Je to, prosím, bedrník?

Od: Datum: 15.07.17 16:21 odpovědí: 6 změna: 17.07.17 12:15
avatar

Dobrý den,

mrkvovité rostliny jsou moje noční můra. Jsou jich desítky a všechny vypadají stejně. A já se v tom plácám...

Zajímalo by mě, zda jsem našla bedrník. Rostlinka pěkně voněla, když jsem pomnula listy. Listuji Dostálovým Klíčem k úplné květeně ČSR, který je mou biblí. A jsem na rozpacích. U bedrníku se píše: lodyha ostře hranatá. A to není, je hladká, kulatá. Tak teď nevím, zda mám bedrník, nebo je to:

1. Potočník vzpřímený, 2. Halucha vodní, 3. Tořice japonská, 4. Krabilice mámivá.

Nechci určovat, co to je, podle fotky to ani není možné, ale chtěla bych jen potvrdit či vyloučit ten bedrník. Děkuji - Jaga.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.07.17 17:20
avatar

Spíš Kerblik. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.17 17:46
avatar

Bedrník to není zcela určitě - má velmi odlišné listy. Pro bližší určení by bylo potřeba vložit právě detail listu, ale také se příkláním k některému z kerblíků.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sisi®
Datum: 15.07.17 18:11

A nemůže to být bolehlav plamatý? Jestli bude usychající páchnout jakoby myšinou, tak je to on. Jestli ne, tak taky nevím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.17 22:01

Bedrník je hrubší, má plnější listy. Na kerbík jsem si vzala atlas rostlin, ten by to mohl být nejspíš. Raději to ale neochutnávejte! Kdyby to byl přeci jen bolehlav, tak ten je velice jedovatej!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.17 09:15
avatar

Děkuji vám všem za vaši snahu. Takže bedrník to není. Hmmm, tak zase nemám nic.

Mě ty mrkvovité opravdu zničí. Dík. Jaga.

Datum: 17.07.17 12:15
avatar

Dobrý den,babajaga.Už je určeno ostatními,že to bedrník není.Tak jen chci poradit, co by vám pomohlo, jak bedrník obecný poznat.Má jemně rýhovanou, lysou, příp. mírně pýřitou lodyhu. Lodyžní listy jsou drobné, zatímco přízemní listy jsou výrazně větší. Tvoří je tři až sedmijařmé vejčité lístky se zubatým okrajem. Odlišnost lodyžních a přízemních listů je charakteristickým rysem bedrníku. Má tlustý světle hnědý vřetenovitý kořen, připomínající mrkev, který silně aromaticky páchne a má ostrou, peprnou chuť. Pak je ještě bedrník větší a ten má právě lodyhu s výraznými hranami, dutou,ale pevnou. Hezký den a ať se zadaří bedrník pro vnučku najít.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.