Jaké pokojové rostliny do panelového bytu?

Od: Datum: 02.01.17 09:41 odpovědí: 16 změna: 15.01.17 11:14
avatar

Prosím o radu.

Jaké jsou nejvhodnější pokojové květiny k kpěstování v panalákovém bytě.

Obývací pokoj + malý pokoj na jih, ložnice a kuchyně sever směřující. Byt je po rekonstrukci se suchým vzduchem, často větráme, ale přesto se objevily mšice na Kalanchoe.

Které rostliny-květiny pěstovat,moc místa nemáme.Budu vděčná za každou radu ,děkuji předem Ani.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 02.01.17 10:39

Na jih třeba voděnku (tradescantia), africkou fialku (sant paulia, nejlepší je snad fialová i když jich existuje spousta druhů a barev), blázen, šplavník, šphavnice (scindapsus), tchýnin jazyk (sanseviera), na sever třeba kromě africké fialky totéž a navíc palmu (yucca, juka), pokud máte hodně studenou ložnici, což má někdo rád, tak by vám tam mohl jít i vánoční kaktus (schlumbergera, viz http://abecedazahrady.dama.cz…k/jak-pestovat-vanocni-kaktus ), atd. Kaktusáři vám možná poradí opravdové kaktusy, sukulenty. Atd...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.17 11:22
avatar

Moc vám děkuji s přáním spokojeného celého roku 2017 hlavně zdraví a štěstí! Ani.

Datum: 02.01.17 12:38
avatar

Za jednu z nejméně náročných pokojových rostlin považuji zelenec (chlorophytum). Můžete ho dát prakticky kamkoli, můžete nějaký čas zapomenout zalévat a on všechno přežije. Ovšem při průměrném opečovávání je to pěkná zdobná rostlina. Při velmi dobré péči nádherná rostlina. Přitom na pořízení docela levná. Při odštípnutí někde v čekárně nebo na úřadě dokonce zadarmo.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: host*
Datum: 02.01.17 14:37

bimbam: kdybych mohl, dal bych vám bod.

Zelenec je skutečně nejskromnější a nejvytrvalejší kytka, v kancelářích vydrží zahulený vzduch, ozon z kopírky, sypání popele z cigaret do hlíny, vydrží po dobu dovolených i bez zalévání a ještě k tomu vykvete skromnými bílými kvítky a ještě vytáhne dlouhou lodyhu na které je nová rostlinka, kterou se dá zelenec rozmnožovat.

Nevadí ji náhlé slitování a přelití vodou, dokonce se dá odnož jenom tak vložit do skleničky s vodou, kde se zakoření a pěkně rozroste. Někde v kanceláři jí dobří lidé místo květináče uříznou asi 10 cm vysoký spodek od PET láhve, dají do něj vodu a odnož zelence, postaví na okno nebo na okraj stolu nebo na regál nebo na skříň, a když na něj třeba týden zapomenou a pak opět dolijí vodu, zelenec stále roste. Milá, skromná kytka do tvrdého průmyslového prostředí slévárny, prašných provozů, do zahulených kanceláří, do místností, kde se přes den topí a v noci ne, ale také do kuchyně, kde se vaří i do bytu, kde je stálá teplota i vlhkost nebo i suchost. Nebo i do ložnice, kde čistí vzduch a nesmrdí jako voskovka, která když rozkvete, tak se musí dát z ložnice pryč.

Jen když je zelenci opravdu sucho, tak mu začnou zasychat konce listů a tím tiše a nenápadně prosí o zalití, aby zase mohl dál růst. Jsou zhruba dva druhy - jeden s celými listy zelenými a druhý s bílým podélným proužkem po celé délce. http://www.dumazahrada.cz/zah…rada/pestovani/21499-zelenec/

Voskovka... také dobrá pokojová kytka. http://www.chovatelka.cz/clan…estujeme-hoyu-neboli-voskovku která má tuhé listy a stále se natahující liánovitý stonek, který lidé často stáčejí do kolečka velikosti asi tak velké gramofonové desky, aby se nerozrůstala moc daleko. Když vykvete, květ dříve ucítíte než uvidíte. Květ je velmi krásný, dužnatý, silně voňavý, vykvete obvykle večer, když se lidé dívají na televizi a pak cítí zvláštní silnou vůni. Více na webu, například http://www.ireceptar.cz/zahra…evisle-s-kvety-jako-knofliky/ apod.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: balzerka
Datum: 02.01.17 13:25

Co jde v těchto podmínkách vždycky i když se zapomene zalít, je tlustice, Crassula. Roste pomalu, vypadá dekorativně, neopadává a když ji po čase chcete zmenšit či tvarovat na bonsaj, tak ještě z ustřižených větviček vypěstujete nové mladé. Žádní škůdci.V létě se dá strčit na balkon. V případě, že poroste ve stínu, tak se víc vytáhne a už tak nezdobí. Já z ní měla 40letý krásně tvarovaný stromek s kmínkem jako chlapská ruka. A tu jsem darovala ke čtyřicetinám . Je více variant, ale žádná nekvete, jen tak jednou asi za pět let malými bílými hvězdičkami.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.01.17 19:04
avatar

Zdravím. Myslím, že vás potěším. Již velmi dlouhé roky se všichni šlechtitelé na celém světe snaží vyšlechtit květiny, které dobře porostou právě v panelákovém bytě. A daří se jim opravdu skvěle. Dokonce prošlechtili i orchideje tak, že dobře rostou, ale i kvetou v paneláku. Vy si tudíž můžete zvolit prakticky cokoliv. Najeďte si na internetu na "Pokojové rostliny" a vybírejte. Do vašeho obýváku můžete dát květiny vyžadující slunce, na severní okna pak rostliny snášející polostín až stín. Vynechte jen ty kytky, které nutně potřebují chladné přezimování. Nezapomeňte si přečíst, jakých rozměrů se květina dorůstá, aby vás pak vaše zeleň nevyhnala z bytu. ;) Ida

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 10.01.17 18:22

Dobrý typ:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.17 06:25
avatar

Mezi kuchyní a jídelnou s okny k severu /1 velká místnost/ jsme umístili květinovou stěnu. Měla jsem na ní převážně bromélie. Dobře tam rostly, dokonce i kvetly. Před rokem jsme stěnu odstranili, kvůli místu. Bromelie jsem darovala /inzerát/. Ale stejně to byly ty nejvděčnější rostliny.

Měla jsem mezi nimi i zelenec, bílý vánoční kaktus a pryšec běložilný. Žádné z těchto rostlin nevadily okna k severu, dobře tam prospívaly. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.17 09:34
avatar

Děkuji vám za rady, my nemáme velké pokoje, mohu mít jen několik květin na nábytku, ale převážně na parapetech. Na severním okně se skutečně teď daří vánočnímu kaktusu, zelenec mám v obyvácím pokoji, vedle v malém pokoji na jih přezimovává docela úspěšně kala a antuhurie, snad neuhynou v pokoji se netopí. Vytápíme jen obývací pokoj na jih a kuchyň,když tam jdu vařit, ta je na sever, zatím je tam tzv. " rýmovník ", který jsem dostala, docela se mu daří.

Snad budu moci mít více květin i něco v létě na balkoně, je sice malý, ale bez květin to není ono.

Ještě jednou děkuji za rady s přáním pohodových dnů po celý rok Ani.

Od: host*
Datum: 12.01.17 13:56

Do malého bytu malou květinu: zkuste do květináče zasadit obyčejnou kuchyňskou cibuli a až vyroste nať, tak ji ostříhat, na prkénku nakrájet na malá kolečka, nasypat na chleba se sádlem a máte užitečnou květinu. Někdo má doma v květináči šnytlík (pažitku), někdo petrželku, šetrné hospodyňky i uříznutý vršek z mrkve nebo petržele položily do mělké mističky s vodou a když z vršku mrkve nebo petřželky vyrašila mladá nať, opět měly čerstvé bylinky do polévky nebo pomazánky. Samozřejmě se dají koupit různé zelené bylinky do kuchyně a než se snědí, tak se s nimi kuchařinka i rodina může těšit, zalévat je, čichat k nim a občas si uždíbnout na chleba s paštikou, nebo je normálně stříhat do omáček, polévek atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.17 18:49
avatar

Na okně pěstuji už léta orchideje a jsou stále krásné. Já bych si dovolila přidat ještě dodaz, které květiny se hodí do tmavašího bytu nebo dál od okna, děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.17 18:55
avatar

Dporučím vám aspidistru - kořenokvětku. Je neprávem opomíjená. Ale když je vzrostlá, v krásném květináči a v chladnější ložnici, nadělá velikou parádu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 13.01.17 20:24
avatar

Zdravím. Aja, předně se musím přiznat, že vždycky obdivuju krásu vašich orchidejí. *palec* Na stanoviště dál od okna se moc dobře hodí africké fialky. Je to jedna z mála květin kvetoucích líp v bytě, než na okně. Je jich moc druhů, lze si dobře vybrat. A pokud máte ráda i krásné listy bez květů, já miluju begonie ze skupiny rex. Je jich taky moc druhů a jsou vyšlechtěny tak, že snesou klidně i suchý vzduch, jinak upřednostňují vzduch vlhký. Taky jsou moc pěkné maranthy. Těm se dobře daří v ložnici nad postelí, kde dýchají to, co vy vydechnete. Pokud máte i stinnější místo, tam se daří dobře třeba netíku (pokojová kapradina). Tomu ale nesmí zem vyschnout, jinak mu zaschnou stvoly s lístky. Ale pokud se to stane, stačí u země všechno ostříhat, a on znovu obrazí. Je to jemná krása. Pokud máte chladněji, do krásy vám poroste ledviník. A do běžných podmínek, dál od okna, lze dát některý z menších pokojových bambusů. Když se mu dobře daří, 1 x do roka i vykvete krásnými jemnými klásky. Je moc dekorativní. Pokud máte místo na delší převis, krásně vypadají žumeny. Všechny vyjmenované rostliny sama mám a doporučuju. Ida


doplněno 14.01.17 16:55:

Mel, dostala jsem ho asi před 15 lety od kamarádky jako dárek. Ale uvědomuju si, že jsem ho vídala v Litoměřicích na Zahradě Čech u pána, který prodával bonsaje. Měl tam bambusky zastřihávané do "kopečku" jako doplněk bonsají. Tak možná tudy vede cesta - prodejny pokojových bonsají. Nebo zahradnictví Kruh, specializují se na tropické rostliny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mel®
Datum: 13.01.17 20:37
Dobrý den, bambus je nádherný a já se ho už delší dobu pokouším marně sehnat- všude mají jen venkovní a ten by mě vyhnal z bytu dobydup :-D. Mohu se zeptat, kde jste jej sehnala?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.01.17 11:14
avatar

Po nápadu Idy bych ráda ukázala, jaké jsou moje africké fialky. Fotka je z dneška, kvetou mi bohatě celou zimu. Jsou na schodišti u skleněných cihel, směrem k jihu. Mám z nich radost. Jaga.

Další 4 kousky mám ještě na prkně nad nimi.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 14.01.17 17:40

Šáchor střídavolistý - Cyperus Alternifolius - zajímavá kytka do kanceláří i do bytu. Na dlouhé šťopce vytvoří jakoby paraplíčko z úzkých lístků. Množí se velmi jednoduše. Když vám někdo daruje jednu šťopku s listy, stačí ji zkrátit asi tak na centimetr a celé položit do mělké misky s vodou, v práci v nouzi klidně i do ušmiknutého asi 5 až 20 cm dolního dílu PET láhve od minerálky, naplněné vodou. Chce to vodu pravidelně dolévat a kytku nechat v teple zakořenit. Vyrazí mladé výhonky a nové šťopky i s listy. Když je někdo líný nebo nemá čas ho přesadit, může rostlinku dát do hlubšího hrnce nebo kbelíčku s vodou a roste i tam. Chce spoustu vody, nenechat přes dobu dovolených uschnout.

Viz http://www.ceskestavby.cz/rostliny/sachor-cyperus/ nebo http://zahradnikralovstvi.cz/sachor-stridavolisty.html apod.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.