Jak se to správně píše?

Od: Datum: 04.06.13 22:26 odpovědí: 18 změna: 05.06.13 12:49

Když je věta: Koukni se na _____. Je tam mě, nebo mně?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.06.13 22:29

doplněno 04.06.13 22:59:

mowla: Jethro má vždycky pravdu *tanec*

Ohodnoceno: 2x

Od: mowla*
Datum: 04.06.13 22:30

...MNĚ...

Jako pomůcku můžeš použít () - tebe (mně).

doplněno 04.06.13 22:34:

...a jdu se doučit i češtinu... *bzum**zed*

Jethro má pravdu...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.06.13 22:42

Mě už poradna poučila, dřív jsem to neřešil. Dosadím si místo mě Honzu. Když má Honza 5 písmen, tak je mě, když 7 písmen, tak mně.

Datum: 05.06.13 07:05

Ladine, děkuji. Toto se mi moc líbí. Dělávám chyby a nejsem schopná cokoliv z toho co ostatní píšou, naaplikovat na potřebnou větu. Ale Honzu si zapamatuji. :D

Od: bonie*
Datum: 04.06.13 22:31

Koukni se na mě

Koukni se na mne

učitelka na zš nám dala takovou pomůcku, když nevím jak mě/mně, mám si to převést do druhé osoby

Kouknu se na tě

Kouknu se na tebe

Když tam jde to TEBE, je správně mě/mne

Když je tam TOBĚ tak je správně mně

Datum: 04.06.13 22:31

vy ale píšete a radíte kraviny!:!:!

na MNE! na TEBE

.

.

mowla, sam to píšeš : mě-tě , mne -tebe, -mně - tobě!

doplněno 04.06.13 22:34:

bonei, kouknu se na tě? proboha... správně vidím Tě, ale nekoukám na Tě ... mnuvíme jako pitomci? tedy pokud to není v nářečí, ale správně česky je

koukám na Tebe, na Mne

Vidím Tě, vydíš mě,

Vidím Tebe, vidíš mne

Dávám Tobě, Dávám Mně

Dávám Ti , Dáváš mi

atd atd

doplněno 04.06.13 22:37:

mowla : jetrhro má pravdu? Koukni se na Tě? a proto koukní se na mě? Opravdu tak doma hvoříte?

Nebo zas někdo změnil jazyk český a pohnojeným ho obrátil vzhůru?

Hovorově říkáme : koukni se na mně ( mě), ale to jsou hovorová slova, napsat přece musíme koukej na mne!

doplněno 04.06.13 22:38:

bonie - slůovosled neřeším ... jen to .. jak píšete nás už kdysi učili. Ty- Já, Tebe-mne, Tě-mě, Tobě-mně

doplněno 04.06.13 22:40:

bonie - hovorově to taky řeknu, kdykoli a často : "Koukej na mě a nevrť se" :), ale napsat to nenapíšu

Od: bonie*
Datum: 04.06.13 22:37

šlo o mnemotechnickou pomůcku, ne o to jak se správně používá slovosled

... když jde použít - kouknu se na tebe, tak tam patří mne... mne se občas "nehodí" a je třeba použít mě, tak proto jsem to tak použila ;)

doplněno 04.06.13 22:38:

tak tedy raději použiji - koukni se na mě

protože koukej se na mě! je pro moji osobu... drsný :(

doplněno 04.06.13 22:41:

Fidonet - je mi fuk, co se kdo kde učil, já nabídla pomůcku pro ty, kteří mají problém si to, co píšete zapamatovat.

Je v tom nějaký problém?

To je to samé, jako když někdo neví která ruka je levá a která pravá, podívá se který palec vůči dlani píše L
O nic víc nešlo, rozlišování levé a pravé podle výše popsaného také není správné ale funguje to. A myslím, že o to šlo v prvé řadě, tedy alespoň mé osobě.

Datum: 04.06.13 23:03

Zápis hovorové řeči není nic proti ničemu.

Datum: 04.06.13 23:13

Nšjak mi to přijde, řekněme, těžko srozumitelné.

Kromě jiného: jak mám poznat, jestli říkáš mě nebo mně, dokud to nenapíšeš?

doplněno 05.06.13 09:15:

A kdybych chtěl zdůraznit, že jsem to právě jí, komu to přijde těžko srozumitelné, řekl bych (a napsal) Mně (nikoli tobě nebo Pepíkovi) to přijde... Prostě ve třetím pádu mají zájmena já ty tvary (komu, čemu) mi, mně, ti, tobě, a je jedno, jak si to pamatuji. , jestli podle Honzy, nebo analogíí, nebo podlě tabulky skloňování.Jejich použití ale není vždy ekvivalentní, viz popsaný příklad z důrazem, nebo taky buch nikdy nedalmi na začátek věty: přišlo mi psaní je O.K., ale "Mi přišlo psaní" mi rve uši. Nebo taky ve vzbě s předložkou (ke komu, k čemu) bych nenapsal a neřekl "jdu k ti" (ani jdu k mi), nýbrž jen jdu k tobě. (Nebo jdu ke mně, i když tady bych asi spíš napsal a řekl "jdu k sobě" ale to je zase jiná opera.) Ale to je spíš otázka jazykového citu. No a podobně je to v jinýchch pádech. Jistě neřeknu dívám se na tě, ale jen na tebe, ale klidně dívej se na mne i na mě (v korpusu jeden výskyt mne a čtyři výskytu mě), viděl mě (15 výskytů) i mne -2 výskyty: "Kdo viděl mne, viděl Otce" říká Pán Filipovi a nám všem. Ale třeba Vidím tě/tebe je možné obojí, běžnější je tě (17 výskytů), tebe (2 výskyty) bych použil pro zdůraznění

Datum: 05.06.13 09:29

Internetová jazyková příručka píše k tabulce skloňování zájmena já:

Varianty ve 2. a 4. pádě jsou tvaroslovně rovnocenné, lze jich užívat jak v pozici příklonné, tak i popředložkové a při důrazu; tvar mne se v hovoru v podstatě neužívá, má spíše knižní ráz. Kratší tvar 3. pádu (mi) se užívá jen příklonně, delšího tvaru (mně) se však užívá jak v pozici po předložce a při důrazu, tak i v pozici příklonné

A co se píše první věty, vážně bych se zamyslel nad pravidlem Z2

Datum: 04.06.13 22:47

Mě!

Datum: 04.06.13 23:01

V tvarech zájmena píšeme ve 2. a 4. pádě (jako ), mně v 3. a 6. pádě (jako tobě). Krátký tvar dnes také nahrazuje již zastaralé mne (jako tebe):

viděl mě, podívej se na mě/ mne, beze mě/ mne

mně to neříkej, ke mně, o mně

http://cs.wikibooks.org/wiki/%C4%8Ce%C5%A1tina/P%C3%ADsmeno_%C4%9B

Od: karjala*
Datum: 05.06.13 00:31

mě - 2. a 4. pád (mě má 2 písmena, pády jsou násobky 2)

mně - 3. a 6. pád (mně má 3 písmena, pády jsou násobky 3)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 05.06.13 11:01

Konečně krátká srozumitelná a správná odpověď:)

Datum: 05.06.13 11:49

Docela zajímavá odpověď. Drobný háček je v tom, že 6. pád jenásobkem dvou i tří.

Od: xxxxx*
Datum: 05.06.13 08:11

ve 4. a 2.pádě je mě

v 3. a 6.pádě je mně

Ohodnoceno: 1x

Od: pt®
Datum: 05.06.13 11:58

Už to tady všichni napsali i zdůvodnili podle pravidel. Věřte, že to chytá za uši, když čtu: Koukni se ne "mě". A co: Koukni se na sebe. - Koukni se na mne. - to bych napsala já, víc to přijmu pocitově. - pt

Datum: 05.06.13 12:49

Jazyk je živý organismus a stále se vyvíjí. Asi by neměl podléhat v oblastech, kde novotvary přímo porušují jeho logiku, nikdy se nesmířím s vazbou Já by jsem. Bych, bys, bychom, byste jsou prostě úplně jiná slova než jsem_ by jsem , jde sice o tvar slovesa býti, ale úplně jiný. Naproti tomu obrat "já bysem" se mi sice taky nelíbí a minimálně v písemném projevu bych ho nikdy nepoužil, ale přesto do jazyka proniká a na obzoru je doba, kdy bude zařazen do kodifikovaného jazyka spisovného, a asi nezbude než se s tím smířit. No koneckonců, tvar bych je relikt staročeštiny (aoristu), bysem je jeho jiná, do současnosti transformovaná (sic!) podoba, ale konstrukce "ja by jsem" prostě nic není, nic neznamená, v ničem nemá legitimní oporu.. Ale k původnímu tématu: přímo mne tahá za uši "dívám se na tě" a hle, Erben:

na tě jsem vždycky myslila, za tě se právě modlila. (Kytice)

Na druhou stranu uznávám a přijímám jak "podívej se na mě", tak "podívej se na mne", ale sám bych dal přednost prvnímu tvaru; ostatně Naše řeč z roku 1926 říká: Tvary mě, tě jsou vlastní tvary 4. pádu, tvary mne, tebe vlastní tvary 2. pádu. Ostatně tento článek je docela zajímavý a týká se našeho tématu: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=1459

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.