Pěstování hlíznatých květin ze semen

Od: Datum: 13.02.17 15:34 odpovědí: 16 změna: 18.02.17 18:17
avatar

Zdravím všechny nadšence. Už na mne sedlo jaro a brouzdám už druhý den na AliExpresu a tam je samozřejmě nepřeberné množství semen. Našla jsem tam semena gloxínie, denivek, mečíků a mnohé další. Mně se loni podařilo vypěstovat ze semena kalu. Ne že bych to zrovna chtěla, ale našla jsem 3 semínka nevěděla co to je, tak jsem to zasadila a vyrostly dvě rostliny a já jsem pak teprve poznala že je to kala. Ten rok teda nekvetly, ale zato udělaly hlízu. Já mám škuby objednat denivky a gloxinie a i jiné druhy, které se u nás sice dají koupit hlízky, nebo cibulky, ale jsou teda sakra drahé. Tak jsem si řekla, že se pokusím vypěstovat kytičky ze semen, protože rozdíl v ceně je obrovský. Máte někdo s takovým pěstováním zkušenosti?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.02.17 18:29
avatar
Tak zrovna kaly jsem loni z Alíka objednal a sel asi na třikrát a vzešlo prd. Zbytek semínek jsem pak znechuceně nasypal do květináče kolem kaly co jsme doma měli. Říkám si, kdyby náhodou něco chytlo tak bude v květináči víc barev Pak jsem měl nějaké ty andělské trouby a tam z pytlíku 50 semínek vzešly tři kytičky. Semínka gynostemy, červených nakladaček a pawlovnie byla hluchá úplně všecka. No to víš že mám zas cukání něco objednávat ale po loňských zkušenostech kdy prakticky jediné co fungovalo, jak mělo byly různobarevný rajčata, jsem dost skeptický.
doplněno 13.02.17 21:15: Pravda je,že já vybíral takový ty akce 50 semínek za doláč takže bych se nedivil kdyby to byly zbytky od předloňska Osm stovek jsem do nich rozhodně nevrazil. Nejdražší byl ten ženšen a ten mi nejspíš ve skleníku v sadbovači přeschnul, takže veškerá vina není na číňanovi. Viděl bych míru zavinění neúspěchu tak 50 : 50. Proto nikoho od nákupu vysloveně nedrazuju.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 13.02.17 19:11
avatar

Ahoj Totak, já už jsem také neodolala a objednala jsem okurky, rajčata, tykve a různé jiné specialitky. :-D Také kytičky. Už jsem vyplázla osm stovek, ale je toho fakt hodně. Tak snad něco z toho vyleze. Dám určitě vědět. Ty červené okurky jsem tam také viděla. Já zase objednala červené lusky. Ono to láká, oni to mají ti "hajzlíci" dobře nafocené a u všeho říkají, že pěstování je jednoduché. Ale také jsem si všimla, že u některých semen doporučují ratifikaci, tak já to musím nastudovat. Je docela možné, že jestli jsi semena neratifikoval, tak proto nevzešla. Mně teda to semeno té kaly co jsem měla doma venku určitě přemrzlo, tak proto asi vzešlo. No nic, zatím díky za odpověď.

Datum: 13.02.17 21:20
avatar
Hlavně odolat semínkům zázračně vybarvených růží a opičích orchidejí. To jsou na 100% šméčka. V telebedně byl nějaký zasloužilý pěstitel orchidejí a říkal že vypěstovat zrovna tu opičí orchidej ze semínka je zhola nemožné.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.17 11:33
avatar

Neboj, ty zázračně vybarvené všemi hýřící všemi barvami najednou já v klidu odolávám. Je přece blbost, aby bylo rajské jablíčko zabarvené vevnitř i na povrchu pravidelně několika barvami. Ale koupila jsem barevnou mrkev. :-D Jenomže tam jsou ty mrkve sice zbarvené asi v pěti barvách, ale každá má jen tu jednu, nejsou třeba žíhané jako duha. A orchydeje vůbec nekupuji, je těžké je udržet při životě už vzrostlé, natož ze semínka.

Ale napadla mne jedna věc ohledně těch Tvých durmanů. Já jsem si totiž také schovala semínka ze svého zakoupeného modrého durmana a už nikdy se mi nepodařilo vypěstovat sazenici. Ale asi je potřeba právě toto semeno ratifikovat a poškodit ho nožem, nebo něčím ostrým. Ještě mi jich pár někde zbylo, teda doufám, a zkusím to.

Od: ccc
Datum: 14.02.17 11:40

U semen znám stratifikaci a skarifikaci. Co je ratifikace semen podle vás?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.17 12:03
avatar

Podle mne to je cizí slovo, které jsem si špatně zapamatovala. Bude to ta stratifikace. :-D


doplněno 14.02.17 14:27:

Aha, tak to moc děkuji. Asi bude dobré udělat obojí. Tedy namočit napřed na jeden den do teplé vody, pak dát do písku a do lednice na tři dny a pak narušit tu slupku. Nebo je to jinak? Moc bych chtěla aby ta semena konečně vyklíčila.

Od: ccc
Datum: 14.02.17 12:14

Narušení tvrdé slupky semene pro snažší vyklíčení je skarifikace

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.17 19:37
avatar

Suzymon, napište sem potom jestli Vám něco ze semínek vylezlo...já bych na to ze semínek neměla odvahu. Předloni jsem si objednala semínka mučenek, asi 7-8 druhů. Zadařilo se 3 druhům, takže moje úspěšnost nic moc *smich*

A ted jsem si objednala semena podzemnice olejné - arašídy (semena z Čech), prý je to zajímavá "květinka".

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.02.17 20:06
avatar

Zdravím. Jé, radkapod, kde jste objednala semena buráků? To bych taky moc ráda. Poradíte? Díky... Ida


doplněno 14.02.17 21:32:

Radkapod, děkuju moc. Ida

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.17 21:10
avatar

Objednala jsem na: osiva-semena.cz *jasne*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.02.17 16:12
avatar

Ahoj Radko, ty buráky "pěstoval" můj ex manžel, a také semena koupil tady. Ale teda nic moc. Už je to asi tři roky, tak přesně nevím. Jen vím, že nadával a já u něho nic neviděla, to bych si určitě zapamatovala, kdybych viděla nějkou úrodu buráků, nebo nějak hezkou kytičku. Koukni se tady na recenze, myslím že to není nic moc. Jo a u Alíka mají ty buráky za pár centů. Oni to stejně objednávají tam a pak to tady s velkou přirážkou přeprodávají. Opravdu to mohu tvrdit, protože už od pondělí nedělám nic jiného, než že od rána až do večera brouzdám po internetu a porovnávám ceny. A to nejen u semínek, ale včera jsem viděla, že se tady někdo bavil o dělání domácího mýdla a dal tam odkaz na jeden echop u nás, kde jde všechno koupit. Tak jsem tam také mrkla a viděla ty všelijaké silikonové krásné formy na mýdlo. Tady cena jedné formičky kolem 250 korun a více, tam úplně ta samá i s jejich fotografií, (protože to mají odtamtud) 80 korun. A přitom to tito prodejci nenakupují po jednom kuse, ale po desítkách, tak mají ještě u číňana množstevní cenu. A poštovné se neplatí. Takže asi tak.

Datum: 15.02.17 01:15

Tak zrovna mečíky, ty jedině z hlízek a denivky někde odrýpnout. Nám rostly jako plevel ve škváře za garáží. Ve svém minulém bydlišti jsme kšeftovali s cibulkama a odkopkama se sousedy. Ta semínka moc neradím. Bude to trvat strašně dlouho. A během té doby / několik let/ budou hrozit choroby a škůdci, problémy při skladování / např. brutu mečíků/ a rozmary počasí . Je toho moc, než se vypiplá květuschopná hlíza či cibule.Speciální velkopěstitelé to mají všechno chemicky "pohlídané". Hned na začátku bude největší problém klíčivost. Už v půli ledna jsem koupila výsevný substrát a semínka 11 druhů bylinek. Koncem ledna jsem začala s pokusnými výsevy bylinek, abych si ověřila klíčivost / 30 ks na misku/. Mohu Vám sdělit, že ač byla semena pro tuto sezonu, někde vyklíčilo jen jediné, jinde čtyři, ...Máta vyklíčila, padla a zanikla, byť byla půda propařená, zálivka spodní, teplota pokojová..Prostě špetka smetí v sáčku s lákavým obrázkem za docela dost peněz. Dobrý kšeft. A reklamovat to se nevyplácí, kvůli jednomu sáčku. Ale kolik lidí se takhle napálilo?


doplněno 15.02.17 14:26:

A jak teď čtu jiné příspěvky, i ty výsevné substráty kolikrát nestojí za nic a třeba plesniví kvůli obsahu pilin.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 15.02.17 20:11
avatar

Jenomže já loni koupila semena všechna u nás a také jsem vyplázla kolem několika stovek. A nakonec jsem byla pěkně naštvaná, protože například zelené fazolky které se jedí celé a které znám jako svoje boty, tak z toho vyrostly fazole na semeno. A pak, ne všechna semena vzešla. V pytlíku je jich asi 15 a stojí to kolem 30 korun. Takže u číňana jich mám 50 až 100 za 5 až 8Kč. Objednala jsem teda semen jako kdybych chtěla osázet pár hektarů :-D, ale suma sumárum jsem na tom lépe než loni. Nakonec jsem vynulovala semena denivek, mečíků, a jiných kytiček co jsem si zjistila že to sice jde vypěstovat, ale velmi velmi obtížně. Tak jsem nakoupila jenom ty běžné, co se pěstují spolehlivě u nás. Množství je vždy k minimálně 100 semen v balení, tak to by v tom byl čert, aby alespoň něco nevylezlo.

Tady ty semena jsou čím dál dražší a nikdy jich moc v pytlíku není. A když si člověk připočte to, že z nich vyleze polovina, tak je na tom hůř než u číňana. Ale v každém případě dám vědět. Tak všem velice děkuji a hurá ať už je tady jaro...

Datum: 17.02.17 11:26
avatar
Tak mi při úklidu šuflete vypadl pytlík se zbytkem semínek kaly. Asi je teda podle tvé rady zahrábnu pod sníh aby ještě premrzly. Velké mrazy které by je zničily už snad nepřijdou a hlína je ještě dost zmrzlá na to aby si kytka myslela že je mírná zima. To jsem uvede ač jestli si ještě aspoň některé udrželo klíčivost. Našel jsem i ty červené nakladačky. Ty mrazit samozřejmě nebudu. Okurkám většinou rok v pytlíku nevadí tak se nechám překvapit.
doplněno 17.02.17 15:04: A propo.. ty durmany sice vyrostly jen asi tři ale z každého květu vyšla bambule plná semen. Nechal jsem to ve skleníku, že počkám až doschnou a utrhnu je ale zapomněl jsem to tam a dostaly se na to myši takže mám teď semínka durmanu rozházené asi na metru čtverečním. To jsem zvědav jestli vymrzly, nebo jsou jak píšeš ty hluché a nebo budu mít plný skleník andělskeho troubení
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.17 16:24
avatar

Já také objednala durmany. Ty venkovní vzpřímené modré. 100 ks. za 0,31 centů, což je našich 8 Kč. Ty kany půlku hoď ven a půlku zasaď normálně. Já jsem psala že jsem ty tři semínka našla v krabicia netušila co to je a jak dlouho a kde to celou dobu bylo. Pak jsem zírala jako puk, když to začalo pěkně růst. A teď jsem objednala tyhle.

https://fr.aliexpress.com/ite…?spm=2114.13010608.0.0.6ecrGA

No nekup to. *smich* 100 semen za pakatel. To by v tom čert, aby nějaká nevylezla.


doplněno 19.02.17 19:50:

Neboj, ale mám určitě nakoupeno i na příští rok. Jsem hloupá, protože jsem se rozhoupala docela pozdě, nevím jak dlouho to půjde. Ale několik objednávek už je v tranzitu a odesláno z Číny do Čech, tak snad se to někde nezasekne. Akorát jeden celý týden stále neodesílal objednávku a neodpovídal na mé upomínání. Tak jsem to včera jednoduše zrušila, protože už jsem byla několik hodin od limitu odeslání. A ejhle, dnes odpoledne to honem odeslal. U něho jsem nakoupila asi za 5 dolarů. Ale píše, že prý mi to může přijít za 4 až 8 týdnů. Což je dost pozdě. No uvidím jak se to bude vyvíjet dál s tímhle vykukem. Tak zatím, a já zase napíši. Hlavně až to bude všechno vyseté a rašit... *ua*

Jo, a s těmi Tvými durmany to může letos dopadnout dobře. Možná budeš mít ve skleníku andělskou nadílku *modla*

Datum: 18.02.17 18:17
avatar
Pozor na to ! Teď je špatný kurz dolaru. Momentálně tě jedno semínko vyjde o 4 desetiny halíře dráž než před měsícem, tak ať nezruinuješ domácí kasu
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.