Pěstování rajčat na balkóně - žloutnutí

Od: Datum: 11.07.17 18:10 odpovědí: 14 změna: 14.07.17 21:07

Zdravím, když jsem si pročítal důvody žloutnutí, zjistil jsem, že to vlastně může mít snad 10 důvodů.

Proto bych poprosil, zda někdo na základě mé konkrétní situace a podrobnějších fotografií byl schopen doporučit co mohu zkusit a čím by to mohlo být.

Rajčata byla sázena z malých sazeniček cca 3 měsíce zpátky, z původně doporučených cherry rajčátek v zahdanictví se vyklubala klasická rajčata, byla sázena do univerzálního substrátu a zalévána spodem do samozavlažovacího truhlíku 1-2x týdně. Cca měsíc rajčata postupně dorůstají a od spodu žloutnou, nyní jsem si všiml, že květy které byly celkem živé vypadají suše. Dnes jsem otrhal úplně uschlé dolní listy a zkusil jsem také jedno "obětovat" tím že jsem ho opatrně vytáhl a koukl se jestli tam není plíseň a jestli mají dost místa.. vše je na fotkách.

Použil jsem univerzální substrát na sázení, ničím se nehnojilo, hrášek který jsem sázel také na jaře seschnul už před měsícem, sotva stihl zplodit pár malých lusků, paprika také nevypadá nijak nadšeně, vše jsem sázel do stejného substrátu.

Co by jste doporučili? Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: maky®
Datum: 11.07.17 18:19

Jenom k tomu substrátu, univerzální nemám ráda, je moc kyselý, osvědčil se mi specielní substrát na rajčata a papriky, je to takový hranatý balík. Vloni i letos spokojenost. Jinak nevím.:(

Ohodnoceno: 1x

Datum: 11.07.17 18:44

Dobrý den,

naše rajčátka vypadala ještě minulý rok podobně, mamka používala substrát, rajčata ani chuťově nebyla valná, nakonec se jich většina vyhodila. Tento rok se rozhodla, že si ,,půjčímě" trochu půdy z pole, do kbelíku se pak nasypal humus z naší zahrádky asi do třetiny a zbytek se do květináčů dosypával polní půdou. Rajčátům se daří báječně, listy jsou krásně zelené, plody velikostně větší ve srovnání s těmi předchozími a začínají se nám krásně červenat.. :)

Nevím, jestli Vám tato zkušenost k něčemu bude, vím, že to je nicneříkající, nevím ,co se na daném poli pěstuje a je mi jasné, že na různých místech má půda různé složení a kvalitu.. Každopádně univerzální substrát se neosvědčil :)

Ohodnoceno: 0x

Od: dzonis
Datum: 11.07.17 18:55

No a myslíte že by pomohlo koupit nějaké tekuté hnojivo a zalít to s tím? Nebo je přesadit?

Datum: 11.07.17 19:27

Nejsem žádná velká pěstitelka, jen pomáhám mamce, sama si také pěstuji pár kytek a jahody třeba, ale rozhodně nejsem ta nejpovolanější, která by Vám mohla radit.. Nechtěla bych Vám dát totiž špatnou radu. Já osobně bych je zkusila přesadit, ale nepovím Vám, jeslti je to v téhle fázi kdy je rajče už cekem vzrostlé opravdu dobrý nápad :( Na druhou stranu pokud by měla ta rajčata chutnat stejně, jako minulý rok ta naše žlutolistá, tak zřejmě není co ztratit :D

Datum: 11.07.17 19:34

Já bych řekla, že jich máte v tom truhlíku hodně, že jsou moc nahusto.

A není ten truhlík moc mělký? Vzala bych spíše takový kyblík od hořčice, nebo od malbytu. Též promíchat substrát s obyčejnou hlínou a kompostem, ten substrát na snímku je spíš k borůvkám /vizuelně/.

Ale nyní, když mají nasazeno, tak nevím jestli je vhodná doba k přesazení. Zkusit to můžete. Něco se ujme, některá rajčátka opadnou, něco dozraje.

Datum: 11.07.17 19:41

Je na nich vidět, že už nemají co "žrát". To co bylo v té zemině už vyčerpaly. Zkuste to s tím hnojivem, ale budete muset přidávat do každé zálivky a rajčata možná nebudou ani dobrá, protože to je moc chemie. Já bych je oklepala z téhle hlíny, dala jim lepší zeminu a zalila normálně dešťovkou, nebo odstátou vodou z kohoutku, jestli jinou nemáte. Rajské by to měly přežít i když už mají plody. A příště pozor na zeminu. Já také už nekupuji tu univerzální, není v ní vůbec nic a bůhví z čeho to míchají. Nevyplatilo se mi to ani na kytky do truhlíků.

Od: kozlik
Datum: 11.07.17 19:44

Také nejsem žáden odborník na pěstování rajčat, ale rajčata nemají rády pčíliš průvan a vítr kolem sebem tak jestli to nemůže být částečně i tím. Zkusil bych je dát někam kde až tolik nefouká vitr, např za nějakou zeď. Tekuté hnojivo by možná mohlo pomoct, ale je to chemie a s tou bych u rajčat která jsou určená ke konzumaci nás lidí raději příliš mezkoušel.

Datum: 11.07.17 20:37

Samozavlažováky hoďte do popelnice nebo si do nich sázejte kytky, při nejhorším uberte knoty. V nich to bude přemokřené a neporoste. Nádoba je malá i pro jedno rajče, vy tam máte čtyři. Na květináče praží slunce, kořeny se uvaří - zastínit. V substrátu to nehledejte, tím to nebude.

Datum: 11.07.17 21:12

Tohle chce pravidelnou hnojivou zálivku a půdu stále vlhkou.. Rajčata mají málo místa a tak i vláhy a živin. Hnojit buď hnojivem spec. na rajčata nebo slepičincema z Hoštic..Příště zasadit do kýble jen dva ks a hluboko zešikma, do substrátu přimíchat hlínu z pole. Krtince si nosívám z výletů za tím účelem, protože někdy je substrát tak "vyroben", že uschne za pár hodin a truhlík vám odfoukne vítr.

Datum: 12.07.17 00:08

S pěstováním na balkoně mám zkušenost,že rostliny mají tendenci takto uvadnout a sežloutnout v případě vysokých teplot.Kořenový systém se prostě přehřeje.Stává se to právě v takovém suchém a horkém počasí,kdy na balkoně dosahuje teplota až 60 stC.Pokud je zataženo a dlouhodobě teplota nepřesáhne 35 stC ,rajčátka prospívají skvěle.

JABRAKA

Od: dzonis
Datum: 12.07.17 13:02

Díky moc všem za reakce, zkusím koupit rajčatový substrát, přesadit a dám jim víc prostoru.. a uvidíme..

Datum: 13.07.17 12:57

A zkuste nějak zastínit truhlík, slunko ho někdy hodně zahřeje. A zasaďte hlouběji, jak byly. Ony ještě ze stonku vyženou kořeny a to je posílí. Po přesazení hned nehnojte, až se kořínky spojí s hlínou a rostlina vykáže, že roste.Taky v nové půdě bude mít zpočátku dost živin.

Datum: 13.07.17 13:13

Nic nepřesazovat, hnojit. Rajče musí z něčeho také vyžít, když má nejen růst, ale i plodit. To je jako by těhotná žena držela dietu a pila jen vodu. Asi by z toho nic nebylo, že? To stejné s rajčaty. A fofrem! Nejlépe Kristalon plod a květ do zálivky, Okamžitá pomoc je do rozprašovače a aplikovat na list. Na ředění se držte návodu, ale prvních 14 dní zvyšte počet aplikací na dvojnásobek!

Datum: 14.07.17 21:07

Ano, to jsou dobré rady, ale ta rajčata pak budeme jíst a čím víc umělého hnojiva do nich napereme, tím víc to nemá smysl pěstovat vlastní, domácí. To je pak můžeme rovnou koupit v nějakém marketu, tam to takto dělají.

Ale kdyby se jednalo o květiny které nemíníme pak konzumovat, tak máte pravdu, ale tady se jedná o zeleninu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.