1x

Stromky k plotu

Od: Datum: 30.12.16 21:22 odpovědí: 31 změna: 12.01.17 11:07

dobrý večer , chci radu od někoho kdo rozumí zahradnickým úkonům a poradí mě. mám plno záhonků s květinami, keři a hlavně s plevelem. Už je toho na mne moc a rozhodla jsem se že to z větší části zatravním. Jak mám postupovat a ještě něco. chci k jedné části plotu asi 20 m dlouhé zasadit tůje a cipřiše . Existuje ještě jiný druh keře,,,,,, který rychle roste a je odolný na studené podnebí v horách? děkuji za každou radu. a přeji hezký vztup do nového roku...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.12.16 21:31

Po trápení s tůjema, kdy mi vždy polovina umřela nebo začala reznout jsem zasadil kolem plotu buky. Nahusto, asi 50 cm od sebe. Listí opadá až s příchodem nových na jaře, celoročně neprůhledný, dobře udržovatelný. Větvičky jsem mezi sebou sem tam zapletl, kde bylo potřeba přistřihl. Po 7 letech mám výšku cca 2,5m a tam kde trochu přeroste, na podzim zkrátím. Naprostá spokojenost za zlomek ceny.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.12.16 21:36

Pokud to chcete jako živý plot, tak za sebe můžu doporučit habr. Vypadá parádně, roste rychle a vydrží hodně.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.12.16 21:40

Korina. Přesně - habr. Tůjky můžou jít a nemusí. Nebo Ti pět let porostou pěkně a potom semtam některá uschne a už máš v plotě díru. Habrový plot je krásný, vděčný a věčný ;)

Datum: 30.12.16 23:59

moc děkuji a habr , jak vypadá? jo chci aby mi to trochu oddělilo od uličky kde pár lidí chodí. Pravda , tůje zrezaví , mám je na dvou stranách a zajímavé je že ve stínu za chatou jsou vysoké a mohutné a na slunci kde mají možnost růstu reznou.ale celé léto zalívám poctivě.Včera jsem tam zajela a chuděry tujky nevypadají dobře.Kde prosím ten habr prodávají , asi v zahradnictví že.A ještě jaké travní semeno mám zakoupit na ty záhony?já bych chtěla takový ostrůvky do výšky , nakonec třeba kopretiny a jinak trávu. díky škoda že tu není nikdo z Liberce mohl by mne poradit osobně. Tak moc díky a hezký silvestr. My už trochu slavíme vždy 30 prosince.hlavně at už je jaro, jo habr ne hadr?

Datum: 02.01.17 08:36

Nyní jsou thuje do hněda,protože ukončily fotosyntezu a chlorofyl se z jejich jehlic vytratil. Jinak thuje occidentalis,tedy zeravy západní snesou dost vláhy. Původní Thuja occidentalis,je schopná růst i podmáčených půdách. Ač se různě dočtete,že snáší dobře sucho,není to pravda.Vyhovuje jim špíše hluboká a chladná půda s dostatkem vláhy. Lidé masivně vysazují thuje,ale myslím,že díky suchým rokům jich dost do budoucna vezme za své. Tu zmiňovaný Amelanchier(Muchovník),je keř vzpřímeného vzrůstu,takže se spíše chodí do volně rostoucích živých plotů a s předsadbou. Za mě doporučuji třeba Spirea X vanhoutteii. Ten sucho snese mnohem lépe než thuje. Dobře se stříhá,kvete časně a bohatě,takže,pokud chcete aby kvetl každý rok,je třeba ho šmiknout hned po odkvětu.

doplněno 02.01.17 08:38:

Spirea x vanhoutteii

Datum: 31.12.16 00:18

Je toho na mě moc - no jo, ale tyto živé ploty se musí dvakrát ročně zastřihávat, tak zvažte, jestli budete později až dosáhnou požadované výšky, schopna lézt po štaflích, nebo objednáte zahradníka.

Na tůjích mě vadí opad rezavýho jehličí a takový pohřební dojem. Habr musí být dobře zapěstován, založen a stříhán od malička, aby neměl dole dlouhé větve a nahoře hustou sestříhanou hlavu, jak je to někdy vidět častý prohřešek v zimním období. Na jaře a v létě je pěkný, zelený, potom na zimu trochu opadne a listy zhnědnou. Vše o řezu, pěstování, zalévání, druhy a další info najdete na www.habry.eu

Byla bych také pro habr hlavně kvůli ptactvu. Doporučuji kónický řez. Sadba se sežene všude v zahradnictví, když nebudou mít, tak je pro Vás objednají, nebo z E-shopů. Není drahý a je nenáročný

Datum: 31.12.16 05:13
Jak jsem před lety chodil na houby, všiml jsem si habrové mladiny. Velké množství habrových "stromečků", vlastně jen tenkých kmínků, tak 60-80 cm vysokých, nahusto vzrostlých semenáčků. Nedalo mnoho námahy jich několik desítek vytáhnout i s kořeny ze země.
Na druhý den jsem je daroval kamarádovi k narozeninám.
...
Dnes je z nich nádherný živý plot, různých výšek podle potřeby. Případné nedostatky se daly lehce dosadit.
.
Je pravdou, že tenkrát jsem porušil lesní zákon.
Případná Vaše dohoda se správcem lesa či hajným o odběru těchto náletovych dřevin by pomohla lesu, i peněžence.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 31.12.16 06:29

díky všem a hezký den přeji. Jdeme na to . at se vám všem daří v novém roce. Korina

Od: balzerka
Datum: 31.12.16 10:13

Já bych do tůjí nešla, půjdou do nebe a budete muset buď stále stříhat, nebo žít ve stínu velikánů. Já bych si vymyslela jedlý živý plot.Třeba takové muchovníky. Nerozlezou se, plodí brzo a postupně.Výš, jak 2,5 m nebudou / teda moje ne/, na podzim jsou dekorativní, mají listy do červena. Snesou střih začátečníka. No a prostřídala bych to s jinými plodícími keři.Sem tam nízkou aronii -černý jeřáb, ten plodí zas na podzim, nebo kamčatské borůvky. Viděla jsem velké metr a půl. Někam, kde je prostor, tak dřín. To je taky jedlé, ale chce to víc místa,stejně jako lísky/oříšky/. Taky se dá na osnovu ostružiník nebo maliník, ale to je pracné. A když to nesklidím já, tak ptáčci.

Od: host*
Datum: 31.12.16 13:16

Připojím se k předchozím rádcům a budu jim přitakávat. Tak, tak..

Dvacet metrů thůjí a cypřišů? Jestli je teď prací na zahrádce na vás moc, tak si ji ještě přiděláte. Thůje a cypřiše z počátku rostou zahradníkům pro radost pěkně rychle, ale je to jako v pohádce Hrnečku vař. Je třeba je včas stříhat a udržovat, jinak se rozrostou nejen do výšky, ale i do šířky, prorostou k plotu a pak i skrz plot a jestli se k nim zezadu nemůže a stříhat je i zedadu, prostou do šířky, zelené bude jenom na koncích větviček a uvnitř strom prosychá, což je normální.

Když budou keře na výšku prsou, kdy se ještě dá v předpažených rukou držet nůžky, ještě to jde, ale jakmile přerostou nad hlavu nebo ještě výš, budete potřebovat štafle, silného zahradníka s motorovou pilou na seřezání do požadované výšky a také valník na odvoz ořezaných větviček na skládku bio-odpadu, protože na kompost je nedáte, navíc jich bude hodně moc. Stříhat a udržovat se musí několikrát do roka. Navíc při stříhání při sluníčku, v tričku bez rukávů je častým následem tření o kůži a vdechování uvolněných silic alergická reakce, zarudnutí a svědění kůže, někdy i zvýšená teplota a motání hlavy.

Břečťan a psí víno na plotě také nejsou výhra. Je to sice hezké, ale břečťan se šíleně rozrůstá, navíc při stříhání rozkašle každého kdo je blízko. Psí víno se dá ukočírovat. Jasmín, spirea, ligustrum a podobné keře se také musí několikrát do roka stříhat, ale dá se je udržovat normálními velkými zahradnickými nůžkami a velkým trakařem na vyvážení větviček na skládku. Někdo zkouší malé habry, které se dají tvarovat, ale nesmí se nechat moc vyrůst, jinak poměrně rychle vyjede třeba do pěti metrů výšky, v zimě opadá. Habry se musí stříhat a tak se dají udržovat poměrně malé a úzké, ale kmínek jim časem stejně hodně zesílí. Jsou pěkné, ale zaberou na šířku dost místa http://www.habry.info/habr-na-zivy-plot/ nebo http://www.habry.eu/?name=zivy-plot-z-habru&page=stranka5 a v tom třeba obrázek http://www.tulak.cz/!picx/30053.jpg , víc než by zabrala zlatice, jasmín nebo jiné keře do živého plotu. Záleží na tom, jak máte velkou zahrádku.

Maliny? Jsou hezké, odolné i počasí ve vyšších polohách, chutné, ale v příhodných podmínkách se hodně rozrůstá, proroste do zahrady nebo i pod plotem k sousedovi. Dnes je hodně druhů, dá se vybrat, třeba i vysoké a slaďoučké ostružiny. Nebo si zkuste vysadit několik keřů kanadských borůvek, chce to vybrat dobrý druh, je jich hodně, ale pro vaši polohu (horskou? podhorskou?) jsou zřejmě ideální.

Od: balzerka
Datum: 31.12.16 16:10

Názoru na Muchovník- Amelanchier, jsem se nedočkala. Měla jsem řádku osmi těchto fajn keřů, asi 60-cm od sebe.které se hned odspoda větví, a považuji to za ideální. Nevymrzaj, nerozlézají se, vyrostou docela rychle, kvetou bíle, plodí brzo a pravidelně a postupně. Zavařovala jsem je, když jich bylo víc. Tím jsem odblokovala naši zahradu od zraků sousedů. Oni si je chodili zobat z jejich strany. Vlastně první ovoce, když se čekalo, až zčervenaj jahody. A zkusila bych více odrůd. Když jsem dva dokupovala, byly zase jiné, měli řidší střapce i chuť trochu jinou.

doplněno 31.12.16 16:20:

Nemají zvláštní nároky na půdu, výhodou bude lehčí humózní nepřemokřená. A mají rády slunko. Měla jsem je na jižní straně. Už tam nebydlím, jinak bych je nafotila.

Od: host*
Datum: 02.01.17 11:01

Jestli chcete nějaký zajímavý keř, který se u nás tradičně pěstoval na jižní Moravě i jinde, zkuste klokoč. Slovo klokoč vám připomene klokočí, chřestivé tobolky s kulatými hnědými semeny, ze kterých se vyrábějí růžence. Keř dorůstá asi i 3 až 5 metrů, záleží na tom, jak se udržuje vysoký. Má bílé květy, zdobí celým svým tvarem i květem. Podle http://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=592 je prý mrazuvzdorný až do min -29°C (tak to autor píše, asi s tím má zkušenost). Více na http://www.puvodnikere.cz/kat…oc-zpereny-staphylea-pinnata/ kde jsou i fotografie.

Pokud si zasadíte pár keříků ptačího zobu, typického pro živé ploty kolem hřišť apod., s drobnými hustými tmavými lístečky, drobným kvítky a pak černými bobulkami, které zobou ptáci, stačíte ho stříhat jen dvakrát, třikrát do roka, větvičky jsou slabé, velké ruční zahradnické nůžky ho snadno poberou a pokud budete mít štěstí a najde ho jeden z našich nejkrásnějších velkých nočních motýlů, lyšaj šeříkový nebo podobný, viz http://www.motyli.estranky.cz…rikovy--sphinx-ligustri-.html užasnete nad krásnou zelenou housenkou s červenobílým zdobením a výraznou ostruhou, velkou jako malíček na ruce a pak i zajímavým ale nenápadným, nočním motýlem.

Další zajímavý strom nebo keř je střemcha (prunus), která má husté trsy bílých silně i na velkou dálku voňavých květů. Nevýhoda je, že celý keř velice chutná mšicím, které obalují mladé větvičky tak hustě, že je to až nápadně ošklivé. Strom je úžasně dekorativní, pokud byste ho měli někde mimo zahradu, někde poblíž, bude svou bílou rozkvetlou a voňavou korunou lákat včely ze širokého okolí a všechno kolem na stovky metrů provoní silnou sladkou vůní. Viz https://www.garten.cz/foto/cz/1238/ velikost se dá udržovat stříháním.

Datum: 02.01.17 19:06

My máme břečťan a jsme velice spokojený.Hlavně přes zimu neopdává.

Datum: 03.01.17 10:52

zdravím vás a děkuji za tolik tipů že mi jde hlava kolem. ty keře kvetoucí jsou nádherný, ale já potřebuji něco co se tak často nemusí stříhat.Měla jsem tam po původním majiteli ty keře s těmi černými bobul. asi 40 let to tam prý bylo.Kolem celé plochy 420m.na jedné straně jsou už tůje a cipřiše, jedna strana má ještě ty půvpodní ale to mi nevadí to sousedí s druhou zahrádkou souseda.Na podzim jsme tu stranu do uličky vykáceeli , ty kořeny to bylo něco. A ted právě nevím co tam dát. zatím tam je plot pouze 1,30m a je to jak ve výkladu, je vidět celá chata a zahrada. Ale ta puvodní to už byly jen klackyy 2 m. a nahoře to obrustalo.Musím si to pořádně přečíst a rozhodnout se . potom vám nápíši a dcera mi to vyfotí a pošlu to na ukázku. díky za trpělivost. ted je tam pul m. sněhu. do jara to vše zjistím díky moc Korina

Datum: 08.01.17 20:12

Tady je jeden zásadní problém, že co roste rychle, to se musí i často stříhat. Takže si musíte vybrat kompromis.

Datum: 09.01.17 21:51

Na jednom vlákně jsem tady vysvětloval pojem "tůje"...

Když jsem před 20 roky zakládal okrasnou zahradu tak jsem všechno zelené měl také za tůje, nějaký rok mě to pěkně prohánělo až jsem si pořídil odbornou literatůru a začal se vzdělávat, poznal jsem jak je to vlastně krásně zařízeno, že každý druh, či kultivar tůje byl k něčemu předurčen a vypěstován.Třeba Thuja plicata kterou jsem si pořídil se mi líbila krásnou svěží zelení i v zimě a prodejce se dušoval jak krásně roste...ano, rostla až moc, proto jí také množil, dokáže vyrůst 80 cm za rok a prodejce ji po nařízkování druhý rok prodával...Dneska když procházím kolem zahrad a vidím tyto tůje sázet, je mi majitelů líto jak se snaží a bohatě je zalévají.Ještě horší je vychvalování modrozelených kultivarů na živý plot což není nic jiného než cypřiš kolumnaris(Camaecyparis lawsoniana Columnaris glauca)který časem vyroste v dost velký strom a nepomůže ani každoroční stříhání.Zkrátka ten velký kořenový systém dává hodně energie která musí někam jít, když nemůže do větví roste kmen který má po 20 letech 20 cm v průměru a je li zasazen blízko tarasu, kořeny pěkně nakloní plot.Zahradníci ještě někdy doporučují vysazovat tůje pěkně 30 cm od sebe, proč asi, aby se jich hodně prodalo, jenže za pár let ty tůjky vysají i vláhu sousedům a stává se právě prosychání a hynutí těch slabších.Já osobně mám u silnice smaragdy(Thuja occidentalis Smaragd) a u sousedících pozemků buxusy.Jistě mi bude spousta lidí oponovat, ale já jsem zatížený na stálezelené dřeviny, zahrada je zkrátka hezká většinu roku.

http://karelka.rajce.idnes.cz/zahrada/#

Datum: 10.01.17 21:09

mam asi 7 druhu keřu a nestříhám,není duvod stříhat keře,jednou za 2 roky,některé trochu prořežu a a živý plot mam v podstatě bez starostí a některé i s plody.

Datum: 10.01.17 21:46

Některé keře a stromy se nemusí řezat protože mají svůj přirozený tvar, já netvaruji ani jednu borovici, někteří "zakrslíci"také nepotřebují úpravu.Já stříham jen živý plot z buxusu a několik čínských jalovců.

Vlastně jednu borovici zaštipuji, tu před domem.

Datum: 11.01.17 11:46

Jestli si někdo myslí, že si založí zahradu ať užitkovou nebo okrasnou a nechá vše růst jak samo chce, dočká se špatného výsledku.Však o svůj zevnějšek je také potřeba se starat, o auto o dům a kdo se nechce starat, je lepší když nic do země sázet nebude.Jednou přijde čas, že se musí tvarovat, řezat a sekat, všichni obdivují asijské zahrady kde rostou desítky let krásně tvarovaní jedinci, nebýt tvarování a stříhání brzy by z toho byl prales a jak už jednou dřevina nevhodně přeroste, špatně se vrací zpět.

Datum: 11.01.17 13:12

Spiraea-tavolník:tady někdo ošlehnul obrázek z této stránky což je bez svolení trestné: http://www.okrasne-skolky.cz/…olnik-van-houtteuv-detail-164 :Tavolník se musí několikrát za rok stříhat jinak je z něho koště a ten bordel z odkvétajécího keře nepřeji na zahradě ani nepříteli...

doplněno 11.01.17 14:07: Tady někdo píše:Nyní jsou thuje do hněda,protože ukončily fotosyntezu a chlorofyl se z jejich jehlic vytratil.-:)---------------------Až trochu sleze sníh, nafotím smaragdy co mám u silnice, nic se z nich nevytratilo, jsou krásné jako jindy což je jejich genetická vlastnost.Vedle má soused jiné tůje, nebudu střílet od boku nějaké názvy protože to nevím, ale ten rozdíl je obrovský, jsou opravdu prorezlé.

Od: mochna
Datum: 11.01.17 15:43

Od: host

Datum: 31.12.16 13:16

Tak na všem se najde nějaká ta práce, že?:(

Máte rovnou doporučit rákosovou rohož jako plot a náklaďák štěrku místo trávy, máte to bez práce:)

Asi jste panelákový typ, že.

Datum: 11.01.17 16:34

Kdepak Karelko, s většinou Vašich příspěvků nesouhlasím. Jste ten člověk jenž potřebuje mít přírodu dle svých představ a každou větev tím správným směrem (prosím bez urážky, je to vtip :) ) , mnoho dřevin např i ten tavolník není potřeba několikrát za rok stříhat, jen je zrovna u něj nutné jej správně ostříhat. Pak stačí ten správný termín a opravdu stačí jeden řez jedenkrát za rok.

Ale máte pravdu v tom, že každá zahrada potřebuje údržbu. Jen je otázkou kolikrát do roka. Ale správnou úvahou lze zásahy provést jednou do roka. Dokonce i ta betonová potřebuje občas zamést :D Obrovskou výhodou listnatých keřů, pokud se zrovna nezadaří, je, že se lze řezem vrátit zpět, dokonce i několik let zpětně a to i v přípatě, že údržba proběhly, ale nevhodné, což právě u těch "bezúdržbových" jehličnanů nelze.

Datum: 11.01.17 16:57

Karelka už není, protože tady má moc příspěvků, tak aby se prý dostalo i na jiné*smich*.

Víte já když jsem začínal s tou zahradou, poslouchal jsem rady odborníků, kteří psali, že stálezelené dřeviny jen na 20%zahrady, jinak listnáče, taky, že se zahrada má podobat přírodě...No a za čas jsem zjistil, že nikdo nechce hrabat listí , že do května na zahradě jsou jen klacky a v říjnu už také.Zkrátka jsem si udělal postupně zahradu podle svého, nikoli podle plánů lidí co píší knížky.Důležité je, aby se každá zahrada majiteli líbila a rád na ni pracoval ke svému potěšení.Nechápu tedy jak někdo počítá čas který na zahradě stráví třeba jen zastřižením živého plotu.Ano, přírodu na své zahradě řídím podle svých představ, alespoň tu zelenou.Stříhám ovocné stromy dle své potřeby a představ, sekám trávu skoro každý týden, zastřihuji okrasné dřeviny tak jak vyžadují.Divokou přírodu nechávám jinde...

Jo a ten tavolník jsem nikdy neměl, ale měli ho na obecním place a to mi stačilo.

doplněno 11.01.17 17:08:

Zavítal jsem k vám z http://www.zahrada.cz/ tam si každý dá příspěvků kolik chce, vracím se zase tam, vřele doporučuji návštěvu, budete se svými příspěvky vítáni.

Mnoha lidem se uleví až zmizím*pivo*

Datum: 11.01.17 17:02

bilobo,co myslíš tou poslední větou

Datum: 11.01.17 17:47

Víš, já mám rád když si každý obhajuje ten svůj názor, nebo polemizuje o daném problému a pak si každý udělá určitý obrázek a vezme pro sebe nějaké to poučení.Tady žádná diskuse nejde rozjet, je tady na jednoho člena jen pár odpovědí a já nechci pořád vekslovat jména abych sem mohl dát příspěvek.Taky jsem tady napsal několik nesouhlasných příspěvků místním docntům a profesorům což mi přitížilo u "vrchnosti".Zahrada a kytičky se nedají dát do šablony, někomu jde to a někomu zase to nejde ať dělá co dělá a na uražené babky nejsem zvědavý.Mě zase nejdou muškáty, ale na to se zeptám jinde:).Váš počet odpovědí v jedné otázce převýšil povolený počet 4. Pokud budete mít 10 a více % ohodnocených odpovědí, počet odpovědí nebude limitován(a). Snažíme se eliminovat příliš mnoho odpovědí, které nepřináší radu.:)

Datum: 11.01.17 18:12

myslel jsem s tim obecním tavolníkem,napsal jsem asi drive nez jsi to opravil

Datum: 11.01.17 18:32

Přátelé a rádci, tolik odpovědí jsem nečekala a přiznám se že jsem z toho trochu zmatená a nevím co si vybrat.Včera jsem tam byla všude leží kolem metru sněhu , byl všude i v mých vysokých botech.Koukala jsem na ty holé stromy, obtěžkané keře sněhovou peřinou a po zahradě lítaly pytle na odpady , byly zatížené a vítr je vysvobodil. Vše zmrzlé , problém byl ve mříži ani to nešlo otevřít, to samé s vraty. Byla jsem tak zmzlá že jsem mrkla zda je vše v pořádku a mazala na bus.Až opadne sníh tak teprve budu uvažovat co k tomu plotu. Budu vybírat z toho co nepotřebuje údržbu, stříhání., taky finance hrají roli. A samozřejmě estetika, musí to lahodit oku.Vše si vypíši a pokusím se domluvit se zahradníkem, máme tu tři zahradnictví. ještě jednou děkuji a přeji brzké jaro KOrina

Datum: 12.01.17 08:59

Tak to jsem psal já. Za prvé,obrázek je z webu,trestné to je pouze když bych ho užíval třeba ve svém eshopu u svých nabízených rostlin. Což nedělám. Pokud chcete,fiknu sem obrázek svůj.jen se mi ho v té chvíli nechtělo hledat na flasch disku. Ano,máte pravdu s těmi smaragdy,že nejsou tak hnědé přes zimu jako třeba thuja occ. malonyana,T.Occ brabant a pod...,ale fotosyntézu mijimalizují a jasnou zeleň ztrácí také. Genetické vlastnosti... :D Ty sousedovy thuje nejsou prorezlé,ale v jehlicích degradoval chlorofil a to hnědé co vidíte jsou jiná barviva,která byla a jsou přítomna vždy a to i když jsou jehlice přes léto brčálově zelené. Nastudujte trochu něco o rostlinách ať víte o čem píši. Smaragdy pěstujeme léta letoucí(a nejen je). A to jen kvůli zákazníkům,protože v Čechách a na Moravě poslední roky každy vysazuje thuje co to dá a hlavně Smaragdy. Smaragdy byly vyšlechtěny v minulém století a udržují bez střihu svůj kompaktní a konický tvar.Podle mne naprosto nevhodné do živých plotů,ale lidé je chtějí,tak jim je pěstujeme. ;) Nechápu proč je tak masivní zájem o stálezelené dřeviny,když je tak nádherně kvetoucích keřů,byť opadavých. Každý zahrádkář zná jen thuje.Dokonce označuje za thuje i cypřiše. :D Ale budiž. Kdo chce kam,pomozme mu tam. Thija Smaragd roste pomalu a udržuje stále kompaktní tvar. Má kompaktní tvar i jejich kořenový sysém,takže se dobře vyrývají s balem. :) Na kšeft. :D Takže dělejte dál reklamu na Smaragdy ať máme co prodávat. ;) :D

doplněno 12.01.17 09:04:

Jinak k tomu Tavolnku Huteovu pro zahrádkáře. Ten na té fotografii je nestříhaný! Stříhat ho stačí jednou ročně.Ani více nelze,pokud chcete,aby vám příští rok kvetl jako střižený. A pozor! Jde snadno řížkovat,takže si ho můžete namnožit. ;) Větvičky jsou slabé,takže se snadno stříhají a nekladou odpor jak je tomu třeba u thují. Je velice skromný na výživu .

Datum: 12.01.17 10:39

rostlin. Naprostý souhlas. Živé ploty, solitery - vše lidé dávají jehličnany. Jejich zahrada tak má "sterilní" charakter ;). Listnáče vnesou do zahrady dynamiku, barvu, změnu :). Takový živý plot s namíchanými listnáči a jehličňany je překrásný. A hlavně praktický. Většina listnatých keřů se nemusí stříhat každoročně a přesto jsou krásné. Když máte plot z jehličňanů a jeden stromek v řadě Vám uhyne, tak to vypadá hrozně. Ta díra tam bude kolik let. U smíšeného plotu toto nehrozí.

Od: zadva
Datum: 12.01.17 11:07

pro:rostlin:)

Upozornění od sys ladinpraha 12. 01.:)žádná reklama na smaragdy, je to trestné:)

!Pravidlo Z3: je zakázáno umisťovat do příspěvku reklamu, inzerci a odkazy vedoucí k vlastnímu prospěchu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.