Mám zlikvidovat tuhle meruňku?

Od: Datum: 05.05.17 18:40 odpovědí: 21 změna: 14.05.17 17:43

Zdravím. Teď jsem četla rady o napadené třešni moniliózou. Já mám to samé u tříleté meruňky, ale je v zemi. Je z ní úplné koště. Dám fotky, ale není to moc vidět kvůli té zeleni za ní. Ale kdybyste ji viděli ve skutečnosti, tak má holé větve a nahoře se tvoří nějaké nové listy, ale střed stomku je úplně holý. Já stříkala, ale moc pozdě a už to asi nepomohlo. Co mám dělat? Mám ty větve úplně uřezat minimálně o polovinu? Obroste to vůbec? Když to uřežu, bude to holé koště bez listí. Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.05.17 18:50

Fakt zlikvidovat. My jsme měli kdysi podobnou, pořád jsme ji ořezávali a nakonec stejně zlikvidovali. Říká se tomu mrtvice a znamená to, že postupně usychají jednotlivé větve a strom prostě odchází. Vliv má na to i místo, kde je zasazený, druh půdy apod. Pak jsme na to místo po meruňce dali jabloň a ta je úplně v pohodě.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 05.05.17 19:15

Dajko. Jabloň bude v pohodě, co se týká mrtvice, protože na ni netrpí.

Suzy, meruňka je KAPUT, nic s ní neuděláš.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 05.05.17 19:44

No vůbec jsi mi neudělala radost. Opravdu myslíš že kdybych ji ostříhala, že by třeba příští rok neožila? Ještě počkám co na to ostatní rádci. To už je druhá, právě ta první už je mrtvá, tak jsem myslela že ji nahradí tahle. fakt bych brečela...

Datum: 05.05.17 19:58

Popravdě se nemůžu rozhodnout, jestli je to mrtvice nebo monilioza. Přikláním se spíše k mrtvici a tam žádný postřik nepomůže. Jestli si dobře vzpomínám, bydlíte blízko Labe. Můžeme tedy předpokládat vysokou hladinu spodní vody. Vysoká spodní voda je jednou z příčin mrtvice meruněk. Kořeny rostou, až dorostou ke spodní vodě a meruňka začne odumírat.Jestli je tedy moje dedukce správná, tak na meruňky můžete zapomenout.

doplněno 05.05.17 23:31:

A co bych s ní dělal? Nic. Při mrtvici uschnou celé větve včetně dřeva. Ty budete postupně odřezávat až nezbyde nic a stromek vykopete. U spály počkejte až znovu obrazí a perte do toho přípravky na moniliozu dle návodů. Na uříznutí celého stromku je času dost.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 05.05.17 20:01

Ta už je hodně moc zasažená. Větve, kde jsou ty uvadlé listy, tak ty jsou celé pryč. Můžeš je ořezat a nechat pouze ty zdravé větve. Ale za prvé to bude vypadat hrozně a za druhé za rok za dva odejdou i ty zdravé větve.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.05.17 22:23

Bohužel, vidím to jako mrtvici, veškerá snaha marná, nejspíš je to nevhodným stanovištěm, takže nemá cenu tam sázet meruňku znova.

Datum: 06.05.17 07:34

A jak se liší mrtvice od moniliózy? U Labe bydlím, ale zase ne tak blízko, aby ty kořeny byly ve vodě. Je to asi 200 metrů odhadem. A navíc je řeka doleji než jsem já a o hodně. Když byly ty potopy tak se Labe vylilo a všechno tady bylo zatopené ale tady u nás ne, protože vodu zastavila silnice. S tou meruňkou to začalo loni. Jenomže já myslela že jenom omrzla. Dokonce měla i dost plodů. Ale bylo mi divné, že "omrzly" také větvičky. Já je na stromě nechala, protože jsem úplně pitomá. A letos na jaře byla obalená květy a nemrzlo a začalo se to projevovat stejně. Pak tady někdo opoložil otázku čím se stříkají meruňky a mně to bylo divné, že se mají meruňky stříkat a tam jsem jsem se nakonec dozvěděla o té monolióze a když jsem si to dala dohromady, bylo mi jasné, že to je ta nemoc. Pořád pršelo a nešlo to postříkat. Pak se mi to nakonec podařilo postříkat, ale to už bylo pozdě. Tahle stojí před barákem, ale na zahradě, kousek vedle jsem měla maďarskou meruňku a ta byla už velký strom. Za 8 let rodila jenom dvakrát, jinak to bylo přesně tohle každým rokem. Což jsem považavola za omrznutí. Ta je napůl ořezaná, teď čekám až mi ji někdo vykácí, je to veliký strom. Kousek ode mne mají dva sousedi také meruňky a ty krásně rodily každým rokem. Proto jsem si sem také koupila tu svoji, ale byla jsem se teď podívat a jejich stromky jsou také napadené. S tou sousedkou kamarádím a obě jsme to přičítaly mrazíkům. Prostě jsme obě dvě husy. Kdybych se tady zeptala už loni, mohla jsem ji zachránit.

Proto si myslím, že kdybych ji teda s brekem vykácela, tak teď, když už jsem poučená, tak kdybych si koupila na podzim jinou a pořádně se o ni starala, tak by k tomu už nedošlo. Co si o tom myslíte? Nebo kdybych našla nějakou kontajnérovanou, tak bych mohla zasadit ještě teď. Moc děkuji za odpovědi a názory. Já bych totiž tu meruňku strašně moc chtěla a myslím si, že jsem ji zničila já svou nevědomostí.

Datum: 06.05.17 13:51

Ach jo, Suzy, já Vás naprosto chápu, protože mám meruňky taky strašně ráda. Takže, buď dáte té meruňce ještě rok, nebo novou, a pak důsledně zjistit požadavky na vhodné stanoviště, odrůdu podle nadmořské výšky a vybrat si raději odolnou odrůdu. Pak zasadit a při ošetřování pamatovat na prevenci. Co je mrtvice je popsáno např. zde :

http://www.konev.cz/skudci/mrtvice-merunky/

Jo a smířit se s tím, že ani při nejlepší péči nic není zaručeno... zafouká vítr od zanedbaných, kdysi ošetřovaných sadů a je to... říkal jeden starý pěstitel.

Od: ckvs
Datum: 06.05.17 08:47
Naše meruňka taky měla vícekrát mrtvici, vždycky jí půlka uschla. Pak se ale nějak zmatorila a teď je z ní obří strom. Tak těžko říct.

Od: makyŽ
Datum: 06.05.17 16:37

My to máme letos také, pozvala jsem odborníka, ale není to mrtvice, jsou to mrazem sežehnuté větvičky, zrovna to vypadá, jako ta vaše merunka. Takže přijde a něco ořeže.

Datum: 06.05.17 17:34

Maky, ale u nás žádné velké mrazy nebyly. Já už jsem to vyřezala, a se děje vůle boží. To je právě problém internetu, ono toho je tolik a každý říká něco úplně jiného, že je z toho pak člověk úplně vedle.

doplněno 06.05.17 17:40:

A jestli byly ty studené noci, tak ale před tím, než byla obrostlá těmi listy. Pak začala obrůstat a ze dne na den postupně listy začaly vadnout a plůdky vysychat. Na tu meruňku je teď hodně smutný pohled, ale na vrcholu je pár plodů, tak to nechám dozrát a uvidím, jestli ty pahýly trochu obrostou.

Datum: 11.05.17 10:29
Ono to rozeznat od poškození mrazem není vůbec jednoduché. Už jsem v jiném koutě zahrady o jednu meruňku skrz mrtvici přišel, takže letos když jsem viděl zkroucené hnědé listy, říkal jsem si že je to tu zas, ale potvora obrazila a teď je celá zelená. Spálil ji mráz v květu, takže letos nebude ani meruňka. No co, hlavně že stromek žije. Doufám že včerejší -3 ho znova nespálily, to už by asi nerozdýchal.

Od: vilik
Datum: 11.05.17 10:51
Já neumím poradit nic jiného, než koupit odolnou odrůdu na vhodné podnoži, jak už tu zaznělo. Sám jsem několikrát sázel velkopavlovickou a maďarku, nakonec se mi povedla bergeron na myrobalánu, už jsem nedoufal. Ale pokud můžete, vysaďte nově vybraný stromek jinam, tu původní můžete vykopat vždycky a třeba se trochu zmátoří.

Datum: 11.05.17 13:21

Děkuji za rady. Zatím jsem ji nevykácela a počkám. Vypadá děsně, ale to co na ní zbylo začalo obrůstat nahoře a dole jsou holé klacky. *plac*Koupím jinou na podzim a dám ji jinam.

Datum: 11.05.17 15:51

Dříve se tomu říkalo mrtvice. Je to moniliový úžeh (spála) peckovin. Je to virové onemocnění, které se šíří vzduchem. Je nakažlivé. Na ochranu už je pozdě, musí se dělat před květem. Strom pokácet a spálit aby se onemocnění nešířilo po okolí.Tady soused to měl vloni na půlce jedné meruňky, nezlikvidoval to, až na podzim strom pokácel. Letos už to má i na druhé a všichni sousedi okolo mají napadené meruňky. Také to nechávají. Tak už tu meruňky dlouho neporostou.

Datum: 11.05.17 18:55

Lada, já jsem se snažila přesvědčit sousedku že má její meruňka tuhle nemoc, nevěří mi. Přitom už to chytla i její třešeň kterou má hned vedle a višeň o kus dál je úplně v háji. A přesto chce stromy udržet, protože si myslí že to je omrzlé. Takže já jsem udělala opatření na své mladé meruňce doslova chirugickým řezem a všechno jsem dnes spálila, ale není to nic platné, když v blízkosti jsou stromy touto nemocí napadené.

Od: isteron
Datum: 11.05.17 19:27

Proti monilióze net pomoci, len odstráni, lebo by sa rozširovala ďalej na ostatné stromy.

Datum: 11.05.17 21:34

Nechte ji tak,,třeba omrzla...ty horní listy na to vypadají

Mi také visí listy ,,omrzla,,,uvidím jestli něco bude ,,ale nekácela bych ji ,zavazí vám?

Datum: 14.05.17 17:40

zavinac, tak nechávat nemocnou meruňku na zahradě je hloupost a neomalenost vůči všem zdravým meruňkám v okolí

Datum: 14.05.17 16:51

Taky jsem se snažila o pěstování meruněk na naší zahradě. Sousedi mi říkali, že tam meruňky neporostou, v sousedství byly 2 velké stromy, ale meruňky na nich byly maličké a nekvalitní. Při mých pokusech meruňka buď dostala mrtvici a nebo živořila. Přitom broskvi se docela dařilo, byla tam po předchozím majiteli a říkali, že má asi 30 let, ale předloni na jaře už neobrazila, tak jsme ji museli pokácet. Člověk se musí přizpůsobit zahradě, zahrada se nepřizpůsobí. To mě přesvědčovala i dcera, že na jejich zahradě poroste všechno, co bude chtít, ale teď už taky ví, že se se tam všemu dařit taky nebude.

Datum: 14.05.17 17:43

Jaroslavo, naprostá pravda. Mně trvalo DESET LET, než jsem na zahradě našla místo, kde by mi šly maliny *zed*. Maliny, takový plevel, který jiní likvidují. A u mě se jim prostě nikde nelíbilo *ee*

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.