Jak předpěstovat zeleninu v bytě

Od: Datum: 12.02.17 10:53 odpovědí: 15 změna: 28.02.17 22:12

Dobrý den potřeboval bych poradit ohledně předpěstování zeleniny doma v paneláků kterou potom budu sadit na zahradě ven. Předpěstování se mi moc v předešlých letech nedařilo , rostlinky byly tenké a dlouhé po přesazení buď nevyrostly nebo jim to trvalo dlouho. Mám koupené sadbovače s víkem a dávám je na parapet na sluníčko, Děkuji předem za radu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.17 11:22

Sadbovače s víkem, super dokud nevyroste první pár pravých lístků. Pak je třeba vyjednotit přesadit do chladnější místnosti (cca15st.C). V teple se právě děsně vytáhnou a pak to není ono. Nejsou otužilé a přesazení ven je pro ně šok.

Málo kdo má ale doma místnost s 15st.C a dostatkem světla. :(

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.02.17 11:55

Máte pravdu nenám místnost s nižší teplotou a to ani ve sklepě kde vedou trobky s topením a teplou vodou , je to docela problém.

Datum: 12.02.17 11:47

Musíte napsat kterou konkrétní zeleninu chcete předpěstovat. Na každý druh platí jiné pravidlo.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.02.17 11:58

No od každého něco jinak jezdím na trhy a tam kupuji flancky. Spíše jsem chtěl odstranit problém a pěstovat si je doma sám podle potřeby.

Datum: 12.02.17 12:13

Je to tak jak píše kejikl, na vyklíčení teplo ale pak chladněji. Pokud to nemáte doma ani znovu předpěstování nezkoušejte a kupte si raději někde sadbu.

Mimochodem co je to "flancky"? Ještě jsem se s tím slovem nesetkala...

Datum: 12.02.17 12:40

U nás ma Moravě je flancka nebo flancek sazenička kterou koupíte na trhu a je již připravena na přímý výsev ven do záhonku :)

Datum: 12.02.17 12:14

Nojo, ale to pořád nic neříkáte. Třeba můžete pěstovat sazenice zelí, květáku, kedluben a tak dál a také rajské, papriky, dýně a okurky. A postup určitě není stejný, ani klimatické podmínky. A o tom to je. Něco se totiž vyplatí předpěstovat doma a jde to bez problémů a něco ne. Také netušímk co je "flancka".

Od: liduli
Datum: 12.02.17 12:26

Flancka...sazenice

Datum: 12.02.17 12:46

no mám li to vyjmenovat tak alespoň okrajově Cukety , kedlubny , zelí jak bílé tak červené , papryky , okurky , saláty , kapusty, a tak dále vše mi vždy v pohodě vyroste na zahradě ale jen když koupím sazeničky (flancky) ale vím že jsou lidé kteří dokážou vypěstovat sazeničky i doma (v bytě ) jen mi se to nedaří

Datum: 12.02.17 15:29
Papriky tak koncem února, rajčata o 14 dní až měsíc později. Košťáloviny vůbec nespěchají a cukety s okurkama ještě později. Tam se , když je dobrý rok nestane nic ani když je člověk seje přímo na záhon. Na noc je přiklopit velkou sklenicí nebo bílou textilií a po zmrzlých vše doženou.

Datum: 12.02.17 21:45

Na pytlíčkách jednotlivých zelenin je napsíno, který měsíc se seje,kdy přesazuje, sklízí a i jaké stanoviště to potřebuje. Nic víc není potřeba znát.

Teď v únoru to chce už začít s paprikama.Na jiné diskuzi se píše, jak na ně.

Mě se taky často sazeničky vytáhnou a jsou z nich "nitě", ale to bývá, když na ně nejdu včas je přesadit.

Jen mě napadá, jak ostatní radí v dalším stádiu je dát do nižší teploty, tak někde na chodbě/schodišti nemáte chladněji?

Pro případné kolemjdoucí zájemce tam pověste cedulku, že tohle se vykouřit nedá, aby to nechali na pokoji

Datum: 12.02.17 23:39

Pro Vás bude jednodušší si sazenice koupit. V bytě vám vyletí, v miskách netrefíte vlhkost substrátu a začnou Vám některé druhy padat. Jiné trpět suchým vzduchem. V zahradnictví případně při výskytu škůdce či houbové choroby použijí postřik. Doma se to nedá. Cukety a dýně nemají rády předpěstování, nejlépe je vyset až v květnu na místo, jelikož rostou rychle. Asi neljíp Vám půjdou rajčata a papriky. Dejte těsně k oknu. Ty brukvovité / zelí, kapusta, kedlubny/, ale i celer, salát se nejlépe předpěstují v pařeništi nebo skleníčku. To, co bude na trhu v květnu, toho doma nedocílíte.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.02.17 08:44

Tady máte odkaz jak na to. Ráda bych to sem napsala, ale je toho tolik, že bych to přepisovala hodně dlouho. A navíc, Vy si můžete sám vybrat co přesně Vás zajímá. Také se koukněte na ratifikaci semen. Já jsem to neznala a je to moc zajímavé a důležité.

http://www.ireceptar.cz/zahra…dbovaci-tablety-miniskleniky/

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.02.17 09:04

Děkuji za príma odkaz už jsem se na to díval a vyzkouším ty rady , chtěl bych si vypěstovat sazeničky i v pozdější době abych měl třeba salát i v Srpnu a ne jenom na jaře :)

Datum: 28.02.17 22:12

Třeba salát není problém,jen musíte na léto sít celoroční odrůdy,které v létě nevybíhají do květu.Já každý cca měcíc naseju trochu salátu přímo na zahradě a průběžně rozsazuju jak dorůstá a salát máme celou sezónu.

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.