změna: 23.02.15 20:00
avatar

otázka pro věřící - jaký je smysl celibátu, když "Bůh" sex (nebo alespoň rozmnožování) výslovně nezakazuje? K zamyšlení např. článek :

http://k1.kreteni.cz/30rkc-40celibat.php

pozn. - ateistů není třeba se ptát ! zajímal by mne názor věřících.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.02.15 20:29
avatar

smysl celibátu je ten, že kněz má čas se věnovat věřícím a církvi a kdyby nebyl celibát musel by svůj čas štěpit i pro svou rodinu a tak muže fungovat na 100 % potřebám církve

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.15 20:34
avatar

... a ze stejného důvodu bylo zvykem, že se nemohli ženit učitelé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 21.02.15 20:34
avatar

Smysl celibátu nemá v Bibli nikde opodstatnění ani podporu. Celibát vidím, jako udržení majetku v církvi, což nemá v Bibli také žádnou podporu. Kde je rodina jsou dědicové a majetek se mělní. Culdo, nevýhoda je v tom, že jste nikdy Bibli nečetla, proto máte takovou otázku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.15 20:48
avatar

Trefa... *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.15 21:33
avatar

pt - máte pravdu - nějak se ani nemůžu přinutit ji číst - ptala jsem se, protože se teď o "smilných" kněžích a škodlivosti celibátu hodně hovoří - navíc mi to připadá jako další "Bohovo" zbytečné týrání lidí. Chtěla jsem jen vědět, jak si to obhajují věřící - ti jistě nebudou argumentovat majetkovými důvody.

Upřímně - k otázce mne vyprovokovaly sem několikrát vložené dotazy týkající se víry v Boha a vůbec věcí kolem náboženství. Dík za pochopení.

Datum: 21.02.15 23:27
avatar

Celibát zavedla a vyžaduje katolická církev. Nejde o žádné "Boží týrání".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: akym®
Datum: 21.02.15 21:20

pt® - přesně. Celibát vymyslela římskokatolická církev, i jiné ohýbání Bible – uctívání symbolů kříže, svatých, modlení k Marii, nazývání papeže Otcem... nic z toho v Bibli není.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.15 21:24
avatar

Pt ; Akym- bingo teď jste trefili hřebíček na hlavičku *palec*

Tuším toto zavedl x-tý papež někdy ve třetím století našeho letopočtu žel jméno ,poředí a rok se nepamatuji a nyní nehodlám hledat! Ale je to jako se vším -dnešní "křesťanské"svátky jsou vlastně pohanské!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.15 23:56
avatar

Tak děkuju - fakt jsem myslela, že je to v Bibli.

doplněno 23.02.15 13:37:

- kolikokoli - děkuju za odpověď

Od: celib
Datum: 22.02.15 20:29

I Bibli napsali jen lidé. Ani oni, ani nikdo jiný (včetně papeže či jiných církevních papalášů) nemohou říci, že přesně vědí, co bůh chce, co si myslí, co se mu líbí či nelíbí.

A pokud se vše děje z jeho vůle, pak i veškeré zločiny a nepravosti...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.15 07:53
avatar

V Bibli nejsou žádné papežové ani křesťanská církev. I v novém zákoně to končí tak nějak na hraně, kde se křesťanství teprve formovalo (můžeš říct, že když tam přece je sv. Petr - apoštol a první papež, že tam tedy něco takového je, ale i Petr byl papežem prohlášen zpětně, a ve skutečnosti se jedná jen o tzv. Ježíšovy zástupce, kde Petr byl hlavním apoštolem a papežové jsou de facto jeho nástupci, i když oficiálně byli papežové až někdy ve 4. století n. l.). V judaismu žádný celibát nenajdeme, proto nebyl ani v Bibli, jakožto knize o Židech a Židy napsána, a ani nebyl vyžadován na knězích či papežích a dalších zástupcích rozkvétajícího náboženství. Logicky - křesťanství bylo náboženství mladé, a moc nových členů by nezískali, kdyby podmínkou byl celibát. Teprve až se pozice křesťanství upevnila, a už se nepořádaly hony na křesťany (nebo alespoň v takové míře), tak si mohly jednotlivé sekty/odnože vymýšlet všelijaká pravidla a zásady atd. Však i dogmata samotného křesťanství, která jsou společná prakticky všem odnožím (jako třeba to, že Ježíš vstal z mrtvých a podobně), byla ustanovena v průběhu staletí a skoro všechna vznikla až v 6.-7. století. Celibát jako takový možná měl v různých odnožích původ ve smyslu "odevzdání se Bohu" atd., ale i tak to nikdo moc nechtěl dodržovat a nedodržoval. Také to bylo kvůli tomu, aby kněží měli více času na víru než na manželství (=verbovat a udržovat si ovečky > užívat si sám), a samozřejmě majetkové důvody, kdy se málokterému biskupovi líbilo, že kněží v jeho područí rozdává majetek svým dětem (resp. děti dědí majetek, který by přece mohl patřit církvi=biskupovi). I tak ale nikdo celibát moc nechtěl a vlastně se prosadil pořádně až v 16. století. Takže když si to spočítáte, tak vám pěkně vyjde, že doba křesťanství bez celibátu trvala mnohem déle než doba křesťanství s celibátem. A i tak se ještě nedostal do všech křesťanských odnoží. Bibli si určitě přečtěte, krásně zjistíte, jak si ji (zvláště křesťané) přizpůsobili a prakticky o ničem, o čem dneska tak vehementně kázají, v ní nenajdete skoro nic (např. že homosexualita je špatná atd.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: akym®
Datum: 23.02.15 20:00

kolikokoli® – Naprostou pravdu píšete o celibátu a papežích ve vztahu k Bibli. Ježíšovo zmrtvýchvstání je zaznamenáno v evangeliích Nového zákona, není to tedy dogma, vzniknuvší v dalších stoletích. V Bibli jako křesťané věříme; (podstata křesťanství je víra) bez ohledu na kázání různých "církví". Ti, co si Bibli přizpůsobují, nejsou křesťané. O homosexualitě je psáno ve Starém zákoně, kdy Bůh skrze proroka varoval město Ninive před zničením mj. za chování mužů k mužům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.15 01:01

Nešlo o čas, ale o majetek katolické církve. Pokud kněz umřel, jeho majetek vždy získala církev. Pokud by měl potomky, jistě by neodolal a majetek by dědili oni (mluvíme teď o biskupech a podobných, kteří byli ve středověku velmi bohatí). Protože biskupové vznikají z řadových kneží, musel být celibát stanoven i pro ně, nebylo by pak bezdětné biskupy z čeho vybírat.

Je zajímavé, že zatímco celibát mnichů je v náboženstvích běžný, celibát kněžích, kteří nejsou zároveň mnichy, nevyžadují protestanti, řečtí katolíci, židé ani muslimové.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.