Azalka venkovní

Od: Datum: 11.08.17 10:31 odpovědí: 21 změna: 14.08.17 00:03

Dobrý den, už 3 rokem má azalka na květ a nikdy mi nevykvete, všude v zahradách už kvete od července a moje 2 azalky mají jenom pupeny na květ. Mám ji i v kyselé půdě i celkem chráněnou proti slunci.Nevíte co dělám špatně?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.08.17 11:37

Zdravím, nejsem na azalky expert, ale co jsem slyšela od sousedky (65let) tak mimo tu kyselejší půdu se nesmí také okopávat a je lepší, když blízko nejsou stromy, které jsou s kořeny hodně do šířky. Také se nemají zalévat na květy (pupeny) prý jim to škodí. *zmateny*

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.08.17 11:47

Stromy tam nemám a na květy nezalévám poněvadž těch květů se nemůžu dočkat. Ale jinak děkuji moc za odpověd´. Ivana

Datum: 11.08.17 12:02

Jaké azalky máte na mysli? Mě kvetou na jaře.V červenci mi žádná nekvete.

doplněno 11.08.17 12:41:

Ještě doplním,že nám teť kvete jedna pokojová růžová.Ty kvetou tak nějak podivně každá jinak.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.08.17 12:17

Taktak, cesmíno. V červenci již azalky nekvetou nikomu ;). Tazatelko, jseš si jistá, že je to azalka?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 11.08.17 12:58

To bych ráda tu rostlinu viděla - Pokud je to azalka tak ta kvere zjara ...ale nejspíš jste se popletla v názvu.

Od: an®
Datum: 11.08.17 13:10

I moje azalky kvetou časně z jara. Možná jste si květů na jaře nevšimla. Po odkvětu začnou tvořit pupeny, to je příprava na příští sezonu. Již uprostřed léta je tedy vidět, kolik květů bude příští jaro.

Od: jofa®
Datum: 11.08.17 14:20

Asi jste si to s něčím popletla ale azalky jsou již ve stádiu tvoření semen z letošních květů a na vrcholu zakládají patrné květy na jaro příštího roku. U rododendronu a azalek ( taky patří k rododendronům) jsou budoucí květy patrné. U japonských azalek ještě nikoliv. Tam se teprve vytváří růžice nových listu.

Od: jofa®
Datum: 11.08.17 14:31

I tento mini Rododendron obtížený má nyní patrné květy pro příští jaro.

Datum: 11.08.17 15:28

Nepletete si to s hortenziemi? Ty kvetou v létě (ale vypadají dost jinak).

doplněno 13.08.17 02:10:

Ibišek nám roste pod stodolou; myslím, že už má tak kolem 20 let. Je to pořádný chlapák se silným kmínkem, nyní obalený květy. Stanoviště slunné, půda vysychavá, silně vápenitá, málo humózní (jinou tu nemáme a zvláštní péči mu nikdo nedává). Podmínky nejsou 100% ideální, ale nezdá se, že by mu to nějak vadilo. Tím chci říct, že na stanovišti vhodném pro azalku musí tento keř dost trpět.

Datum: 11.08.17 15:31

ildiko, víš, že mě taky napadly hortenzie? ;)

Datum: 12.08.17 12:37

Taky mě to napadlo,to by pak možná ani nebyla poupata,ale pupeny listové.A to ,že by nekvetla,tak to by pak bylo tím,že to co narostlo loni pomrzlo a to nekvetoucí je letošní.Ale podoba tam není žádná.

Od: an®
Datum: 12.08.17 12:46

Podoba žádná. To už spíše ibišek, ten také kvete v létě. Na slunci rozkvétá v červenci, ty které mám ve stínu rozkvetou někdy až v srpnu.

Datum: 12.08.17 18:40

Tak holky děkuji všem za odpovědi, nakonec to je opravdu ibišek, ale i tak už mi druhým rokem nevykvetl, všude kde je na zahradách, tak je plný květů. Takže jsem se spletla asi název, děkuji že už vím že je to ibišek.

Od: marf
Datum: 11.08.17 16:19

Stanoviště

Azalkám obecně vyhovuje polostín a mírně vlhká půda. Je vhodné je sázet k severní straně domu nebo do blízkosti stromů, nejlépe jehličnanů, jejichž stín je ochrání před slunečním úpalem. Venkovní azalky a rododendrony nejlépe rostou ve středních a vyšších polohách, kde je vyšší vzdušná vlhkost, půdní vláha a v zimě dostatek sněhu, který je rovněž chrání. Mrazové kotliny ale vhodné nejsou.

Vylepšit půdu rašelinou, přesadit...Vlhčí prostředí, ale nepřelévat. Měla by vykvést v květnu (plus - mínus, podle nadmořské výšky).

Datum: 12.08.17 21:48

Zdravím. Tak pokud máte ibišek syrský (venkovní), tak byste mu měla dopřát co nejvíce slunka, jinak vám začne kvést pozdě, tím pádem bude v plném rozkvětu na konci sezony, kdy už začíná období dešťů. A deště květy zničí a kvetení ukončí. Takže čím víc slunka, tím dřív a bohatěji pokvete. Ale určitě odeberte (kvůli povrchovým kořenům opatrně) většinu rašeliny, protože ibišek nebude prospívat v zemi rašelinné, kyselé. Daří se mu v neutrální, s mírným sklonem do kysela. Odebranou rašelinu nahraďte kompostem (+ trochu písku pro lepší propustnost) a můžete přidat i trochu vápenného hnojiva (třeba hořkou sůl), aby dřevo zpevnilo a pěkně vyzrálo. Po 3 letech v kyselé zemi bude mít řídká pletiva a jistě trpí nedostatkem živin, které nemohl díky špatné půdní reakci čerpat. Letos už vám asi nepokvete, ale když dobře zazimujete, aby nenamrzl a brzy zjara prostříháte (ne zakrátit větvičky, ale odstříhat některé větvičky celé, aby mohlo mezi dřevo slunko + rány ošetřit), vykvete. Odstraňujte odkvetlé květy, nenechte tvořit semeníky. Všude uvádějí, jak je nutné dávat na jaře mnoho hnojiva "pro růst", pak další hnojiva "pro květ"... Podle mně jen potřebují prodat drahá hnojiva. Já přisypávala první 2 roky na podzim kompost (jako k růžím) proti namrznutí a na jaře kompost rozhrnula. Od té doby nedostal nic (10 let) a kvete jako divý celé roky. Ida

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.08.17 00:28

V podmínkách, v kterých máte ibišek nasázený, tak nepokvete nebo mizerně a neuděláte s tím nic. Řešil bych to radikálně. Na podzim po opadu listů bych ho s kořenovým balem vyryl a přesázel na slunné, chráněné místo do normální neutrální zeminy. Na rašelinu zapomeňte.

doplněno 13.08.17 14:29:

Idanova, hořká sůl neobsahuje vůbec vápník, ale je to hořečnaté hnojivo. Vzhledem k tomu, že je to síran, působí okyselení půdy, tedy to, co tazetelka nepotřebuje.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 13.08.17 12:29

Děkuji moc za vyčerpávající odpověd´, jsem spokojená.Hlavně, že už vím že nemám azalku, ale ibišek. díky moc Ivana

Datum: 13.08.17 13:25

A máte syrský nebo ten bahenní americký.Bydlím na horách a syrský mi vykvete ,ale ten americký ne ,a letos už ani nevylezl ze země.

Datum: 13.08.17 16:24

Na podzim ho přesaďte na slunko. Už teď mu odhrňte hlínu kolem a přimíchejte do nové zeminy jemně drcené skořápky. Pak mu dejte normální substrát. Já mám z Lidlu takovýho mrňousa venkovního modrýho," třívětvičkového" a kvete, jako divej. Spíš bych se chtěla zeptat, jak bude snášet zimu v podhůří , jestli zakrýt a zda po odkvětu nějak zakrátit větvičky. Není stromkový.

Datum: 13.08.17 16:48

Lisko, průběžně ho zbavujte semeníků z odkvetlých květů. Syrský ibišek je vysoce odolný vůči mrazu. V prvních několika letech stačí na zimu nakrytí chvojím. U starších už to není nutné. Větvičky nezakracujte.

Datum: 14.08.17 00:03

Pckope, díky. Já jsem ibišek původně neměla v úmyslu pěstovat, ale v Lidlu zůstal poslední, slevněný a hlavně nezalitý. To jsem nevydržela a vzala ho, abych ho zachránila. To měl ještě zelená poupátka. Za měsíc už nádherně kvetl. Jsem zvědavá, jak bude jednou vypadat, do jakých rozměrů vyroste.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.