Potravinářský průkaz

Od: Datum: 14.07.14 17:48 odpovědí: 13 změna: 28.07.14 12:29

Dobrý den rádcové, chtěl bych se zeptat jak je to opravdu s potravinářským(zdravotním)průkazem. Syn před rokem brigádničil v Tesku,požadovali tento průkaz, má ho vystaven. Letos brigádničí u soukromníka ve stánku s občerstvením,a ten mu tvrdí,že musí mít průkaz nový. Na nového zaměstnavatele. Podotýkám,že průkaz je vystaven na dobu neurčitou. Je nutné,při změně zaměstnavatele žádat o nový průkaz? Děkuji předem za odpověď,popř nějaký odkaz kde by se to oficiálně potvrdit či vyvrátit.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.07.14 17:59

Pokud má svůj tak ne. Já mám svůj na dobu neurčitou už léta. Je pořád mezi doklady a nikdo ho nikdy nechtěl znovu.

Ohodnoceno: 0x

Od: wamp®
Datum: 14.07.14 18:14

To není pravda,že musí mít nový,má ho na dobu neurčitou a to samozřejmě platí !

Od: ndwo
Datum: 14.07.14 18:14

Pokud si nový chlebodárce vašeho syna přeje nový průkaz, budete ho muset opatřit. Jinak syn bude muset jít dělat k někomu jinému. Hlavou proti zdi neprorazíte, jen si způsobíte komplikace.

Datum: 14.07.14 18:17

Já mám kartičku s názvem Zdravotní průkaz už asi 25 let. Její platnost není omezena. Někteří zaměstnavatelé chtějí, aby tento průkaz měl zaměstnanec u sebe, jinde se ukládá u zaměstnavatele. Po zkušenostech se zaměstnavateli mám originál uložený doma a naskenovaný v PC. U sebe nosím nebo zaměstnavateli odevzdávám kopii. Podotýkám, že ta kopie vypadá líp jak originál. Synovi nic nebrání říct, že u doktora byl a ten mu řekl, že ten původní ZP je stále platný. Pokud zaměstnavatel tvrdí opak, pak by měl zdůvodnit, na základě čeho.

doplněno 28.07.14 18:05:

Palacky - takhle to praktikuji já. Každý dostane kopii a může si s ní dělat co chce. Obvykle ji ztratí. Ještě se mi nestalo, že by tam někdo dával razítko. Někdo se spokojí i s kopií, ale já nikomu neříkám, že je to kopie.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.07.14 20:52

Ahoj. Tak například já, mám,, Zdravotní průkaz,, platný už asi 30 let. Jeho platnost končí z příchodem nějaké potvrzené a nějak řešené zdravotní lapálie. Žloutenka a tak podobně. Otázka je, jestli se nějak moc dohadovat s někým, kde chci dělat nějakou práci, která dobro plodí a ještě je někdo za to ochoten zaplatit? Podstoupíš to, v dnešní době? Co to obnáší? Návštěva lékaře, odběry krve, výtěr z konečníku a nějaké poplatky. Někdy je zaměstnavatel i proplatí.

Jinak to jde i tak, jak tu píše Ladin.

Datum: 15.07.14 07:11

Pokud má syn zdravotní průkaz na dobu neurčitou, platí mu stále a nový nepotřebuje. Ať se zaměstnavatel dobře podívá, jestli umí číst, neurčitý - to je prostě NA FURT. *smich*

Dříve byly tyto průkazy vystavovány zdarma. Dneska pan doktor rád natáhne ruku třeba i pro 500 Kč. Proto někteří průkaz vystavují jen na dobu určitou, třeba 3 roky, aby mohli inkasovat znovu.

Synův doktor byl z těch slušných, opravdu mu ten průkaz platí na stálo. Jaga.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.07.14 08:16

Na dobu neurčitou je,ale problém je v tom,že je na průkazu přímo vypsán zaměsnavatel Tesco i s adresou.

Datum: 15.07.14 08:25

Zdravím.Zdravotní průkazaka by měla být psaná na majitele/tzn.na Vašeho syna/

Datum: 15.07.14 08:48

§ 19 z.č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví (zkráceno):

Předpoklady pro výkon činností epidemiologicky závažných

(2) Fyzické osoby přicházející při pracovních činnostech ve stravovacích službách (§ 23) při výrobě potravin nebo při uvádění potravin do oběhu do přímého styku s potravinami, pokrmy, zařízením, náčiním nebo plochami, které jsou ve styku s potravinami nebo pokrmy, fyzické osoby přicházející při pracovních činnostech v úpravnách vod a při provozování vodovodů do přímého styku s vodou a fyzické osoby přicházející při pracovních činnostech v ostatních činnostech podle odstavce 1 do přímého styku s kosmetickými přípravky, jejich ingrediencemi nebo tělem spotřebitele (dále jen "fyzické osoby vykonávající činnosti epidemiologicky závažné") musí mít zdravotní průkaz a znalosti nutné k ochraně veřejného zdraví. Zdravotní průkaz před zahájením činnosti podle věty první vydává registrující poskytovatel zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktický lékař pro děti a dorost nebo poskytovatel pracovnělékařských služeb. Vydání zdravotního průkazu nenahrazuje vstupní lékařskou preventivní prohlídku.

Ani ze zákona o ochraně veřejného zdraví ani ze zákona č. 372/2011 o zdravotních službách či z vyhl.č.79/2013 Sb., neplyne omezenost vydaného zdravotního průkazu pro "výkon činností epidemiologicky závažných". Platnost vydaného zdravotního průkazu je opravdu v tuto chvíli neomezená. Jen pro upozornění, nevztahuje se to na vydání průkazu u dozoru nebo zdravotníka v případě školy v přírodě nebo zotavovacích akcích, tam je platnost průkazu toliko 1 rok.

Zdravotní průkaz je fyzická osoba povinna mít vždy u sebe (§ 20 výše cit.zákona) a v případě kontroly jej předložit.

Zaměstnavatel i lékař Vašeho syna si pravděpodobně spletl platnost zdravotního průkazu a platnost vstupní prohlídky, která se opravdu provádí pro každého zaměstnavatele samostatně. Pokud má Váš syn ve zdravotním průkazu napsáno, že je vydán pro Tesco, nezbývá mu opravdu nic jiného než si nechat udělat průkaz nový bez jakékoliv identifikace budoucího zaměstnavatele. Právní předpisy pro zaměstnavatele jsou natolik složité a přístup kontrol mnohdy natolik traumatizující, že se jim vlastně ani nedivím, že požadují nový zdravotní průkaz.

Datum: 15.07.14 08:53

Coz mozna nebude ani problem pozadat lekare o vydani noveho zdravotnickeho prukazu bez zamestanavatele. Jnak me napada, ze zdravotzni prukaz byl pravdepodobne vydan u "zavodniho" lekare, ktery ma smlouvu s tescem. Proto tam je uveden ten zamestnavatel. Mozna se tim i chrani, pravdepodobne to i tesco platilo.

Datum: 15.07.14 08:56

Souhlas, takhle to pravděpodobně bylo, zdravotní průkaz byl vydán na základě žádosti Tesca, tudíž jím nasmlouvaný lékař uvedl ve zdravotním průkazu stejné náležitosti jako pro lékařský posudek (označení zaměstnavatele, apod.)

Datum: 28.07.14 12:29
co když mám potr. Pr. A Zamesnavatel mcdonalds tam dál své razotko, ale průkaz jsem si platil sám a nikdo mi Ho neproplatil?,Mcsonaldsy vzdy chce průkaz mít u sebe. Sice Ho vrátí, ale s razítkem. Vadí nějak razítko v průkazu? Nemůžu si udělat kopií čistého p. Nechat jim oba, ale razítko ať si udělají do kopie?

Datum: 15.07.14 12:27

Děkuji všem za odpovědi. Problém je vyřešen za půl minuty. Obvoďák škrt Tesco, napsal pracovník v potravinářství,dal razítko a hotovo.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.