Vylámané lilie

Od: Datum: 13.07.17 12:56 odpovědí: 16 změna: 15.07.17 16:43
avatar

Zdravím vás, milí rádcové. Můžete mi, prosím, někdo poradit, co mám udělat s liliemi vylámanými v zemi, abych je nezničila úplně? Celou noc byl vichr jako blázen a lilie to neustály. Doslova. *plac* Budu ráda za každou radu. Ida

Jde o lilie vylámané, samozřejmě ...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 13.07.17 13:16
avatar
Nebulte :-D
Jednoduše je ustřihněte a kořínky zasázejte opět do zeminy.
Mně se také včera vylámaly,ten vichr byl šílený.
doplněno 13.07.17 13:27: Upřesňuji -samozřejmě cibulky *alene*
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.07.17 13:42
avatar

Děkuju za radu. Nemám s liliemi dostatečnou zkušenost. Mám je teprve krátce. Hned jdu na to. :) Ida

Datum: 13.07.17 13:20

Jednou jsem našla po zlodějích cibule rozšlapané po silnici u zahrádkářské osady, Vzala jsem pár těch celistvých šupin, velkých, jak nehet od palce a v květináči jsem si z nich do 2 let vypěstovala nové lilie. Pokud Vám zůstaly v zemi, tak by měla zapracovat síla přírody a šupiny na cibuli v zemi probudit k růstu. Nemělo by být moc mokro, když není odpar z listů. Ony mají rády drenáž z písku.To ale sotva změníte. Kdyby často lilo, tak snad něčím zakrýt. Ty zlomené nadzemní části tak jedině do vázy, nalomené bych zkusila vyvázat k tyčce, pokud nemají přerušené dráhy. Držím palce, taky prožívám svoje kytky, když řádí bouřka.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.07.17 13:45

To máte venku i cibule? Jestli ano, nasázejte je zpět. Jestli jsou ulámané pouze stvoly, nechte na přírodě, příští rok obrazí.


doplněno 13.07.17 13:54:

Hoďte sem fotku. Lilií mám asi dvacet druhů, občas to fičí taky dost, ale tohle se mi ještě nestalo.


doplněno 13.07.17 15:28:

Idanova, nic nestříhejte, nerovnejte, na stranu vývratu přisypejte zeminu, lehce přišlápněte a zalijte. Můžete lehce přivázat takto šikmé ke kolíčku, aby další vítr je nedodělal. Nechte zatáhnout a na podzim přesázejte. Máte je mělko, vrchol cibule dejte min. 10 cm pod zem.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.07.17 13:50
avatar

Děkuju i vám oběma. Z toho mokra mám strach. Zem je hodně "namáchaná". Ale drenáž jsem dělala. Snad bude dostatečná. Ach jo. Nerada je tedy ustříhám. Ale to přikrývání v dešti mě nenapadlo, tak bez dlouhých stvolů by to mělo jít. Přikrývám lewisie, tak vezmu jedním vrzem i lilie. Ida

Datum: 13.07.17 14:12

Teď už s tím nic nenaděláte. Měly být přivázané. Ustříhejte je u země. Jestli je u vás opravdu velké mokro, tak chvíli počkejte až se voda vsákne. Pak lilie přihnojte draselným hnojivem (aby měly výživu na příští rok) a přikryjte (namulčujte posekanou trávou).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.17 15:22
avatar

Lada děkuju, už nemám body...

Datum: 13.07.17 15:18
avatar

Fotky:

1) mám tyto asijské hybridy (jedná se o ty skoro-bílé v popředí),

2) vyvrácený trs,

3) obnažená nejstarší cibule

Mám je mělce zasazené? Vyvrátily se všechny tyto skoro-bílé, ostatní ne...

Datum: 13.07.17 22:28

Ty jsou náááádherné. A ani snad nejsou vylomené z cibule, nýbrž jen vyvrácené. To si odstřihněte jen ten vršek s květy a opatrně je zasaďte asi o deset /?/ cm hlouběji a přivažte ten stvol s listy pro začátek k tyčce, ať se cibule dál vyživuje.. Vypadá to, že se zotaví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.17 16:15
avatar

@pckop, děkuju, udělám to tak. Ale odstřihnu květy, jsou hodně těžké; a nechám stvoly s listy. Cibule se nebudou vysilovat kvetením a listy je budou normálně vyživovat. A počkám, až zatáhnou. Snad to přežijí...

Datum: 13.07.17 18:13
avatar

Já mám teda u lilií kterým hrozí vylomení tyčku a přivazuji je, i když tady zrovna žádné vichry nefičí. A některé lilile mám ty vysoké některé až skoro dva metry. Také se mi stalo že se jedna vyvrátila, ale cibule zůstala v zemi. To je divné že píšete, že máte venku i ty cibule, ty jsou přece dost hluboko. Samozřejmě jsem nechala cibuli cibulí, protože ona vyrazí příští rok. Nijak jsem ji ven nedolovala. To mi je Vás hodně líto, protože to by člkověk brečel, celý čas se těší na to jak rozkvetou a pak tohle. Určitě je musíte přivazovat. Dnes se dají koupit takové tyčky které jsou potažené zeleným plastem a tak nejsou skoro vidět. Sama musím nějaké dokoupit.


doplněno 13.07.17 18:16:

Tak teď jsem viděla fotky, tak to je teda mazec. Podle mne byly zasazené dost mělce, když se takto vyrátily. Tohle někdy udělají i mečíky, a ani nemusí být extra vítr. Prostě jsou zasazené moc mělce.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.07.17 23:00
avatar

Zdravím. Tak jsem u těch vyvrácených lilií odstřihla květy, stvoly přivázala a cibule s kořeny trochu pozasadila a zasypala kompostem. Ty co byly jen nakloněné, šly vrátit, tak jsem je nechala a i s květy přivázala. Tak snad se zachránily. Já jsem si při tom uvědomila, že jsem je kupovala na výstavě koncem května, a byly už hodně narašené. Měly puky tak 8cm, tak jsem je nechtěla utopit, aby puky nevyhnily. Tím zůstaly mělce pod povrchem. A kupovala jsem ty skoro-bílé, proto se mi vylámaly jen ty a ostatní vichr ustály.

Moc vám všem děkuju za rady a zkušenosti.

@suzymon, máte lilie přepychové. Gratuluju. To jsou orientální hybridy? A vyndáváte je na zimu, nebo necháváte na záhoně?

 

Datum: 14.07.17 20:39
avatar

Nevyndávám. Ty smetanové mám už asi pátým rokem a měla jsem jen dvě, udělaly další cibule samy, které se usadily kousek vedle. Letos jsou dost nízké, jindy mají přes dva metry, velmi silně voní až na několik metrů. Ta tmavě růžová je tady druhým rokem, bude to stejný druh, protože voní stejně a má také takové silné a velké květy jako z vosku. Já ani teď nevím přesně jaký je to druh, vybírala jsem podle obrázků a popisu u Lukonbulsb, tenkrát jsem se tady také ptala jestli má někdo s tímo zásilkovým obchodem zkušenosti. Já u nich nakonec objednala a byla jsem velmi spokojená. Objednala jsem u nich určitě víc jak 60 lilií i pro mou kamarádku. Já sama jich mám víc jak třicet. Nekvetou všechny ve stejnou dobu. Ještě mám některé nerozkvetlé a jiné už odkvetlé a jiné právě kvetou. Já je prostě miluji. Ale na zimu je nechávám v zemi, z těch loňských už mám vedle mláďátka, tak ty pak rozsadím, ale asi až příští rok. Ale já bydlím v Poděbradech a tady asi není to samé počasí jako u Vás. Zima teda byla letos velká a mrzlo hodně, ale liliím to neublížilo. Ani jsem je nijak nezahrnovala. Ony si zalezly samy hluboko pod zem. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.17 05:39
avatar

Letos mám taky problémy s liliemi. Vichr byl u nás velký, sice to ustály, ale: před časem, když už měly velká poupata, padaly kroupy. A ty mi dobrou třetinu těch poupat omlátily. Takže sice vypadají pěkně, ale to množství květů není takové, jak se ukazovalo. Jaga.

Jinak lilie nechávám stále v zemi. Po odkvětu ostříhám květy, stonky nechám /asi 30 cm/. Na zimu přikrývám chvojím. Na jaře, když je odkrývám, vylámu ty stonky. Moc práce to nedá, jsou dost povolené. Lilie máte všichni moc pěkné.

Také ořechů mám nejmíň polovinu na zemi. Každý rok prostě něco přijde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.17 16:22
avatar

@babajaga, krása, máte se čím chlubit. Vy jste vysázela skupinku, nebo se vám takto lilie časem rozrostly samy?


doplněno 15.07.17 17:44:

Jago, děkuji za rady. Množení lilií šupinami znám, ale jen teoreticky. Jak jsem psala, nemám zkušenosti. Tak vy jste důkazem, že to funguje. Vypadá to, že se jim u vás líbí. Možná byste tu paní potěšila, kdybyste jí věnovala nazpátek pár šupinek. Já rozdávám hodně kytek po známých a nic za ně nechci. Ale vždycky jim říkám, že kdyby mi ta moje kytka zahynula, budu počítat s tím, že mi oni vrátí.

Já pocházím z hor a orientální hybridy tu vymrzají. Tak jestli se mi podaří zvládnout časem ty moje asijské, pak zkusím přijít na to, jak u nás na ty orientální. Ida

Datum: 15.07.17 16:43
avatar

Ido, dostala jsem odkopek od jedné paní, je to možná tak 8 let. Nebyla to cibule, ale jen asi 4 takové šupinky, jako ze šišek. Zasadila jsem to a myslela, že z toho nebude nic. Na jaře vyrostl jeden stonek, nekvetl. Příští rok už byly 3 květy. No a pak se postupně rozrostla do současné podoby. Bývá ale i bohatší, kroupy jí letos daly zabrat.

Co je zajímavé, té paní - dárkyni, ta její za pár let zašla. Dala bych jí zase z té své, ale bojím se do toho šťourat, aby to nedopadlo stejně.

Mám ji na zadní zahradě, kam nikdo nevidí, jen naše slepice a sousedovy ovce. Včera u nás byl syn a povídal, abych ji přesadila na přední zahrádku, aby byla vidět a lidé se potěšili pohledem. I když jsem někde slyšela, že stanoviště lilií je dobré po 3 - 4 letech měnit, bojím se dělat jakékoliv změny. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.