Jaké sbírat bylinky?

Od: Datum: 16.07.17 11:50 odpovědí: 4 změna: 16.07.17 20:44
Dobrý den, začalo léto a ja bych se hrozně rád pustil do sbírání a sušení bylinek. Nikdy jsem to nedělal a zacal teprve před měsícem. Už mám bazalku, tymián a před týdnem jsem nasušil kopřivy. Rád bych zde poradil a nějakých typech, co najdu na loukách a co je dobré sušit. Na čaje a tak různě :) Napadá mě jitrocel, heřmánek a tak. Děkuji mnohokrát :)
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.07.17 12:05

No, to jste asi malinko zaspal *smich*. Heřmánek odkvetl, černý bez a lípa také...

Tak mi napadá ještě třeba: řebříček, malinové listí, měsíček lékařský, smetanka lékařská, šalvěj, meduňka, máta peprná...Podle toho, k čemu máte přístup, ale je toho hodně:).

Třeba si vyberete tady: http://www.bylinkyprovsechny.cz/

Ohodnoceno: 0x

Od: atj®
Datum: 16.07.17 12:14

Zdravím, tak ještě kvete třezalka, už mám doma pár týdnů třezalkový olej.

Jitrocel určitě, ten se hodí po celý rok.

Kopřívy výborná volba, nejen na močení ale i sušené se mohou přidat při vaření do jídla, já dávám do knedlíků.

Mladé lopuchové listy používám na vlasy proti lupům, super věc, vlasy mají takový větší objem a nemastí se moc.

Ještě by měli být k vidění listy podbělu, výborné proti kašli spolu s jitrocelem.

Česnáček lékařský super do salátů, pomazánek nebo jenom tak na žvýkání.

Určitě doporučuji Yzop na kašel ten je ještě k mání.

Řebříček - by měl být spíše pro ženy ale já ho teď mám naložený ve slivovici, poslouží jako postřik proti klíšťatům a hmyzu.

Tužebník jílmový - výborný při chřipce.

Máta, Já mám rád vodní mátu, jenom tak do čaje, nebo do drinku.

Divizna na zánět průdušek.

Pelyněk k pečenému masu

Lipové květy atd

No je toho spousta co sbírat, spíše otázka by měla znít proč a na co to sbírat. Rozhodně si udělejte zásobu Jitrocele a Podbělu na zimu. To jsou moje nejčastější rostlinky. Rozhodně nesbírat rostliny, které nevyužijete. Popřípadě nasbírat nějaké listy, kořeny, květy, které dále využijete pro přípravu mastí a obdarujete svoje blízké. Já pravidelně zásobuji svou rodinu Kostivalovou mastí, tinkturou atd *palec*

Ohodnoceno: 5x

Datum: 16.07.17 12:34

Ještě ty vínové květy jetele, ty vypadaj dobře v čaji, mochnu husí, přesličku, mátu, lípu. Plno věcí se ale sbírá zjara. Kopřivy už někde v půli května kvetou / zeleně/ a pak ztrácejí na hodnotě. Bezinky už taky odkvetly. Příště vyrazte z jara. Výborné jsou mladé špičky větviček malin a ostružin. Je dobré si o bylinkách něco přečíst. Některé se nehodí brát s určitými léky. Třeba třezalka nemusí vždy působit příznivě.

doplněno 16.07.17 20:17:

Já to smíchám a mám takovou regionální směs. Takové ty vyloženě na léčení, tak těch dávám míň, abych se z toho nepotila nebo neusnula. Některé jdou do oleje / měsíček/, jiné do Francovky / kořen kostivalu/. Suché bylinky uložte do zacvakávací krabice nebo uzavírací sklenice a do tmy. Chraňte před světlem!

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.07.17 20:44

V trávníku nyní můžete sbírat sedmikrásky, listy lesních jahod, ostružin, lesních malin, pohlídejte si až budou dozrávat plody bezinky. Ale nejdříve se podívejte, jestli se s nimi budete chtít sušit, dost barví.

Připravte se i na podzim na šípky.

Jinak na jaře je dobré nasbírat i květ hluchavky bílé. Pro cukrovkáře je dobré se naučit pojídat stonky pampelišky, a zase, má to určité zásady, stonek se musí předem umýt. Lze sníst i květ.

A správně Vám radí co budete chtít popíjet, na jaké problémy, to si nasbírejte a usušte. Bylin je na tisíce. Ale nejdříve si něco k tomu pročtěte, každá bylinka je na něco jiného, některá se nesnese s druhou, jinou nemohou lidé s určitými onemocněními ledvin, jater atd.

Není to o tom, že si občas uvaříte Váš čaj a budete mít po problémech. U bylinek je nutná pitná kůra. Vědět, jak dlouho vařit, či jen spařit, kolikrát za den pít, a jak dlouho. Jak dlouho udělat přestávku a opět začít pitnou kůru.

A jsou bylinky, které můžete pít stále, třeba heřmánek. A naopak s šalvějí opatrně, možnost předávkování /obsahuje jedovatý alfa-thujon.

Je plno stránek o bylinkách.

Některé bylinky můžete pít ve směsích stále, jak píše rádce nade mnou, udělat si svoji směs. Ale musíte vědět, které to jsou.

Stačí i sešit od rakouské bylinkářky Mária Treben, kde najdete ty základní bylinky, na co jsou, co se z nich dá udělat.

Já jsem začínala také s tímto sešitem ,, Zdraví z boží lékárny,,. je stále na trhu.

Také je dobrá kniha již pro pokročilejší /a někdy odvážné/ ,,Sám sobě doktorem,,. od Jiřího Cingroše.

Ohodnoceno: 4x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.