Napadený ibišek?

Od: Datum: 18.12.12 12:16 odpovědí: 10 změna: 18.12.12 20:05

Prosím poraďte. Původně jsem myslela, že je ibišek přelitý, ale asi v tom bude nějaký škůdce. Objevila jsem malou bílou pavučinku, listy jsou svěšené, žloutnou a opadávají. Zespodu na některých listech jsou takové bílé tečky. Ale žádného broučka nebo něco podobného jsem neobjevila.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: nii
Datum: 18.12.12 12:19

Listy zespodu, tyhle mají pěkný tvar, jiné se různě deformují

Datum: 18.12.12 12:39

Sviluška chmelová. Potýkám se s ní už asi 2 roky. Naposledy jsem použil přípravek "sviluškastop" (vypadalo to nadějně), jenže postřik je třeba opakovat a už jsem ho nesehnal. Teď mám jakýsi "vertimec", ještě jsem ho nezkusil, ale určitě s ním bude práce obtížnější.

Ohodnoceno: 0x

Od: mowla*
Datum: 18.12.12 12:28

Jemné pavučinky a takřka neviditelní škůdci - to je napadení sviluškami - viz http://www.ireceptar.cz/zahra…chranit-napadene-rostliny/...

V podstatě lze řešit jen chemií, zvýšení vlhkosti, sprchování (či mytí listů - zejména zespod) také pomůže, ale breberky nevyhubí...

Datum: 18.12.12 15:41

Pavučinky dělají svilušky. Proti světlu uvidíte i velikost napadení. Bílé tečky na spodní straně listů by mohly být vajíčka třásněnek které je tam kladou. Třásněky způsobují i deformaci listů. Třásněnky žijí na rostlině i v zemině. Rychle se rozmnožují při vyšší teplotě a nízké vlhkosti. Vhodný je postřik Mospilanem s kapkou jaru. Bez použití chemie je pracnější se zbavit škůdců. Květinu můžete ze začátku 2x týdně osprchovat. Květináč dáte do igelitového sáčku a nad zeminou svážete. Pokud to velikost ibišku dovolí, tak je nejlepší ho sprchovat ve vaně na ležato a ze všech stran, aby se proud vody dostal i na spodní stranu listů a spláchl nakladená vajíčka. Předcházet škůdcům můžete denním rosením vodou rozprašovačem.

Od: andrea1*
Datum: 18.12.12 15:53

Pouze doplňuji co jsem vyčetla nyní na google - svilušek se lze zbavit jejich rosením několikrát za den po dobu 3 týdnů, protože nesnáší vlhko. Vše o škůdcích najdete v tomto odkaze http://hobby.idnes.cz/jak-zba…90210_110502_hobby-domov_mce. Mám je na Stevii také, tak už vím jak na ně bez chemie.

Datum: 18.12.12 16:28

Všem moc děkuji za odpovědi. Zkusím to nejdřív nechemicky. Bohužel musím sprchovat jen na stojato.

Jsem těhotná, můžu postřik aplikovat přímo já a pak ibišek postavit do obyváku? Nemám s tímhle žádné zkušenosti, do teď se všem kytkám dařilo dobře.

Datum: 18.12.12 18:24

Udělal bych to trochu jinak. Stříkat chemii v bytě není dobré, sprchováním potlačí, ale nevyhubí. Vzal bych nůžky a větvičky ostříhal. Ponechal bych tak pět centimetrů a ty bych ještě zbavil listů. Větvičky i s listy opatrně dejte do igelitky a vyhoďte. Ibišek je nezmar, znovu obrazí.

Datum: 18.12.12 18:35

Už jsem ho teda dost otříhala a přemýšlela jsem, jestli nemám ještě víc... ale můžu do něj tak radikálně zasáhnout teď v tomhle období?

Datum: 18.12.12 19:43

Můžete, je to odskoušené. Mám dvacetiletý stromkový ibišek vypěstovaný z řízku a stojí u okna, kam dáváme vánoční stromeček. Takže každoročně ostříhám všechny větve a větvičky na ježka. Nic jiného nezbývá, protože by se jinam do bytu nevešel a ani by neprošel dveřmi.

doplněno 18.12.12 20:11:

Na kvetení si počkáte do léta, ne dlouho.

Datum: 18.12.12 20:05

Teď je naopak nejlepší doba na radikální řez. Za pár dní se Vám objeví na holých stoncích nové výhonky. Akorád, že chvíli potrvá, než zase pokvete.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.