Řez kiwi

Od: Datum: 27.01.17 19:43 odpovědí: 15 změna: 12.08.17 00:38

Chystáte se v únoru stříhat kiwi, nebo v jinou dobu?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.01.17 17:44
Kiwi je blízký příbuzný angreštu a u angreštu se doba prořezávání uvádí většinou jako " v předjaří " tedy v době než naraší pupeny. Myslím že při letošní zimě hned tak něco rašit nebude takže kdo počká na březen ten nic nepromešká.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.01.17 18:21

Já, že jsem četla od pěstitelů. že stříhají koncem února. Tak raději počkám. Stříhla jsem vždy v únoru.

Datum: 07.02.17 08:18

Totak. Kiwi a blízký příbuzný angreštu? Ale notak, Totak ;)

http://www.zahradkarikarvina.cz/actinidia-cnelkovec-kiwi/

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.02.17 06:43

Těšil jsem se na technologii řezu, ale to asi nebylo v otázce. Čeká mne to také, už mám zarostlé půl chaty, instrukce musím někde sehnat.

Datum: 07.02.17 11:35

Taky by mně zajímal nějaký detailkní obrázek řezu, hlavně postrnního obrostu, zda střihat za 5. listem, nebo blíž? Kiwi mám 5 ks, několik let, ale kvete jenom samec, tak reviduji, jestli to není špatným střihem.

Datum: 07.02.17 16:04
Koukám že jsem žil v bludu ale podle wikipedie nejsem sám . viz Wikipedia - Předkem dnešního kiwije Actinidia deliciosa , která je původně z Číny. Jiný předek kiwi, také Actinidia, byl opět nalezen v Číně. Kiwi zde měla různé názvy, včetně „jang-tao“ ( čínsky znaky ). Semena začala cestovat světem a brzy se rozšířila do
Japonska a na Sibiř . Počátkem 20. století byla kiwi „představena“ Novému Zélandu a také zasazena. Původně si lidé, kteří kiwi ochutnali, mysleli, že chutná po angreštu, proto jej pojmenovali také čínský angrešt či angrešt Číňana. Kiwi však s angreštem a jeho rodinou nemá nic společného.

Datum: 07.02.17 18:23

Nojo, nikdo nejsme neomylný, zas taková tragédie se nestala.

Od: vrana
Datum: 02.08.17 15:38

Kopanec jako hrom. Aktinidie /actinidia/ pocházejí z dálného východu a hlavně číny.V číně je jden z největších botanických rájů, druhý je v jižní americe.My jsme tady asi na 50 stupni severní šíře. Je tu dost zima. Kdyby jste šlo po tom 50 stupni na východ přes rusko, přes sibiř až na dálný východ, přímořská oblast, tak na 50 stupni je tam zima stejně jako u nás, ale tam už rostou všelijaké aktinidie /kiwi/ v lese.A kdyby jste šli odtud na jih, až k rovníku a až 7 stupnů za rovník, tak po cestě od 50 stupně všude budete potkávat různá kiwi.Ale ty, které rostou na rovníku ani v subtropické oblasti vám u nás neporostou.Porostou vám druhy: kolomikta, arguta.Každý musí mít svojeho samce krom výjimky, když seženete samosprašnou samici.všechnmy vyžadují vláhu, ale ne zamokření.Kolomikta musí mít ocelové pletivo okolo malé rostliny, jinak ji v noci může zničit kočka. Druh kolomikta přináší ovoce, které je asi nejzdsravějším ovocem na světě pro obsah vitamínu C. Kiwi z obchodu ho má okolo 60mg na 100gramů ovoce. Kolomikta odrůda vitakola ho má 1520mg.
Asi by to chtělo chtělo rostliny nedávat na přímé slunce, ale 5-7 hodin denně postačí.Sází se samčí a nedaleko i samičí rostlina. e-clematis Rostliny musí mít přiloženu originální cedulku, jinak často jde o podvod.Podvodné firmy u nás žel jsou. A jsou i neodborné, což vyjde skoro na stejno.Zneužití internetu je časté.
Druh arguta se řeže často, kolomikta skoro vůbec.Řez aktinidií se má provádět v době od června do října, a nikdy jindy.řez jindy poškozuje rostliny, ztrácejí mízu.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 02.08.17 19:57

A jak se pozná Arguta od Kolomikty?Mám jich tu 5 ks a za ty roky už netuším, co mi to vlastně zbylo. Měla jsem jich víc, ale některé vymrzly. Nebyl při stavbě čas se jim věnovat, vrzly se do země a cedulky po čase fuč. Nebo se to dá někde na internetu zjistit, jaké listy která odrůda má?

doplněno 02.08.17 19:59:

Je pravda, že se mají výhony zkrátit až po místo, kde mají sílu tužky a obrost za 5. listem?

Datum: 02.08.17 22:09

druh podle litu, ale nemám to vyfocené. kolomikta od arguty velmi snadno, je v tom veliký rozdíl.Kolomikty, hlavně samci barví listy už od jara.I některé samice to dokážou. Také jiné druhy aktinidií barví listy třeba aktinidie stříbrná do stříbrna.
Samec stříbrné nádherně voní v když kvete.
Argutu řežeme asi tak jak píšete. Nemám tady snímek listu, jen z kolomikty je tenhle.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 02.08.17 22:22

I tak děkuju. Tyhle listy nemám, jen zelené, ale růz. tvarů.

Datum: 03.08.17 14:44

Výše uvedený snímek barevných listů je za samce kolomikty. Je možné, že ten vám chybí.I arguta musí mít svého samce arguta aby plodila. Jen málokterá arguta je samosprašná.Samosprašné však u nás byly hodně prodávány /odrůda weiki, issai/.Možná vám to teda ta arguta bude plodit. můžete mi zavolat na tel. 775161659, abych se pokusil vám pomoci, bydlím e ve frýdek První snímek tady je keř kolomikty samec.

Datum: 04.08.17 00:21

Moc děkuji za ochotu. Teď tu mám malá vnoučata na hlídání. Až to půjde, tak se ráda ozvu, nebudu -li obtěžovat.*ua*

Je to nádhera na fotkách. Zatím mi kvetl jen jeden samec. Za ty roky!

Datum: 05.08.17 16:29

Odrůdy, které se prodávají jsou málo známé.Často se tohle stává, že se dostanou koupit odrůdy, které pozdě plodí a málo kvetou a plodí. Zkuste je řezat ted tak jak jste psala.jeden neabo dva velké výhony se vedou nahoru a asi v metr 80 se odvedou do vodorovna.Ty se nechávají dlouhé. Jiné se řežou, zkracují.Mohou být vedeny v několika úrovních, aby se vyplnila stěna. Já nemám odrůdy argut vyzkoušené.Nejúrodnější ted je odrůda extaze, ale není dostupná, nesmí se množit.

Datum: 12.08.17 00:38

Konečně kvalitní obřázek střihu z blízka, to snad na celém internetu neni. Alespoň ani na videích jsem nenašla. Vaše číslo jsem si uložila a zavolám, jak budu mít na to čas a klid. Děkuji moc.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.