Jak se liší yucca od dracény?

Od: Datum: 29.12.16 12:04 odpovědí: 15 změna: 09.01.17 10:47

Řešíme výzdobu kolem wellnessbazénku / krytého/. Líbila by se mi tam ještě nějaká dracéna. Taková ta na více kmíncích s těmi střapci. Když jsem ji viděla u jedné paní, tak ta ji nazvala jukou. S těmiti květinami nemám zkušenost. Všude čtu, že jsou příbuzné a jaké která má nároky, ale která je která? Mají obě zubaté listy? Je mezi nimi nějaký zásadní rozdíl?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.12.16 12:25

Pokud vím, ani jedna z nich pokojová nemá zubaté listy .Řadí se mezi gávovité- agáve má pichláče.Pilovité má pandanus - naprosto nenáročná květina a nádherrně dekorativní.

Obě mají podobné nároky a obě vyholují kmínky . U nás se víc dařilo dracenám .

Ohodnoceno: 1x
 
Od: balzerka
Datum: 29.12.16 12:44

Ale to není zřetelně zubaté, co myslím, jen jemně, jako pilka na železo a zelené, možná s bílým pruhem a velké jak člověk. Pandanus si myslím, že má tenoučké listy, to má syn doma, ale je jen něco přes půl metru vysoký. Taky jsou to střapce na tyčkách, ale úzké. Ten jeho má listy do červena. Nebo se pletu?

Datum: 29.12.16 13:20
avatar

Pandán má jemné jako pilka na železo,máme ho( ještě maličký)doma.Vyroste opravdu velký.Jeden velký měl či má jeden chirurg ve své čekárně.Tenkrát jsem se divila co je to za velkou kytku.Také je na jedné rostlině několik malých odnožů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.16 14:43

to se pletete - pandán vyroste ohromný, že vás je schopen vystěhovat z bytu...ale k bazénu bych ho nedala, pro jeho ostré listy - jen pro představu

http://vsezaodvoz.cz/inzerat/…stlina-pandanus-veitchi-palma

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.12.16 15:03
avatar

Souhlasím, pandán se k bazénu opravdu nehodí. Je velmi ostrý a mohl by zranit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 29.12.16 17:20

Tak to, co nám známá nabízí, to pandánus není. Usuzuji z obrázku od Hahanai. Zbývá yucca nebo dracéna. Připomínám, že je to jemně pilovité a má to tenkou bílou linku při kraji listů. Listy jsou ve střapcích na kmínku, asi 3 cm široké, špičaté. Byť to půjde do wellness, tak v místě, kde nechodí lidé.To píši těm, co mne varují.

Datum: 29.12.16 19:03

Juka má list zelený, bez proužku.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.12.16 02:58
avatar

Ono to zas s tou Yuccou tak jednoduché není.Všeobecně Yucca má listy v přízemních nebo koncových růžicích a jsou přisedlé.Ale je známo vícero cca 40 druhů + jejich kultivary..U nás se jako pokojovka pěstuje Yucca obrovská., z kmínku vyrůstá jedna či více růžic s cca 60cm dlouhými, tmavě zelenými listy nebo Yucca aloifolia, ta má listy modrozelené, tužší a špičaté , které tvoří hustou růžici na kmínku nerozvětveném, ale její některé kultivary mají listy s barevnými, pilovými okraji.Oba druhy Yuccy vyrůstají z kmínkových řízků, které se nechají zakořenit, na horním konci se řezná plocha zavoskuje a pod koncem zavoskování začnou vyrůstat růžice listů.Pravdou také je, že u druhu Yucca gloriosa má její kultivar Variegata také typické bílé okraje listů, ale jsou tužší a zakončené tvrdým ostnem. Tento druh je spíš k vidění na zahrádkách, kdy v létě na delších stopkách kvetou velké hrozny s mnoha drobnějšími bílými zvonečky.

Dracén je také hodně druhů,bývají většinou různě pestrobarevné,ale hlavně je u nich normální, že spodní listy, jak stárnou, postupně pomalu žloutnou. Listy vydrží na rostlině jen asi 2 roky a pak odumírají a odspoda odpadávají. Díky tomu dracéna získává svůj typický vzhled holého kmenu s bohatou listovou korunou.Navíc roste rychleji než Yucca.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 30.12.16 20:33

Děkuji, Aleno. Koukám, co má každá verze variant. Tu venkovní juku s těmi krémovými zvonky, tu znám. Jak jsem dnes byla ve městě, tak jsem vlezla do několika květinářství a osahávala *hi* tam ony Juky a dracény, až jsem došla k závěru, že to, co nám paní nabízí, je juka /yucca/, jedna z jejích variant. Teď konečně mohu hledat, co to chce. Jinak všechny dracény byly "bezzubé", hladké.

Datum: 30.12.16 20:37

Balzerko. Tak juka i dracena mají stejné požadavky, tam se nespleteš,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 30.12.16 22:12

Sebod, jedině dobře. :)

Datum: 08.01.17 14:52
hrdaalena:Zase to pletete, yucca gloriosa není k vidění na zahrádkách protože by zmrzla, používá se jako přenosná rostlina, to co myslíte je JUKA VLÁKNITÁ "palmová lilie"Yucca filamentosaVíce zde: http://www.levnerostliny.cz/p…a-vlaknita-yucca-filamentosa/
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.17 17:33
avatar

karelka, proč bych se pletla? Gloriosu jsem uvedla schválně, jako příklad rozmanitosti různých druhů Juky, co se týká tvaru listů i jejich vybarvení. A nemáte pravdu, že by zrovna musela zmrznout, když snese až cca - 25°C.:-DPřečtěte si toto : http://tropik.cz/cms.php?id_cms=134. Sice není k vidění tak často, jako běžná Yucca filamentosa, ale přesto se v zahrádkách objevuje (spíš se pěstuje v nižších polohách) a květ má bílý.


doplněno 08.01.17 20:58:

Váš názor na mě nemíním komentovat.Jenom doplním,že můj zeť na zahradě druh gloriosu(kultivar) pěstuje již šestým rokem a zatím úspěšně.Má ale u ní nějakým způsobem provedenou drenáž.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.17 18:36

hrdaalena:vidím, že toho máte dost načteného, ale praxi nemáte žádnou.Juky gloriozy pěstuji již 40 let, byly to moje první juky, mimo nich pěstuji dalších 6 druhů a věřte, že glorioza nepřežije ani při suchém zimování mrazy víc jak -12 stupňů, mám to vyzkoušené a né jen já.To, co vyčtete je silně nadsazené z komerčních důvodů, jak vidím, gloriozy jste nikdy neměla.Mimo nich mám ještě velké Y.rostrata,thompsoniana,elata,faxoniana,aloifolia,gloriosa a carnerosana, od všech vám mohu poslat foto umístění na mé okrasné zahradě a všechny vyjmenované vydrží větší mrazy než zmiňovaná glorioza.Co se týče mrazuvzdornosti juk, můžete se podívat na odkaz u pana Bučka, je to největší znalec yucc a okrasné exotiky u nás.Glorioza je hodně náchylná na zimní vlhkost, kdyby do ní napršelo, stačí pak -10 a je po ní...není tedy možné jak píšete, že se vidí v zahradách, neblbněte lidi...

http://cykasy.sweb.cz/novy-web/cenik.htm

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.17 10:47

Paní Hrdá:váš zeť jistě má na své zahradě yuccu gloriosu a jak píšete, při troše péče jako je drenáž, přístřešek, možná při větších mrazech i zábal bez problémů přežije naše zimní období.Jenže já jsem se pozastavil nad něčím jiným, procházíte se a vidíte bíle kvetoucí juku gloriosu která se běžně pěstuje na zahrádkách...Jelikož zde platíte za znalce květeny, měla by jste se také tak chovat a né psát všeobecně.Já když jsem před 20 roky zakládal okrasnou zahradu, také jsem všechno pojmenovával"tůjky", časem mi došlo, že takto to nepůjde.Dneska vím, že je potřeba udat ROD, DRUH A KULTIVAR.Dneska mi tedy neroste na zahradě tůjka, ale Thuja occidentalis Smaragd, Thuja orientalis aurea nana a jiné, takto se rozdělují cypřiše, smrky, borovice, tisy.Vždycky je potřeba při koupi ať pokojové rostliny, nebo dřeviny na zahrádku označení visačkou a tu si schovat pro pozdější identifikaci.Takže bílý květ neznamená yucca glorioza protože bíle kvetou všechny juky a jestli to je glorioza o tom už se dá polemizovat, kultivar nepozná s určitostí nikdo, protože juky se v domovině velmi ochotně kříží, můžou se lišit i rozdílností naleziště.Proto také někdo má s určitým druhem úspěch a někdo nikoli.

Loni jsem kupoval z internetové prodejny Palmy a cycasy vzrostlou yuccu Rostratu za několik tisíc.Jelikož jednu vzrostlejší již mám, věděl jak vypadá a nikde jsem nezaznamenal, že má i různé kultivary(mimo barvy), požadoval jsem zkrátka rostratu.Přišlo mi uplně něco jiného než jsem si myslel a na zpětný dotaz jak to je možné jsem teprve poznal jaká složitost je v rozlišování.Ta moje původní rostrata pochází z Mexika, tato ze Španělska, jedna má okraje listů jemně zubaté, druhá hladké, jedna má po krajích světlý proužek, druhá ho nemá.Všechno je to prý křížením ať úmyslným, nebo neúmyslným zase z komerčních důvodů.Ta moje první rostrata zkrátka byla před mnoha roky vykopaná někde na mezi u cesty v Mexiku kde také desítky let pomalu rostla, dnešní rostrata je selekce ze Španělska kde je hnojená a zalévaná, také je barevně atraktivnější...

To jsem to vzal trochu ze široka, možná někdo bude chtít koupit velkou Y.thomsonianu nebo rostratu k bazénu, což vřele doporučuji, dnes není problém si koupit i větší Trachycarpus fortunei.


doplněno 09.01.17 11:07:

Yucca elephantipes


doplněno 09.01.17 11:14:

Trachycarpus fortunei

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.