Napadený ibišek?

Od: Datum: 18.12.12 12:16 odpovědí: 10 změna: 18.12.12 20:05

Prosím poraďte. Původně jsem myslela, že je ibišek přelitý, ale asi v tom bude nějaký škůdce. Objevila jsem malou bílou pavučinku, listy jsou svěšené, žloutnou a opadávají. Zespodu na některých listech jsou takové bílé tečky. Ale žádného broučka nebo něco podobného jsem neobjevila.avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: nii
Datum: 18.12.12 12:19
 

Listy zespodu, tyhle mají pěkný tvar, jiné se různě deformují

Datum: 18.12.12 12:39
 
avatar

Sviluška chmelová. Potýkám se s ní už asi 2 roky. Naposledy jsem použil přípravek "sviluškastop" (vypadalo to nadějně), jenže postřik je třeba opakovat a už jsem ho nesehnal. Teď mám jakýsi "vertimec", ještě jsem ho nezkusil, ale určitě s ním bude práce obtížnější.

 
Od: mowla*
Datum: 18.12.12 12:28
 

Jemné pavučinky a takřka neviditelní škůdci - to je napadení sviluškami - viz http://www.ireceptar.cz/zahra…chranit-napadene-rostliny/...

V podstatě lze řešit jen chemií, zvýšení vlhkosti, sprchování (či mytí listů - zejména zespod) také pomůže, ale breberky nevyhubí...

 
Datum: 18.12.12 15:41
 
avatar

Pavučinky dělají svilušky. Proti světlu uvidíte i velikost napadení. Bílé tečky na spodní straně listů by mohly být vajíčka třásněnek které je tam kladou. Třásněky způsobují i deformaci listů. Třásněnky žijí na rostlině i v zemině. Rychle se rozmnožují při vyšší teplotě a nízké vlhkosti. Vhodný je postřik Mospilanem s kapkou jaru. Bez použití chemie je pracnější se zbavit škůdců. Květinu můžete ze začátku 2x týdně osprchovat. Květináč dáte do igelitového sáčku a nad zeminou svážete. Pokud to velikost ibišku dovolí, tak je nejlepší ho sprchovat ve vaně na ležato a ze všech stran, aby se proud vody dostal i na spodní stranu listů a spláchl nakladená vajíčka. Předcházet škůdcům můžete denním rosením vodou rozprašovačem.

 
Od: andrea1*
Datum: 18.12.12 15:53
 

Pouze doplňuji co jsem vyčetla nyní na google - svilušek se lze zbavit jejich rosením několikrát za den po dobu 3 týdnů, protože nesnáší vlhko. Vše o škůdcích najdete v tomto odkaze http://hobby.idnes.cz/jak-zba…90210_110502_hobby-domov_mce. Mám je na Stevii také, tak už vím jak na ně bez chemie.

 
Od: nii
Datum: 18.12.12 16:28
 

Všem moc děkuji za odpovědi. Zkusím to nejdřív nechemicky. Bohužel musím sprchovat jen na stojato.

Jsem těhotná, můžu postřik aplikovat přímo já a pak ibišek postavit do obyváku? Nemám s tímhle žádné zkušenosti, do teď se všem kytkám dařilo dobře.

Datum: 18.12.12 18:24
 

Udělal bych to trochu jinak. Stříkat chemii v bytě není dobré, sprchováním potlačí, ale nevyhubí. Vzal bych nůžky a větvičky ostříhal. Ponechal bych tak pět centimetrů a ty bych ještě zbavil listů. Větvičky i s listy opatrně dejte do igelitky a vyhoďte. Ibišek je nezmar, znovu obrazí.

 
Od: nii
Datum: 18.12.12 18:35
 

Už jsem ho teda dost otříhala a přemýšlela jsem, jestli nemám ještě víc... ale můžu do něj tak radikálně zasáhnout teď v tomhle období?

Datum: 18.12.12 19:43
 

Můžete, je to odskoušené. Mám dvacetiletý stromkový ibišek vypěstovaný z řízku a stojí u okna, kam dáváme vánoční stromeček. Takže každoročně ostříhám všechny větve a větvičky na ježka. Nic jiného nezbývá, protože by se jinam do bytu nevešel a ani by neprošel dveřmi.

doplněno 18.12.12 20:11:

Na kvetení si počkáte do léta, ne dlouho.

 
Datum: 18.12.12 20:05
 
avatar

Teď je naopak nejlepší doba na radikální řez. Za pár dní se Vám objeví na holých stoncích nové výhonky. Akorád, že chvíli potrvá, než zase pokvete.

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.