Hyacint a Hvězdník (Amarylis) - jak pěstovat?

Od: Datum: 12.12.12 21:07 odpovědí: 3 změna: 14.12.12 19:21

Dobrý den,

dostala jsem dárkem dvě krásné cibuloviny, bohužel s nimi ale nemám žádné zkušenosti. Obě jsem dostala zhruba před dvěma týdny v plném květu (tedy koncem listopadu). Amarylis má stvol skoro 50 cm dlouhý a čtyři velké květy. Přesadila jsem ji bohužel před tím než jsem si zjistila, že má půlka cibule koukat, proto kouká zhruba třetina. Také vím, že se nemá zalévat na cibuli, ale to je asi tak všechno.

Co se týče hyacintu, tak ten také kvete. Je v jakémsi podivném substrátu, který vypadá jako kousky kůry - zatím jsem ho nepřesazovala.

Vím, že obě květiny mají mít období klidu, ale jsem z toho poněkud zmatená co se týče toho, kdy, jak, atd.

Prosím tedy moc o radu, kde mají být květiny umístěné, jak moc je zalévat, zda hyacint přesazovat, jakou půdu mají květiny mít a jak a kdy je dát do období klidu.

Předem moc děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.12.12 22:39

Bohužel se jedná o rostliny rychlené, které normálně v této době prodělávají období vegetačního klidu.Pokud byste je po odkvětu uvedla do klidu, nenačerpají sílu na další vegetaci, takže to musíte zkusit jinak. Umístěte je co nejvíce na světlo, po odkvětu odstraňte květní stvol a mírně zalívejte. Snažte se je udržet co nejdéle vegetovat. U hvězdníku by se to mělo podařit až do podzimu (dá se pěstovat i bez klidového stádia), u hyacintu zaschnou listy dříve.Teď nic už nepřesazujte.

Ohodnoceno: 2x

Od: viky®
Datum: 13.12.12 03:54

Dobrý den. Amarylis jsem měla dva stvoly a 6 květu, bylo to nádherné. Stvoly po odkvetení jsem dole uřízla a květináč, který má pěkné zelené listy nechala na okně, které je na jižní straně. Do misky občas dám vodu, jednou za týden, na verandě je chladněji a cibule nepotřebuje v zimě tolik vody. Podívejte se prosím, jak je možné také cibulku pěstovat. http://www.celysvet.cz/hvezdnik-zornice-amarylis.php;)

Hyacint po odkvětu přestaňte zalévat a nechte listy i květ zežloutnout až opadají, cibulka se vyndá z květináče, očistí, uskladní se na suchém místě. Na jaře se cibulka zasadí ven, kde se cibulce dodává hnojivo.

Všechny informace zde. http://hobby.idnes.cz/na-hyac…090121_153005_hobby-domov_mce

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.12.12 19:21

Amarylis po odkvětu potřebuje dostatečnou zálivku pro listy a pro cibuli, aby nabrala dostatek sil pro budoucí kvetení. Vhodné je i hnojení pro delší kvetení. Když začnou listy žloutnout a usychat, omezte zálivku a později ji úplně zamezte. Umístěte cibuli na chladné místo a alespoň 2 měsíce nezalévejte. Normálně si je nevšímejte. Brzy uvidíte nový výhonek s pukem. Pak třeba přenést rostlinu do teplejší místnosti a zalévat. Postup je pak stejný.
Hyacint je cibulovina vhodná pro rychlení. Po odkvětu snižte zálivku a nechte cibuli zatáhnout. Suché listy půjdou jednoduše oddělit od cibule. Cibuli pak umístěte na suchém a chladném místě, můžete ji také vybrat ze substrátu. Dopřejte jí také několik měsíců bez zálivky v chladu a takto ji můžete opět připravit na další kvetení, nebo vysadit do zahrady. Venku na záhon byste ji mohli vysadit jakmile rozmrzne půda na pár dní a na jaře Vám vykvete.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.