Jak získat zakázky?

Od: Datum: 28.09.16 13:14 odpovědí: 41 změna: 29.07.17 19:07

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, když si chci založit svojí CNC dílnu, kde získám zakázky od firem?

Projížděl jsem internet a nikde jsem nic nenašel, proto se ptám zde.

Samozřejmě jak založit firmu a ostatní věci vím pouze ta nejhlavnější věc mi dělá problém jak jí získat.

Hezký den.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.09.16 13:31

nemůžeš být pasivní (projíždět net a hledat kde kdo co potřebuje). Musíš být aktivní : oslovovat možné odběratele. Reklamou, meilem, osobně. Získat stálé a platící klienty považuji většinou za to nejtěžší na začátku podnikání.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vanad1*
Datum: 28.09.16 14:27

Běžně se začíná od malých zakázek na starých verglech a postupuje se dál. Co si představujete pod pojmem CNC dílna? To je v řádech několik set tisíc po několik milionů. Získat zakázku bez zkušenosti ve výrobě nejde. Každý musí mít jistotu, že nejen umíte vyrobit kusy podle výkresů ale že to bude podle požadavků zákazníka a někdy i více, což bývá hodně velký problém.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 28.09.16 19:44

Představuji si pod tím CNC centra okolo 5 milionů( na začátek nějaké plečky).

Bez zkušenosti vše nejde to je jasné, ale někde ji musím nabrat.

Od: vanad1*
Datum: 28.09.16 20:29

S plečkama nevyrobíte s potřebnou přesností. Máte představu, co to vůbec obnáší? Servis strojů je ranec. Jeden skleněný snímač polohy v řádech desetitisíců. Jedině začít někde v takové firmě pracovat. Jinak nemáte šanci kloudně uspět.

Pochybuji, že nějaký zprostředkovatel vám dá zakázku, aniž máte nějaké výsledky. To by ho mohlo zničit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.09.16 20:35

V tom případě, když bych začal a ještě neměl s žádnou firmou smlouvu, tak mám smůlu na zakázky?

Datum: 28.09.16 19:54
avatar

To je na začátku podnikání vždy problém .. každý odběratel, když má investovat chce reference, čím víc tím líp. Většina prvních zákazníku jsou známý nebo přátelé - tedy lidé kteří si o vás obrázek složit dokáží (referenci).

Musíte se potencionálním zákazníkům ukázat, ozvat se jim. A pro začátek věc kterou nechce nikdo slyšet, dělat věci které jiní velci a zaběhlí už dělat nechcou - tedy maličkosti, A pokud možno levněji než konkurence. Mít profesionální přístup, protože první dojem se dá udělat jen jednou, tedy i hezkou grafiku, prostředí apod.

Těžko si nějaká firma nechá něco udělat od neznámé firmy, s logem a webem z malování, sídlící někde v polorozbořené stodole s ušmudlanými zaměstnanci.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.09.16 20:27

Děkuji moc za rady.

Jenom, aby se dobře pochopilo co jsem myslel zakázkama. U nás ve měste je CNC firma, která pomáhá velkým korporacím (př. rieter s.r.o) se zakázkama, že pro ně dělá dilce a právě mě zajímá jak se domluví smlouva mezi nima.To mám danou firmu zkontaktovat emailem a nebo raději zajít osobně s návrhem?

Datum: 28.09.16 20:35
avatar

Už to kontaktování bude problém, ve velkých firmách se nikdo s tebou nebude bavit. Jsou to firmy, které si určují cenu takřka sami. To oni zadají poptávku a ostatní se ji snaží získat. Není to tak jednoduché sehnat nové odběratele bez zkušeností a referencí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.09.16 20:37

V tom případě jak mám získat zkušenosti, když nebudu mít žádnou práci? abych ukázal, že nejsem blb.

Od: vanad1*
Datum: 28.09.16 21:00

Už jsem to napsal jasně. Jít pracovat někam, kde takové stroje mají. Okoukat co a jak, servisní problémy, typy osvědčených nástrojů, způsob programování a milion jiných důležitých věcí. Pokud máte peníze, nemusíte riskovat a můžete žít z nich. Pokud ne, nemůžete si půjčit, protože vám nikdo myslící peníze nepůjčí. Přišel by o ně s jistotou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.16 18:25
avatar

Silná, uspěšná, prosperující firma .. chce spolupracovat opět se silnou, úspěšnou a prosperujicí firmou ...

Vy musíte cílit na takové jakou jste vy .. malý, neutrální ... ti by s vámi snad nějakou smlouvu sepsat mohli .. když dáte dobrou cenu a dobré služby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.16 07:25
Dobre tak dekuji moc.
Taky preji hezky den.
Od: kkk
Datum: 30.09.16 21:03

jak tak vidím,ti rádci nahoře řede mnou dělají z komára velblouda a radí překroucené nesmysly.Připadá mi že akorát dokáží kecat a radit a moc toho na soustruhu neudělali.Maximálně kecama.A nebo sedí v nějaké velké firmě za stolem v kanceláři a nic víc soukromě nedělají..Proč na to jít složitě jak radí oni když to jde jednoduše.Když je mašina tak hlavně chodit a ptát se hlavně osobně po firmách.Vždy se někdo najde,kdo chce něco na cnc udělat.A pak postupně to rozjíždět.Hlavní je mít stroje a prostory.Ostaní se dá jednoduše takto rozjet a ne poslouchat složité rady a nechat se zmást.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vanad1*
Datum: 01.10.16 14:29

Na CNC strojích toho mám odpracováno dost, na konvenčních soustruzích také něco.Kdyby jste chtěl vy (kkk) rozjíždět CNC výrobu, tak si koupíte stroj za několik set tisíc a budete doma sbírat zkušenosti? To jste nějak netrefil. Nejjednodušší a také osvědčená praxe je na takovém stroji dělat a pak možná do toho jít. Jinak je to ekonomická sebevražda. Bez praxe a zkušeností stačí jeden chybný parametr v programu a mašina je na sračky. A to jsem viděl na vlastní oči, na youtube ve vyhledávači cnc crash je toho také dost. A škody jsou desetitisícové i více.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.16 16:04
Praxi mam, ale jen ze skolskeho hlediska. Napadlo me nejdriv pracovat nekde ve firme(az dostuduji) a po zkusenostech se rozhodnout.
Uprimne jen xlovek co o tom nic nevi si mysli ze jde zalozit ( viz kkk) firmu a vse pujde lehce, je mi uplne jasne, ze zacatky jsou tezke a to extremne. Prave proto potrebuji rady.
Datum: 01.10.16 16:06
Prave ty slozitejsi rady mi hodne pomahaji.
Od: kkk
Datum: 30.09.16 20:52

jak chceš podnikat,když tě ani nenapadne objíždět firmy a nabízet cnc obrábění?Připadá mi,že jsi spadl z měsíce

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vanad1*
Datum: 01.10.16 14:30

Jak může podle vás nabízet cnc obrábění, když mašinu nemá a ani na ni neumí? A co teprve CNC dílnu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.16 16:06
Na cnc umim (studuji taky danej obor), ale jsem tu abych vedel zda vubec mam do toho jit, abych neskoncil na ulici.
Od: vanad1*
Datum: 01.10.16 18:55

Jestli studujete daný obor, pojem umím je hodně, ale fakt hodně nadsazený. Na vybudování CNC dílny to tedy rozhodně není. Nepíšu to zle, jen vás snažím držet v reálu. V mém okolí je více firem, které si zakoupily CNC soustruhy a vůbec to pro zaběhnutou firmu není jednoduché. Mašiny jedou 24 hod., servis tam jezdí od výrobce strojů a vše stojí neskutečné prachy.

Jak sám zajistíte provoz 24 hod? Při zakázce 15000 ks v toleranci -+ 0,01 jde sranda stranou. Např.

Po získání nějakých referencí pak můžete jít dál a dál. Ale to už musíte mít zaměstnance, protože to sám člověk dělat nemůže. A přijde porucha, mašina stojí, zaměstnanec chce peníze, servis chce mnohem více peněz a zákazníka to vůbec nezajímá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.16 19:24
Neberu to zle prave proto jsem zde, abych vedel realitu a ne falesnou nadeji.
Ja to celkove myslim tak, ze bych nejdriv nasel nejaky zamestnance a potom bych dal vse doprovozu. O samote s tim nepocitam.
Nerikejte mi, ze cnc nejsou spolehlivy a furt se neco kazi.
doplněno 01.10.16 19:25: Chapu ze, kdyz furt pojedou tak se nekdy porouchaj, ale ne hned... A casto. Prece musi zvladnout nejaky ten rok bez poruch. Pochopim, kdyz bude spatne napsany program a stane se nejaka chyba, to beru, ale jinak by neco mela vydrzet.
Od: jdukolem
Datum: 02.10.16 14:47

Tady jsi se díval?

http://www.c-n-c.cz/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 19:13

Díky :) hodí se :)

Od: kkk
Datum: 01.10.16 19:28

a kde jste přišel na to,že musí dělat zrovna hned +-0,01 mm?Začít se dá i jinak.Zrovna tak proč by to sám dělat nemohl?Stačí koupit pro začátek jednu mašinu.Ne deset.Když spousta mladých blbů si koupí auta za statisíce tak proč by si jeden nemohl místo toho koupit cnc.Starší mašina moc nestojí.Vy určitě soukromě neděláte protože s Vaším myšlením ani nemůžete

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 02.10.16 18:10

Ha ha.


doplněno 02.10.16 18:20:

Protože jsem pracoval na CNC frézce jako zaměstnanec, vím co píšu. Na rozdíl od vás. CNC soustruh z roku 1996 stojí 7000 Eur. To je ale vyběhaná mrcha.

Přesnost 0,01 je docela běžná, proto se zadává na CNC. Spolužák má přes 5 CNC soustruhů od nova a nestalo se, že by servis nemusel přijet. Musí. Jsou to stroje a ty mají své mouchy. Každá mašina stále přes milion a jedou nonstop. Tvary složité, k závitu příčné drážky , vybrání a to žádná jednoduchá mašina nezvládá.

Už není doba na takové dobrodružství.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.10.16 07:40

PAnu Vanad1 to mohu potvrdit, protoze sam vim jaky mame tolerance ve skole a ve firke chteji vetsi presnost napriklad forez dela presnost 0.001.

Datum: 02.10.16 13:41

Vrať se zase nohama na zem.

Rozjet ihned po ukončení školy výrobu na svých CNC strojích je obrovské riziko. Nic neumíš a vůbec netušíš, jak funguje skutečný život. Ale pokud máš vlastní kapitál, tak to můžeš zkusit. Maximálně o něj přijdeš.

Přirovnal bych to k vyučenému kuchaři, co si chce ihned po dokončení koupit svou restauraci a začít podnikat. Ale ten má přece jen lepší pozici, protože zde je pro banku lepší zástava v podobě nemovitosti.

Ono něco jiného je umět na CNC stroji a něco jiného je vést firmu, která tuto výrobu provádí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 02.10.16 18:39

Přikládám odkaz na malou havárii CNC soustruhu.Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 19:10

Doposud se tu víceméně probralo, že myslet si, že po škole něco umím (v jakémkoliv oboru) je naivní. A pokoušet se podnikat v oboru, který jsem sice vystudoval, ale nemám v něm žádnou praxi je nezodpovědný hazard.

Když se vrátíme k původnímu znění otázky, tak asi takhle: Zakázky se na internetu sehnat dají (občas), ale vydělat se na tom rozhodně nedá. Jediným důvodem uveřejnění poptávky na internetu je snaha srazit cenu, takže vyhrává ten, kdo podstřelí cenu - zakázku lze vysoutěžit v aukci. Jediným způsobem, jak dnes sehnat zakázky je aktivní prodej sebe sama, tj. otravovat a otravovat nákupčího dané firmy. První (a možná jediná) objednávka je buď čučka, která nikomu nestojí za to nebo průser, na kterém si ostatní vylámali zuby (nebo to rovnou shodili ze stolu). Zákazníka (zpravidla nákupčího) nic nenutí, aby objednal u nějakého neznámého "Lojzy". Zpravidla má síť prověřených dodavatelů u kterých objednává, nezřídka motivován nějakým všimným. A pokud ne, visí nad ním Damoklův meč v podobě průšvihu, kdy neprověřený dodavatel nedodá, co slíbil nebo kdy slíbil.

Jako většina předchozích rádců i já vidím jediný způsob začátku podnikání v tom, že se necháte zaměstnat, rozkoukáte se, získáte praxi a známosti a následně se uděláte pro sebe. Tak jako většina podnikatelů, kteří začínali po roce 2000. Konkurence je veliká a devadesátá léta jsou dávno pryč.

Mimochodem, kterou oblast obrábění(či tváření) máte na mysli, když mluvíte o CNC strojích. Pokud to není tajné...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 19:23

Takže prakticky řečeno ... nemá cenu začít v tomto oboru podnikat, kvůli veliké konkurenci.

Samozřejmě že nejdřív se chci rozkoukat do firmy na "slepo" by šel jen blázen.

Záleží jak oblast myslíte?

Zda do jakého průmyslu chci zasáhnout ( automobilový , textilní atd...)

nebo jaký stroje chci nakoupit?


doplněno 02.10.16 19:25:

Děkuji moc za všechny rady. Cením si toho.

Datum: 03.10.16 11:09
avatar

Sestroj si matici podnikání.

Udělej tabulku a do vertikalní a horizontální základny si popiš pro a proti. Pak se podívej, co ti vyšlo. Jdi do te analýzy reálně.

Osobně. Pokud bys za mnou přišel že máš CNC dílnu, a začal bys mi tam žvatlat to a tam to, tak si tě vyslechnu a řeknu že to zvážíme a už bych se ti neozval. A pokud bys mi volal, tak řeknu, díky nemám zájem.
Včem je chyba?

V prezentaci. V prvé řadě si musíš věřit a musíš věřit i své CNC dílně. Máš zkušenosti, zaměř se tedy na nějakou část segmentu a tu nabízej. Je jasné, že nemáš mašiny za desítky miliónu ale obyčejné soustruhy. V tom případě musíš být fest dobrý soustružník. A pokud jím seš, tak se připrav, že za rok, dva bude tvá firma již stabilní a ty si oddechneš, že jsi turbulence přežil.
- Musíš vědět co tvá firma nabízí a v čem je dobrá. Víš to?
- Měj nějakou prezentaci své firmy. To znamená, děláme to a to, máme na to mašiny, a jsme schopni udělat takové a makové věci
- Uměj spočítat odhadem nabídku na místě s tím že pokud je to nějaká prkotina, tak udělej nabídku na místě +/- (To udělá taky dojem)
- Dbej na preciznosti a kvalitě. Jistě víš že i mm je míra.

To jen tak okrajově. Jinak ti to řeknu i tak, že jsou firmy, které zadají zakázku a přijede kluk v octavii, nacení řekne co a jak, dohodnou ce podmínky a podepíše smlouva. Ten samý kluk nemá žádnou dílnu, jen to prostě zadá další firmě, a pohlídá si kvalitu. Když není kvalita, nepřebere. A když je chytrý, nastaví i penále. Takhle začali podnikat dva kluci v našem kraji. Nezakládali si na vysokých ziscích. Jen aby měli za měsíc na živobytí a daří se jim. Platí jen sami sobě a svým holčinám. Mají čistou hlavu, nemusí totiž řešit servis, mzdy a jiné prkotiny.

Podnikání je dosti velký risk. Tak ti držím palce ať se dobře rozhodněš.

zelenýdábel

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.10.16 18:26

Dobre dekuji vam. Beru śi vase rady k srdci :>

Datum: 03.10.16 14:24

Je rozdíl, jak tu někdo zmínil, být dobrý fachman - CNC programátor /konstruktér/ technolog a být dobrý vyjednavač, stratég, nákupčí, kalkulant, projektový manažer, controllingový specialista, účtař... prostě umět dobře řídit firmu, byť one-man show... Tedy garantovat jakost, držet záruky, dodržovat termíny, mít ošéfované záložní kapacity pro případ výpadku, poruchy, setne tě třeba úřad - hygiena, finančák... , + orientovat se v právu a smlouvách, neutopit se v penále, smluvních pokutách, případně v penalizovaných mezitermínech, pokud by jsi snad kromě vlastního CNC produktu ještě na vstupu potřeboval nějaké jiné technilogické subdodávky a vystupoval jako mini systémový integrátor či generální dodavatel...,

Já jsem nestrojař, ale mám pro radost a relax vlastní kovo-dílnu zámečnického charakteru pro příležitostnou zakázkovou výrobu, kamarády a přátele a známé známé známých, mám konvenční stroje, staré poctivé litinové za tak čtvrt mega , tak zhruba vím, o čem to je vše okolo. Pracoval jsem v několika německých firmách na technicko-manažerské pozici, a nejlepší škola života byla, když jsem byl vyslán na měsíční skolení do Mnichova + školení a certifikace tady doma, = nasál jsem prostě mezinárodní kulturu, plynnou AJ, a poloplynnou NJ, první šét Skot, druhý Japonec na projektu, pak x rodilých němců... a jsem těmto zaměstnavatelům dodnes vděčný, co jsem měl šanci poznat za technogie, jinak bych zpočátku sám na IČO za 300 Kč tak instaloval windowsy nějakým matkám na MD a důchodkyním a jedl suché rohlíky a pil bych slanou vodu a myslel bych si, jaký jsem podnikatel. Nicméně na druhou stranu - kdo se bojí, nesmí do lesa, takže fandím...

.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.16 18:29

Chapu :) jsem rad za vasi pomoc.

Od: alesryb
Datum: 04.10.16 21:57

Určitě se nebát a začít! Při podnikání budete mít vždy desitky důvodů a problémů, proč to nedělat, ale jen pár, proč to dělat. Jako podnikatel se také musíte připravit na to, že se vám vždy (hlavně ze začátku) nepodaří vše na 100%. Musíte se však u chyb poučit a neopakovat je. Pokud to však nezkusíte, můžete si to vyčítat zbytek života (což je horší než neúspěch). CNC obrábění je určitě pespektivní obor a určitě pokud budete kvalitní, cenově výhodný a spolehlivý dodavatel, nebojím se o to, že nebudete mít zakázky. Zkuste se poohléhnout ve firmách po okolí, které dlouhodobě (marně) hledají CNC obráběče - tam určitě budou hledat alternativně i kooperaci na těchto operacích. Abyste však uspěl, musíte být lepší než ostatní - učit se novým postupům, být pracovitý, využívat optimální (vysokovýkonné) řezné nástroje, zajistit si dobré simulační programy pro CNC programy (aby nedocházelo ke fatálních chybám a poškození strojů), atd. atd. Potom po získání referencí bude snazší pracovat i pro zahraniční firmy, kde už můžete začít hodně vydělávat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.16 08:01

To mate pravdu :).

Jeste si to promyslim a uvidi se, ale chci podnikat z 2 duvodu 1. Penize( to kazdy) 2. Zajistit benefity a dilnu takovou, aby zamestnanci chodili s chuti ke me do prace a ne otravene jako do vetsine firem( chtel bych to zmenit) a byt jeden z tech co lidi nevykoristuje, ale dava jim tolik kolik potrebuji k normalnimu ziti(samozrejme i par tisic navic, takze chci zajistit nejakym 30 000kc cisteho pro kazdeho.)

Od: alesryb
Datum: 07.10.16 17:22

Určitě při podnikání hledejte výhody hlavně pro sebe -. abyste byl spokojen, že děláte práci podle svých představ, aby Vás to bavilo a zažíval pocit uspokojení a samozřejmě měl i odpovídající finanční odměnu. Vy jako majitel nesete hlavní rizika, a tak musíte mít i největší benefity. Zaměstnance bych určitě neviděl na prvním místě - pokud Vám pomáhají, aby jste se měl lépe tak ano, ale jen do určité míry. Pokud škodí, nemilostrdně se jich zbavit. Samozřejmě, pokud jsou zaměstnanci kámoši, potom je jasné, že je nutné pečovat také o ně. Potom ale nefungují moc dobře vztahy majitel - zaměstnanec. Ze zkušenosti: spokojenost zaměstnaců není úměrná výši výplaty, kterou jim budete dávat. lepší je pro ně férový přístup bez stresů, flexifbilita v pracovní době, pomoc když mají problémy (finanční půjčka, zapůjčení firemního auta,...), nefinanční benefity (svačiny zdarma, sem tam oběd zdarrma na účet podniku, podnikové oslavy s pitím a jídlem zdarma, soutěže s odměnou ... nejlepší zlepšovák, nejlepší produktivita, nejlepší úklid na pracovišti,...

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 08.10.16 16:32

Podle informaci co mi poskytujete hadam ze jste podnikatel :). Chapu co mi tim chcete rict.

Od: vanad1*
Datum: 23.04.17 13:08

Tak jak to dopadlo?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.17 16:53

jestli tě to baví,nech s někde zaměstnat a za rok budeš o mnoho chytřejší.duležité je nic neuspěchat.vždy se mi to vyplatilo a ušetřil jsem hromadu korun,které jak dneska vidim bych vyhodil do kanálu.třeba se najdeš uplně jinde.čusbus.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.17 19:07

To je dobrý nápad.

Děkuji

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.